Структура промови (диспозиція)



Лекція 9-10

Тема: ТЕОРІЯ РИТОРИКИ. Техніка промови і культура оратора

Мета: ознайомити студентів з риторикою як наукою, її основними розділами; сформувати уявлення про етапи підготовки та техніку промови

План

1. Риторика як наука. Розділи риторики.

2. Розробка промови.

3. Структура промови.

4. Виразність ораторської промови.

5. Особливості запам’ятовування та виголошення ораторської промови.

 

Риторика як наука. Розділи риторики

Мистецтво Слова завжди було і залишається відмінною рисою демократичних суспільств. Тож невипадково, що основи цього мистецтва сформувались ще в часи античної демократії, а зрештою трансформувались і в окрему науку – риторику.

Термін «риторика» походить від давньогрецького слова «ритор» («оратор») і означає теорію ораторського мистецтва, науку красномовства. Серед розмаїття історичних підходів до визначення риторики можна виділити 2 головні традиції:

· риторика як «мистецтво переконання» (у творчості давньогрецького філософа Арістотеля»);

· риторика як «мистецтво говорити витончено» (у творчості давньоримського ритора Квінтіліана».

Отже, риторика – це наука про способи підготовки та виголошення ораторської промови з метою певного впливу на аудиторію.

Відмінною рисою публічного виступу оратора є однобічний вплив на слухачів. Проте оратор, звичайно, має враховувати і «фактор» аудиторії.

Вплив – це дія на стан, думки, почуття і вчинки іншої людини за допомогою вербальних і невербальних засобів, у результаті якої відбуваюься зміни у поглядах і поведінці.

Вплив на особистість і поведінку дитини є важливою складовою педагогічної діяльності, тому оволодіння азами культури красномовства є надзвичайно актуальним завданням.

У процесі будь-якого публічного виступу оратора перед аудиторією можна виділити такі модуси (або складові): логос, етос і пафос.

Логос – це засоби впливу, що апелюють до розуму. Йдеться про систему аргументів.

Етос – це засоби впливу, що апелюють до моральних принципів, до норм людської поведінки. Слід пам’ятати, що особисті етичні якості оратора при виголошенні промови можуть сприйматись як позитивно, так і негативно.

Класична риторика завжди ґрунтувалась на постулатах Істини, Добра і Краси. Справжній оратор мусить пам’ятати про два моменти:

· По-перше, значно легше впливати на тих слухачів, які йому довіряють.

· По-друге, втрачену довіру аудиторії повернути надзвичайно важко.

Тому найкращій спосіб мати ораторську мораль – це справді бути моральним. Крім того, ефективність етосу часто визначається тим, що аудиторія більш схильна сприймати того оратора, в якому вона впевнена. Тоді навіть не потрібно особливих аргументів для переконування. (Тобто сильний етос послаблює логос для певної аудиторії і навпаки).

Пафос – це засоби впливу, що апелюють до почуттів. Суть пафосу полягає в тому, що оратор повинен уміти викликати в аудиторії почуття, які могли б вплинути на її думку. В основі класичної патетики міститься уявлення про дві головні пристрасті – любов і ненависть.

Таким чином, для успішної ораторської промови людині варто актуалізувати всі три модуси публічного виступу. Тобто оратор повинен подбати:

1) про створення власного позитивного образу в аудиторії (привернути етосом);

2) про  розробку самої промови відповідно до правил побудови обґрунтувань певних тверджень (переконати логосом);

3) про виклик тих емоцій, які зрештою сприяють закріпленню бажаного враження у слухачів (схвилювати пафосом).

Кожний з етапів ораторської діяльності вивчається у відповідному розділі риторики.

1) Інвенція (добір матеріалу).На цьому етапі оратор визначає свою стратегію, формує задум промови, розгортає її тему через підбір відповідного матеріалу.

2) Диспозиція (розташування матеріалу). Оратор організовує матеріал, винайдений у процесі інвенції, розчленовує його та забезпечує певну послідовність у промові.

3) Елокуція (словесне вираження). На цьому етапі оратор має забезпечити ефектність своєї промови.

4) Меморія (запам’ятовування промови). Оратор застосовує певні способи запам’ятовування промови.

 5) Акція (виголошення промови). Оратор має врахувати особливості безпосереднього публічного виступу перед аудиторією.

 

Розробка промови (інвенція)

Інвенція – це розділ риторики, який вивчає розробку предметної царини ораторської промови.

Оратору слід завжди пам’ятати, що промову він виголошує слухачам. І те, що цікаве йому особисто, може бути зовсім нецікавим аудиторії.

Насамперед, оратору слід дати відповіді на такі запитання:

· Для чого я буду говорити? (В чому полягає моя мета?)

· Кому я буду говорити?

· Що є найважливішим у моїй промові? (Що повинні з’ясувати слухачі?)

У стислому вигляді стратегія оратора може бути реперезентована через формулювання завдання майбутнього публічного виступу за формулою:

Завдання = мета + тези

Мета промови–це той результат, до якого прагне оратор.

Загалом у риториці виділяють 4 основних типи промов:

· Політичні – зорієнтовані на майбутнє і тісно пов’язані з практикою.Мету цих промов можна визначити через поняття «користь – шкода». Оратор намагається показати, який спосіб дії є прийнятним і навпаки.

· Судові – зорієнтовані на минуле. Основним є встановлення того, чи мало місце протиправне діяння. Мета оратора полягає в обґрунтуванні винності або невинності певної людини. (через поняття «було – не було»).

· Епідейктичні – зорієнтовані на теперішнє. Їх мету можна визначити через поняття «похвальне – ганебне» («прекрасне – потворне»).

· Академічні – промови наукового характеру. Окреслюються через поняття «істина – хиба».

· Гомілетичні (дорадчі) – покликані вказувати людині на правильні дії. За типом подібні до політичних, але вони менш гострі і менш масштабні.

Судові, політичні та гомілетичні промови спрямовані на переконання;

епідейктичні та академічні – на інформування.

Визначення стратегії оратора передбачає попередній аналіз аудиторії. Готуючись до публічного виступу, оратору потрібно врахувати такі чинники: кількість слухачів; рівень обізнаності у темі; соціально-культурні ознаки; ставлення до промови.

Щодо кількісного показника розрізняють:

· Великі аудиторії (понад 30 осіб).

· Малі аудиторії (до 30 осіб).

Велика аудиторія більш схильна довіряти оратору й практично не схильна критично оцінювати промову. Вона нетерпляча, швидко втомлюється. Оратору слід віддати перевагу монологічному способу викладу своєї промови.

Мала аудиторія (найбільш оптимальна – від 12 до 30 осіб) налаштована більш критично. Характеризується більшою активністю. Оратору слід віддати перевагу діалогічній формі спілкування.

За рівнем обізнаності аудиторії в темі розрізняють:

· підготовлені аудиторії;

· непідготовлені аудиторії.

Головний мотив, на який реагує підготовлена аудиторія«що нового?». В ораторські й промові має переважати логос. Важливо викласти різні точки зору на проблему, а також пояснити, чому оратор дотримується саме такої позиції.

Непідготовлена аудиторія характеризується схильністю до таких модусів публічного виступу, як етос і пафос. Тобто емоційність промови оратора має бути якомога більшою. Ефективними риторичними прийомами є приклади з життя, жартівливі історії, приказки, посилання на авторитети.

Щодо соціально-культурних ознак виділяють чимало груп аудиторій (за гендерною ознакою, віком, національністю, віросповіданням тощо.) Ці ознаки, як правило, і підказують оратору, про що і як говорити з такими слухачами.

За ставленням до промови оратора розрізняють:

· прихильні аудиторії;

· байдужі аудиторії;

· конфліктні аудиторії.

У прихильній аудиторії потрібно застосовувати однобічну аргументацію, відразу переходити до головного, тезу формулювати з самого початку.

Байдужа аудиторія зустрічається досить часто. У таких випадках завдання оратора полягає насамперед у тому, щоб привернути увагу слухачів. Початок промови має бути захоплюючий. Також слід показати слухачам можливу користь від того, що розглядається у промові. Для успішного виступу промова повинна мати визначену мету, чітку структуру, пункти, які послідовно й доступно розкривають ідеї оратора.

Найбільш складним для оратора є виступ перед конфліктною (негативно налаштованою) аудиторією. В таких випадках потрібно рухатись поступово від аспектів згоди оратора з аудиторією до предмета розбіжностей.

Слід пам’ятати, що приблизно 10 % будь-якої аудиторії негативно ставляться до самого оратора або до його промови (з різних причин). Оратор має бути готовим до того, що йому не вдасться захопити всіх слухачів, треба розраховувати на більшість аудиторії.

Готуючись до виступу, важливо розробити предмет промови.

Предмет промови – це той фрагмент дійсності, з яким співвідноситься промова.

Встановлення предмета промови передбачає вибір теми. Часто вона пропонується заздалегідь, але і в таких випадках назву промови важливо сформулювати. Вона повинна бути стислою, виразною й такою, що привертає увагу.

Досить вдалим прийомом є назва промови у вигляді запитання. Порівняйте, наприклад, назви:

· «Що призвело до фінансової кризи в державі?»

· «Фінансова криза в державі».

Проте цим прийомом не слід зловживати, оскільки формулювання теми в такий спосіб передбачає чітку відповідь у промові на поставлене запитання.

Ідеальними в ораторській діяльності є такі випадки, коли оратор сам обирає предмет промови, і у нього є можливість урахувати два важливі моменти:

· по-перше, вибір предмета ґрунтується на інтересі самого оратора;

· по-друге, вибір предмета зумовлюється наявністю в оратора певних знань про нього.

Існує 3 типи підготовки до публічного виступу:

· написання повного тексту промови;

· запис головних положень (тез та аргументів);

· виголошення промови експромтом.

Перший тип підготовки рекомендується для відповідальних, офіційних ситуацій. Написання повного тексту певним чином дисциплінує оратора, дає можливість продумати формулювання власних думок і точно розрахувати час.

Виступ з попередньо написаним текстом може здійснюватись 3-ма шляхами:

· промову читають за рукописом;

· промову повністю вивчають напам’ять;

· промову виголошують з опорою на текст.

Найбільш прийнятним є третій варіант виголошення промови (з опорою на текст). Але на початкових етапах бажаним є писати текст промови.

Другий тип підготовки є оптимальним для досвіченого оратора. Текст не фіксується раз і назавжди. Промова допускає зміни під час виступу залежно від того, як аудиторія її сприймає. Однак навіть за відсутності повного тексту риторика рекомендує певні положення записувати, а при виступі зачитувати. Це цитати й цифровий матеріал.

Якщо оратор вибирає такий тип підготовки до промови, то йому варто записати:

1) перші й останні фрази промови;

2) формулювання тез та аргументів;

3) цитати й цифровий матеріал.

При цьому пункти 1 і 2 краще вивчити напам’ять, а пункт 3 зачитувати при виступі.

Третій тип підготовки – це імпровізована промова. Проте, як відомо, найкращий експромт – підготовлений. Перевагою імпровізованої промови можна вважати розвиток упевненості у собі.

Таким чином, для здобуття майстерності в мистецтві публічних виступів потрібно:

· готуватись до промови (писати текст або головні положення);

· читати промову тільки в тих випадках, коли вибір слів має надзвичайно важливе значення (з політичної, юридичної або іншої точки зору).

Перед оратором дуже часто постає запитання: де взяти матеріал для промови? Найбільш вагоме джерело інформації – це, звичайно, читання. Однак слід дуже ретельно відбирати літературу, адже зовсім невелика кількість книжок характеризується великою інформативністю.

Виділяють 3 етапи роботи з літературою:

1) відбір літератури;

2) ознайомлення з відібраною літературою;

3) опрацювання відібраної літератури.

Для того, щоб виступ перед аудиторією став вдалим, промова має «визріти». Тому її буває дуже важко підготувати за короткий строк.

 

Для того, щоб змістовно розкрити тему промови, потрібно знайти якісь опорні точки. Тут на допомогу приходить топіка.

Топіка – це вчення про сукупність загальних місць, що виявляють аспекти розробки будь-якої теми.

В риториці за тривалий період її існування було накопичено чимало топосів, тобто загальновідомих рамок, в які вписуються оригінальні думки. Справа в тому, що для успішного сприйняття аудиторією промови в ній повинна бути певна пропорційність між оригінальним/банальним. Якщо повідомлення є цілком оригінальною конструкцією, то слухачі навряд чи зможуть зрозуміти його. В сучасній науці використовують поняття інваріанту і варіанту (інваріант – це топос, а варіант – це конкретна промова). Особливість інваріанту полягає в тому, що це певна абстракція по відношенню до реальних модифікацій. Тобто топоси – це не промови і ними не можна користуватися замість промови. Це певні орієнтири.

Користуватись топікою потрібно як технікою, суть якої полягає у вмінні ставити запитання.Тоді процес розробки теми становить собою рух від найбільш загальних запитань до більш конкретних.

Існує певна класифікація топосів.

Перша група (хто? що?)це топоси, пов’язані з сутністю предмета промови.

До них належать: ім’я, визначення, ціле й частина, рід і вид, ознаки, відношення, подібне й відмінне тощо. Основні результати мисленнєвих операцій, пов’язаних з використанням першої групи топосів, докладно описані у такому розділі логіки, як «Поняття».

Друга група (де? коли? як?) – це топоси, пов’язані з обставинами виникнення, розвитку та існування предмета.

До них належать: час, місце, засоби, походження, спосіб дії тощо.

Третя група (чому? для чого?) – це топоси, пов’язані з причинами та наслідками предмета.

До них належать: цілі, наміри, причини, наслідки тощо.

У класичній риториці топіка виступала джерелом пошуку доведень, аргументів. На сьогоднішній день теорія аргументації виступає вже окремим напрямом наукових досліджень. Проте топіка і аргументація тісно пов’язані між собою: топіка розглядається як засіб, а аргументація – як результат використання цього засобу при розробці певної теми.

Аргументація – це обґрунтування прийнятності, слушності певних тверджень або намірів дії.

Найбільш розробленою проблематика аргументації постає в логіці.

У структурі аргументації виділяють такі компоненти:

1) Теза – це твердження, в якому оратор намагається переконати аудиторію.

2) Аргументи – це твердження, за допомогою яких оратор обґрунтовує тезу.

3) Форма (схема) – це спосіб зв’язку аргументів і тези.

Існує багато класифікацій аргументації.

1) Залежно від способу обґрунтування розрізняють:

· емпіричну аргументацію – обґрунтування тези шляхом безпосереднього звертання до дійсності (у вигляді експериментів, спостережень, дослідів тощо);

· теоретичну аргументацію – обгрунтування тези, в основу якого покладені міркування.

2) Залежно від форми (схеми) розрізняють:

· симптоматичну аргументацію – обґрунтування тези шляхом наведення в аргументах певних ознак того, що постулюють у тезах;

· причинну аргументацію – це обґрунтування тези шляхом наведення причинно-наслідкового зв’язку між аргументами і тезою;

· аналогійну аргументацію – це обґрунтування тези шляхом наведення схожості того, що говорять в аргументах з тим, що говорять у тезі.

3) Залежно від процедури обгрунтування розрізняють:

· пряму аргументацію – в ході якої наводять аргументи, що безпосередньо обґрунтовують тезу;

· непряму аргументацію – в ході якої теза обґрунтовується опосередковано шляхом встановлення неприйнятності антитези (твердження, що є запереченням тези) або шляхом встановлення неприйнятності конкуруючих із тезою положень.

Критика – це обґрунтування неприйнятності певної аргументації.

Побудова критики передбачає наявність певної аргументації. Залежно від того, на який структурний компонент буде спрямована критика, розрізняють такі її види:

· критика тези;

· критика аргументів;

· критика форми.

Залежно від модусів публічного виступу розрізняють види аргументів в ораторській промові:

· аргументи до логосу;

· аргументи до етосу: до авторитету, до особи;

· аргументи до пафосу: до вигоди, до пихи, до жалю, до сили, до публіки.

 

Структура промови (диспозиція)

Диспозиція –це розділ риторики, який вивчає структуру ораторської промови.

На сьогодні оптимальною вважається така структура промови:

1. Вступ.

2. Головна частина.

3. Завершення.

Окремі частини промови та положення в межах самих частин мають бути пов’язані між собою. Тобто промова повинна мати т.з. блочну структуру. Зв’язок між окремими блоками досягається завдяки використанню спеціальних слів чи словосполучень, які й забезпечують перехід. Ці «слова- перехідники» можна поділити на такі групи:

· заперечувальні (але, однак, на жаль, здавалось, що, ніхто не очікував, фактично ж та ін.);

· підтверджувальні (до речі, це можна підтвердити тим, що, відомо також, що та ін.);

· нейтральні (цікаво, що, слід відзначити, що, по-перше, по-друге, а тепер дозвольте перейти до наступного питання та ін.).

Вступ

В ораторській промові вступмає найважливіше значення.

Загальна мета вступу – це встановлення контакту з аудиторією. Якщо в перші хвилини оратору не вдалося цього зробити, тоді навряд чи його виступ у цілому буде успішним.

Найбільш поширеними є 3 прийоми, які використовуються у вступі:

· привертання уваги аудиторії;

· «початок здалеку»;

· «несподіваний вступ».

Перший прийом (привертання уваги аудиторії) передбачає 3 варіанти залежно від того, якому компоненту риторичного трикутника надається перевага:

1) Оратор підкреслює своє право говорити на певну тему.

Йдеться про ситуації, коли аудиторія в принципі готова слухати, треба тільки стимулювати її інтерес. Краще обрати тактику, яка зорієнтована не на презентацію оратора, а на презентацію його ставлення до того, що відбувається

2) Оратор підкреслює важливість теми для аудиторії.

Маються на увазі ситуації, коли слухачі не готові до сприйняття промови. Риторика рекомендує виходити з «нагальної необхідності», тобто звернутись до того аспекту подій, який залишався досі поза увагою присутніх, але є важливим для них.

3) Оратор підкреслює значимість самого предмета промови.

Маються на увазі ситуації сприятливого контакту між учасниками спілкування. Риторика в таких випадках рекомендує відразу презентувати тему.

Другий прийом («початок здалеку») використовується переважно в конфліктній аудиторії. Завдання оратора полягає в тому, щоб налаштувати аудиторію на позитивне сприйняття промови. Риторика в таких випадках рекомендує створити, по можливості, «нейтральний» фон для подальшого спілкування, відтягуючи момент «з’ясування стосунків». Для цього можна:

· вказати на багатомірність істини;

· використати «обхідний маневр», тобто виразити думку аудиторії як власну й поступово завести її в «глухий кут».

Третій прийом (несподіванний вступ) передбачає безпосереднє звертання оратора до основної проблеми. Як правило, подібний прийом використовується в тих ситуаціях, коли аудиторія жваво зацікавлена в розгляді певної теми, пристрасті слухачів у розпалі. Тоді оратору потрібно розпочати промову з сильної риторичної фігури. Здебільшого такою фігурою виступає риторичне запитання.

У риториці виділені також універсальні прийоми вступу, які можна використовувати в ораторських промовах на будь-яку тему в будь-якій аудиторії:

· цитата;

· яскравий приклад;

· комплімент;

· апеляція до загальновідомого джерела інформації;

· проблемне запитання;

· виклад мети й завдань виступу;

· демонстрація певного предмета та ін.

Не варто (!) розпочинати вступ з вибачень стосовно того, що ви не встигли підготуватись, що ви не заберете багато часу тощо.

Отже, вступ до промови має бути коротким і яскравим.

Головна частина

Загальна мета головної частини – це обґрунтування тез оратора.

У головній частині інколи виділяють такий окремий компонент, як оповідання. Важливого значення ця частина набуває у судових промовах, коли подається загальна картина правопорушення.

Матеріал може подаватись природним (історичним) або штучним шляхом (оратор сам впорядковує матеріал).

Природний шлях рекомендується використовувати у промовах, мета яких полягає в інформуванні аудиторії. Матеріал, поданий у такий спосіб, легше сприймається, запам’ятовується, не викликає напружень думки.

Штучний шлях вимагає від оратора високого рівня майстерності. Він реалізується 3-ма способами:

· дедуктивним;

· індуативним;

· компаративістським.

Дедуктивний – рух від формулювання тези до формулювання аргументів.

Індуктивний – характеризується рухом від формулювання аргументів до формулювання тези.

Компаративістський – характеризується зіставленням предметів і перенесенням властивостей з одного на інший. Може проявлятись у 2-х формах: спочатку аргументи-зіставлення, потім теза, або ж навпаки.

Оратору важливо вміти користуватись основними правилами стосовно аргументації і критики.Їх поділяють на3 групи:

1) правила щодо тези;

2) правила щодо аргументів;

3) правила щодо форми.

Правило щодо тези: Теза повинна залишатись незмінною протягом усієї аргументації або критики.Типові помилки: «підміна тези»;«втрата тези».

Правила щодо аргументів:

Правило 1: Аргументи мають бути обґрунтованими твердженнями.

Можливий паралельний (незалежний) або ланцюговий варіант розташування аргументів. Типова помилка: необґрунтований аргумент, різновиди: «хибний аргумент», «випередження основи», «коло в обґрунтуванні».

Правило 2: Аргументи повинні бути достатніми для обґрунтування тези.

Типова помилка: надмірне обґрунтування.

Правило 3: Аргументи повинні відповідати тезі, яка обґрунтовується.

Типова помилка: безпідставний аргумент.

Правило щодо форми аргументації: Відношення між аргументом і тезою повинно бути принаймні відношенням підтвердження.

Типова помилка: «не підтверджує».

Завершення промови

Загальна мета завершення – закріплення оратором своїх положень у свідомості аудиторії.

Найбільш поширеними є 3 прийоми:

· формулювання висновків;

· розгляд перспективи;

· апелювання.

Перший прийом (формулювання висновків) – оратор повертається до найважливіших пунктів головної частини. Може розгортатись на предмет повідомлення або на його структуру. Висновки – поширений спосіб завершення ораторських промов.

Другий прийом (розгляд перспективи) полягає в тому, що оратор окреслює гіпотетичний розвиток предмета промови. Для цього він може скористатися екстраполяцією: часовою або просторовою.

Третій прийом (апелювання) полягає в тому, що оратор намагається емоційно завершити промову та вплинути на почуття аудиторії. Найчастіше використовується тоді, коли людина намагається емоційно завершити свою промову та вплинути на почуття аудиторії.

Вибір того чи іншого прийому завершення промови диктується конкретними умовами спілкування. Особливо слід звернути увагу на мету. Для інформативних промов більше підходить завершення через формулювання висновків, а для переконуючих – розгляд перспективи або апелювання.

Для промов будь-якого типу в межах риторики встановлені загальні прийоми завершення:

· цитата;

· ілюстрація;

· подяка аудиторії, яка має вигляд розгорнутого компліменту.

Не треба (!) завершувати промову:

· вибаченням;

· додатковими даними після того, як сформульовано висновки;

· безнадійною перспективою.

Загальна риса завершення – це стислість.

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 3161; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!