ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ЗАХІДНОЄВРОПЕЙСЬКОЇ ПОЛІТИКО-ЮРИДИЧНОЇ ДУМКИ (пер. пол. ХІХ ст.)



Англійський лібералізм. Теорія утилітаризму І. Бентама. Право і закон. Межі законодавчого регулювання суб’єктивних прав людини. Право як вираз волі суверена. Необхідність правової реформи.

Конституційно-правові погляди Дж. Мілля. Свобода індивіда - громадянська і політична. Індивід і суспільство, їх спільний самозахист. Преставницьке правління.

Французький лібералізм. Особиста і політична свобода за Б. Констаном у давніх і сучасних європейських народів. А. де Токвіль про принципи народовладдя в США, співвідношення рівності і свободи. Правові і політичні погляди утопічного соціалізму (Ш. Фур’є, Р. Оуен, А. Сен-Сімон), загальна характеристика (майбутній державний лад, політика і управління).

Філософський позитивізм О. Конта. Проект соціократії. Світська і духовна влада. Юридичний позитивізм Дж. Остіна. Право і закон, їх джерела.

 

 16. ПРОЕКТИ ДЕРЖАВНИХ ПЕРЕТВОРЕНЬ В

РОСІЇ І УКРАЇНІ (перша половина ХІХ ст.)

  

Проект державних перетворень Михайла Сперанського і контрпроект М.Карамзіна. Ідеї про державу і право декабристів Росії і України. Конституційний проект П. Пестеля в “Руській Правді”. Конституційні проекти М. Муравйова.

Проект слов’янського союзу Кирило-Мефодіївського товариства. Суспільно – політичний ідеал Т. Шевченка. Природні права. “Праведний закон”. “Конституція республіки“ Г. Андрузького про федерацію слов’ян.

 

ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ЄВРОПЕЙЬКИХ КОНЦЕПЦІЙ

ДЕРЖАВИ І ПРАВА др. пол. ХІХ ст.

Розвиток лібералізму. Ліберальне вчення про право і державу Р. Ієрінга. Закон причинності. Юриспруденція інтересів.

Г. Еллінек про право і мораль, їх джерела. Г. Спенсер про суспільство як живий організм, два типи суспільства, мета права.

Марксистське вчення про державу і право. К. Маркс і Ф. Енгельс про природу і сутність держави і права. Ідеї диктатури пролетаріату. Держава і право в комуністичній формації.

Анархізм про державу і право. П. Прудон про капіталізм і власність, державу і закони. Концепція анархо-індивідуалізму М. Штірнера. Концепція анархо – колективізму М. Бакуніна.

Аристократична концепція держави і права Ф. Ніцше. Роль волі і сили, аристократії і народу в історії. Держава, політика, право. Війна і мир.

 

 18. ВЧЕННЯ ПРО ДЕРЖАВУ І ПРАВО В УКРАЇНІ І

РОСІЇ (друга половина ХІХ ст.)

Україна і Росія у другій половині ХІХ ст. М. Драгоманов про походження права і держави, їх сутність. Іван Франко про державну владу, майбутній державний лад, національну свободу.

Основні напрямки політико-правових вчень в Росії. Консерватизм про самобутність Росії, монархію, представницьку форму правління і політичну свободу. О. Градовський про монархію, теорію поділу влади. Охоронний лібералізм: Б. Чичерін про представницьке правління, об¢єктивне і суб¢єктивне право, державу і громадянське суспільство. Розробка теорії “російського соціалізму”. О. Герцен і М. Чернишевський про соціальну революцію, майбутній бездержавний соціалізм.

 

 19. ТЕОРІЇ ПРАВА І ПРАВОВОЇ ДЕРЖАВИ В

УКРАЇНІ І РОСІЇ (кінець ХІХ — початок ХХ ст.)

Витоки теорії правової держави. Її розробка в Україні і Росії. Розробка теорії правової держави. Б. Чичерин про права і свободи людини і громадянина. Теорія конституціоналізму.

М. Ковалевський про основні ознаки правової держави. В. Гессен про представницьку демократію, верховенство права, функції держави. П. Новгородцев про правовий і суспільний ідеал. С. Котляревський про “рівноправ’я” права і держави, умови прогресивних змін в організації державної влади і суспільного життя, адміністративну юстицію. Б. Кістяківський про владу в правовій державі, права і свободи людини і громадянина.

Соціологічні концепції права. С. Муромцев про правові відносини, правопорядок. Соціально - психологічне тлумачення права і держави М. Коркунова. М. Ковалевський про суспільну солідарність і право.

Формально - догматична концепція права Г. Шершеневича. Поняття права, його джерела, сутність і ознаки, норма права. Нормативно - етична концепція права. П. Новгородцев про абсолютний і відносний ідеал, моральний закон і правову свідомість. Б. Кістяківський про право, його багатоаспектність і головний зміст. Право як культурна цінність.

Психологічна теорія права Л. Петражицького. Імперативно-атрибутивний характер права, його диференція. Політика права.

 


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 275; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!