Розповідь про символіку кольорів писанок

Виховна година на тему «Великдень»

Тема: Свято Пасхи

Мета: розширити і поглибити знання учнів про найдавніше церковне свято, традиції нашого народу щодо святкування Пасхи; ознайомити із символікою знаків на писанках. Розвивати фантазію, пам’ять, мислення. Виховувати любов до нашого народу, його традицій, минулого і сучасного.

Обладнання: презентація, розфарбоване яйце, капелюх з фантами

Вид заняття: свято

Хід роботи

І. Організаційна частина

Привітання

- Добрий день! Я вітаю вас на нашому занятті

Перевірка готовності до заняття

- Подивіться, будь ласка. Чи усе ви прибрали зайве з парт і готові працювати за мною?

Повідомлення теми заняття

- Сьогодні, діти, ми проведемо заняття, яке відкриє для вас багато цікавого.

Цей день усі християни відзначають, як одне з найбільших свят ще з дохристиянських часів. Тоді це було свято весняного сонця і пробудження природи від довгого сну. Називається воно… А як, ви здогадаєтеся, розгадавши цей кросворд.

ІІ. Основна частина

Розповідь про останній тиждень перед паскою

Великдень – свято свят і торжество торжеств, приурочене пам'яті воскресіння Ісуса Христа. Це свято є одним із найбільших свят у християнській релігії.

Святкують Великдень переважно у квітні, тому що Великодні дні не дотримуються певного числа – вони залежать від довготи м'ясниць, а тому можуть бути зміщені в часі.

Скажімо, з 1983 по 2000 рік Великдень лише тричі святкували в травні, а решта – у квітні.

Великдень називають ще Великим Днем, або Паскою. Остання назва походить від обрядового печива – паски, яка спеціально випікалася до цього дня. Великдень – родинне свято. На нього повинна зібратися родина, долаючи всі перешкоди. Кажуть, що й сонце на радощах у той день не заходить, тому цей день такий «великий». Це свято в родинах українців завжди було пов'язане з глибоким осмисленням життя людини на Землі.

Напередодні Великодня виготовляли писанки, крашанки, мальованки, їх не лише святили в церкві, а й обмінювались ними, немов великодніми картками-привітами.

У святкові дні дівчата починали водити хороводи під супровід розлогих пісень. Меншим дівчатам дозволяли грати в скакалки. Ці забавки тривали до того часу, доки не обсадяться городиною.

Воскресіння Христа – перемога Божої Правди. А традиційний Великодній привіт: "Христос Воскрес" – "Воістину (справді) Воскрес", – замінюють часто: "Христос Воскрес!

"Вербний тиждень".

Останній тиждень перед Великоднем називають Білим, Чистим або Вербним. Він найбільш відповідальний у ритуальній практиці посту. Найважливіший день Вербного тижня — Четвер. Його називають Страсним, Чистим або Живним. У вербну неділю святять вербу в церкві і нею хльоскають друзів, дітей, примовляючи: "Верба б'є, не я б'ю, за тиждень — Великдень, уже недалечке червоне яєчко".

"Страсна п'ятниця".

Віруючі люди в цей день нічого не їдять до виносу плащаниці з вівтаря на середину церкви, а це, звичайно буває коло другої години по полудні. Повернувшись із церкви, родина, зазвичай, сідає до столу обідати. Обід у Страсну п'ятницю — пісний, навіть риби їсти в цей день не можна. Здебільшого обходяться капустою, картоплею, огірками... Ні шити, ні прясти в Страсну п'ятницю не можна. Великий гріх — рубати дрова. В п'ятницю печуть паски. Поки паска не посвячена, їсти її не можна —гріх! За народним віруванням кажуть: "Хто співає у Страсну п'ятницю, той на Великдень буде плакати".

"Великодня субота".

У Великодню суботу роблять крашанки. Здебільшого фарбують в червоний, жовтий, синій, зелений і золотистий кольори. Не годиться робити чорні крашанки, бо вони нагадують про кров "лукавого". Перше фарбоване яйце зберігають і, як треба, підкурюють ним хворого на пропасницю.

 "Ніч на Великдень".

У Великодню ніч спати не лягають, а якщо й сплять, то де-небудь притулившись, бо стелити ліжко не годиться —"щоб нечиста сила не приснилась". Стараються, щоб світло не гасло, а горіло цілу ніч — "бо янголи над світлом літають".

На пасхальні свята люди дарували один одному варені червоні яйця. Цей звичай, згідно з переказами, завдячує своєму початкові святій Марії Магдалині, яка піднесла Тиберію в дар червоне яйце з привітанням "Христос воскрес!"

Розповідь про символіку кольорів писанок

Найдавнішими вважаються крашанки - це писанки одного кольору. Згодом виникли багатоколірні писанки, в яких застосовувались різноманітні природні барвники. Такі фарби, на відміну від сучасних, мали приємні м'які відтінки. Але колір в писанці з'явився не лише заради краси, а й отримав своє символічне значення, походження якого не випадкове.

Жовтий, золотистий, оранжевий кольори писанки впливають на людину подібно до сонячного проміння, дають радісний, світлий настрій. В писанці означають тепло, надію, небесні світила, врожай в господарстві.

Червоний колір на писанках, мабуть, є найбагатозначнішим. Недаремно в народній мові він зблизився з поняттям красивого, слова "красний" - "гарний" стали взаємовідповідними. Червона барва символізує добро, радість життя, для молодих - надію на щасливий шлюб. Саме червоне яйце є головним символом Воскресіння, жертовності і небесного вогню.

Зелений колір означає весняне пробудження природи, надію на гарний врожай.

Блакитний - небо, повітря, а також здоров'я.

Бурий, коричневий - землю і її приховану життєдайну силу.

Чорний колір - колір ночі, потойбіччя, всього невідомого і таємного. В писанці, будучи тлом, виявляє силу інших кольорів, так само, як в житті темрява дає змогу зрозуміти, що таке світло. Також символізує нескінченність життя людини, продовження буття після смерті.

Багатоколірна писанка є символом родинного щастя, миру, добробуту.

Темні писанки писали на проводи, як вираз поваги до тих, хто відійшов у інший світ.

 

- А зараз подивимося, як ви уважно слухали. А це допоможе зробити наша вікторина.

Гра «Музична писанка».

Гравці стають у коло і під мелодію передають з рук в руки писанку. Мелодія раптово зупиняється і той гравець, який не встиг передати писанку наступному, виходить із кола. Гра продовжується до тих пір, доки не залишиться переможець. Він і бере собі писанку.

Гра у фанти.

У капелюсі лежать листочки з завданнями, одне з яких учень повинен витягнути та виконати його перед класом.

Завдання:

1. Зобразити тварину

2. Розповісти вірша

3. Заспівати пісню

4. Станцювати танець

5. Станцювати ламбаду.

6. Станцювати танець маленьких каченят

7. За одну хвилину намалювати портрет сусіда

8. Пострибати «жабкою» з одного кінця класу в інший

9. Вилізти на стілець і закричати: «Я – найкращий півень на селі! Ку-ку-рі-ку!»

10. Потанцювати «Циганочку».

11. Зобразити мімікою: людина сердиться, людина щаслива, людина сонна.

12. Обійняти кого захочеш і сказати: «Ура! Сьогодні мені дали поїсти!»

13. Відповідати «так» на будь-яке запитання задане учнями з класу.

14. Показати щось таке, щоб клас засміявся.

15. Швидко повторити 5 разів: «Трулі лі рурулі».

16. Погавкати як собака.

17. Загадати загадку

18. Проспівати гімн України.

19. Зобразити літак.

20. Проскакати на одній нозі по класу.

21. Промяукати я кіт або кішка.

22. Розповідати про слонів протягом однієї хвилини.

23. Зроби зарядку.

24. Потанцюй на одній нозі.

25. Клас відгадує предмет, який ти для них зімітуєш.

26. Швидко промов скоромовку: «Кит кота по хвилях катав -
Кит у воді, кіт на киті».

27. Пострибай у класики.

ІІІ. Заключна частина

Підсумкова бесіда

- Думаю, що це заняття залишиться у вашій пам’яті на довгі роки і ви навчите своїх рідних і близьких найсвященнішого дійства, яке дійшло до нас з давнини, і збережете цю славну традицію писанкарства для прийдешнього покоління нашої рідної землі – України!

Нагородження

- Я хочу подарувати вам усім солодкі подаруночки перед цим чудовим та світлим святом.

 

Прощання

- А я вітаю, друзі, всіх

З наступаючим святом Великодня!

Бажаю щоб здійснились всі ваші бажання і мрії.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 149; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!