Складові зовнішнього контролю якості бакдосліджень:

Затверджую”                              Головний державний                                                                               санітарний лікар                                  Вінницької області       В.Г.Зайцева  

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

По забезпеченню якості та достовірності бактеріологічних досліджень шляхом проведення внутрішнього та зовнішнього контролю якості

 

 

м. Вінниця

2003 р.

Ця інструкція регламентує об’єм та кратність робіт для забезпечення якості та достовірності бактеріологічних досліджень конкретної лабораторії. Роботи в системі внутрішнього контролю якості проводяться безпосередньо співробітниками лабораторії. Зовнішній контроль якості здійснюється фахівцями вищестоящих закладів системи охорони здоров'я.

Складові внутрішнього контрою якості бакдосліджень:

  1. Чіткий розподіл функціональних обов'язків та відповідальності по проведенню бакдосліджень та робіт з забезпечення якості та достовірності ( наявність посадових Інструкцій та конкретних функціональних обов'язків для кожного працюючого).
  2. Додержання вимог до забору , транспортування , маркування , прийому, реєстрації, висіву матеріалу.
  3. Застосування всіх необхідних тестів для ідентифікації виділених куль­тур мікроорганізмів (відображення в робочих журналах), додержання термінів видачі результатів дослідження згідно відповідних НД.
  4. Додержання правил роботи при проведенні досліджень ( обладнання ро­бочого місця, розташування предметів на робочому столі, вимоги до бактеріологічної петлі , її знезараження та інш.)
  5. Додержання графіку роботи лабораторії ( в т.ч. в вихідні та святкові дні), роботи по принципу парності. Пломбування та зачинення робочих приміщень при відсутності фахівців лабораторії, забезпечення непроникнення сторонніх осіб в лабораторію.
  6. Стан мікроклімату в лабораторії повинен відповідати вимогам ДСН 3.3.6 042 - 94 та СН 35-81. Проведення щоденного моніторингу температури та вологості в приміщеннях лабораторії з реєстрацією в журналах.
  7. Контроль робочих кімнат ( боксів ), де проводиться робота з БПА 3-4 групи патогенності на наявність патогенних мікроорганізмів І раз на місяць до початку роботи методом змивів.
  8. Врахування потужності та терміну роботи ультрафіолетових опромінювачів з метою визначення їх придатності для дезінфекції.
  9. Контроль повітря в боксах при проведенні кожного дослідження.
  10. Контроль роботи автоклавів: хімічний та термічний при кожній закладці, бактеріологічний один раз на місяць. Маркування автоклавів, столів. Розподіл руху інфекційного та чистого матеріалу.
  11. Контроль роботи термостатів та холодильників, вимір температурного режиму з щоденною фіксацією в відповідних журналах.
  12. Контроль хімічного складу дистильованої води на відповідність ГОСТ 6709-72 кожний квартал.
  13. Зберігання деззасобів в відповідних сховищах. Наявність інструкції по використанню. Забезпечення необхідних заходів по знезараженню робочих поверхонь приміщень , обладнання, спецодягу , лабораторного посуду, прибирального інвентарю.
  14. Додержання правил до зберігання поживних середовищ та запасу Імунобіологічних препаратів ( в окремому темному, сухому складському приміщенні при температурі згідно НД на конк­ретні препарати. ІБП для поточної роботи зберігаються в холодильника, або шафах з додержанням температури , що вказана в настанові до препарату. Готові поживні середовища зберігаються на відстані від приладів опалення, захищеними від дії прямих сонячних променів. Поживні середовища, що містять кров , антибіотики та інші органічні додатки зберігаються в холодильнику. Термін та умови зберігання відповідно з НД.
  15. Забезпечення контролю поживних середовищ на ростові , інгібуючі, індикаторні та інші властивості та контролю інших діагностичних тестів ( оксидаза , каталаза, плазмокоагулаза , фарбування по Граму , галактозидаза) згідно вимог інформаційного листа УЦДСН “Бактеріологічний контроль поживних середовищ" за №05.4.1/1б7 від 15.11.00р.”).
  16. Додержання вимог до кваліфікації спеціалістів лабораторії. Своєчасне проходження курсів підвищення кваліфікації, присвоєння категорій.
  17. Наявність необхідної нормативної документації для виконання повної номенклатури досліджень.
  18. Видача контрольних задач з діагностики збудників кишкової , крапельної групи Інфекцій, проведення санітарно - мікробіологічних досліджень , визначення чутливості до антибіотиків паралельно кільком фахівцям для порівняння отриманих результатів. Проводиться щоквартально з фіксацією в відповідних журналах.
  19. Забезпечення своєчасної повірки ЗВТ та атестації обладнання, що використовується ( наявність графіків повірок та атестатів).

Складові зовнішнього контролю якості бакдосліджень:

1. Участь в вирішенні контрольних задач та контроль поживних середовищ , що використовуються лабораторією згідно системи облСЕС, викладеної в річному плані.

2. Перевірка діяльності лабораторії та кваліфікації фахівців вищестоящими організаціями системи охорони здоров'я.

3. Проведення міжлабораторних досліджень проб з зовнішнього середовища та харчових продуктів для порівняння отриманих результатів з результатами аналогічних лабораторій.

4. Надсилання культур патогенних та умовнопатогенних мікроорганізмів в лабораторію обласної СЕС для підтвердження та врахування в подальшій роботі зауважень обласних фахівців до Ідентифікації виділених культур.

 

Вик. Юнусова

тел.32-06-25

 

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 496; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!