Позначення точнісних параметрів зубчатих коліс на кресленнях.



Похибки виготовлення і складання зубчастих передач викликають динамічні навантаження, шум, вібрації, нагрівання, концентрацію напружень на окремих частинах зубів, а також невідповідність кутів повороту обох коліс пари, що призводить до похибок відносного положення ланок і до помилок від мертвого ходу.

Призначаючи допуски на зубчасті передачі, найбільш розповсюджені в промисловості, та точність складальних операцій, потрібно враховувати:

- забезпечення кінематичної точності, тобто відповідності кутів повороту обох коліс передачі;

- забезпечення плавності роботи, тобто обмеження циклічних похибок, які багаторазово повторюються за один оберт колеса (різкі місцеві зміни відхилень кутів оберту колеса);

- забезпечення контакту зубів, тобто такого прилягання зубів по довжині і по висоті, при якому навантаження від одного зуба до іншого передається з максимальним використанням всієї активної поверхні зуба;

- забезпечення бокового зазору для запобігання заклинювання зубів при роботі та обмеження мертвих ходів у передачі.

Допуски циліндричних зубчастих передач нормуються за ГОСТ 1643-81 і розповсюджуються на евольвентні циліндричні передачі зовнішнього та внутрішнього зачеплення з прямо-зубими, косозубими та шевронними зубчастими колесами з ділильним діаметром до 6300 мм, шириною вінця або напівшев-рону до 1200 мм, модулем зубів від 1 до 56 мм.

По точності виготовлення зубчасті колеса поділяють в порядку зниження точності на дванадцять степенів точності: резервні точність зменшується.

Степінь точності зубчастого колеса - це заданий рівень допустимої невідповідності значень дійсних розмірів зубчастого колеса розрахунковим (номінальним значенням).

Існують три норми степеню точності. Ці кожного степеню або степенів точності.

Норми кінематично чі обертання з одного в хибки кута повороту зу

Норми плавності ро зміни кінематичної по танні.

Норми контакту зу верхні зубців спряжен

При комбінуванні с повинні виконуватись та

Незалежно від степеню точності зубчастих коліс і передач встановлено шість видів спряжень А, В, С, Б, Е, Н, та вісім видів допуску на боковий зазор, що позначаються в порядку його збільшення літерами Ь, гі, с, Ь, а, (г, у, х) (див. рис. 1.14.3).

Рис. 1.14.3. Види спряжень та види допусків на боковий зазор

На кожен вид спряження встановлений допуск Тіп на боковий зазор.

При відсутності спеціальних вимог видам спряжень Е та Н відповідає допуск на боковий зазор Ь, а спряженням Б, С, В, А -відповідно й, с, Ь, та а. Крім того, встановлені збільшені допуски х, у, г, які можуть бути використані при необхідності замість вказаних вище видів допусків для кожного виду спряжень, тобто відповідність видів спряжень зубчастих коліс та допусків дозволяється змінювати з використанням допусків х, у, г.

Після призначення степенів точності та виду спряження за ГОСТ 1643-81 вибирають допуски та відхилення контрольованих показників за всіма видами точності.

Показники точності зубчастого колеса і зубчастої передачі є комплексними. Якщо кінематична точність та плавність роботи зібраної передачі відповідає вимогам стандарту, то контроль коліс за цими нормами окремо не проводиться.

Якщо колеса, що входять до передачі відповідають стандарту, то контроль зібраної передачі не є обов'язковим.

Це положення поширюється і на контроль за нормами контакту зубів.

Кожен степінь точності може бути охарактеризований рядом комплексних показників і контроль проводиться за комплексами (див. рис. 1.14.4).

Вибір комплексу контролю проводиться в залежності від степеня точності передачі та наявності вимірювальних засобів.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 501; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!