Тема 1.6. Сировинно-матеріальне забезпечення промислових технологій



План

     1. Сировина як первинний предмет праці.

     2. Класифікація сировини за походженням, фазово-агрегатним станом,

          галузево-технологічним призначенням.        

3. Первинна сировина та її використання в промислових технологіях.

4. Штучна сировина та її використання в промислових технологіях.

5. Вторинна сирвина та її використання в промислових технологіях.

     6. Техніко-економічні характеристики промислової сировини, її якість,

          комплексне і раціональне використання.

8. Загальна оцінка енергетично-сировинної бази України.

9. Вода і повітря, їх роль у промислових технологіях.

        

                                      

Методичні поради

     Мета теми – здобути знання про отримання і використання сировини як первинного предмету праці в промислових технологіях.

     Самостійна робота по темі виконується студентами згідно з інформацією викладеною в рекомендованій літературі. Необхідно засвоїти, що відносять до первинної, штучної та вторинної сировини, навести приклади їх використання, а також використання промислових і споживчих відходів, побічної промислової продукції. Необхідно визначити забезпеченість потреб України власними енергетично-сировинними ресурсами, вплив сировини та матеріалів на собівартість промислових виробництв, а також необхідність раціонального використання сировини шляхом впровадження прогресивних та інноваційних ресурсоенергозберігаючих технологій.

 

Сировиною називають природні та штучні  речовини, матеріали і вироби, які використовуються для виробництва промислової продукції.

Ступінь використання природно-сировинних ресурсів визначає рівень розвитку економіки країни. Чим вищий рівень розвитку виробництва у країні, тим менша її залежність від сировинного фактора.

Матеріаломісткість визначається відношенням витрат на сировину до обсягу виробленої продукції, які можуть бути виражені як у грошових, так і в натуральних показниках.

Природні ресурси України: земельні, водні, мінеральні, біологічні, кліматичні, та іншими, що створює потенціал для розвитку промисловості.

За походженнямсировинаподіляється напервинну, штучну, вторинну.

Первинна сировина – речовини природного походження, які не зазнавали перероблення (мінеральна, рослинна, тваринна)

Штучна сировина – продукція або напівпродукція інших виробництв – матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби.

Вторинна сировина – відходи промисловості та споживання і побічна продукція виробництва, які використовують при одержанні іншої продукції.

Якість сировини – це сукупність її технологічних, фізичних та хімічних властивостей, які забезпечують високий рівень технологічних процесів і якість продукції, що виробляється.

Напрямки розвитку технологій раціонального комплексного використання сировини:

- технології маловідходного формоутворення (перехід від обробки різанням до точного лиття, обробки тиском, порошкової металургії та інше);

- комбіновані технології маловідходної обробки матеріалів (плазменно-механічна обробка, алмазообробні технології, електрохімічні та електрофізичні методи обробки);

- альтернативна енергетика (біоенергетика, вітрова, сонячна, геотермальна тощо);

- комплексна автоматизація промислових виробництв;

- удосконалення існуючих технологічних процесів з метою раціонального використання матеріалів та скорочення витрат паливно-енергетичних та природних ресурсів.

Україна в цілому добре забезпечена такими мінеральними ресурсами: графітом, каоліном, ртуттю, бромом, залізними, марганцевими, титановими рудами, самородною сіркою, гіпсом, сировиною для виробництва скла, цементу тощо. Недостатньо забезпечена паливо-енергетичними ресурсами, зокрема нафтою і природним газом, рудами кольорових металів, особливо алюмінієвою, мідною, свинцевою сировиною, що породжує певні економічні труднощі.

      Особливе місце в сировино-матеріальному забезпеченні промислових технологій займають вода і повітря.

      В енергетиці водяна пара є теплоносієм від джерела отримання теплоти (парового котла теплоелектростанції чи ядерного реактора атомної електростанції) до турбоелектрогенератора, який генерує електричну енергію.

      У промисловості вода застосовується також для очищення технологічних газів, гідротранспортування сировини, вугілля, як розчинник і миючий засіб та як основний реагент чи сировина в ряді хімічних, електрохімічних, біохімічних процесів добувної, металургійної, переробної, легкої, харчової та інших галузей. Практично немає технологічних процесів, в яких не застосовують воду.

      Ефективність використання води у промисловості зумовлена сукупністю фізичних, хімічних і технологічних властивостей.

      До природних вод належать поверхневі, підземні й атмосферні. Усі вони бувають у газоподібному, рідкому та твердому станах.

За призначенням води умовно поділяють на промислову та питну. Якісні показники води визначаються стандартами. Залежно від категорії та призначення водного об’єкта регламентуються гранично допустимі концентрації (ГДК) шкідливих речовин, хімічні, фізичні, органолептичні та інші показники якості води.

Питна вода повинна бути безпечною для вживання, не мати забарвлення, присмаку та запаху і відповідати вимогам ГОСТ 2874-82.

Цикл використання води складається з послідовних технологічних процесів:

- забір води з природних водних об’єктів;

- обробка води (підготовлення до використання) і розподіл її між споживачами;

- використання води на різні потреби;

- забір й очищення використаної (стічної) води (механічне, біологічне);

- накопичення технічно-очищеної води та її подальше очищення у природних водних об’єктах;

- повторне використання технічної води.

Біологічне очищення стічних вод в природних умовах здійснюється на полях фільтрації, в біологічних ставках, на полях зрошення.

Методи біологічного очищення ґрунтуються на застосуванні різних видів мікроорганізмів. Розрізняють аеробний процес, який здійснюється за наявності кисню, і анаеробний без доступу кисню. Анаеробне очищення застосовують як першу стадію для підготовки до наступного аеробного очищення стічних вод з високою концентрацією органічних забруднень.

Біологічне аеробне очищення здійснюють у біофільтрах, аеротенках. Тривалість очищення в середньому 40-48 год.

Для проведення процесів очищення стічних вод в анаеробних умовах використовують спеціальні споруди – метантенки. Метантенки використовують як самостійні очисні споруди, так і складову частину станцій анаеробно-аеробного очищення. Анаеробне очищення – технологія очищення стічних вод з використанням  життєдіяльності певних видів анаеробних мікроорганізмів, внаслідок якої відбувається перетворення вуглеводовмісних сполук у біогаз, основною складовою якого є метан. Вважається економічно доцільним анаеробне очищення за вмісту забруднень понад 1,2-2 г/л БПК5.

Залежно від виду та кількості забруднюючих речовин застосовують різні технології та поєднання методів очищення стічних вод. Сучасна технологія складається з 3 стадій: механічного, анаеробного та аеробного очищення.

Атмосферне повітря поряд з природною водою широко використовується в промислових технологічних процесах . Чисте і сухе атмосферне повітряявляє собою суміш газів, які оточують Землю. Основні з них – азот ( 78 %), кисень (20,9 %), аргон (0,9 %), вуглекислий газ (0,03 %), неон, гелій, озон, водень та інші гази. Повітря застосовують в енергетичних агрегатах під час спалювання органічних теплоносіїв (вугілля, газу, мазуту, бензину) – натеплових електростанціях і у двигунах внутрішнього згорання. Великі об’єми повітря використовують у металургії. Повітря широко використовується для транспортування матеріалів (пневмотранспорт), при теплопередачі й охолодженні технологічних об’єктів, як робоче тіло у пневмосистемах. Рідке повітря використовують для добування газів  – кисню, азоту, аргону та ін.

Промислові підприємства забруднюють атмосферу газовими викидами (СО, СО2, NO2, SO2 тощо), пилом, сажею, неорганічними та органічними речовинами.

Податковим кодексом України передбачено екологічне оподаткування  та різні види платежів за природокористування.

 

Контрольні запитання

1. Що таке сировина? Приклади її застосування.

2. Який стан ресурсної бази України?

3. Якою є класифікація сировини?

4. Яка роль сировини в промисловому виробництві, її головні техніко-економічні характеристики?

5. Що таке якість сировини і які методи її раціонального використання?

6. Яким є стан сировинно-матеріального забезпечення промислових технологій?

7. Використання води і повітря та його компонентів у промисловості.

8. Вплив використання сировини на собівартість промислової продукції.

9. Що таке сировина? Приклади її застосування.

10. Класифікація сировини.

11. Охарактеризуйте загальний стан ресурсної бази України.

12. Яку роль відіграють вода і повітря у промислових технологіях?

13. Охарактеризуйте основні положення оподаткування використання природних ресурсів України.

14. Охарактеризуйте основні способи водопідготовки.

Література: основна [ 1-5 ] ;

                додаткова [ 2,5,6,10,12-16 ] .

 

РОЗДІЛ 2


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 306; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!