Загальні особливості розвитку і виховання дітей раннього віку.



Істотною особливістю раннього дитинства є взаємозв’язок і взаємозалежність стану здоров’я фізичного і нервово-психічного розвитку дітей. Міцний, фізично повноцінний малюк не тільки менше піддається захворюванням, але й краще розвивається його психіка. Проте вже незначні порушення в стані здоров’я дитини впливають на її емоційну сферу.

Протікання хвороби і одужання великою мірою пов’язані з настроєм дитини, і якщо вдається підтримати позитивні емоції, самопочуття її покращиться і одужує дитина швидше. М.Щелованов виявив, що розвиток гіпотрофії часто пов’язаний з дефіцитом емоцій, незадоволенням рухової активності дитини. Це положення було підтверджено рядом досліджень.

Встановлено, що нервово-психічний розвиток, зокрема функція мови, багато в чому залежить від біологічних факторів: протікання вагітності, ускладнення під час пологів, стану здоров’я малюка та інших.

Загальні особливості вищої нервової діяльності дітей раннього віку.

1. Низька працездатність.

2. Мала витривалість.

3. Неврівноваженість нервової системи.

4. Наявність у поведінці дитини іррадійованих реакцій.

5. Уплив підкірки на поведінку дитини.

6. Слабка рухливість нервових процесів.

7. Легка збуджуваність.

8. Неврівноваженість 1 та 2 сигнальних систем.

За умов нормального розвитку дитини в перші три роки життя досягають стадії автоматизації 3 реакції: 1) хапальна функція руки (1рік ж.); 2) ходьба (2 рік ж.); 3) вільне володіння мовленням – до кінця 3 року ж.

 

Особливості розвитку і виховання дітей 1-го року життя.

Враховуючи потреби і можливості малюка, які швидко змінюються, доцільно розглядати 1-й рік життя поетапно: 1-й етап – від народження до 2,5-3 місяців; 2-й етап – від 2,5-3 до 5-6 місяців; 3-й етап – від 5-6 до 9-10 місяців; 4-й етап – від 9-10 до 12 місяців.

ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ В 1-ШІ ТИЖНІ ЖИТТЯ

Найважливішим завданням дорослого на цьому етапі є розвиток орієнтовної активності. Тому під час організації неспання важливо активізувати всі реакції дитини.

Догляд за дитиною сприяє фізичному і психічному розвитку, забезпеченню здоров’я. Проте дорослий повинен не тільки задовольняти органічні потреби дитини, але й збагачувати її емоційно., підтримувати її позитивні емоційні переживання. Це дуже важливо, оскільки в процесі емоційного спілкування діти отримують перший чуттєвий досвід.

Основні завдання виховання в цей період: Розвивати орієнтовну активність; Виробляти чіткий і правильний ритм годування; Формувати позитивні та попереджати негативні звички; Розвивати органи чуття; Розвивати рухи рук, очей.

Виховання дітей від 2-4тижнів до 2.5-3місяців. Найбільш значимими завданнями виховання в цей період є: 1) формування слухово-зорового орієнтування; 2) емоційний розвиток; 3) розвиток загальних рухів (тримати голову у положенні на руках у дорослого); 4) розвиток вокалізації, тобто поява голосних і приголосних звуків, як підготовчий етап активної мовлення.

Виховання дітей від 2.5-3 міс. до 5-6 місяців У віці від 3 до 6 міс. особливе значення має подальший сенсорний розвиток – вдосконалюється зорове і слухове орієнтування і їх диференціація, а також формуються дії з предметами (брати іграшку з рук дорослих, грати з нею). Необхідно сприяти виникненню підготовчих етапів мовлення – гуління, лепету. Продовжувати формувати рухову активність дитини (перевертатися зі спини на живіт і навпаки).

Виховання дітей від 5-6 міс. до 9-10 місяців. Велике значення приділяють розвитку мовленнєвих реакцій. У дітей цього віку формується розуміння мови дорослих, мовленнєві навички. Дитина засвоює більш складні дії з предметами, що сприяє розвитку сприйняття, мислення, пам’яті і уваги. Дитина дізнається про властивість предмета діючи з ними. Змінюється характер спілкування дорослого з дитиною. Тепер одного емоційного спілкування недостатньо, необхідне емоційно-ділове спілкування, при якому дорослі навчають дитину і допомагають оволодівати чимось. Необхідно продовжувати розвивати зорове і слухове сприймання у дітей, виховуючи інтерес до оточуючого.

Провідним вмінням є розвиток рухів – оволодіння повзання.

дітей від 9-10 місяців. до 12 місяців У цьому віковому періоді продовжується інтенсивний розвиток дитини, її сприйняття, орієнтування в оточуючому, розуміння мови, але особливий на розумовий розвиток дітей має оволодіння діями з предметами, які спрямовані на досягнення певного результату, а також – розвиток активного мовлення.

Розвиток рухів на даному етапі повинен бути спрямований на закріплення і удосконалення набутих рухових навичок і розвиток умінь, що підводять до самостійного ходіння.

Одним із завдань розумового виховання є удосконалення сприйняття в процесі ознайомлення з оточуючим, розвиток дій з предметами (за показом і словом дорослого, опосередковані дії з використанням іншого предмету, як засобу для досягнення результату).

Перші ігрові дії з сюжетними іграшками мають великий вплив не тільки на розвиток сприйняття, а й інші психічних процесів - пам’яті, мислення тощо.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 575; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!