ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ПРИ ЗОВНІШНЬОМУ ОГЛЯДІ ПРАВОПОРУШНИКА

ГУМВС УКРАЇНИ В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ

 

  

ЗАТВЕРДЖУЮ

Начальник (командир) _________________

_____________________________________

_____________________________________

_____________________

“____”____________2012

 

ПЛАН - КОНСПЕКТ

З ТАКТИКО-СПЕЦІАЛЬНОЇ ПІДГОТОВКИ

 

для проведення занять з особовим складом ____________________________________________

(орган, підрозділ)

 

Тема: Тактика дій працівників ОВС під час перевірки документів у підозрілих осіб.

 

 

Дата проведення: ___.___.2012

 

Одеса - 2012

 

МЕТА ЗАНЯТТЯ:  

вивчити з працівниками тактичні прийоми перевірки документів, проведення зовнішнього огляду одежі, речей підозрюваних

Кількість годин:                            

- 2 години.

Місце проведення:                       

- навчальний клас (спортивний зал)

Вид заняття:                                   

- практичне.

Методичне забезпечення

- навчальна вогнепальна зброя, спеціальні засоби, відеофільм

 

 

ЛІТЕРАТУРА :

 

1. Закон України "Про міліцію".

2. Статут ППСМ, затверджений наказом МВС України від 28.07.1994 № 404.

3. Службова підготовка працівників органів внутрішніх справ. Київ - 2003р. М.І. Ануфрієв.

4. Наказ ГУМВС України в Одеській області від 15.08.2012 № 1616. 

5. Збірник типових і екстремальних ситуацій та алгоритмів правильних дій працівників міліції в таких ситуаціях під час виконання службових обов’язків по охороні громадського порядку. Київ – 1999 р.

6. Методика дій міліціонерів в екстремальних ситуаціях та забезпечення їх особистої безпеки під час несення служби по охороні громадського порядку Київ - 1999 р.

7. Методичні рекомендації щодо організації та проведення занять з працівниками органів та підрозділів внутрішніх справ України з застосуванням ситуаційних задач та алгоритмів правильних дій працівників міліції під час виконання службових обов'язків з охорони громадського порядку та боротьби із злочинністю. Київ - 2008 р.

ПЛАН ЗАНЯТТЯ :

1. Підготовча частина

- 10 хв.

1.1. Організаційний момент (доповідь керівника про готовність працівників до заняття, привітання, перевірка присутності)

 

2. Основна частина (практичне відпрацювання дій)

- 30 хв.

3. Заключна частина

- 15 хв.

3.1. Відповіді на питання слухачів

 

3.2. Закріплення отриманих знань по викладеному матеріалі

 

3.3. Перегляд відеофільму «Перевірка документів»

- 1 год.

3.4. Завдання на самопідготовку

 

4. Підведення підсумків заняття

- 5 хв.

 

 

НАВЧАЛЬНІ ПИТАННЯ:

 

1. Перевірка документів у правопорушників. Правила дотримання особистої безпеки.

2. Зовнішній огляд одягу, речей особи, яку затримано за підозрою у вчиненні злочину. Дотримання заходів особистої безпеки.

     

 

 

1. ПЕРЕВІРКА ДОКУМЕНТІВ У ПРАВОПОРУШНИКІВ. ПРАВИЛА ДОТРИМАННЯ ОСОБИСТОЇ БЕЗПЕКИ

Міліціонер має право перевіряти у громадян, які підозрюються у скоєнні правопорушень, документи, що посвідчують їхню особу, а також інші документи, необхідні для з'ясування питання щодо дотримання правил, нагляд і контроль за виконанням яких покладено на міліцію. Проводити особистий огляд та огляд речей і за потреби вилучати їх водночас із документами, а також складати протоколи про адміністративні правопорушення. Вимогу про пред'явлення документа висловлювати впевнено, ввічливо і тактовно.

Під час перевірки:

а) поводитися з документами обережно. Якщо в документі є гроші, записки та інші папери або цінності, запропонувати власникові самому вилучити їх звідти;

б) звертати увагу на відповідність зображення обличчя на фотокартці документа з обличчям особи громадянина, правиль­ність заповнення усіх граф документа, цілісність захисної сітки, строк дії, якщо це паспорт - звернути увагу на позначки щодо прописки тощо. В ході перевірки поставити власникові документа контрольні запитання для переконання у правильності відповідей з цим документом, що посвідчує його особу. Якщо відповіді не збігаються з даними документа або виявлено підробки, правопорушника необхідно доставити до органу внутрішніх справ;

в) вжити запобіжних заходів під час перевірки документів у особи, яка підозрюється у вчиненні злочину, а саме: стояти на відстані одного кроку напівоберта праворуч від того, кого перевіряють, та пильно стежити за його діями;

г) перевірку проводити на деякій відстані від інших громадян, а за можливості у найближчому службовому приміщенні дільничного інспектора міліції.

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОСОБИСТОЇ БЕЗПЕКИ ПРИ ПЕРЕВІРЦІ ДОКУМЕНТІВ

1. Працівники міліції повинні розподілити обов'язки під час дій удвох (утрьох). Визначити завчасно, що буде робити кожен при контакті з правопорушником (правопорушниками), обов'язково передбачити страхування один одного від можливого нападу.

2. Стійте від особи, яку перевіряєте, в напівоберт справа на відстані 2-3 кроків і спостерігайте за її діями. Здорова недовіра до правопорушника завжди краща від легко­важної довірливості.

3. Не стійте надто близько до особи, яку перевіряєте, бо це скує вашу рухливість і надасть можливість правопорушнику несподівано напасти на вас.

4. Слідкуйте, як особа шукає документи, можливо замість документів будуть вийняті засоби нападу.

5. Завжди передбачайте, що перед вами стоїть правопорушник, наміри якого невідомі, отже не виключена з його боку агресивність, наявність зброї або спеціальних засобів.

6. Документи, що подаються для перевірки не беруть рукою, якою, як правило, дістає зброю.

7. Зброю, якщо дозволяє ситуація, тримайте готовою до негайного застосування для відбиття можливого нападу, однак так, щоб її не змогли у вас відібрати або вибити з рук.

8. Слідкуйте за діями підозрюваного, чергуючи переведення погляду з документів на людину, інші співробітники повинні бути готовими для надання допомоги у випадку фізичного або збройного опору, зайнявши позиції збоку від підозрюваного, спостерігаючи за його поведінкою, припиняти його спроби позбутись від речових доказів, одночасно спостерігаючи за оточуючими, серед яких можуть бути спільники підозрюваного.

9. Перевірку проводьте на деякому віддаленні від сторонніх громадян, а при можливості в службовому приміщенні.

10. Не тримайте на поверхні робочих столів службового приміщення предмети, які правопорушник може використати при нападі.

11. Не залишайте сторонніх осіб у себе за спиною, в тому числі заявників і потерпілих.

12. Не вступайте в суперечку і доводіть свою правоту особам, що знаходяться в нетверезому стані, загрожувати покаранням, не передбаченим законом. Це приводить до втягування в суперечку сторонніх осіб, погіршує умови для прийняття чітких і невідкладних заходів.

13. При несенні служби в складі групи на автомобілі весь склад наряду приймає участь в перевірці документів і огляді автомобіля, перевірці підозрюваних осіб. Не рекомендується при цьому розділятись (один проводить перевірку, а інший підстраховує).

14. Особливості перевірки документів у водіїв транспортних засобів.

14.1. При перевірці документів у громадян на транспорті здійснюйте її силами із розрахунку не менше двох працівників міліції на один транспортний засіб.

14.2. Документи, що подає водій, не беріть тією рукою, якою потрібно діставати зброю. Водієві, щоб попередити його, запропонуйте вимкнути двигун, а в темну пору доби - ввімкнути освітлення салону. Одночасно не припиняйте спостереження за пасажирами, оскільки не виключена можливість застосування ними зброї. Після цього обов’язково звірте номери агрегатів із записами в реєстраційних документах. У цей час другому працівнику необхідно забезпечувати безпеку дій першого.

14.3. Якщо водій вийшов з автомобіля, тримайтеся від нього на відстані не ближче 1-1,5 метра, обличчям до проїжджої частини. Слід пам’ятати, що замість документів водій може дістати з кишені зброю і намагатися скористатися нею. Тому стійте з боку тієї руки, якою водій дістає документи. Подані документи не беріть рукою, якою, при необхідності, доведеться діставати зброю.

3. ЗОВНІШНІЙ ОГЛЯД ОДЯГУ, РЕЧЕЙ ОСОБИ, ЯКУ ЗАТРИМАНО ЗА ПІДОЗРОЮ У ВЧИНЕННІ ЗЛОЧИНУ. ДОТРИМАННЯ ЗАХОДІВ ОСОБИСТОЇ БЕЗПЕКИ

Огляд верхнього одягу, речей злочинця чи особи, затриманої за підозрою у вчиненні злочину, є попереджувальним заходом щодо забезпечення особистої безпеки міліціонера під час вилучення ним зброї та інших предметів у затриманого, що можуть бути використані останнім для нападу на міліціонера та інших громадян.

При цьому слід пам'ятати:

а) огляд необхідно проводити в усіх випадках доставляння до органу міліції підозрюваного у скоєнні правопорушення або вчиненні злочину, а також особи, яка перебуває в стані сп'яніння. Зовнішній огляд речей і одягу слід робити одразу після затримання або у зручний момент, коли поряд є інші працівники міліції, служби охорони, двірники або громадяни;

б) огляд найкраще проводити вдвох (один оглядає, а інший стежить за поведінкою правопорушника);

в) для проведення зовнішнього огляду речей та одягу необхідно:

віддати затриманому команду, щоб він підняв руки вгору, повернувся обличчям до стіни (дерева, стовпа тощо) і зіперся на неї руками, широко розставив ноги і нахилився вперед;

під час огляду рука працівника міліції повинна ковзати по одягу або прощупувати його. Не слід поплескувати по одягу, бо можна не виявити тонких чи плоских предметів.

в окремих випадках, коли є підстава підозрювати, що знаряддя злочину можуть бути замасковані (колюча зброя міститься в авторучці; колючо-ріжучі предмети та зброя прикріплені гумкою до одягу або тіла у ділянці плеча, інших місцях тощо), зовнішній огляд одягу та речей проводять з особливою увагою;

під час проведення зовнішнього огляду слід уважно стежити за кожним рухом затриманого. Якщо огляд здійснюється зі службово-розшуковим собакою, то останній, виконуючи команду "Охороняй!", має бути поруч (у двох-трьох метрах) від затриманого;

г) огляд розпочинають з головного убору, потім прощупують одяг зверху донизу з правого та лівого боків, включаючи огляд шкарпеток та взуття;

д) оглянути за можливості місця, де перебував підозрюваний в момент затримання та під час проведення зовнішнього огляду, для виявлення можливо викинутих ним предметів, що можуть бути речовими доказами у справі;

є) працівник міліції, який проводить огляд, вогнепальну зброю ставить на запобіжник і тримає її у відкритій кобурі;

ж) вилучені в ході зовнішнього огляду документи, зброя та інші предмети необхідно передати оперативному черговому по органу внутрішніх справ.

ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ПРИ ЗОВНІШНЬОМУ ОГЛЯДІ ПРАВОПОРУШНИКА

Зовнішній огляд одягу, речей особи, затриманої за підозрою в скоєні злочину, є попереджувальним заходом, спрямованим на забезпечення особистої безпеки міліціонера і переслідує мету вилучення у затриманого зброї або інших предметів, що можуть бути використані ним для здійснення нападу на вас і служити речовими доказами у справі. При здійсненні огляду:

1. Затриманий повинен стояти опершись обома розведеними руками на крило автомобіля, огорожу, стіну, дерево, з широко розставленими і якомога далі поставленими від точки опору ногами, що дозволяє йому зберігати рівновагу лише з одночасною опорою на всі кінцівки.

2. Співробітник, який проводить зовнішній огляд, знаходиться тільки ззаду, будучи готовим у будь-яку хвилину здійснити виведення із рівноваги затриманого, інший працівник міліції знаходиться на безпечній відстані, здійснює прикриття і нагляд за затриманою особою та навколишньою ситуацією.

3. Огляд поводьте подушечками пальців однієї руки по черзі: голова, плечовий пояс, верхні кінцівки, нижні кінцівки, при цьому з метою страховки, другу руку покладіть на плечі підозрілого. В першу чергу перевіряйте наявність у затриманого вогнепальної, холодної та газової зброї. Після цього у визначеній послідовності "згори до низу" ретельно обстежуйте головний убір, верхній одяг, взуття, при цьому одяг та взуття можуть знімати із затриманого. Кожну річ оглядайте з усіх боків, вивертайте навиворіт, прощупайте, перевіряйте шви, підозрілі місця підпорюйте. Перевіряйте також всі відібрані у затриманого предмети: сумку, портфель, портмоне і т.п., а також речі, які в них знаходяться.

Зверніть увагу на заяву затриманого про боязнь лоскоту.

4. Пам’ятайте, що зброя у правопорушника може знаходитись не тільки під руками, в кишенях, але й прикріплена до тіла на ногах, руках, волосся і т.д. Як що при огляді знайдена зброя чи небезпечні предмети, що можуть бути знаряддям злочину, речовими доказами і т. п., користуйтеся рукавицями, носовою хустиною тощо, та негайно повідомте партнера. У цьому випадку слід надіти наручники і повторно провести огляд.

5. Оглядати одежу і взуття потрібно з обережністю щоб не ушкодити руки голкою шприца, лезом ножа чи бритви, які можуть в ньому знаходитись.

6. Виходьте з того, що затриманий володіє прийомами дзюдо, карате і т.п.

7. Не дозволяйте особам, які оглядаються, самим доставати речі з кишень (звичайна авторучка може бути колючою чи вогнепальною зброєю).

8. Після проведення зовнішнього огляду, перед конвоюванням на правопорушника одягніть наручники.

Практично відпрацювати з особовим складом ситуації №№ 14, 20 зі Збірника типових і екстремальних ситуацій та алгоритмів правильних дій працівників міліції в таких ситуаціях під час виконання службових обов’язків по охороні громадського порядку 1999 р. та №№ 10, 16 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення занять з працівниками органів та підрозділів внутрішніх справ України з застосуванням ситуаційних задач та алгоритмів правильних дій працівників міліції під час виконання службових обов'язків з охорони громадського порядку та боротьби із злочинністю 2008 р.

 

Перегляд відеофільму «ПЕРЕВІРКА ДОКУМЕНТІВ».

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ:

1. Заходи безпеки при перевірці документів нарядом міліції.

2. Порядок проведення зовнішнього огляду одягу та речей особи.

 

 

План-конспект склав:

________________________

________________________

________________________                                           _________________

           (посада, звання)                                                                                                                (П.І.Б.)

«     » ___________201__ р.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 183; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!