Сучасна банківська система та її становлення.

Тема 1. ВИНИКНЕННЯ І РОЗВИТОК БАНКІВСЬКИХ ОПЕРАЦІЙ

1.1. Історія розвитку банківської справи;

1.2. Еволюція банківської справи в Україні;

1.3. Сучасна банківська система та її становлення.

Основою сучасної економіки є банківська система. Міцні і фінансово стійкі банки означають стабільну економіку.

Успішна діяльність будь-якого банку великою мірою визначається колом операцій і послуг, які він пропонує своїм клієнтам. Стимулюючими факторами, що сприяють розширенню спектра послуг є:

зростання конкуренції у банківській сфері;

зниження прибутковості традиційних операцій;

прагнення банків мати прибуток;

відносна свобода, надана законами, які регулюють банківську сферу.

У найближчі декілька років на українському ринку банківських послуг відбудуться істотні зміни. Після фінансової кризи ці зміни відбудуться через те, що в Україні з’явилися іноземні банки, саме російські.

Західні банки, що прийшли в Україну, в першу чергу займатимуться покращанням технологій роздрібних операцій та новітніх технологій обслуговування.

Історія розвитку банківської справи

Історія банківської справи сягає прадавніх часів. Кредит існував ще у Вавилоні, про що згадується у кодексі законів вавилонського                               царя Хаммурапі (8 ст. до н.е.).

Але виникнення саме банківництва пов’язують власне з Стародавньою Грецією, де перші фінансисти почали розпоряджатися залученими коштами. У Греції цих осіб називали трапезитами (від грецького "трапеза" - стіл), оскільки спочатку банківські обороти полягали в розміні готівкових грошей, що здійснювався за столами на ринках.

З початку банківські операції здійснювали окремі храми, найвідомішими з яких були Дельфійський, Ефеський, Делонський, Фокейський, Мілетський. Торговці, приватні особи і навіть цілі міста Греції віддавали свої гроші на зберігання до скарбниць храмів, недоторканість яких гарантувалася шанобливим ставленням до релігії.

Кредитні операції були побудовані на принципах платності, строковості, поверненості та забезпеченості. Об'єктами застави були вантажі, під які брався кредит, кораблі з товарами, земельні ділянки і нерухомість, інші цінності (одного разу в заставу було запропоноване грецьке місто).

Клієнт був незахищений, оскільки умовою угоди з банкіром було поручництво і в разі відмови або неможливості клієнтів повернути позику поручник відшкодовував його. Банкір, в свою чергу, ніс відповідальність своїм власним майном перед клієнтом і суспільством, бо в банках приховували доходи від оподаткування.

Слово «банк» походить від італійського “Banco”, що означає лавка.

У Стародавньому Римі банківська діяльність хоч і була схожа на грецьку, однак являла собою самобутній продукт латинської цивілізації, що визначалося значно вищим рівнем діловодства в римських банкірів порівняно з банкірами Греції.

У римлян банкіри, яких називали менсаріями (від лат. менса - стіл), розпочали свою діяльність з обміну грошей. Згодом вони отримували кошти на зберігання, які використовувалися для видачі кредитів під заставу рухомого й нерухомого майна, а також морських вантажів.

Заставою для видання кредиту виступало майно боржника або поручника. У заставу приймалися навіть трупи. Про колоритну деталь банківських розрахунків повідомляє Горацій: «Один позикодавець певного дня збирав боржників і читав їм свої вірші, ставлячи їх у такий спосіб перед вибором - або платити гроші, або хвалити вірші».

Стратегія банків була різною. Одні давали в борг невеликими частинами і багатьом боржникам, інші - значні суми декільком.

У 16-17 ст. купецькі гільдії деяких міст (Венеції, Генуї, Мілана, Амстердама, Гамбурга, Нюрнберга) створили жиробанки – для здійснення безготівкових розрахунків між своїми клієнтами.

В Англії банківська система виникла в 16 ст.

Еволюція банківської справи в Україні.

Обмін на українських землях тривалий час здійснювався за допомогою іноземних грошей, які нерідко переробляли на прикраси. Крім того, можна було скористатися натурообміном, тобто своєрідним бартером, якщо казати сучасною мовою. В Київській Русі природа була дуже щедрою і люди завжди знаходили еквівалент для обміну, якщо хотіли придбати якесь благо на внутрішньому ринку чи в іноземців-купців.

У Київській Русі кредит існував нарівні з готівковими грошима, але не набув значного поширення.

Зведення законів, що формувало та регулювало систему майнових відносин, мало назву Руська правда.

На початку XII ст. у зв'язку з розвитком торгівлі та виробництва зросла потреба в кредитних ресурсах. У цей період гривня була головним засобом розрахунків у Київській Русі. В деяких випадках відсотки були значними і мали назву лихва.

Сучасна банківська система та її становлення.

Банківська система України започаткована після прийняття Верховною Радою України у березні 1991 року Закону України "Про банки і банківську діяльність".

Вона є дворівневою і складається з Національного банку України та банків різних видів і форм власності.

Національний банк України є центральним банком, який проводить єдину державну грошового-кредитну політику з метою забезпечення стабільності національної грошової одиниці.

Банки створюються на акціонерних або пайових засадах юридичними та фізичними особами.

Свої функції банки реалізують через виконання таких операцій:

- залучення коштів підприємств, установ, організацій, населення на депозитні, вкладні рахунки та недепозитне залучення коштів;

- кредитування суб'єктів господарської діяльності та громадян, вкладання у цінні папери, формування касових залишків та резервів, формування інших активів;

- касове та розрахункове обслуговування народного господарства, виконання валютних та інших банківських операцій.

Банки у своїй діяльності керуються Конституцією України, Законами України "Про Національний банк України", "Про банки і банківську діяльність", законодавством України про акціонерні товариства та інші види господарських товариств, іншими законодавчими актами України, нормативними актами Національного банку України і своїми статутами.

2008 рік став переломним у розвитку банківської системи України.          7 жовтня 2008 року через виниклу клієнтську паніку і масовий відплив депозитів банківський регулятор ввів тимчасову адміністрацію в одному з найбільших системних банків України - Промінвестбанку. З 13 жовтня набрав сили мораторій на дострокове вилучення депозитів, а також збільшення банківських кредитних портфелів.

Через стрімке зростання кількості проблемних кредитів, майже всі банки припинили діяльність у сфері кредитування.

У сфері депозитів також спостерігалась негативна динаміка. Сукупні об'єми депозитів впали на 8,3%. При чому, найвища швидкість падіння була характерна для депозитів юридичних осіб (18%). Сума депозитів населення майже не змінилась. Частково таку ситуацію можна пояснити високими відсотковими ставками і відсутністю альтернативних джерел вкладення коштів. Оскільки рівень довіри до гривні був підірваний, відбулось зростання частки доларових депозитів (до 53% серед фізичних осіб).

На кінець 2009 р. в Україні функціонувало 182 банки. 14 з них перебувало на етапі ліквідації.

Позитивним фоном для відродження фінансової системи є стабільність курсу гривні та відсутність масових банкрутств банків (прийнято рішення про ліквідацію лише 13). Негативним фактором виступає наявність значної кількості проблемних кредитів та майже повна стагнація кредитування.

Активи банків демонструють поступове збільшення. За січень-квітень 2010 р. вони виросли з 868,1 до 885,8 млрд. грн.

Однак кредитний портфель банків перебуває в стадії стагнації: він навіть скоротився з 730 до 723 млрд. грн. Особливий удар криза нанесла по споживчому кредитуванню фізичних осіб.

У 2010 р. відмічено приріст депозитів. Так, у січні-червні 2010 р. обсяг вкладів населення в банківській системі збільшився на 13,7%, а коштів юридичних осіб - на 6,2%. Переважна більшість депозитів оформлюється в національній валюті.

Криза несе з собою не тільки труднощі. У неї є й позитивні риси.

Вона вимагає значного підвищення якості управління банківською справою, особливо в ризик-менеджменті.

Банки повинні мати довгострокову стратегію та суворо її дотримуватися.

Їм треба значно поліпшити аналіз обґрунтованості надання кредитів і гарантій їхнього повернення, зосередившись на кредитуванні реального сектору економіки та різко скоротивши позики на споживання.

 


Дата добавления: 2018-10-25; просмотров: 137; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!