Глава 4. Здійснення касових операцій із застосуванням платіжних карток



1. Операції з унесення на рахунки та отримання з рахунків готівкових коштів за допомогою платіжних та інших карток здійснюються згідно з правилами внутрішньодержавних та міжнародних платіжних систем, а також відповідними нормативно-правовими актами через каси банку або банкомати.

Банкомати можуть встановлюватись як на території банку, так і за його межами.

2. Видача коштів із застосуванням платіжних карток виконується в межах їх залишку на рахунку клієнта чи витратного ліміту, або його частки на відповідному картковому рахунку. За договором між клієнтом та банком про надання кредиту видача коштів може виконуватися в межах залишку коштів на рахунку та/або визначеного договором ліміту кредитування.

3. Після завершення операцій з видачі готівки або внесення її на рахунок клієнту видається відповідно оформлений документ на паперовому носії, який складається за місцем проведення операції та має містити реквізити, визначені відповідними нормативно-правовими актами. Чек банкомата може друкуватися і надаватися держателю платіжної картки за його вимогою.

4. У разі застосування банкоматів у внутрішньобанківських системах автоматизації касових операцій чек може не видаватися. У цьому разі обов'язково з періодичністю, визначеною в договорі між клієнтом і банком, клієнту надається виписка за операціями, здійсненими через банкомат.

5. Облік прибуткових та видаткових операцій, здійснених із застосуванням платіжних карток через касу банку, формування облікових документів та передавання інформації для відображення операцій на відповідних рахунках здійснюється засобами САБ.

6. У разі виконання касових операцій можуть застосовуватися САБ, що функціонують автономно. Інформація про здійснені в цих системах операції передається каналами зв'язку або через проміжні носії інформації.

7. Усі операції, що виконуються через касу банку, мають фіксуватися в протоколі (звіті) роботи САБ у формі, що не допускає зміни його змісту.

Глава 5. Порядок вилучення з обігу та передавання для дослідження сумнівних банкнот (монет)

1. У разі виявлення сумнівних щодо справжності банкнот (монет) під час приймання, видачі, оброблення грошових знаків національної та банкнот іноземної валюти банк має вилучити їх з оформленням довідки про вилучення (прийняття) банкнот (монет) для дослідження (додаток 16) у трьох примірниках.

2. Банкам забороняється видавати клієнтам, а також повертати чи тимчасово передавати виявлені в них сумнівні щодо справжності банкноти (монети) національної та іноземної валюти.

У разі виявлення в одного клієнта двох або більше таких банкнот (монет) банк має терміново за телефоном та не пізніше наступного робочого дня письмово повідомити про це органи Міністерства внутрішніх справ України за місцезнаходженням банку (далі - правоохоронні органи). До повідомлення в обов'язковому порядку має додаватися копія довідки про вилучення (прийняття) банкнот (монет) для дослідження (додаток 16).

(пункт 2 глави 5 розділу III у редакції постанови
Правління Національного банку України від 11.01.2007 р. N 2)

3. Банки мають також приймати для проведення досліджень сумнівні банкноти (монети) національної та сумнівні банкноти іноземної валюти, які пред'являються тільки з метою отримання висновку установи Національного банку. Фізичні та юридичні особи, які пред'являють такі банкноти (монети) до банку, заповнюють відповідну заяву (додаток 17). На підставі заяви оформляється довідка про вилучення (прийняття) банкнот (монет) для проведення досліджень у трьох примірниках.

4. На підставі першого примірника довідки про вилучення банкнот (монет) для проведення досліджень або акта про розбіжності оформляється прибутковий позабалансовий ордер для зарахування сумнівних банкнот (монет) на позабалансовий рахунок.

Перші примірники прибуткового позабалансового ордера та довідки про вилучення банкнот (монет) для проведення досліджень або акта про розбіжності залишаються в касових документах дня.

Другі примірники прибуткового позабалансового ордера, засвідченого відбитком печатки або штампа працівника банку, та довідки про вилучення банкнот (монет) видаються клієнту, який пред'явив до банку банкноти (монети) для проведення досліджень. Допускається вручення довідки без прибуткового позабалансового ордера, якщо пред'явник не бажає витрачати час на його оформлення.

Третій примірник довідки або другий примірник акта про розбіжності та в разі потреби заява пред'явника разом із сумнівними банкнотами (монетами) підлягають передаванню для дослідження.

5. Дослідження сумнівних банкнот (монет) національної валюти здійснюється територіальними управліннями, Центральним сховищем та Департаментом готівково-грошового обігу. Банки мають надсилати сумнівні банкноти (монети) національної валюти безпосередньо до відповідного територіального управління, яке в разі неможливості прийняти відповідне рішення відправляє їх для проведення додаткових досліджень до Центрального сховища.

Дослідження сумнівних щодо справжності банкнот іноземної валюти здійснює Департамент готівково-грошового обігу. Банки мають надсилати сумнівні щодо справжності банкноти іноземної валюти безпосередньо до Операційного управління Національного банку.

(пункт 5 глави 5 розділу III із змінами, внесеними згідно з постановою
Правління Національного банку України від 21.04.2004 р. N 173,
у редакції постанови Правління
Національного банку України від 11.01.2007 р. N 2)

6. Сумнівні банкноти (монети) мають бути відправлені банками для проведення досліджень до відповідного територіального управління або Операційного управління не рідше одного разу в три дні.

7. Перед відправленням для дослідження сумнівних банкнот (монет) банк складає їх опис (додатки 18, 19) у чотирьох примірниках.

Перший примірник опису залишається в касових документах дня разом з видатковим позабалансовим ордером.

Другий та третій примірники опису, довідки про вилучення банкнот (монет) або акти про розбіжності, а в разі потреби і заява пред'явника разом із банкнотами (монетами) укладаються до конверта (пакета) або мішечка, які опечатуються або пломбуються в установленому порядку. На конверті (пакеті) або ярлику мішечка зазначається "Цінності для дослідження".

Четвертий примірник опису разом з відповідним конвертом (пакетом) або мішечком, де зазначено "Цінності для дослідження" передається службі інкасації.

Доставка конвертів (пакетів) або мішечків з банкнотами для дослідження до територіальних управлінь здійснюється через службу інкасації, власними силами або спецзв'язком (після належного додаткового упакування).

8. Відповідне територіальне управління (структурна одиниця Національного банку) проводить безкоштовно дослідження сумнівних банкнот (монет) протягом п'яти робочих днів, починаючи з наступного дня після їх надходження. У разі потреби проведення додаткового дослідження іншими структурними одиницями Національного банку строк проведення дослідження продовжується, але не може перевищувати 30 робочих днів.

(абзац перший пункту 8 глави 5 розділу III у редакції постанови
Правління Національного банку України від 14.06.2005 р. N 211,
із змінами, внесеними згідно з постановою
Правління Національного банку України від 11.01.2007 р. N 2)

За результатами досліджень сумнівних банкнот (монет) установи Національного банку оформляють акт про дослідження банкнот (монет).

9. Установи Національного банку, які провели дослідження сумнівних банкнот (монет), мають забезпечити:

відправлення протягом трьох робочих днів банкам згідно з результатами досліджень других примірників описів банкнот (монет) та разом з цими описами відповідних актів;

відправлення на вимогу банку (у разі надходження від нього в двомісячний термін письмового запиту) банкнот (монет) національної валюти, визнаних за результатами проведеного дослідження неплатіжними;

зарахування (у день відображення у бухгалтерському обліку результатів досліджень) на відповідний балансовий рахунок банку суми платіжних банкнот (монет) національної валюти;

відправлення протягом трьох робочих днів банкам справжніх банкнот іноземної валюти незалежно від ступеня їх зношеності (Операційне управління через відповідні територіальні управління Національного банку повертає банкам справжні банкноти).

(пункт 9 глави 5 розділу III із змінами, внесеними згідно з постановою
Правління Національного банку України від 21.04.2004 р. N 173,
у редакції постанови Правління
Національного банку України від 11.01.2007 р. N 2)

10. Банки, які вилучили сумнівні банкноти (монети) або прийняли їх для дослідження від фізичних та юридичних осіб за заявою, зобов'язані на підставі результатів досліджень:

списати підроблені банкноти (монети) з відповідних позабалансових рахунків;

проінформувати пред'явників про результати досліджень та за їх бажанням ознайомити під розпис з відповідним актом;

повністю відшкодувати пред'явникам суму платіжних банкнот (монет) національної валюти;

повернути пред'явникам справжні банкноти іноземної валюти або за їх бажанням прийняти для здійснення операцій з готівкою;

(абзац п'ятий пункту 10 глави 5 розділу III в редакції постанови
Правління Національного банку України від 21.04.2004 р. N 173)

повернути пред'явникам за їх вимогою неплатіжні банкноти (монети) протягом шести місяців з дня їх прийняття для дослідження. По закінченні цього терміну відповідна комісія проводить знищення неплатіжних банкнот (монет) з оформленням відповідного акта.

 

Директор Департаменту готівково-грошового обігу Н. В. Дорофєєва


 

Додаток 1 до Інструкції про касові операції в банках України


Повідомлення про отримання готівки* N

від "___" ____________ ____ р.

Банк, що отримав готівку __________________________ (найменування банку)

Банк, що відправив готівку __________________________ (найменування банку)


Сума _____________________________________ грн. ___________ коп.
(словами) (цифрами)

Зміст операції - отримання готівки для підкріплення

  Проведено банком "___" ____________ ____ р.
___________________________ (посада) ___________________________ (посада) ___________________________ (підпис) ___________________________ (підпис)


____________
* Реквізити паперового документа:

(банк А) - найменування банку, що отримав готівку;

код банку - код банку, що отримав готівку;

дебет рахунку N ... - рахунок, відкритий у банку для обліку отриманої готівки;

(банк Б) - найменування банку, що відправив готівку;

код банку - код банку, що відправив готівку;

кредит рахунку N ... - рахунок, відкритий у банку для обліку відправленої готівки.

 

Директор Департаменту готівково-грошового обігу Н. В. Дорофєєва


 

Додаток 2 до Інструкції про касові операції в банках України


АКТ
про розбіжності

"___" ____________ ____ р. N _________


Цей акт складено в _________________________________________________
(найменування банку)

про те, що цього числа під час ревізії/під час розкриття та перерахування
(непотрібне закреслити)

у касі перерахування/кімнаті перерахування банкнот (монет)
(непотрібне закреслити)

касир _____________________________________________________________
(прізвище, ініціали)

клієнт ____________________________________________________________
(прізвище, ініціали)

у присутності ______________________________________________________
(посада, прізвище, ініціали)
__________________________________________________________________

виявили
в упаковці _________________________________________________________
(найменування фабрики-виробника/територіального управління/банку)

пачці/мішку (непотрібне закреслити) із цілою/пошкодженою (непотрібне закреслити) упаковкою _____________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові касира, що зазначені на упаковці)

Номінал

Недостача (кількість банкнот, монет)

Надлишок (кількість банкнот, монет)

Неплатіжні (кількість банкнот, монет)

Сумнівні, (кількість банкнот, монет)

Кінцевий результат
(грн., коп.)

недостача надлишок
             
             
Усього        

 


Усього ___________________________________________________________
(сума цифрами та словами)

За неплатіжними, сумнівними банкнотами (зазначити серію та номер кожної банкноти) монетами (зазначити рік карбування) ___________________________________

До першого примірника акта додаються:

верхня та нижня накладки та/або етикетки від пачки;

обв'язка пачки (якщо вона має зберігатися) або упаковка пачки;

бандероль від усіх корінців (повної величини) пачки;

обв'язка з пломбою та ярлик від мішка з монетами або упаковка та етикетка, у якому був (була) виявлений(а), надлишок/недостача (непотрібне закреслити).

Підписи осіб, які проводили перерахування:

_______________________________ (підпис) _______________________________ (підпис) _______________________________ (прізвище, ініціали) _______________________________ (прізвище, ініціали)


Підписи осіб, які були присутні під час перерахування:

_______________________________ (підпис) _______________________________ (підпис) _______________________________ (прізвище, ініціали) _______________________________ (прізвище, ініціали)


 

Директор Департаменту готівково-грошового обігу Н. В. Дорофєєва


(додаток 2 із змінами, внесеними згідно з постановою
Правління Національного банку України від 14.06.2005 р. N 211)

 

Додаток 3 до Інструкції про касові операції в банках України


Зобов'язання

"___" ____________ ____ р.

Банк ____________________________________________________________,
(найменування)

що одержав від ____________________________________________________
(найменування територіального управління)

зразки банкнот гривні, в особі _______________________________________
__________________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові керівника або особи, яка його заміщує)

зобов'язується забезпечити:

схоронність отриманих зразків банкнот;

непошкодженість отриманих банкнот;

використання банкнот за призначенням;

безумовне повернення на першу вимогу Національного банку України отриманих від територіального управління Національного банку України для використання в роботі зразків банкнот на загальну суму _____________ грн., за такими номіналами:

Номінал Рік, зазначений на зразку банкнот Кількість Сума
       
       
       

Усього

   


Місцезнаходження банку, що отримав зразки банкнот
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

__________________ (підпис)   М. П. ____________


 

Директор Департаменту готівково-грошового обігу Н. В. Дорофєєва


 

Додаток 4 до Інструкції про касові операції в банках України



Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 522; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!