Тема 2.1 Введення та редагування тексту у MS Word



Основні правила введення тексту

- Символи клавіатури вводяться на позицію текстового курсора (мерехтлива вертикальна риска).

- Текст можна вводити в одному із двох режимів: режимі вставки або заміни. Перемикання режимів здійснюється за допомогою клавіші Insert або індикатора ЗАМ, розміщеного у рядку статусу вікна Word. В режимі заміни введений символ заміщає той, перед яким був текстовий курсор. У режимі вставки частина рядка розміщена праворуч від курсора, зсувається на одну позицію праворуч.

- Для отримання великої літери (чи символу верхнього ряду алфавітно–цифрових клавіш) одночасно з потрібною клавішею натискайте Shift.

- Слово для комп’ютера – це набір будь–яких символів між символами пропуску.

- Абзац для комп’ютера – це набір будь–яких символів між символами кінця абзацу (¶).

- Enter натискають лише при переході на новий абзац. Перехід на наступний рядок програма здійснює автоматично: як тільки текст досягає правого краю рядка, редактор Word переводить текст на новий рядок поточного абзацу. Перенесення може здійснюватися словами або з автоматичним розставлянням переносів. Параметри здійснення автоматичного перенесення встановлюються у діалоговому вікні Расстановка переносов, виклик якого вимагає виконання ланцюжка команд Сервис – Язык – Расстановка переносов…

-

 Вмикання режиму автоматичного перенесення слів

- Між словами допускається лише один пропуск.

- Після крапки, коми, двокрапки, крапки з комою обов’язково має слідувати пропуск, попереду них – ні.

- Дефіс не відділяється пропусками, а тире – відділяється. Наприклад, “хто–небудь”, “де–не–де”, але “Київ – столиця України”.

- Текст у лапках чи дужках не відділяється від них пропусками.

- Для введення римських цифр використовують латинські літери і позначають так: 1 – I, 5 – V, 10 – X, 50 – L, 100 – C, 500 – D, 1000 – M.

-  «Нерозривний дефіс» вводиться за допомогою одночасного натискання клавіш Ctrl+Shift+“–”. Нерозривний дефіс запобігає небажаному перенесенню слів, що його містять, наприклад, при написанні подвійних прізвищ (Римський–Корсаков).

- «Нерозривний пропуск» (Ctrl+Shift+«пропуск») запобігає символам, між якими він поставлений, розташовуватися по різних рядках. Цей знак досить зручно застосовувати під час введення дат, прізвищ з ініціалами і т.п., наприклад: О. Григор’єв, 2002 р., 14 лютого. Тоді увас ніколи не станеться таке: 1682–1696рр.

Крім того, якщо Word автоматично не перетворює в тире дефіс, взятий з обох боків у пропуски, то це можна виконати примусово за допомогою комбінації клавіш: Ctrl + “–” додаткової клавіатури.

            Не натискайте на клавішу пропуск для створення абзацних відступів і центрування тексту.

Розповсюдженою помилкою початківців під час введення тексту є використання клавіші Backspace для підведення текстового курсору до позиції помилки. Не забувайте про можливість швидкого переведення курсору на місце помилки за допомогою клавіш управління курсором (Таблиця 2).

Для користувачів–початківців доцільно знати про можливість скасування та відновлення останніх дій при роботі з текстом. Так, команда Отменить меню Правка дає змогу повернутися на одну або кілька операцій назад (скасувати їх виконання), а команда Вернуть повторно задає щойно скасовані дії.

Оцінку майстерності введення тексту згідно з зазначеними правилами можна здійснити у режимі відображення недрукованих символів (пропуску, закінчення абзацу або розділу та інші), який встановлюється за допомогою інструментальної кнопки із зображенням символу ¶. Недруковані символи будуть відображатися на екранному листі, але на друкованому аркуші залишаться невидимими. Режим відображення недрукованих символів особливо придатний під час здійснення редагування тексту або таблиць, пошуку переходів на новий абзац, нового розділу, зайвих пропусків тощо.

Редагування тексту

Редагування документа зводиться до внесення у нього виправлень, усунення помилок вводу, тобто виконання операцій вилучення, переміщення, копіювання, заміни символу, слова або фрагмента тексту.

Так, для вилучення символів у Word використовуються дві основні клавіші: Delete і Backspace. Клавіша Delete вилучає символи, що стоять праворуч від курсора, а клавіша Backspace – ліворуч від нього. Наприклад, якщо у вас введено слово СОБ|ЛАКА і ви бажаєте вилучити зайву літеру Л, то слід скористатися клавішею Delete. У випадку такого розташування курсора: СОБЛ|АКА – клавішею Backspace.

Якщо вилученню підлягає послідовність символів – фрагмент тексту, то спочатку необхідно виділити фрагмент і лише потім скористатися клавішами Delete або Backspace (різниці немає).

Розглянемо основні варіанти виділення тексту в документі за допомогою миші:

довільного фрагмента – натиснути на ліву кнопку миші на початку (вкінці, але не посередині) фрагмента й, утримуючи її, переміститися по тексту, що підлягає виділенню;

слова – двічі клацнути лівою кнопкою миші по слову;

рядка – клацнути лівою кнопкою миші по лівому полю напроти рядка;

кількох рядків – натиснути на ліву кнопку миші на лівому полі напроти першого (останнього) рядків й, утримуючи її, переміститися в бік виділення;

речення – натиснути на клавішу Ctrl й, утримуючи її, клацнути лівою кнопкою миші по будь–якому місцю речення;

абзацу – двічі клацнути лівою кнопкою миші по лівому полю напроти абзацу;

усього документу – тричі клацнути лівою кнопкою миші по лівому полю у будь–якому місці;

вертикального блоку тексту (за винятком таблиць)– натиснути на клавішу Alt, утримуючи її, клацнути лівою кнопкою миші на початку вертикального фрагмента і переміститися в бік виділення;

графічного об’єкта – клацнути лівою кнопкою миші по об’єкту;

рядка або стовпця таблиці – клацнути лівою кнопкою миші праворуч від рядка або зверху стовпця (курсор миші при цьому набере вигляду горизонтальної або вертикальної стрілки).

Для точного виділення невеличкого фрагмента або кількох сторінок тексту можна використовувати клавіатуру: розмістити текстовий курсор на початку або в кінці фрагмента, натиснути на клавішу Shift й, утримуючи її, переміщуватися по тексту за допомогою клавіш управління курсором (←, ↑, →, ↓, Home, End, PageUp, PageDown).

Зауваження. Не слід відпускати кнопку миші або клавішу Shift, поки не завершено виділення.

Для виділення всього документа можна також використовувати команду Выделить всё меню Правка.

Щоб зняти (скасувати) виділення фрагменту, досить клацнути лівою кнопкою миші по будь якому місцю документа або натиснути на клавішу управління.

Якщо виділений текст передбачається замінити іншим, то операцію вилучення можна не виконувати. Введення нового тексту починають безпосередньо після виділення фрагмента, операція вилучення при цьому здійснюється автоматично.

Переміщення окремих слів або невеликого фрагмента по тексту документа (на одній сторінці) зручно виконувати за допомогою миші. Послідовність дій при цьому така:

– виділити фрагмент;

– у будь–якому місці виділеного фрагменту натиснути на ліву кнопку миші (внизу її стрілки з’явиться конверт, а вгорі – штриховий текстовий курсор) й, утримуючи її, перемістити виділений фрагмент на нове місце, орієнтуючись на переміщення курсора у вигляді штрихової лінії.

При переміщенні великих фрагментів тексту або виході за межі екранної сторінки краще використовувати спеціальні команди з меню Правка або відповідні інструментальні кнопки, що їх дублюють.

Інструментальні кнопки для роботи з виділеними фрагментами тексту

(Вырезать, Копировать, Вставить)

Послідовність дій при цьому така:

– виділити фрагмент;

– задати команду Вырезать;

– перемістити курсор на нове місце і задати команду Вставить.

Користувач може виконувати операцію копіювання, що значно прискорює складання аналогічних або близьких фрагментів тексту, створення нового документа на основі існуючого чи кількох існуючих. Послідовність копіювання окремих слів або невеликого фрагмента тексту (на одній екранній сторінці) виконується по аналогії з операцією переміщення, але під час здійснення переміщення треба утримувати натиснутою клавішу Ctrl. Щодо копіювання великих фрагментів тексту, то другим кроком виконання даної операції, на відміну від операції переміщення, є надання команди Копировать выделенный фрагмент текста, а не Вырезать.

Надавати команди зручно, користуючись контекстним меню виділеного фрагменту тексту, що викликається натисканням правої кнопки миші над виділеним фрагментом.

Команди Вырезать і Копировать служать для переміщення фрагмента з документа в буфер обміну, а команда Вставить – на місце його вставки. При цьому подавати команду можна кілька разів, одержуючи потрібну кількість скопійованих фрагментів тексту.

Якщо користувачеві треба вставити в документ зміст іншого документа, що зберігається в якомусь файлі, то доцільно використати команду Файл… з меню Вставка. При цьому на екрані монітора з’явиться діалогове вікно, в якому можна вибрати потрібний файл. У результаті інформація з файла буде розміщена в документі, починаючи з місця розташування текстового курсора.

Процедуру редагування документа можна спростити, якщо скористатися командами Найти, Заменить та Перейти з меню Правка. Ці взаємопов’язані команди дають змогу знайти змогу знайти в тексті певний символ (слово чи фразу) для подальшого редагування або автоматичної заміни тексту і діють в одному діалоговому вікні, що включає три вкладки.

Після вибору команди Найти на екрані монітора з’явиться діалогове вікно, у текстовому полі якого можна ввести або вставити з буфера фрагмент шуканого тексту. Якщо активізувати кнопку Більше, то можна задати додаткові параметри пошуку: напрямок (угору, вниз, по всьому документу), формат (шрифт, мову, абзац), а також здійснити пошук з урахуванням регістра (великі, малі літери) або спеціальних символів (кінець абзацу, розділу та ін.). Після того як буде знайдено перший фрагмент, що відповідає умовам пошуку, програма зупиняється, і користувач може здійснити редагування або продовжити пошук далі, активізувавши кнопку Найти далее. Крім того, команда зберігає шаблони пошуків, виконаних під час поточного сеансу, тому їх можна використовувати для здійснення нових операцій.

Діалогове вікно пошуку тексту

Друга вкладка діалогового вікна відповідає команді Заменить. Структура цієї вкладки подібна до попередньої. Друге поле надає можливість увести символи, які будуть замінюватись. Знайдений фрагмент можна замінити на новий (кнопка Заменить) або пропустити і продовжити пошук (кнопка Найти далее). Якщо активізувати кнопку Заменить всё, то заміна фрагмента буде проведена по всьому документу.

Діалогове вікно заміни фрагмента тексту

Для здійснення швидкого переміщення по документу служить третя вкладка діалогового вікна, що відповідає команді Перейти. Вказавши абсолютний або відносний номер, можна швидко перейти до будь–якої сторінки, розділу, рядка, рисунка, формули, таблиці, заголовка тощо.

Діалогове вікно швидкого переміщення по документу


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 558; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!