Значення стабільного стандартно-нормованого освітлення на робочих місцях у ВПК.



Екзаменаційний білет № 6

1. Умови комфортності робочих місць.

Умови праці, як правило, визначаються взаємовідношенням технологічних процесів, устаткування, предметів праці і засобів нормалізації виробничого середовища. Проектування виробничого середовища базується на знаннях фізичних, фізіологічних і психологічних механізмів реагування людини на дію зовнішніх факторів, що впливають на організм діяльності.

Світло у виробничому середовищі видавничо-поліграфічних процесів – одне з найважливіших характеристик комфортності. Проектування засобів освітлення повинно базуватися на принципах і методах ергономіки, технічної естетики і художнього конструювання. Це забезпечить підвищення продуктивності праці, покращить умови праці і відпочинку, буде сприяти збереженню здоров’я людей.

Колір чинить певну інформаційну, тонізуючу і регулюючу дію на оператора. У цілому, світлоколірне середовище в інтер’єрі повинно розроблятися і проектуватися з урахуванням поділу кольорів на групи: основні, допоміжні, кодові, фірмові.

Конкретні рекомендації вибору гами кольорів: стіни фарбують у світло-жовтий (світло-блакитний) колір; сталеві конструкції – у світло-сірий або кремовий; вікна – у білий, або світло-кремовий; підлогу – у темні кольори; поліграфічне устаткування фарбують фірми виробники, однак з дотриманням загальних норм і правил; виробничі меблі – повинні гармоніювати з кольором устаткування, біля якого вони стоять; транспорті засоби фарбують у жовтий та чорний кольори (нижню частину) смугами під кутом 45 або по вертикалі; трубопроводи – у колір устаткуваня, біля якого вони прокладені; шинопроводи, у які протягують кабель для електроприводів, фарбують за визначеними кольорами фаз: А – жовтий; В – зелений; С – червоний; електрошафи та електрообладнання – у колір основного устаткування; внутрішні поверхні електричних пристроїв, які можуть уразити струмом, фарбують в оранжевий колір.

У всіх приміщення ВПК стелі допускається фарбувати чи оклеювати шпалерами у світлих тонах. У друкарських цехах краще застосовувати масляну фарбу, щоб запобігти осипанню. Панелі стін – фарбувати масляною або клейовою фарбою і частково облицьовувати керамічною плиткою або пластиком. Стіни цехів газетного рулонного друку з великогабаритними машинами слід облицьовувати плиткою до самої стелі, що дає можливість легко очищати їх від фарби та пилу. Пофарбування панелей масляною фарбою, а вище – клейовою, рекомендується для приміщень складальніх, друкарських, палітурно-брошукувальних цехів і ремонтних майстерень. У складах допускається вапняна побілка.

Дотримання норм естетичного оформлення інтер’єру впливає на підвищення продуктивності праці, якості продукції, знижує втомленість персоналу.

При проектування поліграфічних підприємств слід приймати заходи щодо зниження вібрації машин і сприяти гашенню шумів. Гомін та шум впливають на самопочуття людини, на її здоров’я і продуктивність праці.

Заходи, що знижують рівень шуму, можуть носити комплексний і місцевий характер: застосування перегородок зі звукопоглинальних матеріалів; облицювання стін, стелі і підлоги такими матеріалами тощо.

До комплексних заходів відносяться: ізоляція дільниць і цехів з різними вібраційними і гучно шумовими технологічними процесами та умовами праці; розміщення в окремих корпусах рулонних і аркушевих друкарських машин; розміщення друкарських цехів на першму поверсі зі встановленням на фундаменти з віброізоляцій ними прокладками; основи підлог рекомендується розділити на окремі ділянки вертикальними віброізоляційними прокладками, особливо на границях цехів та дільниць з важким вібруючим устаткуванням.

Слід також передбачити запровадження протишумових засобів: ізолюючі шум кожухи, звукопоглинальні облицювальні матеріали для стін, стелі; віброзахисні настили із сипучих матеріалів у підлогах; звукопоглинальні екрани; запровадження дистанційного управління устаткуванням, дільницями і цехами.

 

Значення стабільного стандартно-нормованого освітлення на робочих місцях у ВПК.

На підприємствах ВПК освітлення проектується відповідно до галузевих норм і правил. Нормовані вимоги до освітлення наведені в ДБН В.2.5-28-2006. Денне і штучне освітлення узгоджуються з організацією інтер’єрів, кольорів устаткування, виробничими меблями; к-сть освітлення визнач. у люксах(лк). Освітлення приміщень поділяють на природне і штучне.Природне отримують через віконні отвори у стінах, аераційні та захисні ліхтарі, отвори в дахах та перекриттях, через частини стін з пустотілих скляних блоків. Нормативне значення коеф. природного освітлення для будівель, які розташовуються у III поясі світлового клімату України, визначається за виразом: е=( ) 100%. Штучне освітлення приміщень - загальне і комбіноване й здійснюється газорозрядними лампами і лампами розжарювання. Загальне отримують від світильників, їх к-сть залежить від висоти приміщення. Комбіноване – поєднують із природним і штучним коли вир-во працює у дво- чи тризмінному робочому режимі. Шт. освітлення: робоче, аварійне, охоронне і чергове. Для вир-в ВПК, де проектується повноколірна продукція необхідно проектувати закриті кабіни зі стабільними умовами освітлення для контролю якості друку.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 129; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!