Загальні механізми: стереотипи, примітки, обмеження. Поняття зразка і спосіб його опису        



Механізми розширення UML призначені для того, щоб розробники могли адаптувати мову моделювання до своїх конкретних потреб, не змінюючи при цьому його метамодель. Наявність механізмів розширення принципово відрізняє UML від інших засобів моделювання. До механізмів розширення UML відносяться:

· стереотипи;

· тегованих (іменовані) значення;

· примітки;

· обмеження.

стереотип- це новий тип елемента моделі, який визначається на основі вже існуючого елемента. Стереотипи розширюють нотацію моделі, можуть застосовуватися до будь-яких елементів моделі і представляються у вигляді текстової мітки або піктограми.

Стереотипи класів - це механізм, що дозволяє розділяти класи на категорії. Наприклад, основними стереотипами, використовуваними в процесі аналізу системи, є: Boundary (граничний клас), Entity (клас-сутність) і Control (керуючий клас).

Крім згаданих стереотипів, розробники ПЗ можуть створювати свої власні набори стереотипів, формуючи тим самим спеціалізовані підмножини UML (наприклад, для опису бізнес-процесів, Web-додатків, баз даних і т.д.). Такі підмножини (набори стереотипів) в стандарті мови UML звуться профілів мови.

іменоване значення - це пара рядків "тег = значення", або "ім'я = вміст", в яких зберігається додаткова інформація про будь-якому елементі системи, наприклад, час створення, статус розробки або тестування, час закінчення роботи над ним і т. П.

Примітка - елемент діаграми для коментаря або іншої текстової інформації. Примітка може містити додаткові відомості про елементи моделі (з ними його з'єднує пунктирна лінія).

Обмеження - це семантичне обмеження, що має вигляд текстового вираження на природному або формальній мові (OCL - Object Constraint Language), яке неможливо виразити за допомогою нотації UML. Засоби OCL не призначені для опису процесів обчислення виразів, а тільки лише фіксують необхідність виконання тих чи інших умов стосовно до окремих компонентів моделей. Він може бути використаний для вирішення наступних завдань:

· опис інваріантів класів і типів в моделі класів;

· опис перед- і постусловіем в операціях і методах;

· опис обмежуючих умов елементів моделі;

· навігація по структурі моделі;

· специфікація обмежень на операції.

Моделювання бізнес-процесів і специфікація вимог до програмного забезпечення

Модель Business Use Case. Модель бізнес-аналізу

Моделювання бізнес-процесів є важливою складовою частиною великомасштабних проектів по створенню ПЗ. Відсутність таких моделей є однією з головних причин невдач багатьох проектів.

Бізнес процесвизначається як логічно завершений набір взаємозв'язаних і взаємодіючих видів діяльності, що підтримує діяльність організації і реалізує її політику, спрямовану на досягнення поставлених цілей. Бізнес-процес використовує певні ресурси (фінансові, матеріальні, людські, інформаційні). Виділяють наступні класи процесів:

· основні процеси;

· забезпечують процеси;

· процеси управління.

Бізнес-модель - це формалізований графічне представлення процесів, пов'язаних з ресурсами і відображають існуючу або передбачувану діяльність підприємства. Цілі бізнес-моделювання:

1. забезпечити розуміння структури організації та динаміки відбуваються в ній процесів;

2. забезпечити розуміння поточних проблем організації та можливостей їх вирішення;

3. переконатися, що замовники, користувачі і розробники однаково розуміють цілі і завдання організації;

4. створити базу для формування вимог до майбутнього ПО організації.

Модель бізнес-процесу повинна давати відповіді на питання:

1. Які процедури (функції, роботи) необхідно виконати для отримання заданого кінцевого результату?

2. В якій послідовності виконуються ці процедури?

3. Які механізми контролю та управління існують в рамках розглянутого бізнес-процесу?

4. Хто виконує процедури процесу?

5. Які вхідні документи / інформацію використовує кожна процедура процесу?

6. Які вихідні документи / інформацію генерує процедура процесу?

7. Які ресурси необхідні для виконання кожної процедури процесу?

8. Яка документація / умови регламентує виконання процедури?

Методика моделювання, що є складовою частиною технології Rational Unified Process, передбачає побудову двох моделей:

· моделі бізнес-процесів (Business Use Case Model);

· моделі бізнес-аналізу (Business Analysis Model).

Модель бізнес-процесів - модель, що описує бізнес-процеси організації в термінах ролей і їх потреб. Вона являє собою розширення моделі варіантів використання UML за рахунок введення набору стереотипів Business Actor (стереотип дійової особи) та Business Use Case (стереотип варіанти використання).

Для кожного Business Use Case будується модель бізнес-аналізу - об'єктна модель, що описує реалізацію бізнес-процесу в термінах взаємодіючих об'єктів (бізнес-об'єктів - Business Object), що належать до двох класів - Business Worker і Business Entity. Business Worker (виконавець) - активний клас, що представляє собою абстракцію виконавця, що виконує деякі дії в рамках бізнес-процесу. Business Entity (сутність) - пасивний клас, не ініціює жодних взаємодій. Модель бізнес-аналізу може складатися з діаграм різних типів. До складу моделі обов'язково повинна входити діаграма класів, яка містить виконавців і сутності.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 202; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!