ОСОБЛИВОСТІ МОВНОГО СТИЛЮ РЕФЕРАТУ



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КРИВОРІЗЬКИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

КАФЕДРА ФІЛОСОФІЇ

 

Методичні рекомендації

До написання реферату

З курсу «Підприємницьке право»

 

( для студентів економічних спеціальностей

Всіх форм навчання)

 

 

м. Кривий Ріг

2011

Укладач: Шурупова К.В., к.ю.н., доцент

  

Рецензент: Копай гора І.І., к.ю.н., доцент

Відповідальний за випуск: Шурупова К.В.,

                                                 к.ю.н., доцент

  Методичні рекомендації містять основні вимогу до написання реферату з дисципліни «Підприємницьке право», його структури та технічного оформлення. Включають пояснення щодо мети і завдання реферату, етапи роботи над ним. Рекомендації містять також перелік 45 тем рефератів, запропонованих для виконання студентами економічного профілю, зміст яких відповідає учбовим планам підготовки відповідних фахівців та список рекомендованої літератури.

 

 

  


Розглянуто

на засіданні кафедри філософії

протокол № __

від _______________

  

 

Схвалено

на засіданні вченої ради

будівельного факультету

протокол № __

від ________________

 

 


ЗМІСТ

 

Мета і завдання написання реферату………………………2

Етапи роботи над рефератом………………………………...4

Вимоги до написання реферату……………………………..7

Особливості мовного стилю реферату…………………….13

Теми рефератів……………………………………………...16

Список рекомендованої літератури………………………..18

 

МЕТА І ЗАВДАННЯ НАПИСАННЯ РЕФЕРАТУ

 

Написання реферату є однієї з форм навчання студентів, спрямованої на організацію та підвищення рівня самостійної роботи студентів.

Назву реферат мають два типи документів:

1. Доповідь на певну тему, що написана, спираючись на критичний огляд бібліографічних джерел.

2. Стислий усний або письмовий виклад змісту наукової праці, книги, результатів наукового дослідження.

Хоча реферат передбачає виклад чужих думок і результатів дослідження, важливо подати власну оцінку і зробити відповідні висновки щодо висвітленої проблеми.

Метою написання реферату є:

  • отримання студентами навичок бібліографічного пошуку необхідної літератури (на паперових носіях, в електронному вигляді);
  • отримання студентами навичок компактного викладу думки авторів і свого судження по обраному питанню в письмовій формі, науково грамотною мовою і в гарному стилі;
  • придбання навички грамотного оформлення посилань на використовувані джерела, правильного цитування авторського тексту;
  • виявлення та розвиток у студента інтересу до певної наукової та практичної проблематики з тим, щоб дослідження її надалі тривало у підготовці та написанні курсових і дипломної роботи та подальших наукових працях.

Завдання написання реферату:

· вивчення стану розробки обраної проблеми в літературі та публікаціях;

·  розгляд у контексті обраної теми практики і підходів до розв'язання конкретних проблем;

· вивчення відповідних інформаційних та статистичних даних, що стосуються теми реферату та їх аналітична обробка ;

· логічний, аргументований виклад матеріалу, узагальнення досвіду роботи;

· розробка та обґрунтування пропозицій щодо поліпшення роботи в тій чи іншій сфері діяльності, визначеній темою реферату;

· правильне оформлення науково-довідкового матеріалу та самого реферату.

Основні завдання студента при написанні реферату:

  • з максимальною повнотою використовувати літературу з обраної теми (як рекомендовану, так і самостійно підібрану) для правильного розуміння авторської позиції;
  • вірно (без спотворення сенсу) передати авторську позицію у своїй роботі;
  • усвідомити для себе і викласти причини своєї згоди (незгоди) з тим чи іншим автором з даної проблеми.

У зв’язку з цим навчальний реферат з підприємницького права – це самостійна творча робота студента, що засвідчує його знання з обраної теми, розуміння основних підходів до вирішення наукової і практичної проблеми, а також відображає власні професійні погляди майбутнього економіста.

 

ЕТАПИ РОБОТИ НАД РЕФЕРАТОМ

 

Формулювання теми.Підготовча робота над рефератом починається з формулювання теми. Тема в концентрованому вигляді виражає зміст майбутнього тексту, фіксуючи як предмет дослідження, так і його очікуваний результат. Для того щоб робота над рефератом була успішною, необхідно, щоб тема містила в собі проблему, приховане питання (навіть якщо наука вже давно дала відповідь на це питання, студент, тільки знайомиться з відповідною галуззю знань, буде змушений шукати відповідь заново, що дасть поштовх до розвитку проблемного, дослідницького мислення).

Пошук джерел. Грамотно сформульована тема зафіксувала предмет вивчення; завдання студента - знайти інформацію, що відноситься до даного предмета і вирішить поставлену проблему.

Виконання цього завдання починається з пошуку джерел. На цьому етапі необхідно згадати, як працювати з енциклопедіями й енциклопедичними словниками (звертати особливу увагу на список літератури, наведений в кінці тематичної статті); як працювати з систематичними і алфавітними каталогами бібліотек; як оформляти список літератури (виписуючи вихідні дані книги і відзначаючи бібліотечний шифр).

Робота з джерелами. Роботу з джерелами треба починати з ознайомчого читання, тобто переглянути текст, виділяючи його структурні одиниці. При ознайомлювальному читанні закладками відзначаються ті сторінки, які вимагають більш уважного вивчення.

Залежно від результатів ознайомлювального читання вибирається подальший спосіб роботи з джерелом. Якщо для вирішення поставленого завдання потрібно вивчення деяких фрагментів тексту, то використовується метод вибіркового читання. Якщо в книзі немає докладного змісту, слід звернути увагу на предметні та іменні покажчики.

Вибрані фрагменти або весь текст (якщо він цілком має відношення до теми) вимагають вдумливого, неквапливого читання з «уявним опрацюванням» матеріалу. Таке читання передбачає виділення: 1) головного в тексті; 2) основних аргументів; 3) висновків. Особливу увагу слід звернути на те, випливає теза з аргументів чи ні.

Необхідно також проаналізувати, які з тверджень автора носять проблематичний, гіпотетичний характер і знайти приховані питання.

Зрозуміло, що вміння таким чином працювати з текстом приходить далеко не відразу.

Найкращий спосіб навчитися виділяти головне в тексті, знаходити проблематичний характер тверджень, давати оцінку авторської позиції - це порівняльне читання, в ході якого студент знайомиться з різними думками з одного й того ж питання, порівнює вагомість і доказовість аргументів сторін і робить висновок про найбільшу переконливості тієї чи іншої позиції.

Створення конспектів для написання реферату.Підготовчий етап роботи завершується створенням конспектів, які фіксують основні тези та аргументи. Тут важливо згадати, що конспекти пишуться на одній стороні аркуша, з полями і достатнім для виправлення і ремарок міжрядковим інтервалом (ці правила дотримуються для зручності редагування). Якщо в конспектах наводяться цитати, то неодмінно має бути дана вказівка на джерело (автор, назва, вихідні дані, № сторінки).

По завершенні попереднього етапу можна переходити безпосередньо до створення тексту реферату.

 

ВИМОГИ ДО НАПИСАННЯ РЕФЕРАТУ

       Вимоги до змісту:

  • матеріал, використаний в рефераті, має строго відповідати обраній темі;
  • необхідно викласти основні аспекти проблеми не тільки грамотно, але й у відповідності з тією або іншою логікою (хронологічній, тематичної  та ін.)
  • при викладенні слід згрупувати ідеї різних авторів по спільності точок зору або за науковими школами;
  • реферат повинен закінчуватися підбиттям підсумків проведеної дослідницької роботи: мати короткий аналіз-обгрунтування переваг тієї точки зору з даного питання, з якою ви солідарні.

Вимоги до структури реферату:

  • титульна сторінка,
  • план,
  • вступ,
  • основна частина (розділи, пункти і підпункти),
  • висновки,
  • список використаних джерел,
  • додатки.

Титульний листоформлюються відповідно до встановлених норм, на ньому зазначаються (див. дод. 1):

– назва міністерства, якому підпорядковується установа;

– назва закладу, в якому навчається автор;

– назва кафедри, на якій виконано роботу;

– назва теми реферату;

– місце і рік написання.

План – це точний і короткий перелік положень у тому порядку, в якому вони розташовуватимуться в рефераті протягом розкриття теми.

Грамотно побудований план реферату відповідає сформульованій темі, меті і завданням роботи. Треба уникати такого недоліку, коли назва розділу (пункту) плану повторює назву теми (частина не дорівнює цілому).

У Вступімають бути обґрунтовані актуальність та практичне значення обраної теми реферату, визначені мета та завдання роботи.

В Основній частиніповинна бути розкрита тема реферату, шляхом висвітлення основних питань. При чому необхідно зосередити увагу на науково-теоретичному аналізі поставлених питань в літературі, з висновками щодо їх теоретичної та практичної значущості.

Варто прагнути, щоб виклад матеріалу був виразним і літературно грамотним, уникати повторень і марнослів'я. До того ж необхідно дотримуватися таких загальних правил:

– наукових текстах не рекомендується вести мову від першої особи однини (судження краще висловлювати в безособовій формі);

– при згадуванні в тексті прізвища обов'язково перед ним ставити ініціали;

– кожний розділ (пункт) починати з нової сторінки;

– при викладі різних поглядів і наукових положень, цитат, витягів з літератури, необхідно покликатися на використане джерело.

У рефераті відомості про використане першоджерело (бібліографічний поклик) подають після цитати у квадратних дужках: спочатку вказують номер джерела зі списку використаної літератури, а потім через кому – сторінку (сторінки) у тексті оригіналу, наприклад, [2, 145]; [4, 38-40].

У Висновкахнеобхідно сформулювати теоретичні та практичні рекомендації, що випливають з проведеного аналізу, наводяться як науково-теоретичні, так і практичні підсумки проведеного аналізу за проблематикою реферату. Вони мають логічно пов'язуватися із змістом викладеного матеріалу.

Список літературимістить перелік використаних літературних джерел та публікацій. Список складають за алфавітом і пронумеровують.

Відомості про книгу подають у такому порядку:

1. прізвище, ініціали автора (на початку назви книжки прізвище автора може бути відсутнім);

2. назва, підзаголовок;

3. вихідні дані (місце видання, видавництво і рік видання, кількість сторінок).

Якщо йдеться про статтю, надруковану в збірнику або часописі, то після автора і назви публікації вказують також:

1. назву збірника, журналу, газети;

2. місце видання і рік видання (якщо збірник);

3. рік, номер журналу або дату виходу газети, сторінку.

У бібліографічному описі не дозволяється скорочувати прізвища авторів, а також заголовки книг і статей. Скорочують тільки назви міст: Київ (К.), Москва (М.), Санкт-Петербург (СПб.) Назви інших міст пишуть без скорочень.

При використанні відомостей з Інтернету обов’язково потрібно посилатися на відповідний електронний ресурс.

Додатки включають матеріали, що доповнюють основний текст реферату. Це можуть бути таблиці, схеми, ілюстрації, фото, словник термінів, афоризми та ін. Додаток є бажаною, але не обов'язковою частиною реферату.

       Вимоги до оформлення.Обсяг реферативної роботи має складати до 10-20 сторінок. Матеріал цієї письмової праці розподіляється рівномірно у відповідності до плану реферату: вступ, основна частина (2-3 питання), висновки, список літератури, додатки (схеми, таблиці, зразки документів). Стиль викладу матеріалу має бути науково-діловим. Реферат має бути акуратно написаний від руки чи надрукованим на комп'ютері з дотриманням стилістичних і граматичних норм. Сторінки мають бути нумеровані.

Якщо текст реферату набирається на комп'ютері, треба дотримуватися таких правил:

  • набір тексту здійснюється стандартним 14 шрифтом Times New Roman;
  • назви розділів краще набирати 14-им шрифтом (усі великі напівжирні), а пункти і підпункти виділяти напівжирним курсивом;
  • міжрядковий інтервал – 1,5;
  • відступ в абзацах – 1,25 см;
  • текст реферату необхідно друкувати, залишаючи береги таких розмірів: лівий – 25 мм, правий – 15 мм, верхній – 20 мм, нижній – 20 мм;
  • нумерація сторінок зверху посередині;

       При оцінці реферату викладач виходить з наступних критеріїв:

· відповідність теми реферату змісту;

· достатність і сучасність залучених до розгляду нормативних  джерел;

· аналітичність роботи;

· методологічна коректність;

· не тривіальність суджень;

· новизна погляду;

· обґрунтованість висновків;

· логічність побудови;

· стиль роботи і оформлення реферату.

 

ОСОБЛИВОСТІ МОВНОГО СТИЛЮ РЕФЕРАТУ

 

Для написання реферату використовується науковий стиль мовлення. У науковому стилі легко відчутний інтелектуальний фон мови створюють такі конструкції:

· Предметом подальшого розгляду є ...

  • Зупинимося спочатку на аналізі останньої…
  • Ця діяльність може бути визначена як ...
  • З іншого боку, слід підкреслити, що ...
  • Це твердження одночасно передбачає і те, що ...
  • При цьому ... має (може) розглядатися як ...
  • Розглянута форма ...
  • Ясно, що ...
  • З вищенаведеного аналізу ... з усією очевидністю випливає ...
  • Довід не знімає його питання, а лише переводить його рішення ...
  • Логіка міркування призводить до наступного ...
  • Як добре відомо ...
  • Слід зазначити ...
  • Таким чином, можна з достатньою впевненістю сказати, що ...

Різноманіття способи організації складного речення уніфікувалися в науковій мові до деякої кількості найбільш переконливих. Зайвими виявляються головні пропозиції, основне значення яких формується дієслівним словом, що вимагає висловлювання. Опускаються малоінформативні частини складного речення, в складному реченні спрощуються союзи. Наприклад:

Не слід писати Слід писати
Ми бачимо, таким чином, що в цілому ряді випадків Таким чином, в ряді випадків
Наявні дані показують, що За наявними даними
Представляє собою Представляє
Для того щоб Щоб
Зближуються між собою Зближуються
З таблиці 1 ясно, що Згідно таблиці 1.

 

 

Додаток 1

Міністерство освіти і науки України

Криворізький технічний університет

 

Кафедра філософії

 

 

РЕФЕРАТ

З ПІДПРИЄМНИЦЬКОГО ПРАВА

на тему:

«…………..»

Студентки (студента)

… курсу група …

П І Б

Науковий керівник…

 

м. Кривий Ріг

2010

ТЕМИ РЕФЕРАТІВ

 

1. Загальні положення про підприємництво, поняття та види підприємницької діяльності.  

2. Поняття, суб’єкти та принципи підприємницької діяльності.     

3. Підприємець і держава.     

4. Основні чинники, що заважають розвиткові підприємництва в Україні та шляхи йх подолання.    

5. Організаційно-правові форми суб’єктів підприємницької діяльності .    

6. Майнові права суб’єктів підприємницької діяльності

7. Поняття та види підприємств .    

8. Об’єднання підприємств .    

9. Господарські товариства як суб’єкти підприємницької діяльності .    

10. Поняття господарських товариств .    

11. Правовий статус акціонерного товариства .    

12. Правовий статус товариства з обмеженою відповідальністю .    

13. Правовий статус товариства з додатковою відповідальністю, повного товариства, командитного товариства .   

14. Умови здійснення підприємницької діяльності .    

15. Державна реєстрація суб’єктів підприємницької діяльності .   

16. Ліцензування підприємницької діяльності .    

17. Патентування підприємницької діяльності .    

18. Правові засади державного регулювання підприємницької діяльності в Україні .          

19. Правовий статус Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва .   

20. Державне регулювання економічної конкуренції та обмеження монополізму в підприємницькій (господарській) діяльності .   

21. Правовий статус Антимонопольного комітету України 

22.Угоди і зобов’язання в підприємницькій діяльності .    

23. Представництво і довіреність .    

24. Загальні положення про зобов’язання .   

25. Юридична відповідальність суб’єктів підприємницької діяльності за правопорушення в сфері підприємницької діяльності..    

26. Цивільно-правова (майнова) відповідальність суб’єктів підприємницької діяльності.     

27. Дисциплінарна і матеріальна відповідальність у сфері підприємництва .    

28. Адміністративно-правова відповідальність суб’єктів підприємницької діяльності .    

29. Кримінальна відповідальність СПД.    

30. Правове регулювання банкрутства СПД.

31. Поняття банкрутства. Учасники провадження у справах про банкрутство .   

32. Провадження у справах про банкрутство.     

33. Ліквідаційна процедура.     

34. Мирова угода.    

35. Припинення провадження у справі про банкрутство.     

36. Правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності

37. Поняття, суб’єкти та приниципи зовнішньоекономічної діяльності .    

38. Ліцензування та квотування (умови здійснення) зовнішньоекономічної діяльності .   

39. Спеціальні (вільні) економічні зони .   

40. Поняття зовнішньоекономічного договору.     

41. Загальна характеристика Міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів.     

42. Захист прав суб’єктів підприємницької діяльності .    

43. Загальні засади організації судової влади.     

44.Розгляд справ господарськими судами. Виконання рішень, ухвал, постанов господарського суду.     

45. Правовий статус Міжнародного комерційного арбітражу. Винесення, визнання та виконання арбітражних рішень .   


Дата добавления: 2018-05-30; просмотров: 146; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!