Зміст навчання англійської мови. Охарактеризуйте компоненти змісту навчання в 5-му класі (за програмою та підручником).



Компоненти змісту навчання охоплюють два аспекти: предметний і процесуальний. Перший компонент предметного аспекту: сфери і види спілкування, мовленнєві ситуації, не6вербальні засоби комунікації, комунікативні цілі і наміри, теми, проблеми, тексти.     

Другий компонент – лінгвосоціокультурний матеріал (країнознавчий і лінгвокраїнознавчий), соціальні ситуації. Третій компонент: мовний матеріал (фонетичний, лексичний, граматичний, для навчання техніки читання і письма).Четвертий компонент – навчальні стратегії, стратегії використання іноземної мовив різних видах мовленнєвої діяльності і комунікативні стратегії.

Процесуальний аспект. Перший компонент : вміння аудіювати, говорити, читати, писати, перекладати і вправи для їх розвитку. Другий компонент: навички оперування лінгвосоціокультурним матеріалом і вправи для їх формування, вміння вступати в комунікативні стосунки, орієнтуватися в соціальних ситуаціях і керувати ними, вправи для їх розвитку, відповідні знання. Третій компонент: навички оперування мовним матеріалом і вправи для їх формування, відповідні знання. Четвертий компонент: вміння оперування навчальними стратегіями, стратегіями використання ІМ у різних видах мовленнєвої діяльності і комунікативними стратегіями, вправи для їх розвитку, відповідні знання. 

Види мовленнєвої діяльності. Навички та вміння мовлення у навчанні іноземних мов. Опишіть етапи формування навички на прикладі матеріалу одного з чинних підручників.

Мовленнєва діяльність – це активний, цілеспрямований опосередкований мовою та зумовлений ситуацією спілкування процес прийому і видачі мовленнєвого повідомлення у взаємодії людей між собою. (Зимня І. О.). Характеристики мовленнєвої діяльності: активна, цілеспрямована, опосередкована мовою та зумовлена ситуацією спілкування.

4 основні види мовленнєвої діяльності: говоріння, аудіювання, читання та письмо. Продуктивні види мовленнєвої діяльності: говоріння та письмо. Рецептивні види: читання та аудіювання. З іншого боку до усного мовлення ви відносимо аудіювання та говоріння, а до писемного мовлення – читання та письмо.

Навичка – це «психічне новоутворення, завдяки якому людина спроможна виконувати певну дію раціонально, з належною точністю і швидкістю, без зайвих втрат фізичної

та нервово-психологічної енергії».Приклад: як людина ходить, плаває. Сороко ніжка.

Якості навички: автоматизованість, стійкість, гнучкість, відсутність спрямованості свідомості на форму виконання, відсутність напруження і швидкої втомлюваності. Вміння: продуктивні вміння – говоріння та письмо, рецептивні вміння – аудіювання та читання. Якості вміння: відсутність автоматизованості (рефлексія), діє на рівні понад фразової єдності або цілого тексту, спирається на цілий ряд навичок (складна структура).

Навички формуються поетапно.

Перший етап – орієнтовно-підготовчий. Ознайомлення з новим мовним матеріалом, дії за зразком або за правилом.

Другий етап – стереотипно-ситуативний. або стандартизуючий. Під час цього етапу реалізується автоматизація дій учнів з новим мовним матеріалом в аналогічних ситуаціях на рівні фрази, речення, іноді навіть слова або словосполучення.

На третьому етапі (варіююче-ситуативному) має місце подальша автоматизація дій учнів з новим мовленнєвим матеріалом на рівні понад фразової єдності.

Система вправ для формування навичок та вмінь мовлення. Проаналізуйте вправи одного з уроків чинного підручника, визначте їх тип і вид.

Вправа. Фази вправи. Система вправ. Типи вправ за основними критеріями. Перший критерій – спрямованість вправи на прийом або видачу інформації: рецептивні, репродуктивні, рецептивно-репродуктивні, продуктивні, рецептивно-репродуктивні. Другий критерій – комунікативність: комунікативні (мовленнєві), умовно-комунікативні (умовно-мовленнєві), некомунікативні (мовні).

Додаткові критерії характер виконання (усні, письмові), участь рідної мови (одномовні, двомовні), функція у навчальному процесі (тренувальні, контрольні), місце виконання (класні, домашні, лабораторні).

Існують чотири системи вправ: для навчання аудіювання, говоріння, читання та письма. Кожна з чотирьох систем вправ спирається на підсистему вправ. Наприклад,система вправ для навчання аудіювання включає вправи для формування мовленнєвих навичок аудіювання, і вправи для розвитку вмінь аудіювання.

Види вправ визначають за критерієм операція, дія або діяльність, яку виконує учень. Наприклад, аудіювання або читання повідомлень, запитань, розпоряджень на рівні фрази, речення або групи речень, імітація зразка мовлення, підстановка в зоазок мовлення, переказ тексту, заучування напам'ять та ін.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 184; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!