Облік розрахунків із застосування платіжних доручень та платіжних вимог-доручень



Платіжне доручення - розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок отримувача.

Загальна схема здійснення розрахунків з використанням платіжного доручення наведена на рис. 5.1 (цифрами позначено черговість операцій).

 

Рис. 5.1. Документооборот при розрахунках платіжними дорученнями

 

Постачальник одержує замовлення на товар або послугу і виписує рахунок-фактуру. При надходженні рахунку-фактури покупець проводить перевірку правильності оформлення документа і з дозволу керівника підприємства виписує платіжне доручення у 2-3 примірниках.

Доручення подається клієнтом у банк і оформляється відповідно до вимог. Перший примірник виконує функцію меморіального документа і поміщується в документи дня банку платника, другий видається платникові а позначкою банку про одержання та виконання доручення.

Банк платника на основі першого примірника платіжного доручення списує з поточного рахунку свого клієнта кошти і перераховує на коррахунок банку постачальника. Якщо постачальник і платник обслуговуються в одному банку, проводиться списання коштів з поточного рахунку платника і зарахування їх на поточний рахунок одержувача.

Кошти направляються в банк одержувача через електронну систему платежів у день їх списання.

Кошти, які надійшли на коррахунок банку одержувача, зараховуються на поточний рахунок клієнта в день їх надходження.

За підписом працівника банку з поточного рахунку передається виписка про зарахування коштів, до якої додається копія платіжного доручення з позначкою банку платника.

Банк платника приймає платіжне доручення до виконання протягом 10 календарних днів з дати його виписки. День оформлення платіжного доручення не враховується.

Розрахунки платіжними дорученнями використовуються для здійснення широкого спектра платежів. Платіжні доручення застосовуються в розрахунках за товарними і нетоварними платежами:

• за фактично відвантажену продану продукцію (виконані роботи, послуги тощо);

• у порядку попередньої оплати, якщо такий порядок розрахунків установлений законодавством та/або обумовлений у договорі;

• для завершення розрахунків за актами звірки взаємної заборгованості підприємств, які складені не пізніше строку, обумовленого в договорі;

• для перерахування підприємствами сум, які належать фізичним особам (заробітна плата, пенсії тощо), на їхні рахунки, що відкриті в банках;

• для сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів і державних цільових фондів;

• в інших випадках відповідно до чинного законодавства та/ або укладених договорів.

Доручення приймаються до виконання банками протягом десяти календарних днів з дня виписки. День заповнення доручення не враховується.

Доручення оформляється за всіма реквізитами, які передбачені формою бланку, та подається клієнтом до банку, як правило, у двох примірниках. Якщо платник і одержувач коштів обслуговуються в одній установі банку, - у трьох примірниках.

Банки приймають до виконання доручення від платників тільки в межах наявних коштів на їх рахунку. За відсутності або недостатності коштів на рахунку платника платіжні доручення приймаються лише тоді, коли між банком і платником укладено додатковий договір. У разі відсутності коштів на рахунках платіжні доручення обліковуються на позабалансовому рахунку 9803 "Розрахункові документи клієнтів, що обліковуються банком відповідно до укладених цивільно-правових договорів", який призначено для обліку несплачених платіжних доручень клієнтів, що здійснюється відповідно до укладених цивільно-правових договорів.

За дебетом рахунку проводяться суми несплачених платіжних доручень клієнтів.

За кредитом рахунку проводяться суми, що сплачені згідно з платіжними дорученнями клієнтів, або суми повернених клієнтам платіжних доручень.

При надходженні коштів на рахунки здійснюється часткова оплата платіжних доручень, яка оформляється меморіальним ордером за підписом відповідального виконавця, завіреним штампом банку. Перший примірник меморіального ордера помішується в документи дня банку, другий видається платникові як підтвердження оплати.

Банк приймає від платника платіжне доручення на перерахування заробітної плати на рахунки працівників підприємств, що відкриті в банках, або грошовий чек на отримання заробітної плати лише за умови одночасного подання платником у строк, установлений законодавством України, платіжних доручень на перерахування платежів, утриманих із заробітної плати працівників та нарахованих на фонд оплати праці податків до бюджету і зборів/страхових внесків до державних цільових фондів, або документального підтвердження їх сплати раніше.

Документальним підтвердженням про сплату платником утриманих з цієї заробітної плати/доходу сум податків і зборів/страхових внесків є примірники платіжних доручень про їх перерахування, у яких у реквізиті "Призначення платежу" платник зазначив період, за який заробітна плата нарахована, а банк платника заповнив реквізит "Дата виконання", або оригінал документа відповідного органу про звільнення цього платника від сплати податку чи збору/страхового внеску, або наявність за ним переплати.

Банк не перевіряє правильність нарахування (обчислення) платежів, утриманих із заробітної плати/доходу і нарахованих на фонд оплати праці податків до бюджету та зборів/страхових внесків до державних цільових фондів. Відповідальність за правильність нарахування (обчислення) цих платежів несе платник.

В обліку перерахування коштів за платіжним дорученням у межах одного банку сума прийнятого банком до виконання платіжного доручення списується з дебету рахунку платника і зараховується в кредит рахунку одержувача. Якщо рахунок одержувача відкрито в іншому банку, то операції проводяться в порядку міжбанківських розрахунків у день подання платіжного доручення.

Для здійснення розрахунків гарантованим платіжним дорученням платник подає до банку платіжне доручення в трьох примірниках. Перші два примірники доручення мають бути завірені службовими особами підприємства та скріплені відбитком печатки. Після перевірки правильності оформлення доручення його сума списується з рахунку платника і депонується на рахунку 2602 "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання".

На перших двох примірниках прийнятого до виконання доручення проставляється дата депонування. Сума невикористаного гарантованого доручення відновлюється на рахунку платника. Для цього перший примірник доручення подається до банку.

Платіжна вимога-доручення - це розрахунковий документ, який складається з двох частин:

верхньої - вимоги отримувача безпосередньо до платника про сплату визначеної суми коштів;

нижньої - доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку визначеної ним суми коштів та перерахування її на рахунок отримувача.

Розрахунки платіжними вимогами-дорученнями є не досить поширеною формою розрахунків. Вона застосовується при розрахунках за поставлену продукцію, виконані роботи, надані послуги. Схема здійснення розрахунків із використанням платіжних вимог-доручень наведена на рис. 5.2 (цифрами позначено порядок здійснення операцій).

Рис. 5.2. Документооборот при розрахунках платіжними вимогами-дорученнями

 

Вимогу-доручення виписує постачальник, заповнюючи верхню частину, і разом з товаротранспортними документами, які передбачені угодою, направляє покупцеві (платнику). Перший примірник оформляється підписами постачальника і печаткою. Доставку вимог-доручень до платника може здійснювати банк одержувача через банк платника на договірних умовах.

З метою гарантування прискореної доставки платникам вимог-доручень рекомендується передавати їх у комплекті з розрахунковими та відвантажувальними документами за поставлену згідно з договором (угодою) продукцію (виконані роботи, надані послуги тощо).

У разі згоди оплатити вимогу-доручення платник заповнює нижню частину цього документа і подає до банку, який його обслуговує.

Строк дії вимоги-доручення - протягом 20 календарних днів з дати оформлення її одержувачем. Вимога-доручення подається платником в установу банку у двох примірниках.

Банк платника на основі першого примірника платіжної вимоги-доручення списує кошти з його рахунку. Сума, яку платник погоджується сплатити одержувачу і зазначає в нижній частині вимоги-доручення, не може перевищувати суму, яку вимагає до сплати одержувач і яка зазначена у верхній частині вимоги-доручення.

Банк платника перераховує кошти в банк постачальника в день їх списання.

Банк постачальника здійснює зарахування коштів на рахунок свого клієнта.

Банк приймає до оплати вимоги-доручення в сумі, яка може бути сплачена в межах наявних коштів на рахунку платника. У разі відмови платника сплатити вимогу-доручення він повідомляє свої мотиви безпосередньо одержувачу коштів у порядку і строки, зазначені в договорі.

Банк платника на основі першого примірника платіжної вимоги-доручення списує кошти з його рахунку і перераховує їх у банк постачальника в день списання. Порівняння обліку розрахунків платіжними вимогами-дорученнями з обліком при розрахунках платіжними дорученнями свідчить, що вони аналогічні (табл. 5.1).

Таблиця 5.1

Облік розрахунків платіжними дорученнями, платіжними вимогами та платіжними вимогами-дорученнями

№ пор.

Зміст операції

Назва рахунків

Дт Кт

Облік розрахунків платіжними дорученнями, якщо рахунки контрагентів відкриті в одному банку

1 Сума прийнятого до виконання платіжного доручення списується з рахунку платника і зараховується на рахунок одержувача 2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок платника) 2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок одержувача)

Облік розрахунків платіжними дорученнями, якщо рахунки контрагентів відкриті в різних банках

2   3 Списання суми платіжного доручення з рахунку платника в банку платника Зарахування коштів на рахунок одержувача в банку одержувача 2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок платника)   1200"Кореспондентський рахунок банку в НБУ" 1200"Кореспондентський рахунок банку в НБУ"     2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок одержувача)

Облік розрахунків гарантованими платіжними дорученнями

4     5   6 Депонування суми прийнятого до виконання платіжного доручення   Зарахування коштів на рахунок одержувача   Сума невикористаного гарантованого платіжного доручення відновлюється на рахунку платника 2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок платника)     2602 "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання" (аналітичний рахунок"Розрахунки гарантованими платіжними дорученнями") 2602 "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання" (аналітичний рахунок "Розрахунки гарантованими платіжними дорученнями") 2602 "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання" (аналітичний рахунок "Розрахунки гарантованими платіжними дорученнями") 2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок одержувача)   2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок платника)  

 

При виконанні банком вимоги-доручення в обліку кредитується поточний рахунок одержувача і дебетується рахунок платника, якщо платник та одержувач обслуговуються однією установою банку. Якщо ж вони мають рахунки в різних банках, то, виконуючи платіжне доручення, банк списує кошти зі свого кореспондентського рахунку в кореспонденції з дебетом рахунку платника.

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 325; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!