Розділ V. Історія України у новітній час.



Nbsp;

ЗАТВЕРДЖУЮ

Голова приймальної комісії

____________ І. М. Коваль

«30» березня  201 8 р.

ПРОГРАМА з історії

для вступу на ступінь вищої освіти «магістр» 032 ІСТОРІЯ ТА АРХЕОЛОГІЯ

для ОС «бакалавр» здобутого за спеціальністю « і стор і я»

 

Одеса – 2018


Частина І. ІСТОРІЯ УКРАЇНИ

Розділ І. Давня історії України.

Періодизація історії України. Історія первісного суспільства на території сучасної України. Кочові суспільства та античні міста-держи у Північному Причорномор’ї.

Розділ ІІ. Історія України доби середніх віків.

Виникнення держави у східних слов’ян. Утворення Русі-України. Норманізм: витоки та історія. Сучасний неонорманізм. «Хозарська» та «візантійська» теорії виникнення Русі-України: археологічна та писемна аргументації.

Проблема політичного устрою Русі-України. Політична форма держави періоду ХІ- третина ХІІ ст.: федералізм чи унітарна держава? Як і чому настала удільна роздробленість на Русі (ХІІ-ХІІІ ст.). Роздробленість Русі-України: історичні реалії. Централізація і відцентровані тенденції в розвитку держави. Проблеми соціально-економічного розвитку Русі-України: рабовласництво чи феодалізм?

Проблеми етнічного розвитку Русі-України. Східні слов’яни напередодні утворення Русі-України. Етапи розвитку населення Русі-України.

Проблема існування населення на південному порубіжжі Русі-України з кочовим степом: чорні клобуки, болоховці, бродники, берладники, берендеї, вигнанці галицькі та інші.

Історія України другої половини ХІV-ХVІ ст. Перехід українських земель під владу сусідніх держав. Новітні погляди на характер соціально-економічних процесів в українських землях. Питання соціальної структури українського суспільства. Нові аспекти вивчення історії запорозького козацтва. Нові погляди на соціальні конфлікти.

Вивчення суспільно-політичних і культурних процесів. Гуманістичні і реформаційні течії в Україні. Нові підходи до вивчення історії релігії і церкви в Україні.

Розділ ІІІ. Історії України у Новий час (друга половина XVII – XVIII ст.).

Визвольна війни українського народу середини ХVІІ ст.

Проблеми вивчення історії України другої половини ХVІІ ст. Розробка проблеми історичної географії.

Проблеми розвитку Української держави в кінці ХVІІ-ХVІІІ ст.

Активізація наступу царизму на автономне право Гетьманщини. Боротьба представників нової шляхти за збереження і зміцнення автономії (І.Мазепа, П.Полуботок, Д.Апостол, К.Розумовський). Кодифікація українського права, судова реформа 60-х рр. Перші кроки на шляху конституціоналізму. П.Орлик та перша Конституція України.

Соціально-економічний розвиток України у ХVІІІ ст. Зрушення у сільському господарстві. Розвиток мануфактурного виробництва. Динаміка соціальної структури населення. Насильницьке зведення соціальної структури населення до загальноросійської. Зміни у національному складі населення.

Ліквідація гетьманства та зведення України до стану окраїни Російської імперії (60-90-ті рр. ХVІІІ ст.). Ліквідація Запорозької Січі та її наслідки для України. Скасування гетьманства. Сильні і слабкі сторони державного механізму Гетьманщини. Знищення залишків національної державності на Лівобережній Україні. Друга Малоросійська Колегія та наслідки її діяльності для України. протести проти ліквідації автономії. Складання передумов розгортання процесу національного Відродження в Україні.

Питання про причини ліквідації гетьманства, його роль в житті українського народу. Насильницьке запровадження в Україні правових інститутів Російської імперії в історіографії.

Розділ І V. Історія України у завершальний період Нового часу (кінець XVIII – ХІХ ст.).

Історії України першої половини ХІХ ст. Загальна характеристика періоду.  Еволюція концептуального бачення.

Проблема наукової періодизації української історії ХІХ – початку ХХ століття – період національного відродження українського народу. Доцільність традиційного поділу ХІХ ст. на дві половини при вивченні історії українського народу. Лінійний підхід. Стадіальний підхід. Принципи ієрархій лояльних та взаємовиключних свідомостей.

Соціально-політичні зрушення в Україні першої половини ХІХ ст. Зрушення економічного розвитку: в аграрному секторі економіки; розвитку промисловості і торгівлі, шляхи сполучення і транспорт, проблеми формування внутрішнього ринку, економічне освоєння Південної України. Роль Одеського порту в економічному розвитку українських земель, зростання кризових явищ в аграрному секторі та промисловості України.

Криза феодально-кріпосницької системи та зростання соціального напруження в українських землях. Вітчизняна війна 1812 р. і Україна: посилення впливу інтелектуальних течій з Заходу, соціальні заворушення на Наддніпрянщині та селянські бунти в Західній Україні першої чверті ХІХ ст. Російські та польські революційні рухи та їхній вплив на Україну (повстання декабристів 1825-1826 рр.) та польське повстання 1830-1831 рр.). Співвідношення реформ та репресій щодо України в Австрійській та Російській імперіях (кінець ХVІІІ - перша половина ХІХ ст.).

Суспільно-політичний розвиток в українських землях в складі Російської імперії: сучасні уявлення про розвиток українського національно-культурного відродження у першій половині ХІХ ст.; початок відродження українського самоідентитету: вплив «внутрішніх» та «зовнішніх» чинників: традиції українського автономізму в умовах державного панування двох імперій; вплив нових політичних течій Заходу на українську самосвідомість. Заснування Харківського університету: початок активної роботи української інтелігенції в новій фазі суспільного розвитку. Романтизм – вислів ідей народності: перші збірки народної творчості; розвиток жанрів української літератури. Перші узагальнюючи праці з історії України.

Нова хвиля українського національного відродження у 30-50-ті рр. ХІХ ст.: Київський університет – формування нового центру українського руху. М.Костомаров, П.Куліш, Т.Шевченко. Представники нової генерації українських патріотів: шлях в історію.

Кирило-Мефодіївське братство: перша спроба теоретичного обґрунтування української національної ідеї. М.І.Костомаров – перший дослідник історії Кирило-Мефодіївського братства. Теоретичні витоки і засади організації. Практична діяльність і історичне значення.

Революційні події в Європі в 1848-49 рр. і Наддніпрянська Україна.

Розбудова національної свідомості в західноукраїнських землях: заходи представників інтелігенції щодо початкової освіти українського населення. «Руська трійця». М.Шашкевич, Я.Головацький, І.Вагилевич – нова генерація будителів національної самосвідомості. Україна в європейській демократичній революції 1848 року. Формування ідеології українського національного руху в Галичині.

Культура України першої половини ХІХ ст.: утиски української культури; наука і освіта в Україні; народна педагогіка; музична культура та театральне мистецтво; архітектура і скульптура; образотворче мистецтво; народне мистецтво, святкова обрядовість; культура і мова – прояви національного характеру.

Український національний рух 60-90-х років ХІХ ст. Національне питання українців у складі Російської та Австро-Угорської імперій. Народовці та москвофіли в оцінці українських, польських та російських дослідників. Погляди на «українофільство» (М.Драгоманова, М.Грушевського, Д.Донцова, В.Мороза). Оцінка національної ідеї у програмних положеннях українських партій і організацій наприкінці ХІХ ст.

Участь українців у російському та польському визвольних рухах другої половини ХІХ ст.

Соціально-економічні зміни на українських землях на початку ХХ ст. Еволюція культурно-освітнього руху в політичній боротьбі. Створення політичних партій.

Україна в роки революції 1905-1907 рр. Створення українських громад в І та ІІ Державних Думах Росії. Активізація політичної боротьби, створення нових політичних партій. Діяльність «Просвіт» та інших культурно-освітніх організацій за українські школи та університети.

Поразка революції, наступ реакції. Нові переслідування української мови та українських діячів напередодні світової війни. Зростання кооперативного руху.

Розділ V. Історія України у новітній час.

Україна в роки Першої світової війни. Ставлення українського громадянства до війни по обидва боки кордону. Боротьба за власну державність. Українські січові стрільці.

Революція 1917 року і початок державного відродження України. Лютнева демократична революція і розвиток національно-визвольного руху. Створення Центральної Ради в Києві. Діяльність основних політичних сил в Україні навесні 1917 року. Перший Всеукраїнський Національний конгрес.

Стосунки Центральної Ради і Тимчасового уряду Росії. Становище в армії і на Чорноморському флоті. Українські військові з’їзди. Проголошення автономії України і створення Генерального Секретаріату Центральної Ради. Універсали Центральної Ради як історичний документ.

Проголошення Української Народної Республіки. Війна Радянської Росії проти УНР. Створення радянського уряду у Харкові: причини і наслідки.

Проголошення самостійності УНР. Зовнішньополітична діяльність Центральної Ради. Мирні переговори та договір у Брест-Литовську.

Законотворча діяльність Центральної Ради. Ухвалення Конституції Української Народної Республіки. М.Грушевський – політичний лідер українського національно-демократичного руху. Причини падіння Центральної Ради. Її історичне місце.

Гетьманський державний переворот і проголошення Української держави. Законодавчі документи гетьмана П.Скоропадського. Розгортання антигетьманського руху в Україні.

Діяльність Українського Національного Союзу. Утворення КП(б)У.

Внутрішня і зовнішня політика гетьманського уряду. Досягнення в галузі освіти та культури. Політика австро-німецьких військових властей на Україні.

Оголошення П.Скоропадського майбутньої федерації з небільшовицькою Росією. Антигетьманське повстання і прихід до влади Директорії УНР.

Внутрішня і зовнішня політика Директорії УНР. Нова військова агресія Радянської Росії проти України. Білогвардійський наступ на Україну. Селянський повстанський рух.

Становище в Західній Україні. Утворення ЗУНР та боротьба проти польської військової агресії. Злука УНР і ЗУНР. Українська проблема на Паризькій мирній конференції.

Поразка національно-визвольних змагань та її причини. Перемога більшовиків та встановлення радянської влади в Україні.

Радянська Україна у 20-ті роки ХХ ст. Військово-політичні передумови зміцнення радянської влади в Україні. Політика «воєнного комунізму» та її крах. Антибільшовицькі повстання в Україні.

Ризький мирний договір та його наслідки для України. Перехід до «нової економічної політики».

Національна політика більшовиків в Україні. Утворення СРСР. Позиція українських комуністів у національному питанні. Мета, характер і наслідки українізації. Боротьба з «націонал-ухильництвом».

Розвиток української культури у 20-ті роки ХХ ст. Ліквідація неписьменності. Розвиток науки та освіти. Українська література і мистецтво. Становище релігії та церкви. Суперечливий характер духовного життя в 20-ті роки ХХ ст.

Запровадження політики індустріалізації та джерела її фінансування. Прийняття першого п’ятирічного плану та державно-партійні методи його реалізації. План кооперування селянства та невдалі спроби його втілення. Хлібозаготівельна криза 1928 року. Початок формування тоталітарної системи та її специфічні риси в УРСР. УРСР в 30-ті роки. Проведення насильницької колективізації сільського господарства. Голодомор 1932-1933 років, його політичні, соціально-економічні та демографічні наслідки.

Початок масового політичного терору. Ідеологічні підвалини суспільно-політичного життя. Успіхи та невдачі індустріалізації в 30-ті роки ХХ ст.

Наступ на українську культуру. Процес Спілки Визволення України. Розгром ВУАН. Ліквідація наукової школи М.С.Грушевського. Кінець українізації. Репресії проти українських письменників. Антиукраїнська політика в галузі мистецтва. Завершення формування тоталітарної системи.

УРСР в руслі зовнішньої політики СРСР.

Західноукраїнські землі в міжвоєнний період. Польська політика щодо Західної України. Суспільно-політичне життя українців у Польщі. Становище в галузі освіти та культури. Діяльність Українського національно-демократичного об’єднання (УНДО). Участь українців у парламентських виборах у Польщі.

Створення ОУН і розгортання національно-визвольної боротьби. Політика «пацифікації». Політичні процеси проти діячів ОУН.

Політика румунської влади в українській Бессарабії та Буковині. Діяльність Української Національної партії (УНП). Культурна та громадська діяльність молодіжних товариств. Політичні та судові переслідування українських діячів Буковини.

Становище закарпатських українців у складі Чехословаччини. Мюнхенський договір і створення Карпато-Руської держави. Боротьба між народовецьким і русофільським таборами.

Українське питання в політиці великих держав напередодні Другої світової війни.

Політичні умови створення Української держави в Закарпатті. Карпатська Україна: політична боротьба за існування, загибель, історичне значення. Українське питання у політиці великих держав у переддень ІІ світової війни: пакт Рібентропа-Молотова. Початок ІІ світової війни і приєднання західноукраїнських земель до складу СРСР. Включення Північної Буковини та Південної Бессарабії до складу Української РСР. «Радянизація» західноукраїнських земель та опір місцевого населення тоталітарному режимові. Ставлення правлячих кіл Німеччини та Радянського Союзу до українського «питання» напередодні радянсько-німецької війни. Поразки Червоної Армії перших місяців війни та їх причини (співвідношення героїзму і трагедії). Спроби відновлення Української державності (30.06.1941 р.) та ставлення німецького керівництва до цього. ОУН та її політика щодо німецької окупації українських земель. Окупаційний режим на території України. Окупаційні зони (Трансністрія: специфіка). Геноцид населення України в роки окупації: 1941-1944. Соціально-економічна політика окупаційної влади щодо населення України в роки війни (на прикладах Трансністрії). Рух Опору українського народу проти фашистських загарбників: радянські партизани і підпільники; УПА та її діяльність (проблема похідних груп на Півдні України). Вигнання фашистських загарбників з території України і відновлення Радянської влади (новий фронт УПА). Національно-визвольний рух в Західній Україні. Соціально-демографічні та політичні наслідки другої світової війни для України. «Зміни» у політиці щодо прав Радянської України у складі СРСР. Внесок українського народу у велику перемогу над фашизмом.

Україна у повоєнний період (1945-1955 рр.). Наслідки війни для України. Місце України в міжнародній політиці. Прояви тоталітаризму. Репресії 40-50-х років ХХ ст. Л.Каганович на Україні. Нова хвиля боротьби з «націоналізмом». Постанови 1946-1951 рр. з питань розвитку української літератури, мистецтва, історичної науки. Відбудова народного господарства. Соціальна політика. Причини і наслідки голоду 1946-1947 рр. Становище в західноукраїнських землях. ОУН-УПА.  Репресії в західних областях. Завершення формування сучасної території України.

Суспільно-політичні та соціально-економічні процеси на Україні у другій половині 50-60-х років ХХ ст. Певна лібералізація радянського суспільства. Непослідовність у здійсненні політичних реформ. Боротьба демократичної та консервативної тенденцій в суспільних відносинах. Зародження дисидентського руху. Шістдесятництво. Економічні реформи 60-х років ХХ ст. Особливості та наслідки.

Україна в 70-х – першій половині 80-х років ХХ ст. Економічний розвиток. Заходи по інтенсифікації виробництва: плани та їх реалізація. Командно-адміністративна система. Посилення диктату центру. Розвиток негативних процесів у народному господарстві та соціальній сфері. Демографічні процеси. Проблеми національного розвитку. Конституція УРСР (1978р.). Концепція «розвинутого соціалізму» та «злиття націй». Діяльність П.Шелеста і В.Щербицького. Політичні репресії. Політика русифікації. Розвиток дисидентського та правозахисного руху. УРСР в системі зовнішньополітичних відносин.

Україна на шляху до незалежності (1985-1991 рр.). Історіографія проблеми, аналіз джерел. Необхідність докорінних змін у житті країни. Проголошення курсу перебудови: плани та реальність. Особливості перебудовчих процесів на Україні. Зміни в суспільно-політичному житті республіки. Демократизація суспільства. Вибори до Рад на новій основі. Діяльність Верховної Ради УРСР. Нові політичні лідери. Створення народного руху України та нових політичних партій. Молодіжний рух. Проголошення Декларації про державний суверенітет України (16 липня 1990 р.) та її значення. Утворення Кримської автономної республіки. Заходи по утвердженню суверенітету. Становище в економічній сфері та аграрному секторі. Чорнобильська катастрофа та її наслідки для України.

Україна в умовах державної незалежності. Поглиблення політичної та економічної кризи. Новоогарьовський процес і позиція України. Спроба державного перевороту 19-21 серпня 1991 р. та її наслідки. Реакція в Україні. Проголошення Акту про державну незалежність України. Референдум 1 грудня 1991 року та вибори Президента України. Розпад СРСР. Утворення Співдружності Незалежних Держав. Україна в СНД. Розбудова державної незалежності. Основні проблеми розвитку. Нова державна символіка. Прийняття Конституції України (28 червня 1996 р.). Розвиток культури. Незалежна Україна в міжнародних стосунках. Основні напрями міжнародного співробітництва. Україна на рубежі ХХІ століття).

Проблеми соціально-економічного та політичного реформування українського суспільства. Труднощі національно-культурного відродження, розвитку науки, освіти, духовності. Президентство Леоніда Кучми. Політична криза 2000–2001 рр. Парламентські вибори 2002 р. Загострення протистояння між пропрезидентськими і опозиційними силами. Українська помаранчева революція: надії та розчарування. Президент Віктор Ющенко. Вибори Президента України 2010 р. Віктор Янукович. Зміна політичного вектору в країні. Основні орієнтири зовнішньої політики у добу незалежності.

«Революція Гідності» (листопад 2013 – лютий 2014 рр.), повалення режиму В. Януковича. «Небесна сотня», «Євромайдан». Обрання Петра Порошенка Президентом України. Підписання Україною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. «Газові» та «торгівельні» війни з Росією. Збройна агресія Росії проти України. Анексія Криму. Антитерористична операція на сході України.

 

Література:

 

  1. Александров Д.Н. Феодальная раздробленность Руси. – М., 2001.
  2. Баган О. Націоналізм і націоналістичний рух. – Дрогобич, 1994.
  3. Баран В. Україна 1950-1960 рр.: еволюція тоталітарної системи. – Жовква, 1996.
  4. Бычков А. Киевская Русь. Страна, которой никогда не было? Легенды и мифы. – М., 2005.
  5. Верига В. Нариси з історії України (кінець ХVІІІ – початок ХХ ст.). – Львів, 1996.
  6. Войтович Л. Княжа доба на Русі: Портрети еліти. – Біла Церква, 2006.
  7. Войтович Л. Удільні князівства Рюриковичів і Гедиміновичів у ХІІ-ХVІ ст. – Львів, 1996.
  8. Винниченко І. Україна 1920-1980: депортації, заслання, вислання. – К.,1994.
  9. Голобуцький О., Кулик В. Український політичний рух на Наддніпрянщині кінця ХІХ – початку ХХ ст. – К., 1996.
  10. Головко О.Б. Корона Данила Галицького: Волинь і Галичина в державно-політичному розвитку Центрально-Східної Європи раннього та класичного середньовіччя. – К., 2006.
  11. Горобець В. "Волимо царя східного...": Український Гетьманат та російська динас­тія до і після Переяслава. – К., 2007.
  12. Грицак Я. Нарис історії України (формування модерної української нації ХІХ-ХХ століття). – К., 1996.
  13. Грицак Я. Страсті за націоналізмом: історичні есе. – К., 2004.
  14. Гунчак Т. Україна – перша половина ХХ століття. Нариси політичної історії. – К.: Либідь, 1993.
  15. Давня історія України / Толочко П.П., Крижицький С.Д.. Мурзін В.Ю. та ін. Т.1-2. – К., 1994-1996.
  16. Даниленко В., Касьянов Г., Кульчицький С. Сталінізм в Україні в 20-30-ті роки. – К., 1991.
  17. Іваненко В. В. Біль і звитяга: XX століття в українському вимірі. Дніпропет­ровськ, 2003.
  18. Іванченко Р. Українська державницька ідея в суспільно-політичній думці IX— XIII ст. 2-ге вид., доп. К., 2006.
  19. Ідзьо В.С. Галицька держава: процеси етнотворення та становлення (XII—XIII ст.). Львів, 2005.

a. Касьянов Г. Україна 1991–2007: нариси новітньої історії. – К.: Наш час, 2008. – 432 с.

  1. Когут З. Російський централізм і український автономізм: ліквідація гетьманщини. – К., 1996.
  2. Котляр М.Ф. Як і чому настала удільна роздробленість на Русі. – К., 1996.
  3. Кравченко Б. Соціальні зміни і національна свідомість в Україні ХХ століття. – К., 1997/
  4. Кураєв О.О. Українська проблема у політиці Берліна та Відня у Першій світовій війні (1914-1918). К., 2006.
  5. Млиновецький Р. Нариси з історії українських визвольних змагань. 1917-1918. – Львів, 1994.
  6. Моця О. Південна "Руська земля". – К., 2007.
  7. Нагаєвський І. Історія Української держави ХХ ст. – К., 1993.
  8. Національні процеси в Україні: історія і сучасність. Документи і матеріали. У 2 ч. – К., 1997.
  9. Павленко С. Оточення гетьмана Мазепи: соратники та прибічники. К., 2005.
  10. Півторак Г. Міфи й правда про трьох братів зі спільної колиски. – К., 1998.
  11. Пріцак О. Походження Русі: Стародавні скандинавські саги і Стара Скандинавія: В 2 т. К., 2003.
  12. Реєнт О.П. Україна в імперську добу (XIX — початок XX ст.). – К., 2003.
  13. Реєнт О.П., Сердюк О.В. Перша світова війна і Україна. – К., 2004.
  14. Русина О. В. Студії з історії Києва та Київської землі. – К., 2005.
  15. Терещенко Ю.І. Україна і європейський світ. – К., 1996.
  16. Толочко П.П. Древнерусская народность. Воображаемая или реальная. – СПб., 2005.
  17. Толочко П.П. Київська Русь. – К., 1996.
  18. Черкас Б. Україна в політичних відносинах Великого князівства Литовського з Кримським ханством (1515—1540). – К., 2006.
  19. Шаповал Ю. Людина і система (штрихи до портрету тоталітарної доби в Україні). – К., 1994.
  20. Яковенко Н. Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України. 3-є вид., перероб. і розшир. К., 2006.
  21. Яковенко Н.М. Паралельний світ. Дослідження з історії уявлень та ідей в Україні XVІ-ХVІІст. К., 2002.

 


Дата добавления: 2018-09-20; просмотров: 273; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!