Трупні ознаки і посмертні зміни.



v Первинні– визначають момент клінічної смерті і є фактом для встановлення смерті. Припиняється діяльність ЦНС, легень, серця. ЦНС – зникнення безумовних рефлексів. Дихання – відсутність дихальних рухів грудної клітки. Серцево-судинна система – відсутність пульсових і серцевих поштовхів.

v Вторинні– виражають фізико-хімічні зміни в трупі. Охолодження– температура тіла знижується до рівня зовнішнього середовища, спочатку охолоджуються кінцівки, голова, зовнішня поверхня трупа, потім внутрішні органи; в першу добу труп охолоджується на 1ºС за годину, на другу добу 0,2ºС за годину. Заклякання– посмертне затвердіння м’язів зв’язано з нерухомістю суглобів, причина: накопичення в м’язах молочної і АТФ -кислоти, до набухання і ущільнення м’язового білку; настає в першу чверть доби і зникає через 3-4 доби, швидкість заклякання залежить від ступеню розвитку м’язів і причини смерті. Трупні плями– синюшно-червоне забарвлення шкірного покриву нижньої частини трупа. Гіпостаз– під тяжкістю трупа переповнюються судини кров’ю внаслідок стікання. Імбібіція – просочення гемолізованою кров’ю оточуючих тканин. Відмінність трупних плям від подібних пат. процесів: після натискування пальцем на гіпостатичній ділянці з’являється біла пляма, а при гіперемії – є в любій ділянці тіла.

Крововиливи мають чітку межу, при розрізі кров’яні зсідки між тканинними елементами. Кров’яні згустки– це ущільнена кров’яна маса в порожнині серця і крупних судинах. Причини: швидко розрушуються тромбоцити і утворюється фібрин після припинення кровообігу, за кольором червоні – вказують на тривалість агонального періоду, жовті – при довготривалому агональному періоді. Ознаки: легко виймаються із порожнин серця і судин, еластичні, вологі з поверхні і розрізу, а тромби міцно з’єднуються зі стінкою судини, сухуваті.

v Третинні– пов’язані з трупним розкладанням. Є двох видів: автоліз– розпад тканин під дією власних ферментів, яких є велика кількість у травному каналі, на живу тканину не діють, а після настання біологічної смерті розщеплюють власні тканини. Гниття– розпад тканин під дією гнильних мікробів.

Ознаками гниття є:

1. Гнильний запах (сірководень, метан, аміак та інші), що утворюються при розпаді білків під впливом аеробних і анаеробних бактерій;

2. Брудно-зелене забарвлення (трупна зелень) покриви черевної стінки, кишок, очеревини місць трупної імбібіції, внутрішніх органів, в результаті накопичення в них (сполука гемоглобіну з сірководнем), що утворюється при гнитті трупа;

3. Накопичення газів у шлунково-кишковому тракті, природних порожнинах, підшкірній клітковині, паренхіматозних органах. В результаті труп здувається (трупна тимпанія).

Гниття трупа проходить в воді в 2 рази швидше; в повітрі в 8 раз швидше ніж у землі.

 

Відмінність трупних змін від подібних патологічних процесів.

Трупні плями мають синюшно-червоне забарвлення нижче розташованих частин шкірного покриву, що є наслідком розвитку спочатку трупних гіпостазів, а потім трупної імбібіції. Тому трупні плями з’являються на тому боці, на якому лежить чи лежав труп. При зміні положення трупа в перші 3-4 години трупні плями можуть переміщатись. Трупні гіпостази відсутні в місцях, де тканини зазнають тиску. При смерті тварин від асфіксії та хвороб, коли кров не зсідається, трупні плями з’являються досить швидко і добре виражені. Якщо смерть настає від крововтрати, як, напр., при забої тварин, то гіпостази не утворюються. Наявність гіпостазів забитих тварин свідчить про забій в агональному періоді.

Посмертні згустки крові на відміну від прижиттєвих тромбів, еластичні, мають гладеньку поверхню, легко виймаються з порожнин серця і судин. Кров’яні згустки бувають темно-червоними і жовтими, біло-жовтими. Червоні свідчать про швидку смерть (короткий період агонії). Жовті чи двоколірні (жовті і червоні) – ознака повільного зсідання крові, що настало після осідання еритроцитів. При наявності в крові підвищеної кількості вуглекислоти кров’яні згустки не утворюються; порожнини серця і судин заповнені рідкою кров’ю (асфіксії, септичних захворюваннях). У разі смерті від знекровлення (при забої тварин) серце і судини не містять крові, а у забитих в агональному стані чого не спостерігається.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 433; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!