Перша допомога при пораненнях та кровотечах.

План-конспект уроку

Тема:Видикровотеч

Мета уроку:

1. Навчальна мета:узагальнитизнанняучнiв про рани, вивчитиособливостi рiзних видiв кровотеч, розглянути розташування головних кровоносних судин у тілі людини, дiзнатисяпропершу допомогу в разі артеріальних, венозних і капілярних кровотеч, зформувати в учнiв пiзнавальнийiнтерес до вивченнянаукових проблем, пов’язанихз кровотечою.

2. Розвиваюча мета: формувати вміння працювати з таблицями, розрізняти види кровотеч, самостійно робити висновки, давати розгорнуту відповідь, логічно мислити(абстрагувати, аналізувати, порівнювати, виділяти головне,узагальнювати і робити висновки ) , оформляти результати розумових операцій в усній та письмовій формі ; слухати і робити короткі записи в зошити, аргументувати і відстоювати свою думку.

3. Виховна мета:зформуватипочуття відповідальності не тільки за своє здоров’я, а й здоров’я оточуючих.

Тип уроку:комбінований.

Обладнання й матеріали:

1. Демонстраційне:презентація на тему «Види кровотеч», підручники.

2. Роздатковий матеріал: таблиці для заповнення, інструктивні картки.

Хід уроку

1. Організаційний момент(5 хвилин)

Привітатися, перевірити присутність учнів в класі та готовність до уроку, кожному на парту роздати таблиці та завдання для самостійного опрацювання.

2. Актуалізаціяопорнихзнань з моментами мотивації(5 хвилин)

1) Випишіть твердження характерні для артерій (I варіант ),вен (II варіант),

капілярів( IIIваріант ).

1.Судини несуть кров до серця.

2.Стінки щільні і пружні.

3.У судинах дуже мала швидкість руху.

4.Стінки утворені одним шаром клітин .

5.Судини несуть кров від серця .

6.Стінки утворені кількома шарами клітин, м’язовий шар малорозвинений.

7.Утворюють густу сітку, що пронизує всі органи і тканини.

8.Впадають у передсердя.

9.У судинах найбільша швидкість руху крові.

10.У судинах найбільший тиск крові .

11.Густо обплітають легеневі пухирці.

12.У судинах найменший тиск крові.

13.Крізь стінки проходять рідкі речовини і гази.

14.У судинах венозна кров перетворюється на артеріальну.

15.Стінки утворені кількома шарами клітин, м’язовий шар добре розвинений.

16.Цих судин в організмі найбільше.

17.Кров’яний тиск може падати до негативного.

18.На внутрішній стінці клапани мають вигляд кишень.

Учні обмінюються листочками та перевіряють за правильними відповідями, що озвучує вчитель.

2) Індивідуальне опитування учнів.

-Завдяки чому кров рухається по судинах?

- Що таке велике та мале кола кровообігу?

- Як регулюється кровообіг?

Підготовка учнів до роботи на уроці та озвучити нову тему.

Кровотечі виникають при ушкодженні судин внаслідок травми, руйнування стінок судин при хворобах (наприклад пухлинах, запальному процесі) тощо. Швидка значна втрата крові є дуже небезпечною, оскільки супроводжується зниженням кров’яного тиску, порушенням кровопостачання мозку, серця і всіх інших органів. Тому вона буває причиною загибелі людей, яких ще можна було б врятувати, надавши своєчасно першу допомогу. Як надати першу допомогу, повинен знати і вміти кожний.

3.Викладення нового матеріалу(25хвилин)

Кровотечі, їхкласифікація.

Кровотеча– цевитіккрові з ушкодженихкровоноснихсудин.

Зазвичай, здоровалюдинаможепережитикрововтрату в 10-15% об’ємукрові без будь-якихмедичнихускладнень. Донориздають 8-10% об’ємукрові.

Кровотечібуваютьзовнішні і внутрішні. При зовнішній кров витікає через рану, при внутрішній — виливається в тканини й органитіла, щоназиваєтьсякрововиливом.
Залежновід виду кровотечі та засобів, що є під руками, при наданніпершоїдопомогиздійснюютьтимчасовуабоповнузупинкукровотечі. Тимчасовузупиняють такими способами: затиснути пальцем судину, що кровоточить; накластикровоспиннийджгут і максимально зігнутикінцівку..

Кровотечіділять за походженням на:

1. Травматичні, викликаніушкодженнямсудин.

2. Нетравматичні, пов'язані з руйнуваннямсудинияким-небудьболючим процесом або з підвищеннямпроникностісудинноїстінки при деякихзахворюваннях.

Залежновід характеру ушкодженнясудин,розрізняютьтакікровотечі:

1. Капілярна кровотеча виникає навіть при незначному пораненні. Оскільки кров по капілярах тече повільно і під невеликим тиском, то капілярні кровотечі не призводять до значної втрати крові і легко зупиняються. Пошкоджені капіляри швидко закриваються тромбом,

що утворюється при зсіданні крові. Першою допомогою при капілярних кровотечах є знезараження перекисом водню або йодною настійкою місця поранення і накладання на нього чистої пов’язки.

2. Венозна кровотеча виникає при ушкодженні поверхневих вен. У цьому разі, особливо коли ушкоджені великі вени, зсідання крові не здатне швидко зупинити кровотечу. За короткий час можуть бути значні крововтрати. При венозних кровотечах кров витікає рівномірно і має темний колір. Щоб зупинити венозну кровотечу, досить накласти тиснучупов’язку. Перед цим рану знезаражують, а для зменшеннякровотечітимчасовопритискаютьпошкодженусудину. Після надання першої допомоги потерпілого відправляють у травматологічний пункт.

3. Артеріальна кровотеча особливо небезпечна для життя. Вона буває у вигляді пульсуючого струменя подібного до фонтану. Кров має яскраво-червоний колір. У цьому разі діяти треба негайно. Перш за все вище місця поранення треба швидко притиснути пальцем ушкоджену судину в точка, де прощупується пульс (малюнок), і накласти гумовий, чи з іншого матеріалу джгут. Щоб не пошкодити нерви і шкіру, його накладають поверх одягу, хустки або іншої м’якоїтканини. Коли джгута немає, можна скористатися ременем або ж зробити закрутку з будь-якого шнура, тканини. Для цього між тканиною і тілом вставляють міцну палицю і закручують тканину до зупинки кровотечі. Потім палицю прибинтовують до тіла. Після зупинки кровотечі потерпілого треба негайно відправити до лікарні. Джгут залишають на кінцівках не більше як на 1,5-2 години, а в холодну пору року – на 1 годину, інакше настане омертвіння тканин. Щоб цього тне сталося, до джгута приколюють записку з точним зазначенням часу його накладання. Якщо потерпілого за цей час не можливо доставити до лікарні , через 15-2 години послаблюють джгут на 1-2 хвилини. Якщо кровотеча продовжується, джгут знову затягують.

4. Внутрішні кровотечі(паренхіматозні) – кровотечі в черевну порожнину, порожнину грудей, черепа надзвичайно небезпечні. Встановити наявність внутрішньої кровотечі можна тільки за зовнішнім виглядом людини. Вона стає блідою, виступає холодний піт, пульс частішає і слабне. У такому разі треба негайно викликати швидку медичну допомогу. До її прибуття потерпілого кладуть або напівсидять і не рухають з місця. До ймовірного місця кровотечі (живота, грудей, голови) прикладають холодний компрес (мішечок із льодом чи снігом, грілку або пляшку з холодною водою).

5. Носова кровотеча (епістаксис) — кровотеча з порожнини носа, яку, зазвичай, можнапобачити при виділеннікрові через ніздрі. Розрізняють два типиносовихкровотеч: передній (найбільшчастий) та задній (меншчастий, але потребуєбільшоїуваги з боку лікаря). Іноді, у важчихвипадках, кров можепідніматися по носослізному каналу та витікатиназовні через очну ямку. Свіжа та зсіла кров можетакожстікати в шлунок, провокуючи нудоту та блювоту. Носова кровотечавкрайрідкозакінчуєтьсясмертю; так, в США за 1999 рікзафіксованолише 4 смертівідепістаксису з 2400000 смертей. Можливо, найвідоміша смерть відносовоїкровотечі — смерть Аттіли, щозахлинувсякров'юувісніпіслябурхливогозастілля з приводу власноговесілля.

Для зупинкиносовоїкровотечіпотерпілогонеобхіднопосадити і покласти на нісохолоджувальнийкомпрес. Якщо не допомагає,вводять до носовоїпорожнинитампонизі сте­рильного бинта, оброблені 3 %-м розчиномперекисуводню. Тампониможназалишати в носі 24 год.

 

6. Змішанакровотечавиникає при одночасномупораненніартерій і вен, найчастіше при пошкодженніпаренхіматознихорганів (печінка, селезінка, нирки, легені), маютьрозвинену мережу артеріальних і венознихсудин. А також при глибокихпроникаючихпораненняхгрудної та / абочеревноїпорожнини.

Перші три кровотечіназиваютьсязовнішніми, паренхіматозна - цевнутрішнякровотеча, кров виливається в порожнини і тканинитіла.Людина стає

блідою, виступає холодний піт, пульс частішає і слабне.

Перша допомога при пораненнях та кровотечах.

Основа першоїдопомоги при пораненнях – цезупинкакровотечі одним ізспособів та обробка ран. Правильна обробка рани перешкоджаєвиникненнюускладнень і майжевтричіскорочує час загоювання. Для цьогослідпостійнопам’ятати і виконуватитаківимоги і правила.

1. При сильнійкровотечі - зупинитиїї;

2. Не промивайте рану водою, за винятком рани відукусівтварин;

3. Не виймайте з рани шматки предметів. Якщовони лежать на поверхні ранискористайтесь стерильною салфеткою.

4. Не доторкайтесь до рани руками.

5. Не вводьте в рани антисептичнізасоби(йод, діамантовийзелений …).

6. Не залишайте рану відкритою.

7. Не засипайте рану порошками, не замащуйте мазями.

8. Забороняєтьсябезпосередньо на рану класти вату.

9. Перед накладаннямпов’язки добре вимийте руки.

10. По можливості, обробітькраї рани антисептичнимизасобами.

11. Іммобілізуйтепораненукінцівку в дещопіднятомуположенні.

12. Не накладайтепов’язкунадтотісно.

13. Тіснупов’язку через деякий час розріжте і зверху по нійнакладіть другу пов’язку.

14. При кульовомупораненніпов’язкунакладіть і на вхідний, і на вихідний отвори.

Подальша робота виконується групами по чотири-шість учнів з імітацією пошкоджень. Конкретне завдання кожній групі вказується в інструктивній картці.(Додаток №1)

4. Закріплення(8 хвилин)

А) Конкурс юних діагностів «Визначення типу кровотеч»

На дошці прикріплюється квітка (на серцевині записується запитання, а на пелюстках – завдання).

Пелюстка1. Щоб зупинити цю кровотечу, слід тимчасово притиснути ушкоджену судину, знезаразити рану і накласти тісну пов’язку. (Венозна).

Пелюстка2. Щоб зупинити кровотечу, слід вище місця поранення швидко притиснути пальцем судину в точках, де прощупується пульс, і накласти жгут. (Артеріальна).

Пелюстка3. Людина, в якої виникла ця кровотеча, стає блідою, виступає холодний піт, пульс частішає і слабне. До ймовірного місця кровотечі прикладають холодний компрес. (Внутрішня).

Пелюстка4. Ця кровотеча буває у вигляді пульсуючого струменя, подібна до фонтану. Кров має яскраво-червоний колір. Негайна допомога (Артеріальна).

Пелюстка5. У разі цієї кровотечі, пошкодження великих судин, зсідання крові не здатне швидко зупинити її, кров витікає рівномірно і має темний колір (Венозна).

Пелюстка6. Ця кровотеча виникає в разі незначних поранень. Не призводить до значної втрати крові й легко зупиняється (Капілярна).

Б) Учні об’єднуються у 4 групи ,кожна отримує своє завдання.

1 група – Капілярна кровотеча. 2 група – Венозна кровотеча.3 група – Артеріальна кровотеча.4 група – Внутрішня кровотеча

Заповнення таблиці(Додаток №2)

5. Підсумки уроку(1 хвилина)                                     

Оцінювання роботи учнів на уроці.

Висновок: Отже, кровотеча - це витіккрові з ушкодженихкровоноснихсудин. Існує декількапринципівкласифікацікровотеч, основні з них: зовнішні, внутрішні, капілярні, венозні, артеріальні, паренхіматозні, травматичні, атравматичні та безлічінших.

6. Домашнє завдання(1 хвилина)

Підготувати коротке повідомлення на тему:«Травматичний шок, йогоознаки та причини виникнення, перша допомога»

Читати§13-14


 

Додаток №1

Інструктивна картка № 1

Діагноз: артеріальна кровотеча з лівого передпліччя, капілярна кровотеча правої кисті.

Порядок дій

1. Притисніть пальцем артерію вище місця пошкодження (у цьому випадку плечову).

2. Місце накладення джгута накрийте бинтом, марлею або матерією.

3. Накладіть джгут, як показано на таблицях і малюнках у підручнику. До джгута прикріпіть записку з указівкою часу його накладення.

4. Обробіть рану й накладіть на неї стерильну пов’язку.

5. Після закінчення надання першої допомоги в разі артеріальної кровотечі обробіть місце капілярної кровотечі на правій кисті гідроген пероксидом або іодом, накрийте марлевою серветкою й накладіть пов’язку з бинта.

Інструктивна картка № 2

Діагноз: артеріальна кровотеча з лівої гомілки, капілярна кровотеча лівої кисті.

Порядок дій

1. Притисніть пальцем артерію вище місця пошкодження (у цьому випадку стегнову).

2. Місце накладення джгута накрийте бинтом, марлею або матерією.

3. Накладіть джгут, як показано на таблицях і малюнках у підручнику. До джгута прикріпіть записку з указівкою часу його накладення.

4. Обробіть рану й накладіть на неї стерильну пов’язку.

5. Після закінчення надання першої допомоги в разі артеріальної кровотечі обробіть місце капілярної кровотечі на лівій кисті гідроген пероксидом або іодом, накрийте марлевою серветкою й накладіть пов’язку з бинта.

Інструктивна картка № 3

Діагноз: венозна кровотеча з правої гомілки, капілярна кровотеча лівої кисті.

Порядок дій

1. Обробіть рану й тимчасово притисніть пошкоджену судину.

2. Накладіть пов’язку, що тисне, як показано на таблицях і малюнках у підручнику.

3. Після закінчення надання першої допомоги в разі венозної кровотечі обробіть місце капілярної кровотечі на лівій кисті гідроген пероксидом або іодом, накрийте марлевою серветкою й накладіть пов’язку з бинта.


 

Додаток №2

Вид кровотечі Симптоми Перша допомога
Капілярна      
Венозна      
Артеріальна      
Внутрішня      

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 279; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!