Журнал вимірювання горизонтальних кутів



№ точки стояння № точки наведення Відліки по горизонтальному кругу Різниця відліків Середній горизонтальний кут

2 кп

1 193°34'

72°15'

 

72°15'30"

3 121°19'

2 кл

1 42°53'

72°16'

3 330°37'

Як відомо, на план наносять не нахилені лінії, а їх горизонтальні проекції. Щоб отримати значення цієї проекції необхідно знати кут нахилу, або вертикальний кут нахиленої лінії. Для їх визначення служить вертикальний круг теодоліта. При вимірювання вертикальних кутів потрібно знати МО (місце нуля) теодоліта.

Кути нахилу визначають за формулами:

 

ν =

ν = КЛ – МО

ν = МО – КП – 180°

При вирахуванні МО і ν по цим формулам і значенням КЛ і КП менше 90° додають 360°.

В теодолітах для визначення відстаней без використання мірної стрічки є спеціальний пристрій – далекомір.

Він складається з 2-х горизонтальних ниток, які нанесені на склі сітки ниток зорової труби.

Рис. 4.4. Визначення відстані по нитковому далекоміру. Н1 = 1550 мм, Н2 = 1675 мм; l = (N2 – N1)х100= 125х100= 12,5 м

 

Для вимірювання відстаней за допомогою нитяного далекоміра треба зорову трубу за допомогою навідного гвинта навести на рейку з сантиметровими поділками так, щоб верхня нитка попала на початок відліку дециметрового значення. Рахують число поділок і відстань вираховують за формулою:

L = Cn

де: C – коефіцієнт далекоміра = 100

n – відлік по рейці

Відносна помилка вимірювання відстані нитяним далекоміром складає 1/300.

Далекомірні рейки - дерев'яні бруски шириною 10 см і товщиною 2 см з металевими пластинами (п'ятками) на кінцях. Пластини кріпляться наглухо до брусків шурупами. На рейки, попередньо пофарбовані білою фарбою, нанесено поділки у вигляді шашок чорного кольору на одній стороні і червоного - на другій. Рахунок поділок ведуть від нижньої п'ятки. На чорній стороні з нею співпадає 0 (нуль), на червоній - відлік 4787 мм.

Під час роботи рейки встановлюють на міцно забиті у ґрунті дерев'яні кілки, що виступають над поверхнею приблизно на 2 см.

Перед початком роботи необхідно оглянути рейки і провести їх перевірки. При огляді рейок звертають увагу на якість пофарбування шашкових поділок і цифр на дециметрових інтервалах. Перевіряють також кріплення круглих рівнів, ручок, а також металічних пластинок (п’яток) на кінцях рейок.

Перевірки рейок роблять такі.

1. Перевірка правильності встановлення круглого рівня на рейці. Виконується за допомогою виска, гачка і штифта, закріплених на рейці або по вертикальній нитці нівеліра.

Для перевірки на гачок підвішують висок і нахиляють рейку у потрібному напрямку до тих пір, поки гострий кінець виска буде точно знаходитись під гострим кінцем штифта. Потім виправними гвинтами рівня приводять бульбашку рівня на середину (у нуль-пункт). По вертикальній нитці нівеліра перевірку виконують у такому порядку. На відстані близько 50 м від нівеліра встановлюють рейку. Встановлюють вертикальну вісь нівеліра у прямовисне положення. За командою спостерігача встановлюють рейку так, щоб її ребро співпадало з вертикальною ниткою сітки. Потім виправними гвинтами круглого рівня приводять бульбашку у нуль-пункт. Після цього рейку повертають на 90° і знову виправляють рівень. Операцію повторюють до тих пір, поки бульбашка рівня буде знаходитись у нуль-пункті.

2. Визначення середньої довжини метра комплекту рейок. Виконується у приміщенні за допомогою контрольної лінійки. Перед початком дослідження краї шашкових поділок 01, 10, 20 і 29 поділок чорної сторони і 48, 57, 67 і 76 червоної сторони відмічають на контрольній металічній лінійці тонким олівцем. Рейку кладуть горизонтально. щоб вона не прогиналась. Кожен інтервал рейки 1-10, 10-20 і 20-29, 48-57, 57-67 і 67-76 вимірюють двічі у прямому і зворотному напрямках. Різниці відліків по правому і лівому кінцях контрольної лінійки на кожному інтервалі рейки не повинні розрізнятись між собою більше ніж на 0,1 мм. Різниця між середньою довжиною метра пари рейок комплекту допускається 0,8 мм для рейок типу РН-3 і 1,5 мм для рейок типу РН-10.

3. Визначення похибок дециметрових поділок. Дослідження проводять за допомогою контрольної лінійки у інтервалі штрихів 1-29 по чорній стороні і 47-76 по червоній стороні рейки. За допомогою лівої лупи нуль контрольної лінійки суміщають з нульовим штрихом рейки, після чого, переміщуючи праву лупу, роблять відліки по всіх дециметрових поділках. Перед початком дослідження по металічній лінійці тонко заточеним олівцем відмічають краї дециметрових поділок. Вимірювання кожного метрового інтервалу виконують двічі. Перед другим вимірюванням контрольну лінійку трохи переміщують. В процесі дослідження записують температуру контрольної лінійки. Похибки дециметрових поділок не повинні перевищувати 1,0 мм.

Одночасно із дослідженням похибок дециметрових поділок перевіряють співпадання нульової поділки чорної сторони рейки із площиною п'ятки. Відхилення нульової поділки від площини п'ятки не повинно перевищувати 1 мм.

4. Визначення стрілки прогину. Рейку кладуть горизонтально на бокове ребро, натягують тонку дротину або нитку між кінцями увігнутої сторони рейки і лінійкою з міліметровими поділками вимірюють відстань від дротини (нитки) до поверхні дерев'яної рейки у трьох місцях: на початку (а1), середині (а2) і кінці рейки (а3) за цими значеннями обчислюють стрілку прогину рейки:

Стрілка прогину на всю довжину рейки не повинна перевищувати 10 мм.

5. Перевірка перпендикулярності п'ятки рейки до осі рейки. На відстані 20-30 м від інструменту забивають три костилі. Послідовно на кожному з них встановлюють рейку спочатку центром п'ятки, потім її переднім, заднім, лівим і правим краями. При цьому кожен раз тричі беруть відліки по основній шкалі рейки.

Неперпендикулярність п'ятки рейки до осі шкали не повинна змінювати положення рейки по висоті відносно центра п'ятки більше ніж на 0,5.

6. Визначення різниці висот нулів рейок. На відстані 15-20 м від нівеліра забивають у ґрунт костиль, на який прямовисно встановлюють рейку і беруть відліки по чорній та червоній сторонах. Ці дії складають один прийом. Таких прийомів роблять не менше чотирьох, змінюючи кожен раз не менше ніж на 30 мм. За остаточний результат приймають середньоарифметичне значення з усіх прийомів.

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 460; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!