Тема 2.2. Особливості державного регулювання ринку цінних паперів



План семінарського заняття № 6, 7

1. Функції держави в регулюванні фондового ринку. Основні напрями фінансової діяльності держави у сфері ринку цінних паперів.

2. Типові форми державного регулювання ринку цінних паперів.

3. Органи, що здійснюють державне регулювання цінних паперів.

4. Реалізація державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів.

5. Особливості здійснення державного фінансового контролю на ринку цінних паперів.

6. Територіальні органи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, їх функції та компетенція.

 

Розкриваючи перше питання теми, студентам необхідно розпочати з того, що Ринок цінних паперів, будучи важливим і специфічним елементом ринку фінансових послуг, здійснює вагомий вплив на економічний розвиток країни. На цьому ринку держава, органи місцевого самоврядування, суб’єкти господарювання мають можливість акумулювати фінансові ресурси за допомогою цінних паперів, що емітуються і продаються, для реалізації своєї діяльності. Разом з цим тимчасово вільні грошові кошти, які перебувають у розпорядженні інших суб’єктів, у тому числі й населення, і які вкладаються в цінні папери емітентів, дають їх власникам додатковий дохід.

Проте ринок цінних паперів, на якому можна залучити необхідні фінансові ресурси на більш вигідних умовах, ніж, наприклад, банківське кредитування, є дуже привабливим для широкого кола учасників. Він є водночас сферою високих ризиків великих фінансових втрат для його учасників, причинами яких, зокрема, можуть бути недостатньо чітке нормативно-правове регулювання відносин, що виникають з приводу цінних паперів, відсутність санкцій за виявлені порушення правил належної поведінки на ринку цінних паперів, незрозумілість деяких правових положень, а іноді і їх суперечливість, що спричинюють значні труднощі в правозастосовній практиці, нескоординованість дій регулювальних і контрольних органів державної влади на ринку цінних паперів тощо. Тому стабільний розвиток ринку цінних паперів багато в чому залежить від якості правового регулювання і контролю економічних відносин, що складаються на ринку цінних паперів.

Далі студентам потрібно буде вказати, що ф інансово-правовий інститут цінних паперів можна визначити як сукупність правових норм, що регулюють суспільні відносини, які складаються на ринку цінних паперів (державному, муніципальному і корпоративному його секторах) з приводу утворення, розподілу та використання централізованих і децентралізованих фондів грошових коштів за допомогою фінансового інструменту – цінного папера.

Водночас студентам варто запам’ятати, що фінансово-правові норми регулюють відносини, пов’язані із випуском цінних паперів, визначенням умов випуску, вартості, строку дії, дохідності, порядком погашення, а відносини щодо купівлі-продажу цінних паперів регулюються цивільно-правовими нормами, оскільки купівля-продаж цінних паперів відбувається добровільно, за власним бажанням фізичних та юридичних осіб.

Основною формою позичання коштів державою є випуск цінних паперів, які придбають за вільні кошти юридичні й фізичні особи. Рішення про випуск цінних паперів приймає Кабінет Міністрів України, у ньому державою визначаються умови випуску (загальна сума випуску, номінальна вартість однієї облігації, валюта, строк виплати, розмір доходу, строк погашення тощо). Державні позики здійснюються в основному у формі емісії облігацій та казначейських зобов’язань.

 

Завдання для самостійної роботи

1. Що означає поняття «фінансово-правовий інститут цінних паперів»?

2. Які відносини на ринку цінних паперів врегульовано нормами фінансового права?

3. Дайте визначення категорії «державні цінні папери».

4. Які ви можете назвати ознаки цінних паперів, що характеризують їх як фінансові інструменти?

5. Назвіть підстави виникнення фінансово-правових відносин на ринку цінних паперів України.

6. Дайте характеристику поняттю та видам державного регулювання ринку цінних паперів.

7. Якою є мета державного регулювання ринку цінних паперів? Чи закріплена вона на законодавчому рівні?

8. Перерахуйте основні напрями державного регулювання ринку цінних паперів.

9. Назвіть форми державного регулювання ринку цінних паперів та охарактеризуйте їх.

 


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 143; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!