Міжнародні ж. організації та профспілки. Регіональні міжнародні ж. обєднання.



Створена в 1926 р. Міжнародна Федерація журналістів (зі штаб-квартирою в Парижі) переслідувала завдання захисту прав і свобод, честі і гідності журналістів при виконанні ними професійних обов'язків, боротьби проти впливу великого капіталу на пресу. Федерація перервала свою діяльність з початком другої світової війни.

У період війни, в 1941 р., була заснована Міжнародна Федерація журналістів союзних (вільних) держав, яка була покликана об'єднати працівників преси - демократів, що борються проти фашизму, за швидку перемогу антинацистських сил у другій світовій війні. Існувала домовленість, що на основі цієї організації у післявоєнний період буде створена всесвітня демократична організація журналістів.

Міжнародна організація журналістів (МОЖ) була створена на міжнародному конгресі журналістів у Копенгагені (Данія, 1946). Вона створювалася як організація, покликана продовжити традиції МФЖ та Міжнародної федерації союзних (вільних) держав. На конференції в Празі (1947) за участю представників журналістів від 28 країн було прийнято Статут МОЖ.

МОЖ протягом тривалого періоду була найчисленнішою міжнародної організацій журналістів (у 1970-ті роки мала 150 тис. членів) – багато в чому завдяки тому, що її колективними членами були Спілка журналістів СРСР, що налічував у своїх лавах десятки тисяч людей, а також журналістські спілки країн радянського блоку. Організація мала консультативний статус при спеціалізованих установах ООН - ЕКОСОР і ЮНЕСКО і зіграла вирішальну роль у прийнятті в 1983 р. «Міжнародних принципів професійної етики журналістів», розроблених під егідою ЮНЕСКО.

МОЖ проголошувала себе міжнародною організацією журналістів з демократичними переконаннями, незалежної від політичних партій і урядів. Однак на ділі вона користувалася підтримкою з боку держав радянського блоку і аж до середини 1989 уникала критики і відповідних практичних дій у зв'язку з обмеженням свободи преси і порушеннями прав журналістів у соціалістичних країнах. Однією з важливих історичних заслуг Міжнародної організації журналістів є її турбота про розвиток журналістики в країнах Азії, Африки і Латинської Америки, конкретне сприяння підготовці журналістських кадрів для цих країн.

Відроджена в 1950-і роки Міжнародна федерація журналістів (МФЖ) зі штаб-квартирою в Брюсселі є на сьогодні найбільш представницькою в світі журналістською організацією, що об'єднує професійні спілки з 90 країн. Основними завданнями її діяльності є боротьба за свободу преси, за соціальні та професійні права журналістів, за забезпечення їх незалежного статусу, за розвиток сильного профспілкового руху працівників ЗМІ, а також діяльність з навчання і підвищення кваліфікації журналістів.

Регіональні міжнародні журналістські об'єднання. Під час другої світової війни і в післявоєнні роки в різних частинах світу з'являються міжнародні регіональні організації журналістів. Так, у 1942 р. було створено Міжамериканське суспільство преси (МСП). Утворене як організація латиноамериканських журналістів, воно істотно змінило свій склад і спрямованість діяльності з III конгресу в Каракасі (Венесуела, 1945) після того, як в Міжамериканське суспільство преси увійшли редактори і власники видань США, у тому числі представники найбільших видавничих угруповань.

Відповідаючи на критику зліва, МСП вказує на свої заслуги у боротьбі за свободу друку на континенті за минулі десятиліття своєї діяльності. Суспільство і діє в його структурі Комітет свободи інформації вплинули на скасування цензурної практики в Бразилії (1978), сприяли поверненню приватним власникам Перу щоденних газет, націоналізованих військовим урядом (1980), боротьбі проти обов'язкового ліцензування працюючих латиноамериканських журналістів з урахуванням їх освітнього рівня та професійного досвіду .

Що вийшли зі складу МСП журналістські асоціації ухвалили рішення про створення нової організації працівників засобів масової інформації Латинської Америки. Однак реалізовано це рішення було лише у 1975 р. на першому конгресі латиноамериканських журналістів у Мексиці, який проголосив утворення Латиноамериканської федерації журналістів (FELAP).

У світі діє ще ряд регіональних міжнародних об'єднань журналістів: Союз африканських журналістів, Союз арабських журналістів і пр.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 571; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!