Підготовча частина написання курсової роботи



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ЧОРНОМОРСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Імені Петра Могили

Юридичний факультет

Кафедра історії та теорії держави і права

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

з підготовки і захисту курсової роботи студентами юридичного факультету

 

 

Автор: к.ю.н., доцент Лісна І.С.

 

Миколаїв 2013

 

Студенти юридичного факультету Чорноморського державного університету ім. П.Могили всіх форм навчання відповідно до навчального плану зобов’язані підготувати та захистити у встановлений термін курсову роботу з відповідної дисципліни.

Підготовка та захист курсової роботи призначені виявити у студентів навики науково-дослідної роботи, допомогти більш глибоко і всебічно оволодіти дисципліною.

Незважаючи на те, що курсова робота – це одне з перших самостійних досліджень студента, проте їй повинні бути притаманні всі ті риси, які характеризують наукові здобутки – від методологічної основи до технічних вимог оформлення. Знання методики підготовки курсової роботи дозволить студентові і надалі цілеспрямовано вести підготовку рефератів, кваліфікаційної роботи, у тому числі і тих робіт, які представляються на конкурси, науково-практичні конференції.

В рекомендаціях представлена система основних вимог по викладу дослідницького матеріалу.

 

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Курсова робота – самостійне, творче наукове дослідження студента, виражене в письмовій формі, що подає уявлення про тему дослідження і свідчить про рівень його знань у відповідній області. Курсова робота може продовжувати дослідження, розпочате в рефераті.

У процесі виконання курсової роботи студенти, розширюють обсяг знань по дисципліні, відпрацьовують прийоми і навики наукового дослідження, навчаються аналізувати чинне законодавство і практику його застосування, оволодівають прийомами грамотного і літературного викладення теоретичного і практичного матеріалу, приведення інформації до певної форми подання.

Для вивчення практики написання подібного роду робіт студент може взяти будь-яку монографію, що його зацікавила, видану в останні роки. Варто звернути увагу на сучасні форми викладу матеріалу, прийоми використання різних джерел, цитування робіт інших авторів, посилання на першоджерела тощо. Принципове значення мають методика розкриття теми і систематизація отриманих знань, формулювання по них нових положень, висновків, пропозицій, рекомендацій.

В процесі написання курсової роботи студент повинен:

1) користуватися науковою і навчальною літературою, законодавством, інформаційними й іншими матеріалами;

2) вивчати та узагальнювати правозастосовні акти з конкретних справ;

3) узагальнювати теоретичний матеріал;

4) чітко і ясно формулювати та обґрунтовувати власні висновки, рекомендації  і пропозиції з питань теорії і практики.

Виконання курсової роботи повинне сприяти оволодінню навичками швидкого знаходження потрібних відповідей на конкретні питання, що виникають у процесі навчання.

Після її написання та успішного захисту студент із урахуванням виконання навчального плану може бути атестований як такий, що успішно закінчив даний курс.

Процес виконання курсової роботи містить у собі п’ять основних етапів:

1) підготовка до написання курсової роботи;

2) формування тексту курсової роботи;

3) технічне оформлення курсової роботи;

4) підготовка до захисту курсової роботи;

5) захист курсової роботи.

 

ПІДГОТОВКА ДО НАПИСАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ

Тематика курсових робіт встановлюється кафедрою на початку навчального року. Студент самостійно обирає тему курсової роботи з запропонованих кафедрою і узгоджує її з науковим керівником курсової роботи. Студент несе відповідальність за дотримання встановлених вимог до курсової роботи і регламенту її виконання. По сукупності підготовленого письмового тексту роботи, оформленого відповідно до правил, зазначеними в дійсних рекомендаціях, і усного його захисту авторові курсової роботи виставляється загальна оцінка.

В ході виконання курсової роботи студент по мірі необхідності звертається за консультацією до наукового керівника. В окремих випадках науковий керівник сам призначає студентові зустріч для звіту про хід написання роботи.

Строк написання і захисту курсових робіт встановлюються кафедрою.

Обсяг курсової роботи повинен становити 25-30 сторінок комп'ютерного тексту, не рахуючи додатків.

 

Підготовча частина написання курсової роботи

Студент, приступаючи до написання курсової роботи, повинен:

  1.  визначити для себе пріоритетний напрямок поглибленого вивчання та дослідження правової проблеми, ті питання, які більшою мірою цікаві і можуть бути згодом використані студентом у практичній, навчальній і науково-дослідній діяльності.
  2.  обрати тему курсової роботи та зареєструвати її на кафедрі по дисципліні якої виконується курсова робота.
  3. скласти список літератури, запланованої до вивчення і дослідження в процесі написання курсової роботи. Підбор літератури в бібліотечних фондах здійснюється студентом самостійно, у деяких випадках – по рекомендаціях викладача.
  4.  скласти план роботи, погодити його з викладачем, що курирує написання курсової роботи.

Обрання теми роботи

Вибір теми припускає обрання із запропонованого переліку тематики курсових робіт теми, більше наближеної до наукових/практичних питань, що цікавлять студента. При необхідності, по взаємному волевиявленню студента та викладача, що курирує написання даної роботи, вибрана тема може бути уточнена. Самостійна зміна студентом вибраної теми курсової роботи не допускається. В цьому випадку курсова робота вважається невиконаною.

У випадку якщо студент у встановлений термін не обрав тему курсової роботи, кафедра вправі визначити її самостійно.

Випереджаючи вибір теми, студент ґрунтовно знайомиться з програмою, підручниками та навчальними посібниками, іншими матеріалами по дисципліні, після чого по запропонованому переліку обирає тему роботи. В процесі підготовки написання курсової роботи підбираються та вивчаються літературні джерела, складається бібліографія. Самостійний пошук літературних джерел здійснюється за допомогою бібліографічних каталогів, реферативних журналів, бібліографічних довідників, монографій, підручників, засобів Інтернету.

 

Складання плану курсової роботи

Будь-який виклад матеріалу у формі дослідницької роботи відбувається за попередньо складеним та обміркованим планом. План написання курсової роботи повинен бути продуманий і погоджений з викладачем, що курирує написання курсової роботи даного студента. План курсової роботи складається після того, як добре вивчена література, законодавство і інші матеріали по обраній темі. Заохочується використання статей, опублікованих у збірниках праць різних науково-дослідних установ і вищих навчальних закладів.

В процесі опрацювання літератури слід обов’язково робити повні бібліографічні записи джерел, якими користувався студент, назви книги (статті), видавництво (назва журналу), року видання, обсягу книги, номера сторінок з тим, щоб використати ці записи для підготовки списку використаних джерел та зробити необхідні посилання на них в тексті курсової роботи.

План(зміст) повинен передбачати не тільки основні розділи, але й підрозділи, що деталізують окремі питання.

 

Приблизний план(зміст) курсової роботи у своїй структурі передбачає:

I. Вступ

У вступі послідовно викладають:

Актуальність теми. Шляхом критичного аналізу та порівняння з відомими розв’язаннями проблеми (наукового завдання) стисло обґрунтовують актуальність теми, доцільність роботи для розвитку юридичної науки і практики.

Ступінь дослідженості теми. Називають ініціали та прізвища дослідників, чиї роботи були покладені в основу дослідження та використані у процесі написання курсової роботи (4-7 авторів).

Тут і надалі в курсовій роботі слід уважно ставитися до перекладу імен та по-батькові, ініціалів науковців. Так, наприклад, російське H.A. Иванов може перекладатися українською як М.О. Іванов (Микола або Микита Олександрович), і як H.A. Іванов (Наум Анатолійович).

Об’єкт і предмет дослідження. Об’єкт і предмет дослідження як категорії наукового процесу співвідносяться між собою як загальне і часткове. Об’єкт дослідження - це процес або явище, що породжує проблемну ситуацію і обране для вивчення. Предмет дослідження міститься в межах об’єкта. В об’єкті виділяється та його частина, що є предметом дослідження. Саме на нього спрямована основна увага студента, оскільки предмет дослідження зумовлений темою курсової роботи.

Мета і завдання. Формулюють основну мету роботи і наукові та практичні завдання, які необхідно вирішити для досягнення поставленої мети. Мета визначається темою роботи, завдання безпосередньо пов’язані із назвами розділів та підрозділів. Крім того, кожне із заявлених студентом у Вступі завдань повинне отримати логічне розв’язання у ході дослідження; отримані таким чином вирішення завдань згодом формулюються у вигляді Висновків і складають окремий структурний елемент курсової роботи. Не слід формулювати мету як «Дослідження...», «Вивчення...», оскільки ці слова вказують на засіб досягнення мети, а не на саму мету.

Методи дослідження. Подають перелік методів, використаних у дослідженні для досягнення поставленої в роботі мети. Перераховувати їх треба не відірвано від змісту роботи, а коротко та змістовно визначаючи, що саме досліджувалось за допомогою цього методу. Це дасть змогу пересвідчитись в логічності та обґрунтованості вибору студентом методів дослідження.

Структура курсової роботи, тобто перелік і обсяг її структурних елементів і обґрунтування послідовності їх розміщення, загальний обсяг роботи, в тому числі список використаних джерел та додатків.

II. Зміст курсової роботи припускає наявність 2-3 розділів, що поділені на підрозділи.

Перший розділ може передбачати зазвичай розгляд історії, загальнотеоретичних основ предмета дослідження, сучасного вітчизняного і закордонного законодавства.

Другий розділ передбачає розкриття основних питань змісту роботи, аналіз проблеми.

Третій розділ є варіативний (не обов’язковий) і передбачає проектну частину роботи, де можуть розглядатися перспективи вивчення і дослідження теми, подаватися обґрунтовані рекомендації та пропозиції автора.

Виходячи з специфіки обраної теми, викладач може обмежити зміст роботи 2 розділами, чи поєднати 2 та 3 розділи роботи або іншим чином скорегувати зазначену структуру та виклад питань в курсовій роботі.

III. Висновок у якому підводить підсумок проведеному дослідженню, формулюються висновки і пропозиції автора. Обсяг висновків – 2-3 сторінки.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 151; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!