Післяродові метропатії у корів, діагностика, лікування тварин, профілактика



Післяродова субінволюція матки. Діагностика базується на визначенні характеру лохій, що виділяються з матки, спостереженні за загальним клінічним станом тварини та результатах ректального дослідження матки та яєчників. Не є проблемою постановка діагнозу на пізніх стадіях розвитку хвороби, але рання субінволюція часто залишається нерозпізнаною.

Лікування корів. Терапевтичний ефект досягається лише при комплексному застосуванні препаратів. Принципи лікування повинні бути враховані при розробці схеми чи програми. Таких принципів декілька:

1. Нормалізація обміну речовин та підвищення імунобіологічної реактивності організму – для цього пропонуються: глюкоза, хлористий кальцій, кофеїн, аскорбінова кислота, гемодез, настій ехіноцеї, АСД-2.

2. Зміни гормонального балансу в організмі: зняття прогестеронового блоку міометрію, підвищення концентрації естрогенів, що інтенсифікують обмін речовин в стінці матки, зростання в декілька разів рівня кровообігу за одиницю часу, забезпечують вплив на матку міотоніків, призводять до зрушення іонного потенціалу „спокою”. Це досягається при застосуванні: ретестролу, каплаестролу, синестролу, естрофану, ензапросту, ренофану.

3. Звільнення порожнини матки від значної кількості лохій: обережний масаж матки, застосування тономоторних препаратів: окситоцин, пітуітрин, гіфотоцін, прозерін.

4. Санація порожнини матки досягається при застосуванні ефективних антимікробних препаратів, що вводять внутрішньом`язово чи внутрішньоматково: (антибіотики, сульфаніламіди, комплексні препарати).

5. Створення антисептичного середовища та антизапальна дія препаратів (розчин іхтіолу)

6. Реабілітація слизової оболонки матки досягається знову ж таки при застосуванні ретестролу, каплаестролу.

Для інтраутерального введення препаратів, що мають рідку форму пропонуємо катетери - тампонатори нашої конструкції.

Катетер - тампонатор А – для введення великих об’ємів (150-300 мл) препарату. (мал. 44).

Малюнок 44. Схема катетера-тампонатора для інтраутерального введення рідких лікарських засобів.

А – одноразовий поліетиленовий наконечник

Б – фіксуюча шайба

В – металева трубка

Г – одноразова поліетиленова ємкість

Д – поліетиленова з’єднуюча трубка

Е – тампона тори з м’якої гуми

Катетер - тампонатор Б – для введення препарату в малому об’ємі (5-50 мл). Відрізняється зменшенням об’єму (частина Г на малюнку 44), або приєднанням шприца для ін’єкцій.

Профілактика післяродової субінволюції матки. В програмі профілактичних заходів передбачено: забезпечення вагітних корів і нетелів повноцінною годівлею та створення оптимальних умов утримання; своєчасний запуск; дотримання правил та техніки ведення нормальних родів та післяродового періоду; кваліфікована та ефективна допомога при патологічних родах.

Оскільки передумови для виникнення післяродової субінволюції матки складаються ще в ранній та пізній антенатальний та інтранатальний періоди ми пропонуємо способи профілактики, описані в попередніх розділах. Це стосується господарств з неповноцінною годівлею корів і нетелів на каротин в період зимового стійлового утримання, особливо в другій його половині.

 

Післяродові ендометрити у корів

 

 

Діагностика. Діагностика метритів у корів не є складною за винятком субклінічних з прихованим перебігом патологічного процесу. Враховують клінічний стан тварин. Головним діагностичним тестом є виділення із статевих органів ексудату з різними домішками. При огляді зовнішніх статевих органів знаходять засохший ексудат на вульві, корені хвоста, сідничних горбах. При вагінальному дослідженні відмічають: набухання слизової оболонки вагіни, деколи крововиливи; вагінальна частина шийки матки збільшена до 5 – 6 см в діаметрі, її слизова оболонка набрякла, червоного кольору; канал шийки матки відкритий на 1 – 2 пальці; в порожнині вагіни накопичення ексудату.

При ректальному дослідженні знаходять: матка опущена в черевну порожнину, стінка її в’яла, тістуватої консистенції, скорочувальна активність її слабка або зовсім відсутня.

Диференційний діагноз ставлять враховуючи різні домішки в ексудаті. Для катарально-гнійного ендометриту характерна присутність в ексудаті слизу та гною коричнево-сірого кольору; для фібринозного – фібрину у вигляді пластівців та згустків; для некротичного – некротичних тканин з неприємним іхорозним запахом.

Для обґрунтування прогнозу та доцільності лікування корів при хронічних та субклінічних метритах пропонується виконання біопсії. Кусочки матки підлягають гістологічному дослідженню, а також отримують проби із матки для мікробіологічного дослідження.

Лікування корів, хворих на метрит. Складається програма комплексної терапії корів, притримуючись основних принципів.

1. Нормалізація обміну речовин та підвищення імунобіологічної реактивності організму. Для цього застосовують 40 % розчин глюкози (200-300 мл), 10 % розчин кальцію хлориду (100 мл), призначають препарати для стимуляції серцево-судинної (кофеїн, настій ехіноцеї) та імунної систем.

2. Санація порожнини матки - застосування антибактеріальних препаратів. Хорошу рекламу від науковців та практиків мають кобактан, тілан, тетрациклін, амоксицілін, діоксидін. Важливим при цьому є проведення визначення чутливості мікроорганізмів до антибіотиків, що необхідно робити з метою досягнення високого терапевтичного ефекту та запобігання виникнення хронічних та субклінічних метритів.

3. Корекція гормонального статусу в організмі. Застосування препаратів для підвищення концентрації естрогенів. Пропонуються препарати ретестрол, каплаестрол – фракція ІІІ, синестрол, каплагландин, естрофан.

4. Застосування тономоторних та препаратів антизапальної дії (окситоцин, пітуітрин, розчин іхтіолу)

5. Реабілітація структури та функції матки – призначають препарати: ретестрол, каплаестрол, каплагландин (діюча речовина в складі препаратів – ретинолу ацетат, бета-каротин та естрогени).

Для інтраутерального введення препаратів використовують катетери – тампонатори конструкції А та Б (Кошовий В.П.. Іванченко М.М., Скляров П.М., Павленко М.П.. 2003). (мал. 44).

Профілактика подібна описаній в розділі – післяродова субінволюція матки.

 


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 509; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!