Виділення Кримської автономної республіки



Крим, який до 1954 р. входив до складу РРФСР, мав у цій, тоді союзній, республіці обласний статус. З таким статусом у 1954 р., враховуючи географічне положення, повсякденні економічні й культурні зв'язки з Україною, Крим був переданий (без будь-яких територіальних виключень) УРСР. У 1989–90 рр. посилився процес «суверенізації» радянських республік, в т.ч. Української РСР. В цих умовах за вказівкою ЦК КПРС Кримський обком партії організував 20 січня 1991 р. референдум про відродження Кримської АРСР, за що проголосувала переважна більшість кримчан. Сподівання певних шовіністичних сил у Криму та Росії вивести четверту Кримську республіку з правового поля України не виправдались. 1 грудня 1991 р. більшість кримчан проголосувала на всеукраїнському референдумі за утворення незалежної української держави.

Республіка Крим відноситься до багатонаціональних, на її території проживають більш як 125 національностей і народностей. Це єдиний регіон України, де частка росіян переважає і складає 58,5%. Другою найбільшою групою жителів є українці, частка їх становить 24,4%. Серед інших національностей виділяються кримські татари (12,1%), білоруси (1,5%), також проживають татари, вірмени, євреї, поляки, молдавани, азербайджанці та інші.

 

Географія зовнішньоекономічних зв'язків України на сучасному етапі

Питома вага України у світовій економіці досить помітна. За економічним потенціалом Україна входить до першої шістки країн Європи (окрім неї – Росія, Німеччина, Франція, Італія, Велика Британія). Об’єктивно це мало б визначити істотну роль нашої країни у міжнародному територіальному поділі праці. Проте частка України у світовій торгівлі досі не надто висока. Недостатньо використовуються можливості для міжнародної кооперації, зовнішніх інвестицій тощо. Попри це українська продукція добре відома у багатьох країнах: для деяких країн та реґіонів Україна є важливим партнером в економічній співпраці.

Економіко-географічне положення України досить вигідне для активної участі у міжнародному територіальному поділі праці. Вона розташована поблизу економічно високорозвинутого реґіону – Західної Європи, у безпосередній близькості до Росії, Білорусі та країн Східної Європи. Морським шляхом вона пов’язана з Середземномор’ям, Близьким Сходом та країнами басейну Індійського океану. Через Україну проходять важливі транзитні магістралі (залізниці та автомобільні дороги, нафтопроводи й газопроводи) з країн СНД до Європи та чорноморських портів.

Особливість сучасної геополітичної ситуації в Україні полягає в тому, що зв’язки з країнами СНД зазнають змін через нові реалії в галузі економічного і політичного суверенітету та орієнтацію на світові ціни. Одночасно поліпшились перспективи для економічної співпраці України з економічно розвинутими країнами, причому не тільки Європи, але й США, Японією, Канадою. З’явилась можливість проводити активнішу торговельну політику стосовно країн, що розвиваються, особливо на Близькому та Середньому Сході, в Південній та Південно-Східній Азії. Ці реґіони можуть постачати нам нафту, бавовну, джут, чай, каву, натуральний каучук в обмін на метал, машини та обладнання, зерно, цукор, – тобто товари, попит на які у цих країнах та реґіонах розширюється.

Структура зовнішньоекономічних зв’язків України характеризується розгалуженістю, але все-таки зовнішня торгівля залишається їхньою основною формою. До інших форм відносяться створення спільних підприємств, фрахтування, міграція робочої сили, участь у економічних спілках та деякі інші.

Основними експортними товарами є: залізна та марганцева руди, прокат чорних металів, чавун, кам’яне вугілля, кокс, кальцинована сода, азотні добрива, прокатне та ковальсько-пресове обладнання, обладнання для хімічної промисловості, тепловози, екскаватори, літаки, енергетичне обладнання, цемент, віконне скло. У групі товарів народного споживання – цукор, м’ясо, соняшникова олія, борошно, а також телевізори, побутові холодильники, мотоцикли. Підприємства ВПК експортують зброю.

Чимала частина зовнішньоторговельного обороту припадає на країни СНД. Потужний торговельний партнер України – Росія, звідки ми одержуємо нафту, газ, руди кольорових металів, деревину, тканини, обладнання, вантажівки, електроніку. Україна експортує до Росії прокатне, гірничошахтове та енергетичне обладнання, тепловози, телевізори, залізну та марганцеву руду, кокс, прокат чорних металів, вугілля, а також цукор, соняшникову олію, м’ясо, плодоовочеві консерви.

 Наступним за обсягом торгівлі партнером серед країн СНД є Білорусь. Вона постачає верстати, вантажівки, трактори, калійні добрива, продукцію легкої промисловості. Наш експорт складається переважно з прокату чорних металів, верстатів та обладнання, цукру, олії. Значне позитивне сальдо торговельного балансу Україна має з країнами Середньої Азії (окрім Туркменистану), Казахстаном та країнами Закавказзя. Наш експорт до цих реґіонів: прокат чорних металів, обладнання, металорізальні верстати, промислові товари широкого вжитку, цукор, борошно. Імпорт: газ, руди кольорових металів, бавовна, тканини.

Українські товари добре відомі на ринках розвинутих країн і країн, що розвиваються. Особливе місце у зовнішній торгівлі України займають країни Європи. Серед розвинутих країн цього реґіону чільне місце посідає Німеччина. Значний товарообіг Україна має також з Італією, Нідерландами, Францією. Відновлюються торгівельні зносини також із країнами Східної Європи, насамперед, з Польщею, Угорщиною, Болгарією та Словаччиною. Істотно виросла торгівля з Китаєм.

Значно активізували торгівельні зв’язки з нами США, Канада, Японія та інші неєвропейські економічно розвинуті країни. У групі країн, що розвиваються, найбільше значення для України має Індія. Українські підприємства брали участь у поставках у цю країну комплектного обладнання для будівництва металургійних, енергетичних та машинобудівних об’єктів. Окрім того, здійснювались поставки сучасного озброєння. Україна одержує з Індії бавовняні тканини, одяг, чай, каву, фрукти, соки. В останні роки активізувалась торгівля з Туреччиною та Республікою Корея.

 

 

Семінарське заняття по темі 8.

План

1. Економічна карта України: зміни кінця ХХ ст. та перспективи.

2. Результати Всеукраїнського перепису 2001 року.

3. Міграційні процеси в сучасній Україні.

 

Література:

1. Економіка України // http://uk.wikipedia.org/wiki/Економіка_України

2. Заставний Ф.Д. Географія України. – Львів, 1994.

3. Корчун М.О. Міграційні процеси в Україні // http://intkonf.org/korchun-mo-migratsiyni-protsesi-v-ukrayini/

4. Лановик Б.Д., Матисякевич З.М., Матейко Р.М. Історія господарства; Україна і світ. – К., 1995.

5. Україна за роки незалежності, 1991 – 2003. – К., 2003

6. Чекулина Ю.М. Нариси з економічної історії України. – К., 2003.

7. Малиновська О. Міграція і міграційна політика в Україні//http:// www.niisp.gov.ua/publikation

8. Міжнародна координація боротьби з незаконною міграцією// http://cpcfpu.org.ua/projects/borders/papers/migration/dokument_1

 

Методичні рекомендації

По першому питанню – охарактеризувати зміни в економічному районуванні та спеціалізації. Як вплинуло на економіку України порушення економічних зв’язків із колишніми республіками СРСР? Ознайомтесь із картою «Україна. Народне господарство», поміщеній на сайті «Вікіпедії». Чи багато змін відбулось у чисельності та розміщенні промислових підприємств? У чому ви вбачаєте перспективи економічного розвитку?

Проаналізуйте такі параметри географії населення сучасної України за матеріалами перепису 2001 р.: зміни загального числа населення, в т.ч. по основних регіонах та по Кіровоградській області; співвідношення чоловіків та жінок, визначте найбільш та найменш заселені регіони, показники народжуваності та смертності. По можливості порівняйте їх з останніми даними.

В останні роки в Україні набули широкого розповсюдження міграційні процеси. Населення різних регіонів неоднаковою мірою залучена в міграційні процеси. Регіони, де в найбільшій мірі відбуваються міграції населення, зокрема працездатного віку є такі: Південно-Східний-Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Харківська і Херсонська області. У цих регіонах інтенсивність міграційних процесів вища загальнодержавного рівня, причому має місце зближення міграційної ситуації в місті та селі. Питома вага осіб, які хоча б раз у житті змінювали місце проживання в чисельності сільського населення цих областей більша або майже дорівнює відповідним показникам міського населення, а інтенсивність міграційного обороту в післяпереписному періоді у селах значно вища, ніж у містах. За підсумками багаторічних міграційних процесів, вичлененими переписами населення і особливостями перебігу офіційно зареєстрованих міграцій у кінці ХХ - на початку ХХІ ст. усі регіони України можна об'єднати у 7 географічно цілісних міграційних районів. Назвіть та покажіть на карті ці райони. Зазначте основні види міграції: трудова, маятникова, сезонна.

  Самостійна робота по темі 8

                                                План

1. Україна в сучасному геополітичному просторі

2. Географія розселення українців на карті світу.

3. Екологічна карта та мережа сучасної України.

 

Література:

1. Алєксєєв Ю.М., Кульчицький С.В., Слюсаренко А.Г. Україна на зламі історичних епох. – К., 2000.

2. Врублевський В., Хорошковський В. Український шлях: геополітичне становище та національні інтереси України. – К., 1997.

3. Екологічна мережа України // http://uk.wikipedia.org/wiki/...

4. Екологічні карти України// http://www.rav.com.ua/ua/useful_know/ecomaps/

5. Україна в сучасному геополітичному просторі: теоретичний і прикладний аспекти. – К., 2002.

6. Україна за роки незалежності, 1991 – 2003. – К., 2003.

7. Українська діаспора // http://uk.wikipedia.org/wiki/...

8. Семко В.Л. Українська діаспора в Російській Федерації: стан та перспективи// Наукові праці історичного факультету Запорізького державного університету. – Запоріжжя, 2007. – С. 281 – 286. (www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Npifznu/2007_21/21/semko.pdf)

Методичні рекомендації:

Проаналізуйте геополітичне становище сучасної української держави. Визначте основні вектори та інтереси інтеграції України у світове співтовариство. 

Опрацюйте карту «Розселення українців у світі». Складіть таблицю, в якій визначте 10 країн, де живуть найбільше українці, з якого часу, регіони проживання. За статтею В. Семка зафіксуйте собі, які українські історико-етнографічні землі входять до сучасної Росії; скільки українців проживає у Росії станом на 2002 рік; скільки діє українських суспільно-культурних об'єднань.

Унаслідок нераціонального й неконтрольованого використання природних ресурсів України дедалі чіткіше вимальовуються прикмети екологічної катастрофи. Характерними рисами погіршення екологічного стану є радіоактивне, хімічне та фізичне забруднення повітряного басейну, поверхневих і підземних вод, руйнування та забруднення землі. З цих та інших проблем створені екологічні карти, які дають можливість визначити несприятливі для життя регіони. Визначте екологічне становище Кіровоградської області, керуючись даними карт. У природоохоронному законодавстві зявилось поняття «екомережа». Зафіксуйте собі, які території відносяться до структурних елементів екомережі, широтні коридори, що забезпечують природні зв'язки зонального характеру.

 

Тести та контрольні питання до теми 8

1. Загальна протяжність державного кордону України становить

А     7700 км; Б    6700 км;   В    7750 км.

2. Скільки областей не мають виходу до державного кордону:

    А                   4;    Б    5;    В    6;    Г     7.

3. Яке поняття відповідає визначенню: відновлювання речових слідів демаркації, можливе уточнення територіальних кордонів суміжних держав.

    А       демаркація;                  Б делімітація;   В редемаркація

4. Яке поняття відповідає визначенню: державний кордон описується в міжнародному договорі, з вказівкою точних астрономічних координат або інших безсуперечних ознак

    А       демаркація;                  Б делімітація;   В редемаркація

5. Яке поняття відповідає визначенню: перенесення на місцевість із встановленням "ясно бачених прикордонних знаків…"

    А       демаркація;                  Б делімітація;   В редемаркація

6. Договір про співробітництво і охорону кордонів держав — учасниць СНД було підписано

    А 1991 р.;  Б 1995 р.; В 1998 р.; Г 2002 р.

7. Утворення автономної Кримської республіки відбулось

    А до проголошення незалежності України;

    Б після       проголошення незалежності України;

    В одночасно із проголошенням незалежності України.

8. Якого року було прийнято Концепцію адміністративної реформи в Україні:

    А 1992 р.;  Б 1995 р.; В 1998 р.; Г 2000 р.

9. Яка країна є найпотужнішим торговельним партнером України

    А США;                  Б Росія;   В Польща; Г Німеччина.

10. Яка країна є потужним торговельним партнером України у Європейському регіоні:

    А США;                  Б Росія;   В Польща; Г Німеччина.

11. Проаналізуйте геополітичне становище сучасної української держави.

12. Визначте основні вектори та інтереси інтеграції України у світове співтовариство.

13. Складіть таблицю, в якій визначте 10 країн, де живуть найбільше українці, з якого часу, регіони проживання.

14. Які українські історико-етнографічні землі входять до сучасної Росії?

15. Скільки українців проживає у Росії станом на 2002 рік?

16. Скільки діє в Росії українських суспільно-культурних об'єднань?

17. Які території відносяться до структурних елементів екомережі?

18. Назвіть широтні коридори, що забезпечують природні зв'язки зонального характеру.

19. Позначте на контурній карті обєкти чорної металургії та окресліть регіон спеціалізації.

20. Складіть довідку на тему «Районування України за тенденціями розвитку трудових міграцій», користуючись картою.

21. Складіть довідку, керуючись даними карти:

22. Нанесіть на контурну карту 10 об᾿єктів історико-краєзнавчого характеру, які ви б запропонували обовязково відвідати іноземним туристам в Україні.

23. Поясніть, що відображено на карті та назвіть зафарбований регіон.

24. Поясніть, які регіони позначені на карті:

 

Тематика індивідуальних науково-дослідних завдань

1. Найдавніші карти світу.

2. Історична картографія як наукова дисципліна.

3. Геоінформатика як наукова дисципліна.

4. Історичне ландшафтознавство як наукова дисципліна.

5. Історична топоніміка як наукова дисципліна.

6. Історична ономастика як наукова дисципліна.

7. Історична географія культури як наукова дисципліна.

8. Історична географія релігії як наукова дисципліна.

9. Історична демографія як наукова дисципліна.

10. Історична регіоналістика як наукова дисципліна.

11. Політична географія як наукова дисципліна.

12. Зміни клімату на території України у первісну епоху.

13. Зміни фауни (тваринного світу) на території України у первісну епоху.

14. Зміни флори (рослинного світу) на території України у первісну епоху.

15. Формування ландшафтів України.

16. Сарматські племена на території України.

17. Геродотова «Скіфія».

18. Похід перського царя Дарія на скіфів: реконструкція історичної карти.

19. Географія розташування грецьких міст-держав у Північному Причорномор’ї.

20. Географія господарських і політичних зв’язків у 7 – 3 ст. до н.е.

21. Кельтський слід в історії України.

22.  Венеди, анти і склавини у письмових та картографічних джерелах.

23. Готська держава на теренах України.

24.  Географія нашестя гунів на Південно-Східну Європу.

25. Авари на землях України.

26. Походження гідронімів на території України.

27. Боротьба слов’ян із готами. Готські війни.

28. Велике розселення словян.

29. Хозарський каганат в історії українських земель.

30. Етнополітична карта Східної Європи у VІІІ-ІХ ст.

31. Формування геополітичних понять «Руська земля» та «Русь» та їх кордони.

32. Монголо-татарська навала та її вплив на чисельність і склад населення руських князівств.

33. Міграція кочівників південними степами Русі ( ІV-ХІІІ ст.).

34. Розташування промислів, зимівників та хуторів на землях Запорізької Січі.

35. Географія народних рухів в Україні у ХVІІІ ст.

36. Проблема розміщення Запорізьких Січей у ХVІ – ХVІІІ ст. за версією Д.І. Яворницького.

37. Географія промисловості і транспорту українських земель у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.

38. Розміщення, структура і спеціалізація сільськогосподарського виробництва в Україні.

39. Українська еміграція другої пол.ХІХ - поч.ХХ ст.

40. Демографічний стан українських земель наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст.

41. Перепис 1897 р. як джерело історичної географії.

42. Геополітична ситуація в Європі напередодні Першої світової війни.

43. Соборна Україна у 1919 р.

44. Радянсько-польська війна 1920 р.

45. Географія селянського повстанського руху в 1919 – 1921 рр.

46. Формування кордонів УРСР.

47. Визволення території України від німецько-фашистських загарбників.

48. Раднаргоспи: утворення, розміщення, наслідки розвитку.

49. Історико-географічні регіони України і сучасні геополітичні і державно-політичні проблеми.

50. Відображення на карті політичної боротьби в Україні періоду незалежності.

 

 Тести та контрольні запитання до підсумкової роботи з історичної географії

(для студентів заочної та екстернатної форм навчання)

1. Послідовний хід розвитку виробництва, а також зміни в їхній просторовій структурі вивчає:

А) історична фізична географія; Б) історична політична географія;

В) історична економічна географія.

2. Джерелами історичної географії є дані:

А) мовознавства; Б) математики; В) філософії.

3. З метою розмежування історичної географії від географічної галузі, її називають:

А) ретроспективна географія; Б) історія; В) географія.

4. Змоделювати географічну ситуацію на різних історичних зрізах і, водночас, показати зміни в розвитку географічних об’єктів дає змогу:

А) метод історико-географічного районування; Б) метод історико-географічних зрізів;

В) картографічний метод.

5. Яку назву має природно-кліматичний період, що тривав з 1 млн до 10 тисяч років тому:

а) пліоцен; б) плейстоцен; в) голоцен.

6. У період потепління 300-240 тис. років тому розвинувся т.зв.

             а) хазарський фауністичний комплекс; б) половецький кліматичний оптимум;

             в) печенізький гляціал.

7. Заселення території України в нижньому і середньому палеоліті було

а) рівномірним і мало характер послідовного розміщення;

б) переривчастим і мало характер множинних притоків і відтоків населення;

в) послідовним і мало характер масової міграції із Заходу на Схід

8. Серед сучасних українських вчених теорію індоєвропейської прабатьківщини між Рейном на заході, Сіверським Дінцем на сході, Балтією на півночі та Карпатами на півдні пропагує

а) Л. Залізняк; б) Ю.Шилов; в) Д.Крайнєв.

9. На карті заштриховано територію, де –

а) проживали племена дулібів та древлян у VII – VII ст.;

б) утворилося державне об’єднання скіфських племен – Великої Скіфії;

в) поширювався політичний вплив міст-колоній Північного Причорномор’я;

г) розселялися племена трипільської культури.

 

 

10. Який період вважається «епохою вікінгів», коли потепління надало можливість для далеких подорожей по Північній Атлантиці та відкриття Ісландії, Гренландії та навіть Північної Америки.

 а) VІІІ – ІХ ст.; б) ІХ – ХІ ст.; в) Х – ХІ ст.

11. Головною річковою артерією, а отже, хребетним стовпом транспортної системи Русі, був

а) “путь із варяг у греки”; б) Шовковий шлях; в) соляний шлях.

12. Який варіант заповнення пропусків у поданому нижче твердженні є правильним?

«В другій половині Х ст.. київський князь ________ приєднав територію __________ до Київської Русі, яка стала _________ окраїною Русі. Під час війни між синами за батьківську спадщину ця територія опинилася під владою _______ . Але у 1030 та 1031 рр. князь __________ зі своїм братом Мстиславом здійснили два військові походи й знов захопили її»

а)      Ігор, міст Переяславця й Доростолу, південно-західною, Болгарського

    царства, Святослав;

б)     Святослав, міст Тмутаракані й Саркелу, південно-східною, Хозарського

 каганату, Володимир;

в)      Володимир, Червенських міст, західною, Польщі, Ярослав;

г)   Ярослав, міст Корсуня й Сурожа, південною, Візантійської імперії, Ізяслав.

13. Це історична назва земель у північно-західній Білорусі, у басейні верхньої течії річки Німану:

а) Біла Русь; б) Чорна Русь; в) Червона Русь.

14. У складі Золотої Орди на правах васальних територій українські князівства перебували з 1240 р. до

А) 1340 р.; Б) 1362 р.; В) 1380 р.

15. Яку державу характеризує наступне твердження: «Кожен регіон (“земля”) фактично являв собою воєнний округ, на чолі знаходився великокнязівський намісник або воєвода»:

А) Золоту Орду; Б) Велике князівство Литовське; В) Польське королівство.

16. Прочитайте уривок з історичного джерела та дайте відповідь на запитання.

«Після смерті Вітовта, Ягайло у 1431 р. розпочав воєнні дії проти Литви. Чергове протистояння закінчилося перемир'ям, за яким західна частина земель відходила до Польщі, а східна залишалася під контролем Литви». Якою цифрою на карті позначено землі, які відійшли до Польщі?

А) 1; Б) 2; В) 3; Г) 4.

 

 

17. Під якою назвою найчастіше зустрічаємо Україну на картах ХV – ХVI ст.:

       А) Скіфія; Б) Сарматія; В) Рутенія

18. Міграція чужоземців по наших степах не сприяла заселенню степової частини України і призвела до утворення своєрідної зони відчуження, яка у XV ст. отримала назву

А) «Дикого Поля»; Б) «Золотої Орди»; В) «Запорізької Січі»

19. Наприкінці XV - середині XVI ст. північна межа Великого кордону на Правобережжі проходила по річці

А) Синюха; Б) Рось; В) Тетерів; Г) Прип’ять.

20. Що сприяло освоєнню українцями земель Лівобережжя у ХVI ст.:

А) перемога над монголо-татарами;

Б) поширення магнатського землеволодіння після Люблінської унії;

В) посилення влади Великого князівства Литовського.

21. Хто з козацьких провідників проголосив таку програму своїх дій: «Правда то, що я лихий, малий чоловік, але мені то Бог дав, що я єсть єдиновладцем і самодержцем руським! Виб’ю з лядської неволі руський народ увесь! Перше я за свою шкоду і кривду воював – тепер буду за нашу православну віру!...За границю на війну не піду! Шаблі на Турків і Татар не підійму! Досить маю на Україні, Поділлі і Волині...тепер досить достатку і пожитку в землі й князівстві моїм – по Львів, по Холм і Галич»?

А    П.Конашевич-Сагайдачний.

Б    Б.Хмельницький.

В    С.Наливайко.

Г    І.Сірко.

22. Перебіг подій якого періоду Національно-визвольної війни українського народу середини XVII ст. відображено на карті?

 

А    від початку збройного виступу до Зборівського договору.

Б    від Зборівського до Білоцерківського договору.

В    від Білоцерківського договору до Переяславської ради.

Г    від Переяславської ради до Віленського перемир’я.

23. Коли почалось створення територіальних козацьких полків:

       А 1596 р.; Б 1620 р.; В 1625 р.; Г 1648 р.

24. На карті позначено територію Гетьманщини

А             за умовами Зборівського договору 1649 р., а також землі, втрачені за умовами Білоцерківського договору 1651 р.

Б             на час укладення українсько-російського договору 1654 р. та сусідні землі, контрольовані Військом Запорозьким у 1654–1657 рр.

В             на час укладення Гадяцького договору 1658 р. та землі, що були включені до складу Великого князівства Руського за його умовами.

Г             об’єднану гетьманом П. Дорошенком у 1668 р., та землі, над якими в 1671 р. Річ Посполита відновила свою владу.

 

 

25. Яким документом визначалась територія Української козацької держави:

А    універсалом Б.Хмельницького 1648 р.;

Б    універсалом Б.Хмельницького 1651 р.;

В    універсалом Б.Хмельницького 1655 р.

Г     грамотою Ю.Хмельницького 1659 р.  

26. На карті суцільною жирною лінією позначено розподіл українських земель між

 А   Річчю Посполитою та Османською імперією.

Б Османською імперією та Великим князівством Литовським.

В Великим князівством Литовським і Московським царством.

Г Московським царством і Річчю Посполитою.

 

 

27.. Коли була створена Нова Сербія:

А 1734 р.;

Б 1750 р.;

В 1752 р.;

Г 1764 р.

 

28. Установіть відповідність між назвами історико-географічних регіонів України та їхніми теренами (друга половина XVII ст.), позначеними на карті.

1.Поділля

 

2.Слобідська Україна

 

3.Запоріжжя

 

4.Лівобережна Україна

 

29. Поділля увійшло до складу Російської імперії за:

А першим поділом Польщі;

Б другим поділом Польщі; 

В третім поділом Польщі.

30. На якій українській території адміністративними одиницями були комітати:

       А    Галичина;

       Б    Закарпаття;

       В    Бессарабія;

       Г     Слобожанщина.

31. Укажіть риси, притаманні економічному розвиткові Наддніпрянської України в другій половині XIX ст.:

1    потужний розвиток цукробурякового виробництва;

2    формування Південного та Правобережного нафтових районів;

3    завершення промислового перевороту;

4    дефіцит робочої сили в сільськогосподарському виробництві;

5    бурхливий розвиток вуглевидобувної, гірничорудної та металургійної галузей;

6    створення розгалуженої системи залізниць;

7    домінування темпів розвитку текстильної промисловості та машинобудування над темпами розвитку сировинних галузей.

А    1,2,3,6;      Б    2,4,5,7;      В    1,3,5,6;      Г     2,5,6,7

32. Серед пронумерованих на карті російських губерній позначте ті, які Австро-Угорщина планувала приєднати до своїх володінь напередодні Першої світової війни:

А    1, 2;

Б    2, 3;

В    3, 4;

Г    4, 1.

 

 

33. За законом 2 березня 1918 р. територія УНР поділялася на:

       А    9 губерній; Б      12 воєводств                 В    30 земель.

34. Якого року в УСРР були ліквідовані губернії:

А                   1922;         Б    1923          В    1924          Г     1925

35. На карті позначено області:

А розгортання перших машинно-тракторних станцій наприкінці 1932 р.;

Б діяльності хлібозаготівельної комісії В. Молотова у жовтні 1933 р.;

В селянських повстань під час проведення колективізації у 1932 р.;

Г що зазнали найбільших людських втрат від голодомору 1932-1933 рр.

 

 

36. Унаслідок територіальних змін у Східній Європі впродовж 1939 – 1940 рр.

А більшість українських земель увійшла до складу СРСР, Закарпаття залишилось у складі Угорщини.

Б вперше в новітній історії всі українські землі було об’єднано в одній державі – Українській РСР.

В більшість українських земель увійшла до складу СРСР, лише Північна Буковина залишилась у складі Румунії.

Г поряд із Українською РСР створено нові республіки – Закарпатську Україну та Галицьку Радянську Республіку.

37. Позначте характерні риси, притаманні демографічним процесам в Україні упродовж 1970-х – 1980-х років :

1    високі темпи зростання населення міст;

2    переважання темпів зростання населення села над населенням міста;

3    перевищення смертності над народжуваністю сільського населення;

4    зменшення чисельності корінного етносу;

5    перевищення народжуваності над смертністю сільського населення;

6    велика міграція з республіки;

7    зростання чисельності корінного етносу.

А 1,3,4,6;      Б    2,4,5,7;      В    1,2,4,5;      Г     2,3,6,7.

38. Яке поняття відповідає визначенню: державний кордон описується в міжнародному договорі, з вказівкою точних астрономічних координат або інших безсуперечних ознак

    А       демаркація;                  Б делімітація;   В редемаркація

39. Утворення автономної Кримської республіки відбулось

    А до проголошення незалежності України;

    Б після       проголошення незалежності України;

    В одночасно із проголошенням незалежності України.

40. Якого року було прийнято Концепцію адміністративної реформи в Україні:

    А 1992 р.;  Б 1995 р.; В 1998 р.; Г 2000 р.

41. Методи яких наук використовує історична географія і чому?

42. Хто відділив історичну географію від “сучасної географії”?

43. Поясніть поняття та характерні риси історичної карти.

44. Як узгоджується схема голоцену М.А.Хотинського з археологічною періодизацією первісного суспільства?

45. Охарактеризуйте основні міста-колонії на території Північного Причорномор’я: місцерозташування, специфіку господарства, державного устрою.

46. Охарактеризуйте історичний та сучасний стан проблеми походження терміну „Русь”. Які територіальні межі цього поняття?

47. Поясніть, яку історичну проблему ілюструє карта:

 

 

48. Який вплив на міжнародні відносини мали походи Святослава?

49. Чи існувала господарська спеціалізація окремих земель у Київській Русі?

50. Коли з'являються перші друковані вітчизняні карти?

51. Які річки утворювали природні кордони запорізьких володінь?

52. Кого і чому вважають репрезентантом ідеї територіальної й національної соборності козацької України-Русі?

53. За яких умов були створені карти України Г.Л. де Бопланом?

54. Якою була чисельність українців та площа етнічної території на початку ХХ ст.?

55. Якими були територіальні зазіхання країн Антанти та Троїстого Союзу щодо України?

56. Складіть таблицю «Адміністративне управління західноукраїнськими землями у 1920-30-х рр.».

57. Чому українські землі були поділені на різні адміністративні одиниці у період німецько-фашистської окупації?

58. Складіть історичну довідку про демографічні процеси у 1960 – 1991 рр., користуючись даними карти:

59. Складіть таблицю, в якій визначте 10 країн, де живуть найбільше українці, з якого часу, регіони проживання.

60. Поясніть, які регіони позначені на карті:

 

61. Завдання на контурній карті.

Відтворіть на карті ареал слов’янської прабатьківщини, слідкуючи за описом

За Д. Мачинським, «з початку ІІ ст. до н. е. до середини ІV ст. основна маса предків історичного слов’янства (званого германцями venethi) жила на території, обмеженій з заходу середнім Німаном і середнім та верхнім Західним Бугом, з півдня – лінією, що йде від верхів’їв Південного Бугу на нижній Псел, зі сходу – лінією, яка з’єднує верхів‘я Псла і по середній Західній Двині і витоку Дніпра на верхню Оку».

62. Відобразіть на контурній карті політичну ситуацію, що склалась станом на 1686 р.

63. На контурній карті виділіть основні промислові райони в Україні другої половини ХІХ ст., що спеціалізувалися на певному виді продукції.

64. Позначте на картосхемі території, приєднані до України в 1939-1954 рр.

 

 

ТЕМАТИКА РЕФЕРАТІВ ДЛЯ СТУДЕНТІВ ЗАОЧНОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ

 

1. Становлення історичної географії як допоміжної історичної дисципліни.

2. Складові частини історичної географії.

3. Джерела історичної географії України та їх використання.

4. Історія обліків та переписів населення в Україні.

5. Історія картографування території України.

6. Історична географія й регіонознавство: наступність і взаємодія.

7. Географічний фактор та етносоціальні процеси в Україні.

8. Географічний фактор та етнічна територія української народності.

9. Українські історичні та етнографічні землі.

10. Трипільська культура.

11. Розселення та переміщення кочових і землеробських племен у І тисячолітті до н.е.

12. Кіммерійці, скіфи, сармати.

13. „Геродотова Скіфія”.

14. Грецька колонізація: чорноморський аспект.

15. Праслов’янська територія та її формування з І тис. до н.е.

16. Східногерманські племена готів у ІІ – ІV ст. в степах Причорномор’я.

17. Гуни та авари на території сучасної України.

18. Історико-географічні умови виникнення Київської Русі.

19. Формування геополітичних понять “Руська земля” та “Русь”, їх кордони.

20. Географія відносин східних слов’ян з Візантією та іншими народами.

21. Характеристика земель і князівств в період роздробленості.

22. Галицько-Волинське князівство на історичних картах ХІІ – ХІІІ ст.: територія, населення, економіка, культура. Виникнення терміну “Україна”.

23. Українські землі під владою Золотої Орди: територія, адміністративний устрій, населення, господарство, культура.

24. Українські землі під владою Великого князівства Литовського: територія, адміністративний устрій, населення, господарство, культура.

25. Українські землі під владою Польщі: територія, адміністративний устрій, населення, господарство, культура.

26. Поява українських земель на картах Європи та світу.

27. Проблема локалізації битви на Синіх Водах.

28. Освоєння південних територій Подніпров’я, Побужжя, Подністров’я.

29. Передумови виникнення козацтва. Фізико-географічна характеристика земель козацтва.

30. Формування української території за часів козаччини.

31.  Гійом Левассер де Боплан та його „Опис України”.

32. Запорізька Січ: природа, господарство.

33. Географія запорізьких Січей.

34. Географія козацьких походів та козацько-селянських повстань.

35. Географія турецько-козацьких війн.

36. Міграційні процеси в Україні та залюднення степу у другій половині XVII - на початку XVIII ст.

37. Заснування Нової Сербії та Новослобідського полку.

38. Історико-географічні поняття Наддніпрянщина, Волинь, Галичина, Слобожанщина, Таврія з другої половини ХVІІ ст.

39. Адміністративно-територіальний устрій в Україні в ХVІІ – ХVІІІ ст.

40. Українські землі в складі Австрійської та Російської імперій: адміністративно-територіальний поділ.

41. Географічний аспект імперських реформ другої половини ХІХ ст.

42. Поділи Польщі та доля українського населення з кінця ХVІІІ ст.

43. Географія розселення українців за межами етнічної території.

44. Реформи Столипіна і переселення українців до Сибіру, Казахстану і на Далекий Схід.

45. Напрямки еміграції населення України в ХІХ – початку ХХ ст. в країни Європи, Америки, Австралію.

46. Розселення інших народів на території України.

47. Україна на картах Європи 1914-1920 рр.

48. Зміни в адміністративно-територіальному поділі України в 1920 – 30-х рр.

49. Національне державне і культурне будівництво в УРСР у 1920-30-х рр.

50. Природно-географічні аспекти проведення колективізації в УРСР.

51. Друга світова війна 1939 – 1945 рр. і об’єднання українських земель в УРСР.

52. Географія формування народногосподарського комплексу України в 1950-80-х роках.

53. Зміни кліматичних умов, флори, фауни та рельєфу окремих регіонів України у 1950-80-ті роки.

54. Історичні аспекти формування державних кордонів України.

55. Проект проведення адміністративної реформи.

56. Географія населення сучасної України. Чисельність населення, природний приріст.

57. Географія розселення українців на карті світу.

Література до всього курсу

Підручники

1. Кандиба Ю.І. Історична географія з основами етнографії: Навчально-методичний комплекс. – Харків, 2010.

2. Овдієнко П.П. Історична географія. – Ніжин, 2000.

3. Трубчанінов С.В. Історична географія України. Навчальний посібник. – Кам”янець-Подільський, 2003.

4. Шаблій О.І. Основи загальної суспільної географії. Підручник. Львів: Видавничий центр ЛНУ ім. І. Франка, 2003.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 264; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!