ТЕМА 12 МІЖНАРОДНІ ФІНАНСОВІ ІНСТИТУТИ



Загальна характеристика міжнародних фінансових інститутів.

МВФ: основні засади і функції.

3. Група світового банку, головні задачі та функції:

а) Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР);

б) Міжнародна асоціація розвитку (МАР);

в) міжнародна фінансова корпорація (МФК);

Г) Багатостороннє агентство із врегулювання інвестиційних спорів (БАГІ).

Основні напрямки вдосконалення діяльності міжнародних валютних фінансових інститутів.

Загальна характеристика міжнародних фінансових інститутів.

Міжнародні фінансові інституції відіграють вагому роль у про­цесі глобалізації світового господарства. З одного боку, саме їх виникнення є наслідком розвитку об'єктивних процесів поглиблення МПП, і в цьому аспекті вони можуть розглядатися як особлива форма вияву економічної глобалізації. З іншого боку, міжнародні фінансові структури безпосередньо впливають на цей процес, створюючи валютно-фінансові переду­мови більш інтенсивного світового обміну товарами, послугами, капіталом та робочою силою. Тому діяльність цих інституцій є важливим чинником глобалізації світового господарства.

МФО впливають на глобалізацію світового господарства за кількома напрямами. По-перше, процес глобалізації безпосеред­ньо пов'язаний з лібералізацією міжнародної торгівлі, поточних платежів та руху капіталу. Діяльність міжнародних фінансових організацій спрямована на зменшення або усунення бар'єрів та обмежень у валютно-фінансовій сфері, що значно підвищує ефективність розміщення ресурсів, у тому числі й через міжна­родні потоки факторів виробництва. Так, до кінця минулого століття більшість країн — членів МВФ скасувала валютні обме­ження на міжнародні поточні операції. Таким чином, МВФ вико­нав свою основну "системну функцію".

По-друге, окремі МФО концентрують значні ресурси, частка яких уже є помітною у глобальних фінансах. Спираючись на вагому фінансову базу, ці інституції використовують їх з метою полегшення пристосування національних економік до міжнарод­ної конкуренції, відкриття внутрішніх ринків, стабілізації національних грошових систем.

По-третє, МФО мають разгалужену систему функцій, які охоплюють практично весь спектр функціонування світових фінансів: консультації, обмін інформацією, розробка спільних позицій, надання фінансової допомоги, врегулювання національ­них та регіональних фінансових криз, фінансування національ­них програм розвитку, структурних перебудов тощо. Доповнюю­чи одна одну за функціями та сферами діяльності, міжнародні фінансові організації формують інституційну основу механізму регулювання глобальних фінансів, центральне місце в якому належить МВФ.

МВФ: основні засади і функції.

У липні 1944 р. представники 44 країн на валютно-фінан­совій конференції ООН, що відбулася у Бреттон-Вудсі (США), підписали "Заключний акт", складовими якого були статути Міжнародного валютного фонду та Міжнародного банку рекон­струкції та розвитку (МВФ та МБРР).

Міжнародний валютний фонд (МВФ) — міжнародна над­національна валютно-кредитна організація, що має статус спе­ціалізованої представницької установи Організації Об'єднаних Націй. МВФ розпочав свою діяльність з березня 1947 р. Місце­перебування — Вашингтон.

Згідно зі Статутом, метою створення МВФ було сприяння міжнародному валютному співробітництву та стабілізації ва­лют, створення багатосторонньої системи платежів і розра­хунків, підтримування рівноваги платіжних балансів країн — членів Фонду, вжиття системи заходів, спрямованих на регу­лювання валютних курсів, підвищення ступеня конвертованості валют, надання короткострокових кредитів країнам — членам Фонду для покриття тимчасового дефіциту їх платіжних балансів, на ліквідацію валютних обмежень, організацію консуль­тативної допомоги з фінансових та валютних питань.

Оскільки МВФ є організацією акціонерного типу, то його ресурси складаються з внесків країн-членів, для кожної з яких встановлюється вступна квота залежно від частки країни у світовій торгівлі. Ця квота переглядається кожні 5 років.  Україна, разом з іншими державами, що входили до складу колишнього СРСР, була прийнята до МВФ у 1992 р.

Керівні органи Фонду — Рада управляючих, Директорат, Секретаріат. Вищим органом є Рада управляючих, яка прий­має у Фонд нових членів, затверджує зміни паритетів валют країн-учасниць, переглядає квоти, розподіляє чистий прибу­ток Фонду. Директорат займається поточним регламентуван­ням діяльності цієї організації.

Голоси у Раді управляючих МВФ розподіляються залежно від розміру квоти тієї чи іншої країни.

Виконавчим органом Фонду є Виконавча рада, яка складаєть­ся з 24 виконавчих директорів. У 1995 р. між країнами — членами МВФ було досяг­нуто домовленості про створення механізму термінової фінан­сової допомоги окремим країнам на випадок фінансових криз, включаючи створення валютних стабілізаційних фондів. Ця допомога реалізується через політику траншів та механізм роз­ширеного фінансування.

Україна делегувала своє представництво та захист інтересів у Раді директорів МВФ Нідерландам, які вважаються країною — опікуном України.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 187; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!