Діяльність першого гетьмана реєстрового козацтва і політика П. Конашевича-Сагайдачного



 

                                           

 

Петро Могила

(1596 – 1647)

Діяльність митрополита Петра Могили, творця помісної української церкви

П. Могила (1596 – 1647 рр.) походив з молдавського князівського роду. Освіту здобув у Львівській братській школі та в західноєвропейських університетах. Брав участь у битві під Цецорою та Хотинській війні, проте відмовився від військової кар’єри і подався у православне духовенство. Своє життя він присвятив укріпленню і захисту православної церкви.

 

 

Богдан Хмельницький

(27 грудня 1595 (6 січня 1596) — 27 липня (6 серпня) 1657)

Богдан-Зиновій Михайлович Хмельницький (1595 - 1657) - гетьман, державний діяч, полководець.

Богдан Хмельницький народився 25 грудня 1595 року в селі Суботів (одна з версій) в родині сотника чигиринського полку Михайла Хмельницького. Історики висувають різні версії про місце народження Богдана Хмельницького. Рід Хмельницьких - стародавній молдавський рід Люблінського воєводства.

Навчання Богдана Хмельницького почалося в київській братській школі, після закінчення якої він вступає в Єзуїтський колегіум в Ярославлі, і надалі продовжує навчання у Львові.

У 1620-1621 роках Богдан Хмельницький бере участь у польсько-турецькій війні, під час якої гине його батько, а він сам потрапляє в полон. Після двох років полону Хмельницькому вдається втекти (за іншими даними, був викуплений родичами). Після повернення до Суботова він записується в реєстрове козацтво.

Потім в біографії Хмельницького починається низка походів із запорожцями на турецькі міста. Під час повстання козаків 1630-1638 років ім'я Хмельницького згадується тільки один раз при підписанні договору про капітуляцію, який був написаний рукою Хмельницького (він був генеральним писарем у повсталих козаків) і підписаний ним та козацьким старшиною.

1635 за хоробрість був нагороджений золотою шаблею від польського короля Владислава IV. У 1644-1646 роках брав участь у війні Франції з Іспанією, командуючи більш ніж двохтисячним загоном козаків.

Скориставшись відсутністю Хмельницького, польський підстароста Чаплинський, напав на його хутір і пограбував його. Безплідні спроби шукати відплати на суді призвели до того що Хмельницький підняв козаків на бунт, які проголосили його гетьманом.

З 1648 року Хмельницький з чотирьохтисячним військом виступив проти поляків. Його перемоги над поляками викликали загальне повстання населення України проти поляків.

17 вересня 1651 року був укладений так званий Білоцерківський договір, дуже невигідний для козаків. Після цього договору почалося масове переселення українського народу на території Російської імперії. Незабаром договір був порушений поляками.

8 січня 1654 в Переяславі була зібрана рада, на якій після промови Хмельницького, що указував на необхідність вибрати кого-небудь з чотирьох государів: султана турецького, хана кримського, короля польського чи царя російського і віддатися в його підданство. Народ підтримав ідею віддатися в підданство російському царю.

Помер Богдан Хмельницький 27 липня 1657 від інсульту. Похований у селі Суботові, в побудованій ним самим кам'яної церкви, існуючої до теперішнього часу. Але після смерті забальзамоване і поховане тіло гетьмана зникло. Де саме воно знаходиться зараз, невідомо. Вчені припускають, що ймовірним місцем перепоховання праху Хмельницького може бути «Семидубова гора» у с. Івківці, що неподалік Суботова. Але доказів підтвердження поки що немає.

 

 

Петро Дорошенко

(14 травня 1627 — 19 листопада 1698)


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 587; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!