Контрольні запитання і вправи



1 Що називається ентальпією нейтралізації?

2 Скласти рівняння реакцій нейтралізації в молекулярному та йонному вигляді при взаємодії таких сильних електролітів: а) KOH та HCI; б) NaOH та H2SO4; в) Ba(OH)2 та HNO3.

3 Який знак має  реакції, якщо внаслідок неї теплота виділяється ( )?

4 Розрахуйте  реакції: , якщо відомо, що , а  Яка кількість теплоти виділиться в розрахунку на 1 г ?

 

Практична частина

Мета роботи – визначити ентальпію нейтралізації реакції:

.

Обладнання і реактиви: калориметр, термометр (ціна поділки 0,10), мірні циліндри (100 мл), лійка, мішалка, технохімічні терези, набір важків, розчини: натрій гідроксиду (0,1 M), хлоридної кислоти (0,1 M).

 

       Перед початком роботи необхідно ознайомитися з правилами зважування на технохімічних терезах:

1 Терези не можна переносити з одного місця на інше.

2 Поводитися з терезами потрібно дуже обережно.

3 На початку роботи необхідно перевірити:

а) за виском – чи горизонтально встановлені терези; неправильність положення усувається за допомогою установлювальних гвинтів;

б) за відхиленням стрілки від середини шкали в обидва боки при відкритому аретирі – чи перебувають терези в рівновазі; якщо відхилення неоднакові, звернутися до лаборанта.

4 На шальки терезів не можна ставити гарячі або брудні предмети.

5 Класти на терези важки і предмети, які зважуються, а також знімати їх із шальок можна лише при аретованих терезах.

6 Предмет, який зважується, потрібно класти на ліву шальку терезів. Хімічні реактиви зважують на годинниковому склі, в бюксі або на папері.

7 Важки необхідно ставити на праву шальку терезів і ніколи не класти поряд із предметом, який зважують

8 Важки можна брати тільки пінцетом; вони повинні знаходитися або на шальці терезів, або на своїх місцях у коробочці для зберігання.

9 Під час виконання однієї роботи всі зважування необхідно проводити на одних і тих самих терезах із одним набором важків.

10 Під час зважування важки необхідно ставити на шальку, починаючи з найбільшої і поступово переходячи до найменшої.

11 Після закінчення зважування записати ціну всіх покладених на шальку терезів важків і порахувати їх суму. Після цього покласти важки у коробочку для зберігання.

ДОСЛІД3.1.1 Визначення ентальпії нейтралізації

Спрощений калориметр складається з двох хімічних стаканів. У більший стакан помістити стакан меншого розміру. Стінки стаканів не повинні стикатися. Для того щоб зменшити втрати теплоти крізь стінки внутрішнього стакана, між ними помістити прокладки. Внутрішній стакан закрити кришкою з трьома отворами, в які опустити термометр, мішалку, лійку для вливання розчинів.

       Зважити внутрішній стакан на технохімічних терезах і налити в нього 50 мл розчину лугу, відміряного мірним циліндром; поставити стакан у калориметр. Відміряти іншим мірним циліндром 50 мл розчину кислоти і залишити поряд з калориметром на 3-4 хвилини для вирівнювання температури. Визначити початкову температуру калориметра ( ).

       При постійному помішуванні швидко долити крізь лійку розчин кислоти до розчину лугу. Відмітити найвищу температуру, яку показує термометр, після змішування розчинів ( ). Розрахувати різницю . Розрахувати теплоту , яка виділилася в калориметрі, за формулою

,

де  – теплоємність системи.

       Теплоємність системи можна розрахувати за формулою

,

де  – питома теплоємність скла, яка дорівнює ;  - маса калориметричного стакана;  – питома теплоємність розчину, яку беруть такою, що дорівнює ;  – маса розчину.

       Маса розчину ,

де  – об’єм розчину кислоти; - густина розчину кислоти, що дорівнює 1,02 г/см3;  – об’єм розчину лугу;  – густина розчину лугу, що дорівнює 1,04 г/см3.

       Тепловий ефект реакції нейтралізації, Дж/моль, розрахувати за формулою

.

       Результати досліду записати в таблицю за такою формою:

 

Система

Маса калориметричного стакана m1,г

Маса розчину

m2, г

t1

t2

∆t=∆t2-∆t1

q=∆tcm, кДж

Дж/моль кДж/моль
                 

 

       Порівняти отримані результати  з табличним значенням ентальпії нейтралізації, що дорівнює          56,9 кДж/моль, розрахувати відносну похибку досліду.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 136; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!