Основні форми мислення поняття,судження та умовиводи.



Розрізняють три основні форми мислення: поняття, судження і умовивід.Поняття - це форма мислення, в якій відбиваються загальні і притому суттєві властивості предметів явищ.Кожен предмет, кожне явище мають багато різних властивостей, ознак. Ці властивості, ознаки можна розділити на дві категорії - суттєві і несуттєві.Поняття існує у вигляді значення слова, позначається словом.У цьому відношенні поняття істотно відрізняється від сприйняття і уявлення пам'яті: сприйняття і уявлення конкретні, образні, наочні; поняття володіє узагальненими, абстрактним, що не наочним характером.У судженнях відбиваються зв'язки і відносини між предметами і явищами навколишнього світу та їх властивостями та ознаками. Судження - це форма мислення, що містить твердження або заперечення будь-якого положення щодо предметів, явищ або їх властивостей.Судження бувають загальними, приватними і одиничними.Умовивід - така форма мислення, в процесі якої людина, зіставляючи і аналізуючи різні судження, виводить з них нове судження. Типовий приклад умовиводи - доказ геометричних теорем.Людина користується в основному двома видами умовиводів - індуктивними і дедуктивними.

Види і форми уваги.

У психології розрізняють різні види уваги, які тісно пов'язані між собою

1.Залежно від змісту діяльності                      2. Залежно від ступеня вольової регуляції

-зовнішня,-внутрішня.                               -мимовільна,-довільна,-післядовільна.

Поділ уваги на зовнішню і внутрішню, звичайно, умовний, але ці форми вияву уваги мають свої особливості, на які потрібно зважати, організовуючи й керуючи навчальною, трудовою та спортивною діяльністю людини.Мимовільна увага в своєрідних формах властива і тваринам. Довільна увага - специфічно людська форма уваги, яка історично виникла в трудовій діяльності.

Аналіз вольової дії:підготовчий етап,виконавчий етап.

В даній структурі вольової дії можна виокремити два етапи:

1) підготовчий (етап дії подумки, обміркування, на якому усвідомлюється мета, визначаються шляхи і засоби досягнення мети і приймається рішення)

2) виконавчий етап (виконання прийнятого рішення і самооцінка виконаної дії).На першому етапі досить важливо усвідомлювати значення мети. Якщо людина усвідомлює її суспільне значення, то вона стає здатною до подолання значних труднощів. Важливим також є усвідомлення доступності мети. Постановка цілей, яких людина не здатна досягти, створює звичку не доводити розпочату справу до кінця. Однак і легкодоступні цілі не розвивають волі, не виробляють уміння боротися з труднощами.Зміст підготовчого етапу вольової дії може бути різним залежно від того, чи є внутрішні або зовнішні перешкоди на шляху до досягнення мети. За наявності перешкод підготовчий етап набуває характеру боротьби мотивів. Це трапляється тоді, коли у людини наявні суперечливі бажання, з яких одні спонукають її до певної дії, а інші відвертають від неї. В результаті боротьби мотивів людина приймає рішення. Воно виявляється як намір діяти або як намір відмовитися від дії, що є завершальним на підготовчому етапі вольової дії.

Поняття про слухові,нюхові,смакові,рухові та органічні відчуття.

Слухові відчуття-подразником для слухового аналізатора є звукові хвилі.Коли звукові хвилі потрапляють у вухо,вони викликають коливання барабаної перетинки.Слухові відчуття дають можливість пізнавати звучання,відобр.звуки різної висоти,сили і якості.Нюхові відчуття-пов'язані між собою нюх і смак є різновидами хімічної чутливості.Нюхові відчуття виникають при проникненні в ніс разом з повітрям молекул різних речовин.Подразниками для рецепторів нюху служать різні пахучі речовини, які можуть потрапляти сюди тільки двома шляхами. Смакові відчуття-Смакові відчуття, як і нюхові, обумовлені хімічними властивостями речей.Головною смакової областю є слизова оболонка мови, особливо його кінчик, краю і заснування.Різні смакові області мають різну чутливість до відчуттів солоного, кислого, солодкого, гіркого.Органічні відчутя-до органічних відчуттів належать: відчуття голоду, спраги, відчуття, що йдуть з серцево-судинної, дихальної та статевої системи тіла, а також важко диференціюються відчуття, складові чуттєву основу хорошого або поганого загального самопочуття. Загальні відчуття обумовлені переважно порушенням нормального хімізму крові, місцеві відображають порушену координацію дихальних рухів і напругу м'язів, за допомогою яких вони здійснюються. Ці відчуття викликають тенденцію до відновлення нормального дихання.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 239; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!