Охорона об'єктів авторського права



На відміну від об'єктів промислової власності, на які автори одержують охорон­ні документи у формі патентів чи свідоцтв і де існують суворі процедури для цього, ви­никнення і здійснення авторських прав не вимагає виконання будь-яких формальнос­тей. Одна з форм охорони полягає в тому, що власник авторського права для опові­щення про свої права може використовувати знак охорони авторського права, що міс­титься на кожному примірнику твору і складається з латинської букви «С» в колі, імені (найменування) власника авторського права і року першого опублікування твору.

Нап­риклад: © Інститут інтелектуальної власності, і права, 2005.

Якщо за публічне використання літера­турно-художніх і музичних творів авторів — громадян України — передбачається автор­ська винагорода, то автори для одержання го­норару реєструють ці твори в ДП «Українське агентство з авторських і суміжних прав» у по­рядку, обумовленому «Інструкцією про поря­док обліку авторів, реєстрації творів і розподі­лу гонорару», що затверджено наказом УААСП від 19 лютого 1997 № 10.

Автори, яким виплачуються лише договірні та інші одноразові суми, в Установі не реєструються, їхні права, звичайно, охороняються договір­ним правом.

Власник авторського права для одержання свідоцтва про авторство на опри­люднений твір у будь-який час протягом тер міну охорони авторського права може його зареєструвати в офіційних державних реєс­трах. Державна реєстрація здійснюється від­повідно до встановленого порядку УААСП, шо складає і періодично видає каталоги всіх реєстрацій.

Після реєстрації прав автору видається свідоцтво. У разі виникнення суперечки ре­єстрація визнається судом як юридична.пре­зумпція авторства, тобто вважається дій­сною, якщо в судовому порядку не буде доведено інше.

Ав­торське право на твір, створений за догово­ром з автором, який працює за наймом, на­лежить автору. А от виключне право на використання такого твору належить особі, з якою автор має трудові відносини (робо­тодавцю), якщо інше не передбачено дого­вором.

Охорона майнових прав авторів в Україні діє протягом всього життя автора і 70 років після його смерті. Дія терміну охорони почи­нається з першого січня року, що наступає за роком, у якому мали місце юридичні факти. Безстроково охороняються законом право ав­торства, право на ім'я і право протидіяти пе­рекрученню чи іншій зміні твору чи будь-яко­му іншому зазіханню на твір, що може завдати шкоди честі й репутації автора.

Охорона об'єктів суміжних прав

Закон України «Про авторське право і су­міжні права» охороняє права виконавців, ви­робників фонограм і відеограм, а також орга­нізацій мовлення. Охорона суміжних прав здійснюється без завдання шкоди охороні творів авторським правом.

Виконавці здійснюють свої права за умови дотримання ними прав авторів творів, що ви­конуються.

Виробники фонограм і відеограм, а також організації мовлення повинні дотри­муватись прав авторів і виконавців.

Організації мовлення повинні дотримуватись прав вироб­ників фонограм, авторів і виконавців.

Оформлення суміжних прав також не вимагає виконання будь-яких формаль­ностей. Виробники фонограм і відеограм для оповіщення про свої права можуть на всіх примірниках фонограм і відеограм чи на їхніх упаковках проставляти знак охо­рони суміжних прав, що складається з ла­тинської літери Р у колі, імені (наймену­вання) власника суміжних прав і року першої публікації фонограми.

Наприклад: © Apreleska Sound Production, 1995.

Особисті (немайнові) права виконавців охороняються безстроково. Майнові права виконавців, виробників фонограм і ві­деограм, а також організацій мовлення охоро­няються протягом 50 років. Термін охорони починається з першого січня року, що насту­пає за роком, у якому мали місце юридичні факти (перше виконання, перше опубліку­вання, перша передача).

 

3.5 Охорона прав на об'єкти інтелектуаль­ної власності за кордоном

Охорона прав на об'єкти промислової власності

Законодавство України регулює відноси­ни у сфері промислової власності тільки своєї країни. Тому патент, отриманий в Україні, має силу тільки на території України. Якщо ж заявник хоче одержати правову охорону в ін­ших країнах, він повинен одержати її в кож­ній із цих країн.

Для того, щоб полегшити одержання правової охорони об'єктів промислової влас­ності своїм громадянам і юридичним особам у зарубіжних країнах, у 1883 р. одинадцять країн підписали Паризьку конвенцію про охорону промислової власності і створили Міжнародний Союз з охорони промислової власності.

Будь-який громадянин України має пра­во запатентувати винахід, корисну модель, промисловий зразок в інших країнах. Для цього до подачі заявки на одержання охорон­ного документа за кордоном заявник зо­бов'язаний подати заявку до Установи та ін­формувати її про свій намір здійснити таке патентування. Якщо протягом трьох місяців від дати подачі заявки не надійде заборона на патентування, то заявку можна подати до від­повідного органу іншої держави.

Громадяни України також мають право зареєструвати торговельну марку за кордо­ном. Однією з умов реєстрації торговельної марки за кордоном відповідно до Мадрид­ської угоди про міжнародну реєстрацію знаків є подача заявки через власне національне па­тентне відомство.

При патентуванні за кордоном слід до­держуватися норм міжнародних угод у сфері промислової власності, до яких приєдналася Україна. Патентування за кордоном здійсню­ється, як правило, через посередника – патентного повіреного України.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 184; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!