Історичний розвиток педагогічної думки в Україні. Періодизація її становлення.



Освіта і виховання за часів Київської Русі. Доісторичні корені української культури та народної системи виховання (трипільська культура, IV-II тис. до н. е.), виховні традиції антів, скіфів, руських племен, що населяли Україну. Зародження систематичного навчання в період формування давньоруської державності (ІХ ст.). Педагогічні пам’ятки Київської Русі: «Повчання» дітям Володимира Мономаха, «Ізборник» Святослава, літописи Никона, Нестора, твори митрополита Іларіона, Кирила Туровського та ін. Литовсько-польська доба. Монастирські та церковні школи XIV ст.

Братські школи в Україні. Школа і педагогічна думка в Україні в XVІ-XVІІ ст. Книгодрукування в Україні. Навчальні посібники, створені українськими просвітителями і вчителями. Січові та полкові школи. Полкові школи Полтави, Миргорода, Лубен, Переяслава, Ромен, Гадяча; їх традиції. Заснування і розвиток Київської братської школи; ректори — І. Борецький, М. Смотрицький, К. Сакович.

Києво-Могилянська академія та її роль у поширенні освіти в Україні й Росії. Переслідування української культури та освіти у 1654-1917 рр., зміна традицій державного життя; підпорядкування церкви Московському патріархатові.

Титанічні зусилля тисяч подвижників для збереження української культури, мови, педагогіки. Внесок Г.С. Сковороди, Я.П. Козельського, Т.Г. Шевченка та О.В. Духновича у становлення української школи і педагогіки.

Педагогічні погляди діячів української культури та освіти у ХІХ – на початку ХХ ст. Микола Федорович Левицький, Михайло Петрович Драгоманов, Іван Якович Франко.

Педагогічні твори і погляди Олени Пчілки, Лесі Українки, Михайла Коцюбинського, Павла Грабовського, Бориса Грінченка, Степана Васильченка, Христини Алчевської, Софії Русової, Тимофія Лубенецького.

Освіта в Україні за радянських часів (1918-1991). Видатні українські педагоги радянського часу. А.С.Макаренко, В.О.Сухомлинський, І.О.Соколянський, С.Х.Чавдаров, Г.С.Костюк, В.Ф.Шаталов, О.А.Захаренко.

Відродження української національної школи в незалежній Україні. Нові завдання національної школи. Відродження кращих національних традицій виховання. Диференціація освіти. Альтернативні типи загальноосвітніх навчальних закладів. Гімназія. Ліцей. Коледж. Авторська школа. Навчально-виховний комплекс. Національна доктрина розвитку освіти України у ХХІ столітті про завдання модернізації середньої і вищої школи. Підписання Україною Болонської декларації (2005), входження вищої освіти держави у європейський освітній простір.

Внесок Г.С.Сковороди в розвиток вітчизняної педагогічної думки. Педагогічні праці Г.С.Сковороди.

Вплив давньогрецької філософії на педагогічні погляди Г.С. Сковороди.

Проблеми розвитку і самовиховання особистості у педагогічній спадщині Г.Сковороди. Гармонійна єдність розуму, серця і волі як мета виховання. Розвиток Г.Сковородою вчення Платона про доброчесності (мудрість, мужність, поміркованість, справедливість). Учення про серце як найважливіший осередок психіки людини. Погляди Г.Сковороди на моральний і розумовий розвиток особистості.

Розвиток вчення Плутарха про мораль у педагогічній спадщині Г. Сковороди. Листи Г.Сковороди до М.Ковалинського. Г. Сковорода про юнацьку дружбу як засіб морального виховання особистості.

Дидактичні погляди Г.Сковороди. Г. Сковорода про роль літератури в шкільному навчанні. Зміст освіти у філософській концепції Г Сковороди «Три світи». Суперечливість світогляду Г.Сковороди та його поглядів на зміст освіти. Принципи доступності, послідовності і ґрунтовності навчання у педагогічній творчості Сковороди.

Ідея трудового виховання в творчості Г. Сковороди. Г Сковорода про «сродну» працю як джерело щастя людини.

Педагогічні праці Г.Сковороди. «Вдячний Єродій», «Учися едыныя благодарности», «Книжечка Плутархова о спокойствии души», «Нарцис», «Розмова п’яти подорожніх про справжнє щастя в житті», «Кільце», «Розмова, що називається алфавіт, або Буквар миру», «Початкові двері до християнської доброчинності».

Вплив філософської і літературної спадщини Г.Сковороди на розвиток педагогічної думки в Україні.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 326; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!