Вивчення основних понять і термінів.



 

Розспівки – це спеціальні вокально-технічні і слухові вправи з метою підготовки голосового апарату і слуху співака перед початком концертного виступу або заняття соліста, ансамблю, хору. А зараз пригадайте, які розспівки ми використовуємо на заняттях?

1. Розспівки на правильне звукоутворення та звукоформування (висока вокальна позиція, округлення, прикриття та резонування звуку).

2. Розспівки на правильну атаку звуку (м'яку, тверду, придихову).

3. Розспівки на правильне звуковедення (легато, нонлегато, стакато).

4. Артикуляційні розспівки (чітка вимова, дикція).

 

5. Інтонаційні розспівки (мелодичні, гармонічні, унісонні).

6. Розспівки, вправи на дихання (довге, коротке, ланцюгове).

7. Розспівки на рухливість та гнучкість голосів.

8. Розспівки на розширення діапазону.

(Можна з гуртківцями пригадати кілька розспівок).

Як бачите, існує безліч способів підготуватися добре до якісного співу. І, як ви вже (за роки заняття у вокальному гуртку) зауважили, вчитель на заняття чи перед виступом вибирає такі розспівки і вправи, які максимально підготують вас до виконання «тієї» чи іншої пісні, і, власне, такі розспівки, після яких буде легко відобразити стиль, характер, динаміку тієї чи іншої пісні.

Які ще нові терміни ми використовували?

Вірно, це легато, стакато, нота сі, форте, піано, тон, камертон. Бачите, яка багата музична мова на професійні терміни! Давайте разом з вами дізнаємося, що вони означають.

Слово «легато» (прикріпляється на демонстраційну дошку надруковане слово legato). Якщо у вашому житті ви десь зустрінете ось такий напис, то знайте, що це слово, якщо його перекласти з італійської, означає зв’язно, злитно. Це таке виконання, коли перехід від одного звуку до іншого відбувається зв’язно, без перерви між ним. Цей термін в нотах позначається лігою, яка з’єднує між собою ноти, якщо їх потрібно зв’язно проспівати. Давайте ми цей термін втілимо в життя і заспіваємо розспівку на legato.

Протилежне за значенням слову legato – це слово «стакато» (прикріплюється на демонстраційну дошку аркуш паперу із написом staccato).

У перекладі з італійської – уривчастий, відокремлений. Це уривчасте, коротке виконання звуків голосом або на музичних інструментах, це один із основних прийомів звуковидобування. В нотній грамоті стакато позначається крапкою. Давайте разом заспіваємо вправу на staccato.

Продовжуємо знайомитися з термінами, які використовувались у роботі над піснею. Наступне слово, яке ми з вами виділили – це «форте». Маю надію, що всі ви знаєте, що це слово означає. Так, правильно, у музиці це означає голосно. І записується воно так – F (демонструю гуртківцям аркуші паперу із написами F і P). І, альтернативне слову форте – це слово …? Вірно, «піано». Піано у музиці означає «тихо».

Форте і піано відноситься до динамічних відтінків у музиці.

Далі в черзі чекає нас слово «спів». Дайте мені визначення цього слова. Так, вірно, спів – це виконання музики за допомогою голосу, мистецтво передавання засобами співацького голосу художнього змісту музичного твору.

А скажіть мені, будь-ласка, яким може бути спів? Сольним, ансамблевим (дует, тріо, квартет, квінтет, секстет і т.д.), хоровим, з супроводом, без нього. До речі, як називається виконання музичного твору без супроводу? Вірно, а капела.

Спів поділяється на три види – академічний або класичний, народний та естрадний.

Зі співом закінчили, переходимо до слова «хором». На вашу думку, як можна пояснити значення цього слова? Мені здається, що вам не складно буде дати визначення цьому слову.

Добре, а я вам розповім детальніше. Хор в перекладі з грецької означає «юрба», «збори». Це співацький колектив, створений для спільного

 

виконання переважно багатоголосних вокальних творів. За складом голосів хори бувають: однорідні (жіночі, чоловічі, дитячі) та мішані.

За кількістю партій – одноголосні, триголосні, чотириголосні і т.д. Мінімальний склад мішаного хору – 12 осіб. Максимально – обмежень немає.

Є ще інші значення цього слова.

Хор – це колективний учасник трагедій та комедій в античному театрі.

Хор – це культовий груповий танець зі співом.

Хор – це музичний твір, призначений для хорового виконання.

Це місце для півчих в християнських храмах (хори).

У нас для розгляду залишилося ще 2 слова. Одне з них – це слово «звук».

«Звук» – це найменший структурний елемент музики. Фізичне явище, що виникло внаслідок механічних коливань пружного тіла, що вібрує (струни, натягнутої шкіри, тощо). Звук, має висоту, силу, тривалість і тембр – називається музичний.

 Підсумовуючи сьогоднішнє заняття, хочу сказати, що винуватиця тих всіх цікавих, я надіюсь, музичних розповідей є пісня. Отож, кілька слів (для поповнення вашого багажу знань) хочу сказати: «а що ж це таке «пісня»?

Це найбільш поширена форма вокальної музики, яка поєднує поетичні та музичні образи, а також, загальна назва твору, призначеного для вокального виконання.

Жанрова класифікація пісень здійснюється за різними ознаками:

1. Народні та професійні.

2. Ліричні, героїчні, хороводні, обрядові, любовні, сатиричні, танцювальні, естрадні та ін.

3. За походженням – міські, селянські, бурлацькі, стрілецькі, жниварські, рекрутські, авторські, туристичні та ін.

4. За складом – одноголосні та багатоголосні.

5. За формою виконання – сольні, ансамблеві, хорові, без супроводу, з супроводом.

Музична форма пісні пов’язана зі структурою поетичного тексту. Найбільш поширена є куплетна форма. Плідно працювали в жанрі пісні О.Білаш, І.Дунаєвський, В.Івасюк, А.Кос-Анатольський, М.Леонтович, М.Лисенко, С.Людкевич, П.Майборода… Може ви продовжите цей список?

К.Стеценко, А.Філіпенко, І.Шамо,  В.Шаповаленко, Алла Мігай, А.Шепель, та ін.

 

Підсумок заняття.

А) закріплення вивченого.

Підсумовуючи сьогоднішнє заняття, давайте згадаємо, з якими новими музичними термінами ми сьогодні познайомились?

Назвіть мені слова, які вам запам’яталися найбільше.

Дуже добре!

Надіюсь, ваша скарбничка знань поповнилася новими словами, які ви будете надалі використовувати у вашому лексиконі.

А ще надіюсь, що вам це заняття сподобалось! Отож…

 

Пісня «Рідна школа». Показ-виконання.

 

Музичне закінчення:

 

 


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 152; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!