Питання для самостійного вивчення



1. Які особливості формування капіталу кредитної спілки, порівняно з фінансовими установами інших форм власності ?

2. Як здійснюється управління активами й ліквідністю кредитної спілки?

3. Як здійснюється аналіз фінансового стану в одній із діючих кредитних спілок України?

Тема № 6. «Кредитна діяльність кооперативних фінансово-кредитних установ»

План викладу й засвоєння матеріалу

1. Кредитна політика кредитної спілки.

2. Управління кредитним портфелем.

3. Класифікація кредитів. Процедура надання кредитів.

4. Аналіз фінансового стану позичальника. Оцінка кредитного ризику та прийняття кредитного рішення.

5. Моніторинг кредитів. Управління простроченими кредитами.

Кредитні спілки в Україні являють собою спеціалізовані споживчі кооперативи громадян. Вони створені як добровільні об'єднання громадян (фізичних осіб), пов'язаних якою-небудь соціальною спільністю: місцем роботи, місцем проживання, професією, будь-яким іншим загальним інтересом.

Кредитна спілка сприяє ефективному заощадженню особистих коштів громадян, пайовиків, одержанню ними кредитів із цих коштів, спільному використанню частини цих грошей в освітніх, житлових та інших програмах соціальної підтримки йсоціального розвитку своїх членів. Основна діяльність спілки спрямована на організацію соціальної взаємодопомоги та підтримки громадян, вона не переслідує мети отримання прибутку – є неприбутковою організацією.

Особливості діяльності кредитних спілок впливають на специфіку аналізу їх фінансового стану. З одного боку він здійснюється згідно з вимогами до діяльності банків, з іншого боку – відповідно до організацій неприбуткового характеру. Ці обставини викликають безліч суперечок серед фахівців банківської справи, податкової служби та кредитних кооператорів.

Актуальність даної теми полягає в тому, що методи аналізу фінансового стану кредитних спілок не тільки визначають рівень розвитку даних організацій, але і сприяють ознайомленню з фінансовим станом спілок їх членів, банків, представників виконавчої влади, інших споживачів. Інформація про фінансовий стан спілок є доступною для перелічених осіб завдяки впровадженню методів фінансового моніторингу, рейтингової системи, що засновані на показниках аналізу фінансового стану.

Проблемам аналізу фінансового стану кредитних спілок присвячені наукові праці таких вчених, як С. Левицької, К. Капусової, В. Гонча-ренко, М. Федорець та інших.

План семінарського заняття

1. Кредитна політика кредитної спілки.

2. Управління кредитним портфелем.

3. Класифікація кредитів. Процедура надання кредитів.

4. Аналіз фінансового стану позичальника. Оцінка кредитного ризику та прийняття кредитного рішення.

5. Моніторинг кредитів. Управління простроченими кредитами.

Завдання 1. Підготуйте інформацію про кредитну політику кредитної спілки. Звертаємо увагу, що кредитування є однією з основних видів діяльності кредитних спілок. Кредитом є грошові кошти, надані кредитною спілкою позичальникові в розмірі та на умовах встановлених кредитним договором, які позичальник зобов’язується повернути спілці та сплатити проценти. Сукупність заходів кредитної спілки, спрямованих на створення умов для надання якісних послуг своїм членам, задоволення їх потреб в кредитуванні та умов для захисту заощаджень членів кредитної спілки, називають кредитною політикою. Ця політика ґрунтується на основі стратегії діяльності кредитної спілки. Формування кредитної політики спілки та її дотримання дає змогу планувати та раціонально організовувати взаємовідносини між кредитною спілкою та її членами. Складовими кредитної політики є визначення пріоритетних напрямів кредитування, опис процедур надання кредитів, вимоги щодо кредитоспроможності позичальника та ін.

Завдання 2. Дайте відповідь на питання, що являє собою управління кредитним портфелем.

Сукупність усіх кредитів, наданих кредитною спілкою, тобто сума кредитів, яка знаходиться на руках у позичальників, являє собою кредитний портфель. У практичній діяльності кредитної спілки важливим є налагодження управління кредитним портфелем, відповідний контроль з метою швидкого й чіткого виявлення проблеми прострочення повернення боргів, рівня простроченого кредитного портфеля.

Завдання 3. Вивчаючи тему про кредитну діяльність кредитної спілки, необхідно підготовити інформацію щодо класифікації кредитів, а також процедури їх надання. Пропонуємо також ознайомитись з процедурами кредитування в кредитній спілці (порядком надання кредитів, порядком дій при оформленні кредиту).

Завдання 4. Підготуйте текст-повідомлення про сутність значення аналізу фінансового стану позичальника. При наданні кредиту кредитною спілкою здійснюється оцінка правового статусу потенційного позичальника, яка полягає у виявленні обсягу цивільної дієздатності фізичної особи, а також оцінка особистих якостей позичальника. Для кредитної спілки важливо визначити те, на скільки позичальник є чесним та чи не приховує він інформацію, що може стати на заваді видання кредиту. При підготовці до заняття студент повинен скласти перелік джерел інформації про заявника, що бажає отримати кредит, ознайомитись з правилами оцінки фінансового стану позичальника для отримання кредиту.

Завдання 5. Підготуйте виступ про моніторинг кредитів. Складовою кредитної діяльності кредитної спілки є моніторинг кредитів – дослідження стану справ позичальника після одержання кредиту в порівнянні з положенням до одержання кредиту. Його головною метою є зменшення (або повне виключення) ризику прострочення й неповернення кредиту. Рекомендуємо ознайомитись з видами моніторингу (плановим, екстреним), методами одержання інформації (прямим – безпосередньо від самого позичальника; опосередкованим – одержання інформації від третіх осіб, із засобів масової інформації) та інструментами, що використовуються під час проведення моніторингу (телефонні дзвінки, особисті зустрічі та ін.). На семінарському занятті потрібно розповісти про дії кредитної спілки під час проведення моніторингу, зупинитись на змісті звіту, що складається за результатами моніторингу.

Завдання 6. Опишіть процедуру надання кредитів у кредитній спілці.

Завдання 7. Назвіть основні методи диверсифікації кредитних ризиків у кредитних спілках

Завдання 8. Назвіть, за якими критеріями здійснюється оцінка кредитного ризику в кредитній спілці.

Завдання 9. Назвіть основні методи управління простроченими кредитами в кредитній спілці.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 163; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!