Вимірювання горизонтальних кутів та відстані по нитковому віддалеміру.



При геодезичному забезпеченні будівельно-монтажних робіт виникає потреба вимірювати і задавати кути в горизонтальній і вертикальній площинах.

При топографо-геодезичних роботах вимірюють не кути між напрямками на місцевості, а їх ортогональні проекції в горизонтальній й вертикальній площинах.

Геометричний принцип вимірювання реальних горизонтального й вертикального кутів характеризується схемою (рис. 4.1).

Рис. 4.1 - Схема вимірювання горизонтальних та вертикальних кутів на місцевості

 

Нехай маємо точки А, В та С, одна з яких В є вершиною горизонтального кута АВС, сторони АВ й ВС якого не лежать в одній площині. Попередньо проектують сторони кута АВ й ВС на горизонтальну площину М так, щоб вершина кута В належала цій площині. На сторонах кута АВ й ВС будують дві вертикальні площини N й Р. В результаті на горизонтальній площині М виникають лінії перетину ВА' й ВС', що утворюють горизонтальну проекцію Р кута місцевості АВС. Для визначення планового положення точок А, В й С вимірюють горизонтальний кут А'ВС', мірою якого є двогранний кут між площинами N й Р. Цьому куту рівний будь - який кут, вершина якого знаходиться на прямовисному ребрі ВВ' двогранного кута А'В'С', а сторони його лежать в площині, що паралельна площині М. Горизонтальні кути мають значення від до 360°.

Для визначення величини кута, наприклад в градусній мірі, в будь - якій точці на ребрі ВВ' двогранного кута А'В'С', розміщують горизонтальний круг з поділками, що називається лімбом, так, щоб його центр О був на прямовисній лінії ОВ. В результаті перетину площини лімба площинами N й Р утворюється певний кут аОс, який за побудовою дорівнює кутові β.

Визначаючи за поділками лімба відліки за ходом годинником стрілки а' й с', обчислюють значення горизонтального кута:

β = с' - а'

Правило обчислення горизонтального кута на місцевості можна сформулювати так: щоб одержати значення горизонтального кута, необхідно від відліку на правий напрям (за ходом годинникової стрілки) відняти відлік на лівий напрям. Якщо відлік на правий напрям менший за значенням від лівого відліку, то до нього додають 360° і знову віднімають лівий відлік.

Для визначення перевищення між точками вимірюють вертикальні кути, тобто кути нахилу. Під вертикальним кутом розуміють кут між стороною та її проекцією на горизонтальну площину. Відповідно до геометричної принципової схеми (рис. 1.1) вертикальним кутом сторони ВА буде кут А'ВА = + vа, а сторони ВС буде кут С'ВС = - vс. Якщо сторона вище проекції, то кут вважають позитивним, якщо нижче - від’ємним. Вертикальні кути приймають значення в межах від -90° до +90°.

Для вимірювання вертикальних кутів vа й vс лімб розміщують прямовисно відповідно в площинах N й Р. За результатами відліків по вертикальному лімбу обчислюють значення вертикальних кутів.

Описаний принцип вимірювання кутів на місцевості реалізується в кутомірному приладі, що називається теодолітом.

Спосіб вимірювання горизонтальних кутів місцевості залежить від потрібної точності вимірювання і від точності теодоліта, що його при цьому використовують.

За способом прийомів кути вимірюють теодолітами, у яких точність верньєра, мікроскопа або мікрометра близька до гранично допустимої помилки вимірювання кута.

Так, теодолітами з точністю верньєрів або мікроскопів порядку 60 – 30" за способом прийомів вимірюють кути, у яких граничні помилки можуть досягати 1-1,5', тобто в мережах зйомочного обґрунтування, при засічках та ін.

Якщо ж помилки в кутах мають бути меншими від 30—10", використовують оптичні теодоліти, у яких помилка відлічування по мікроскопах не перевищує 0,1. Для вимірювання кутів з помилкою 5" і менше використовують теодоліти з точністю відлічування 1" і менше.

Щоб виміряти горизонтальний кут треба спочатку правильно звізувати на точку

 

 

Рис. 4.2 - а) приблизне наведення на точку     б) точне наведення на точку

 

Вимірювання кутів способом повного прийому складається з двох півприйомів.

Рис. 4.3 Вимірювання горизонтальних кутів

Перший півприйом:

1) для вимірювання кута теодоліт центрують над вершиною кута 2 (рис. 4.3). Одночасно інструмент нівелюють — приводять по рівню лімб у горизонтальне положення (роблять першу перевірку теодоліта).

При положенні вертикального круга справа від труби, лімб закріплюють закріпним гвинтом, а алідаду відкріплюють і наводять центр сітки ниток труби на низ кілочка, яким закріплена т.1. Коли т.1 попадає в поле зору труби, алідаду закріплюють і отримують приблизне наведення, а потім, діючи мікрометреними гвинтами наводять точно на точку. Беруть відлік а1і записують його в журнал.

2) відкріплюють алідаду і трубу і аналогічно візують на т.3 і беруть відлік а3, записують його в журнал.

3) вираховують горизонтальний кут β2

β2кп = α1 – α3

Якщо від першого відліку не можна відняти другий відлік, то до першого відліку додають 360°. На цьому закінчують вимірювання кута першим півприйомом при крузі правому.

Щоб збільшити точність і перевірити правильність вимірювана кута, виконують другий півприйом при крузі ліво:

1) при цьому, для зменшення впливу не досить точного юстування теодоліта трубу переводять через зеніт, тобто повертають її навколо горизонтальної осі так, щоб при спостереженні вертикальний круг був зліва від труби,

2) відліки по лімбу збивають приблизно на 90° і знову його закріплюють, а далі виконують ті ж самі дії, що і при крузі правому. Кут при крузі лівому знаходять так само

β2кл = α1 – α3

На цьомузакінчується другий півприйом.

Якщо кут вимірюють технічним теодолітом і різниця bкп-bкл не перевищує подвійної точності верньєра, то обчислюють середню величину кута

bсер =

Інакше кут вимірюють знову.

Отримане середнє значення кута приймають за кінцевий результат. Усі відліки записують в польовий журнал.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 604; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!