Тема 9. Зміст та структура особистості



Людина, особистість, індивід, індивідуальність, суб’єкт та їх взаємозв’язок. Поняття «особистість» в психологічній науці. Феноменологічний та онтологічний прояви особистості. Людина як психологічне явище. Умови розвитку та становлення особистості. Структура особистості у зарубіжній психології. Загальна характеристика особистості у вітчизняній психології. Підходи до розуміння психологічної структури особистості. Структура особистості у вітчизняній і зарубіжній психологічній науці. Структура особистості у психоенергетичній концепції М.Й. Варія.

Тема 10. Теорії особистості 

Теорії особистості у психоаналізі, функціоналізмі, біхевіоризмі, когнітивній і гуманістичній психології. Жіночі теорії особистості. Факторні теорії особистості. Теорія особистості Е. Еріксона. Теорія особистості Дж. Келлі. Теорія особистості Г. Стек Салівана. Теорія особистості К. Левіна. Теорія особистості Р. Мей. Типологія особистості О.Ф Лазурського. Особистість у радянській психології. Погляди на психологію особистості С.Л. Рубінштейна, О.Г. Ковальова, Б.Г. Ананьєва, В.С. Платонова, О.М. Леонтєва, Б.Ф. Ломова, В.М. М’ясіщева. Особистість в українській психології. Концепція особистості Г.С. Костюка. Концепція психоенергетичної цілісності М.Й. Варія. Психоенергетична цілісність особистості. Психологічна структура особистості.

Тема 11. Біопсихічна підструктура в психологічній структурі особистості.

Загальна характеристика біопсихічної підструктури особистості: темперамент, генетичні, вікові та статеві особливості, патологія, задатки. Загальна характеристика ментально-психічної підструктури особистості. Загальна характеристика інтраіндивідуальної підструктури особливості. Загальна характеристика соціопсихічної підструктури особистості. Загальна характеристика підструктури особистості «свідомість-самосвідомість».

Характеристика біопсихічної підструктури особистості. Біологічний розвиток індивіда як початкова умова його психічного розвитку. Соціальні умови розвитку індивіда. Генетично закріплена система властивостей і механізмів. Біопсихічна підструктура особистості як підґрунтя психологічного розвитку та її зв’язку Космосом. Генетичні особливості особистості як чинники розвитку організму та вищої нервової системи людини, її мозку. Вікові особливості особистості. Психологічний вік як час індивідуального розвитку людини. Періоди вікового розвитку людини. Статеві особливості особистості. Задатки.

Поняття темпераменту. Розуміння темпераменту за Гіппократом. Фундаментальні властивості нервових процесів – збудження та гальмування, їх врівноваженість і рухливість за І.П. Павловим. Темперамент як стійка властивість особистості, як індивідуально-своєрідна динаміка психіки і поведінки. Екстравертованість та інтровертованість. Сензитивність, реактивність, пластичність, ригідність, резистивність. Активність і темп реакцій.

Типи темпераменту. Холеричний темперамент і його характеристика. Сангвінічний темперамент. Флегматичний темперамент. Меланхолічний темперамент.

Позитивні й негативні сторони кожного типу темпераменту. Відсутність «чистих» типів темпераментів, їх змішаність. Темперамент та індивідуальний стиль діяльності. Темперамент і вразливість, емоційність, імпульсивність та тривожність людини. Темперамент і вчинки. Темперамент і характер. Темперамент і здібності людини.

Тема 12. Ментально-психічна підструктура особистості.

Поняття ментально-психічної підструктури особистості. Світовідчуття, світосприйняття, світочуття й світорозуміння. Ментально-психічні механізми індивідуальної психіки. Психічне минулого потенціалу розвитку людства, етносу, нації. Психіка етнофора. Психічне минуле етносу та його відображення у психіці особистості. Психічне минуле етносу як зовнішнє психічне, об’єктивоване у смислах спільності, поняттях, віруваннях, традиціях, цінностях, мистецтві, музиці, літературі, народній творчості, архітектурі, національних установках, формах взаємодії, ставленні до Батьківщини, нації та її святинь, обов`язку, честі, гідності, інших етносів і народів та їх потреб і цінностей, до людини взагалі, віри в бога тощо. Ментально-психічне як відображення історико-культурного буття, соціально-національного досвіду. Ментально-психічне і психоенергія, її взаємодія з психоенергією сучасного різного психічного.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 489; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!