ПІДБІР ТА ОПРАЦЮВАННЯ ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ



 

Після затвердження теми курсової роботи студент самостійно пра­цює з літературними джерелами. Для цього слід звернутися до кар­тотеки і предметно-тематичного каталогу бібліотеки університету, міс­цевих бібліотек. Також, необхідно використовувати плани лекцій і практичних занять, які наведені в навчальному комплексі з дисцип­лі­ни «Організація і методика економічного аналізу», де вказана основна і додаткова література до відповідних тем.

Попереднє ознайомлення з відібраною літературою необхідне для того, щоб визначити, наскільки зміст того чи іншого джерела відпо­відає обраній темі, сформулювати питання плану курсової роботи. Для написання курсової роботи студент повинен користуватися законами України, постановами Верховної Ради України, указами президента України, нормативними документами, підручниками, монографіями, брошурами, навчальними посібниками, книгами, періодичними ви­дан­нями з економічних питань, зокрема таких, як журнали «Бухгал­тер­ський облік і аудит», «Регіональні перспективи», «Фінанси України», газети «Все про бухгалтерський облік» та додатки до них, а також статистичними збірниками, тощо.

Працюючи з літературою, важливо цілеспрямовано підбирати не­об­хідну інформацію за темою дослідження, систематизувати її від­по­відно до розділів плану, посилаючись на відповідне джерело інфор­мації. При цьому положення, думки, факти, які наводяться, можна переказувати своїми словами або наводити у вигляді цитат з поси­лан­нями на першоджерела. Всі опрацьовані літературні джерела мають бути включені до списку використаної літератури, що є обов’язковим додатком до виконаної курсової роботи.

 

[До змісту] [Попереднє] [Наступне]

 

[До змісту] [Попереднє] [Наступне]

 

ЗБІР ПРАКТИЧНОГО МАТЕРІАЛУ

 

При виконанні курсової роботи досить важливо правильно зібрати практичний матеріал, відібрати головний, основний, що характеризує роботу підприємства, організації, установи. Від повноти та якості зібраного матеріалу у значній мірі залежить своєчасне та якісне напи­сання курсової роботи. Для ефективної організації збору та обробки інформації студент повинен скласти перелік необхідних матеріалів з вибраної теми дослідження, узгодити цей перелік з науковим керів­ником, попередньо розробити форми аналітичних таблиць для відо­браження і аналізу інформації.

Цифровий матеріал про фінансово-господарську діяльність підпри­ємства, на матеріалах якого виконується робота, студент збирає у пла­ново-економічному і фінансовому відділах, у бухгалтерії тощо. Ос­нов­ними джерелами інформації для написання курсової роботи є фінансова, статистична звітність, облікові регістри, первинні доку­менти, машинограми та інші додаткові джерела інформації. Соціальна інформація може бути отримана на підставі анкетних та інших об­сте­жень. При проведенні досліджень у курсовій роботі рекомендується використовувати цифрові дані суб’єкту дослідження за 3–5 років фі­нансово-господарської діяльності.

Уся цифрова інформація повинна бути наведена до порівняного вигляду. Зібраний і перевірений цифровий матеріал групується в ана­літичних таблицях, в яких проводиться обробка даних, округлення цифр, аналітичні розрахунки. Цифрові дані, згруповані в аналітичних таблицях і розрахунки в них, коментуються, починаючи із загальних показників до часткових, у тісному зв’язку кількісних і якісних показ­ників. Узагальнення інформації здійснюється не лише шляхом скла­дання аналітичних таблиць, але й за допомогою графіків, діаграм, ри­сунків, схем, блок-схем тощо. Обов’язковим є використання порів­няльного методу, кореляції, регресії, інших економіко-математичних методів з обрахунком даних на ПЕОМ.

 

[До змісту] [Попереднє] [Наступне]

 

[До змісту] [Попереднє] [Наступне]

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЗМІСТУ

КУРСОВОЇ РОБОТИ

 

При написанні курсової роботи студент повинен самостійно письмо­во викласти матеріал за темою роботи, показати при цьому знання здобуті в навчальному процесі, вміння використовувати мето­ди економічного аналізу для виявлення невикористаних резервів. Ро­бота складається з титульного аркуша, плану, змісту, короткого всту­пу, основного змісту, висновків і пропозицій, списку літературних дже­рел, додатків. Обсяг курсової роботи повинен складати до 50 сто­рінок рукописного або 45 сторінок друкованого тексту (без додатків).

У вступі обґрунтовується актуальність та новизна обраної теми дослідження, формулюються мета і завдання, за допомогою яких вона має бути досягнута, визначаються об’єкт та предмет дослідження, розкриваються теоретично-методологічні основи проблеми, що вив­чаються. Вступ має складати півтори – дві сторінки рукописного тексту.

Перше питання висвітлює теоретичні аспекти обраної для дослід­ження теми. Дана частина курсової роботи виконується студентом на основі аналізу різних підходів щодо даної проблеми, яка висвітлена в літературних джерелах вітчизнянихта зарубіжних авторів, матеріалів періодичних видань та законодавчих нормативно-правових актів. При опрацюванні літературних джерел студент повинен обов’язково ви­сло­вити власний погляд на дану проблему. Обсяг першого питання – 5–6 сторінок.

У другому питанніна основі вивчення теоретичного матеріалу та узагальнення результатів аналізу діяльності суб’єкту дослідження не­обхідно дати загальну характеристику підприємства, вказавши галузь діяльності, форму власності, історію його розвитку, оцінивши фінан­совий стан та зміни основних показників фінансово-госпо­дар­ської діяльності за останні 3–5 років, стан аналітичної роботи. Обсяг від­по­віді – до 7–10 сторінок.

Третє, четверте, п’яте та шосте питання присвячується висвіт­ленню основної теми курсової роботи. Дана частина роботи вико­нується на матеріалах конкретного підприємства, організації, уста­нови. Студентом визначається організація аналітичної роботи на під­приємстві, розглядається методика аналізу динаміки, виконання вста­новлених завдань за показниками фінансово-господарської діяльності суб’єкту господарювання, розрахунок та оцінка впливу системи фак­торів на їх зміну. Доцільним є використання порівняльного та про­гнозного аналізу, позитивного зарубіжного і вітчизняного досвіду за темою дослідження. Обсяг – до 10–15 сторінок (з кожного питання).

У сьомому питанністудентом вносяться пропозиції стосовно удосконалення організації та методики економічного аналізу, діючої фінансової звітності, розробляються та економічно обґрунтовуються внесені пропозиції стосовно зміцнення фінансового стану, поліпшення показників фінансово-господарської діяльності підприємства. При написанні цього питання студент повинен опиратися на результати проведеного власноруч аналізу. Обсяг – 8–10 сторінок.

Висновки та пропозиції– це стислі висновки за змістом кожного пункту плану курсової роботи та рекомендації щодо поліпшення діючої практики з питань дослідження. Вони є заключним етапом на­писання курсової роботи. Обсяг – 5–7 сторінок.

Зміст питань курсової роботи необхідно висвітлювати лаконічно, без повторів та відступів від основної теми. Не слід використовувати в тексті роботи громіздкі таблиці та неузагальнені статистичні дані (такі матеріали доречно використовувати як додатки). Обов’язковою вимо­гою до оформлення курсової роботи є наведення переліку викорис­таних літературних джерел, а також додатків, на які були зроблені по­силання у тексті роботи.

Список використаної літератури. Після тексту курсової роботи наводиться список використаних джерел. З нової сторінки пишеться заголовок «СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ».

Рекомендується застосовувати алфавітну побудову списку літе­ра­тури, де бібліографічні записи групують в алфавітні ряди, тобто роз­міщують в алфавітному порядку. Опис книг (навчальної, довідкової, методичної тощо) обов’язково повинен містити в собі: прізвище та ініціали авторів, назву книги, свідчення про повторність видання, міс­це видання, видавництво і рік видання, кількість сторінок. При вико­ристанні статей із газет і журналів необхідно наводити: прізвище та ініціали автора, заголовок, основну назву, відомості про видання. Всі джерела нумеруються арабськими цифрами.

Інформація про використані літературні джерела повинна наво­дитись відповідно до правил бібліографічного опису, які викладено у ГОСТ 7.32–91. Назва джерела повинна наводитись мовою оригіналу. Бібліографічний опис складають повністю без пропусків елементів назв.

Особливістю опису офіційних документів є те, що у відомостях, які відносяться до назви, наводяться дані про статус, прийняття, орга­ні­зацію, від імені якої вони вийшли у світ. Наприклад:

– Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом: Закон України від 30.06.1999 р. / Все про бухгал­тер­ський облік. 1999. – № 119. – С. 28–43.

– Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні: закон України від 16.07.1999 р. № 996–ХІV зі змінами і доповненнями [Елек­трон. ресурс] / Україна. Верховна Рада. – Спосіб доступу: http://www.liga.net

Опис книг повинен містити: прізвище та ініціали автора, назву книги, відомості про повторність видання, місце видання, видав­ниц­тво і рік видання, кількість сторінок. Прізвище автора вказується у називному відмінку. Наприклад:

Один автор:

– Цал-Цалко Ю.С. Фiнансовий аналiз: пiдручник / Ю.С. Цал-Цал­ко. – К. : Центр навчальної лiтератури, 2008. – 566 с.

Два автори:

– Подольська В.О. Фінансовий аналіз: Навч. посiб. / В.О. Подоль­ська; О.В. Ярiш. – К.: Центр навчальної лiтератури, 2007. – 488 с.

Три автори:

– Бутинець Ф.Ф. Особливостi бухгалтерського облiку в торгiвлi: Навч. посіб. / Ф.Ф. Бутинець, I.В. Жиглей, I.В. Замула. – [3-тє вид.] – Житомир: ПП «Рута», 2007. – 279 с.

Чотири автори:

– Фiнансовий аналiз: Навч. посiб. / М.Д. Бiлик; О.В. Павловська; Н.М. Притуляк; Н.Ю. Невмержицька. – К.: КНЭУ, 2007. – 592 с.

Якщо авторів більше чотирьох, то до списку заносять прізвища перших трьох зі словами «та ін.».

Складаючи опис статей із газет та журналів, наводять такі ос­новні елементи: заголовок, основна назва, відомості про видання. У відомостях про видання, якщо мова йде:

· про журнал, вказують його назву, рік видання, номер, сторінки, на яких вміщена стаття;

· про газету – назву, рік видання, дату, а якщо обсяг газети більше восьми сторінок, то вказують і сторінки, на яких розміщена стаття.

Наприклад:

– Мних Є.В. Застосування рангових експертних оцiнок при аналiзi фiнансового стану пiдприємства / Є.В. Мних // Вiсник Київського на­цiонального торговельно-економiчного унiверситету. – 2005. – № 3. – С. 37–41.

– Глухов Г. Распределение регионов Украины по инвестицион­но­му потенциалу // Украинская инвестиционная газета. – 2008. – № 38. –С. 8–9.

– Петруя Ю.Є. Індивідуальні інвестори на ринку акцій України: мотиви діяльності //Фінанси України. – 2008. – № 5. – С. 11–17.

Електронні ресурси:

– Трофименко В. Бухгалтерський облiк операцiй з готiвковими кош­­тами та банкiвськими металами в банках України [Електрон. ре­сурс] / Трофименко В. // Вiсник Нацiонального банку України. – 2007. – № 4. – С. 46–52. – Спосiб доступу: Електрон. чит. зал ПУСКУ.

 

[До змісту] [Попереднє] [Наступне]

 

[До змісту] [Попереднє] [Наступне]

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ОФОРМЛЕННЯ

КУРСОВОЇ РОБОТИ

Порядок оформлення курсової роботи. Виконана курсова робота обов’язково підшивається в папку в такій послідовності: титульний лист; план курсової роботи, затверджений науковим керівником; зміст; текст роботи; список використаної літератури; додатки (додат­ки А, Б, В, Г).

Оформлення тексту курсової роботи. Тексткурсової роботи повинен бути логічно обґрунтованим та грамотно викладеним. У робо­ті не допускаються стилістичні, орфографічні та граматичні по­милки

При написанні курсової роботи студент повинен показати знання, здобуті в навчальному процесі, вміння використовувати методи еконо­мічного аналізу для макроекономічних досліджень. Викладення ма­теріалу повинно бути конкретним та спиратися на діючу практику. При цьому важливо здійснити не простий опис, а критичний огляд об’єкта дослідження.

Курсова робота має бути написана грамотно, без скорочення спе­ціальних і наукових термінів (крім загально визнаних), з однієї сто­рони аркуша паперу стандартного формату А4 з дотриманням таких розмірів поля: ліве – 30 мм, праве – 10 мм, верхнє – 20 мм, нижнє – 20 мм полуторним міжрядковим інтервалом у текстовому редакторі Місгоsoft Word Windows.

Текст набирається нежирним шрифтом Times New Roman Gyr, шриф­том 14 пунктів. Абзацний відступ має бути однаковим і дорів­нювати п’яти знакам. У тексті слід уникати складних та громіздких речень.Не прийнято писати «я думаю», «я рекомендую» та ін. Ви­кла­дати матеріал рекомендується від першої особи у множині: «на нашу думку», «виходячи з вищенаведеного», «ми вважаємо», «слід від­зна­чити» тощо. У курсовій роботі всі цифрові матеріали з довідників та інших літературних джерел, а також цитати авторів, повинні мати по­силку на джерела. Вказується порядковий номер джерела за списком використаної літератури і сторінка, наприклад: [18, с. 25].

Текст курсової роботи розбивається на пункти, які повинні мати порядковий номер (зміст, вступ, висновки не нумерують). Заголовки пунктів, підпунктів слід починати з абзацу: друкувати малими літе­рами, крім першої, не підкреслювати, без крапки в кінці. Якщо за­головок складається з двох чи декількох речень, їх розділяють крап­кою. Перенос слів у заголовках не допускається. Заголовки струк­турних частин курсової роботи: «ЗМІСТ», «ПЕРЕЛІК УМОВНИХ СКОРОЧЕНЬ», «ВСТУП», «ВИСНОВКИ І ПРОПОЗИЦІЇ», «СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ», «ДОДАТКИ» друкують великими літе­рами симетрично до набору.

Кожну структурну частину курсової роботи: «ЗМІСТ», «ПЕРЕЛІК УМОВНИХ СКОРОЧЕНЬ», «ВСТУП», «ВИСНОВКИ І ПРОПОЗИЦІЇ», «СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ», «ДОДАТКИ» починають з нової сторінки.

По тексту праці не допускаються скорочення слів, за винятком за­гальноприйнятих або зазначених у переліку скорочень символів і спе­ціальних термінів на початку роботи.

На останній сторінці тексту роботи проставляється дата виконання курсової роботи і підпис студента.

Нумерація сторінок.Нумерація сторінок повинна бути наскріз­ною, включаючи список використаних джерел та додатків. Порядок нумерації сторінок : титульний аркуш, зміст, вступ мають відповідно першу, другу і третю сторінку, але вони не нумеруються. Нумерація сторінок починається, як правило,зі сторінки 3. Сторінки нумеру­ють­ся арабськими цифрами у правому верхньому куті без крапки. Таб­лиці, рисунки, які розміщені по тексту роботи, включаються у за­галь­ну нумерацію сторінок.

Оформлення таблиць. Таблиці, розміщені по тексту роботи, ну­меруються арабськими цифрами в межах питання і обов’язково міс­тять назву. У правому куті сторінки над заголовком таблиці роз­мі­щують надпис «Таблиця 2.1» і вказують номер, що складається з но­меру питання за планом та порядкового номеру таблиці. Назва та­блиці міститься на наступному рядку, по центру сторінки, жирнимшриф­том.

По тексту роботи розміщують лише таблиці, необхідні для викла­дення змісту питань. Таблиця, що наведена по тексту, має бути не­великою за розміром. Вона розміщується безпосередньо після тексту, де про неї згадується вперше або на наступній сторінці; на таблицю має бути посилання в тексті. Громіздкі таблиці, що не підлягають скороченню, а також містять вихідні дані або проміжні розрахунки, слід розмістити в додатках.

У разі переносу таблиці на наступну сторінку її назву не треба пов­торювати. У цьому випадку шапка таблиці повторюється на наступній сторінці, над нею вказують «Продовж. табл. 1.1».

Назва таблиці, заголовки рядків та граф мають бути короткими, точними. У назві таблиці потрібно вказати мету аналізу, територію (або найменування підприємства, організації, установи), період часу. Заголовки граф наводять у називному відмінку однини.

Розташування цифрового матеріалу у таблицях повинно бути у пра­­вому нижньому куті таблиці. При цьому необхідно дотримуватися відповідності розрядів цифр:

– натуральні, вартісні показники відображають з точністю до 0,1;

– проценти – до 0,1;

– коефіцієнти – до 0,001.

У таблиці не має бути пустих клітинок. Тому при заповненні таб­лиць, крім цифр, користуються умовними позначеннями:

– якщо інформація відсутня – ставлять три крапки або пишуть «не­має даних»;

– якщо явище не мало місця – ставлять тире;

– якщо показник не має сенсу – ставлять знак «Х»;

– якщо дані є, але їх числові значення менші прийнятої в таблиці точності – ставлять 0,0.

Для наочності таблиці громіздкі цифри слід округлювати до оди­ниць більшої розмірності. Якщо дані таблиці запозичені, то обов’яз­ково робиться посилання на використане джерело. У випадку, коли цифрові дані у таблицях мають різні одиниці виміру, то їх треба по­казати в заголовку кожної графи або по кожному показнику окремо.

На всі таблиці у роботі повинні бути посилання. При цьому слово «таблиця» в тексті пишеться скорочено, наприклад, «… табл. 2.2». У пов­торних посиланнях на таблиці необхідно вказувати слово «ди­вись», наприклад, «див. табл. 2.2».

Оформлення ілюстрацій. Ілюстрації позначаються словом «Рис.» і нумерують арабськими цифрами в межах питання, за винятком ілю­страцій, представлених у додатках. Якщо ілюстрація одна на всю роботу, то вона не нумерується.

Після номеру ставиться крапка, наприклад, рис. 2.3. (третій ри­су­нок другого питання). Номер рисунку, його назва і пояснювальні підписи розміщуються послідовно під ілюстрацією (по центру). Ілю­страції (рисунки, графіки, схеми, діаграми) розміщують, як і таблиці, безпосередньо після тексту, в якому про них вперше згадується, або на наступній сторінці. На всі ілюстрації мають бути посилання.

Графіки, схеми мають бути виконані акуратно і технічно грамотно. Виділення окремих сегментів або ліній на графіку здійснюється різ­ною штриховою, різними типами зображень ліній, але одним кольо­ром, тим же, що і основний текст.

Рисунки не можуть мати зайвих зображень, які не пояснюються в тексті. У разі виникнення труднощів, при побудові графічних зобра­жень економічних явищ, необхідно уточнити правила побудови кон­кретних типів графіків за будь-яким підручником з теорії статистики. До назви графіка відносяться ті ж вимоги,що і до заголовкатаблиці.

Додатки.Додатки наводяться у тому ж порядку, в якому вони зга­дуються в тексті. Кожен додаток повинен починатися з нової сторінки і мати заголовок.

Посередині рядка над заголовком малими літерами з першої про­писної розміщують слово «Додаток».

Додатки позначаються послідовно прописними літерами алфавіту за винятком букв Г, Є, І, Ї, З, Й, О, Ч, Ь.Наприклад, додаток А, додаток Б і т. д.

Додаток повинен мати заголовок, надрукований малими літерами (крім першої великої літери) по центру.

При перенесенні додатку на іншу сторінку у правому верхньому куті сторінки пишеться «Продовж. додатку» і вказують її номер, на­приклад: «Продовж. додатку А».

Ілюстрації, таблиці та формули, розміщені у додатках, нумерують у межах додатку, наприклад, рис. Д.1 – перший рисунок додатку Д; формула (А.4) – четверта формула додатку А.

Формули.Формули та рівняння розміщують безпосередньо після тексту, в якому вони зазначаються, посередині сторінки.

Вище та нижче кожної формули чи рівняння повинно бути за­ли­шено не менше одного вільного рядка. Їх нумерують порядковою ну­мерацією у межах питання. Номер складається з номера питання та порядкового номеру формули, розділених крапкою, наприклад, (3.1) – перша формула третього питання.

Номер формули вказується на рівні формули у дужках у правому положенні на рядку. Посилання на формули у роботі вказують по­ряд­ковим номером формули в дужках, наприклад, «… у формулі (3.1)».

Математичні формули повинні бути введені в редакторі формул Microsoft Equation 3.0.

Пояснення значень символів і числових коефіцієнтів необхідно подавати безпосередньо під формулою в тій послідовності, в якій вони подані у формулі. Значення кожного символу і числового коефіцієнта слід подавати з нового рядка. Перший рядок пояснення починають зі слова «де» без двокрапки.

Формули входять до речення як його рівноправний елемент. Тому в кінці формул і в тексті перед ними розділові знаки ставлять відповідно до правил пунктуації. Наприклад:

                                                                                      (1)

де – індекс ціни (інфляції);

 і – ціни товарів (продукції) у базовому та звітному періоді;

– кількість товарів (продукції), які реалізовані у звітному періоді

 

[До змісту] [Попереднє] [Наступне]

[До змісту] [Попереднє] [Наступне]

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 243; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!