Правила зберігання документів



Структура Плану рахунків.

План рахунків можна поділити на 4 категорії:

1) 1 – 5 класи – балансова частина

2) 6 та 7 класи – частина доходів та витрат, на їх підставі складається фінансовий результат, а сальдо рахунків переноситься на рахунок «Результати поточного року, що очікують затвердження» - 5 клас, якщо прибуток то обліковується на рах. 5040, збиток - 5041

3) 8 клас – рахунки управлінського обліку – не регламентований для комерційних банків.

4) 9 клас – позабалансові рахунки

В План Рахунків містить 4 категорії та 9 Класів

Рахунки в Плані рахунків розміщуються за принципом зростання їх номерів та спадання ліквідності. Кожен клас включає рахунки 1.2.3.4 порядків:

1)Рах. 1 – го порядку – означають клас, містять одну цифру, першу

2)Рах. 2 – го пор. – означають розділ, містять дві цифри

3)Рах. 3 – го пор. - означають групу, містять три цифри

4)Рах. 4 – го пор. означають балансовий рахунок містять чотири цифри (приклад 1001)

Класи: 1- міжбанк. Операції. 2- операції з клієнтом. 3 – опер. З ЦП. 4 –фін. Та капітальні інвестиції. 5- капітал. 6- доходи. 7- витрати. 8- управлінські. 9- паза балан. Рах.

Балансові рахунки поділяються на постійні та тимчасові.

Постійні балансові рахунки:-Рах. для обліку рес. (1 та 3 класи);

Рах. для обліку зовнішніх джерел утворення рес. (2 , 3, 4 класи) –Рах. для обліку власних джерел утв. Рес. (к 5 клас)

До тимчасових належать рахунки для облікудоходів та витрат, що закриваються в кінці кожного звітного року.(6,7 кл.)

Контр активні рахунки – відображаються на стороні активів, контр пасивні – на стороні пасивів – капіталу та зобов’язань.

 

2.Платіжний оборот може бути двох форм:

■ готівковий - оборот грошей готівкою (щонадходятьдобанківабо ними видаються);

■ безготівковий - відбувається шляхом записів на рахунках у кредитнихустановах.

Обидвіформиможутьтрансформуватися. Так, при вкладенніготівки на рахунок, готівкастаєбезготівковими коштами. Відповідно, при видачі грошей кошти на рахункахперетворюютьсянаготівку. Отже, кошти, які є на рахунках, можна в будь-який момент обмінятинаготівку.

Обидвавиди грошей - складовіплатіжного обороту. Длябанківцідвіформи грошей маютьвеликезначення. У щоденнихопераціяхберуть участь готівковігроші: при виплатах і внесеннісум, при обміннихопераціях з іноземною валютою та ін. Готівковігрошівимагаютьвитрат, пов'язаних з придбанням, транспортуванням, охороною. Також причиною великих витратстаєзберігання грошей.

Щебільшучастину грошей, з якимипрацюють банки, становлятькошти на рахунках. При кожнійбезготівковійоперації, при перерахуванні в інші банки, при внутрішньобанківськихбухгалтерськихопераціяхвикористовуютькошти на рахунках. Витратищодозбереженняцихкоштів, транспортуваннятощовідпадають. Також і оперувати з ними простіше. Але все-таки і тут треба вжитизаходівбезпеки для уникненнязловживань та крадіжок.

Предмет та метод бухгалтерськогообліку в КБ

За методологічною та організаційною основою БО поділяється на: - Фін. Облік. – Управлінський облік. – податковий облік.

Предметом БО є банківська установа, що здійснює активні і пасивні банківські операції.

Об’єктом фін. обліку є А., зобов’язання та ВК. КБ.

Вивчення об’єкту обліку досягається за допомогою метод бух. обліку.( сукупність правил і прийомів для вивчення об’єкта обліку.)

Принципи БО:

1)безперервності діяльності – викор. на момент складання звітності, правління Б.не має ні намірів, ні потреб щодо ліквідації Б.чи скороченого обсягу операцій.

2)принцип достовірності – кожна банківська операцій відображається в обліку двійчі в однаковій сумі – за дебетом і кредитом.

3)Гр.. вимірювання

4)обережності (обачності)

5)нарахування

6,)відповідності

7)пріоритету змісту над формулою

8)консолідації

9)визначення (фіксування) дати операції

10)собівартості(незмінності початкової вартості)

11)відкритості

12) суттєвості

13)повноти БО

14)постійності правил БО

Баланс - основа БО, і подвійний запис, статті активів і пасивів оцінюються окремо та відображаються у розгорнутому вигляді, щоб запобігти завищенню або заниженню величини А і П.

 

4. .Особливостіпобудови Плану рахунків.

Рахунок - це основна одиниця накопичення І. фін. обліку і відкривається для кожної статті в елементах фін. звітності

У фін. обліку за допомогою рах. забезпечується:

 - всеохоплююча реєстрація госп. операцій, що впливають на фін. стан Б.;

- перевірка точності відображення госп. операцій.

Всі рах. які використовуються у фін. обліку Б. систематизовані у плані рахунків – це систематизований перелік рахунків в БО, що використовується для реєстрації банківських операцій.

1.Активи –це рес., що контролюються Б. в результаті попередніх подій і з яких передбачається отримання майбутньої економічної вигоди, притоку.

2,Зобов’язання –це поточні зобов’язання Б., що випливають з попередніх подій виконання яких пов’язане з відпливом ресурсів.

3.Капітал – залишкова частина після відрахування всіх зобов’язань. К= А – З(зобов’язаня)

4.Доходи – це збільшення ек. вигод у вигляді надходження А., або зменшення зобов’язань, що веде до збільшення ВК.

5.Витрати – це зменшення ек. вигод у вигляді вибуття А. або збільшення зобов’язань, що приводять до зменшення капіталу.

Фінансовий результат = доходи – витрати

5.Організація аналітичного обліку в КБ

Щоденна детальна інформація про здійснення банком певних операцій відорав на особовому рах. В основній формі аналіт.рах.

При формуванні аналіт-горах. кожному особовому рахунку надається відповідний номер, який може містити мінімально5, максимально 14 цифр або знаків.

Перші 5 повинні бути строго регламентовані, інші 9 – банк формує самостійно відповідно до параметрів аналіт-го обліку.

1111 1 111111111

 

1 2    3

1. номер балансового рахунку

2. ключовий розряд

3. інформація про аналітичний рахунок – резидентність, код країни, форма власності, цілі угоди.

До параметрів контр – агента можуть належать:код контр – агента;ідентифікаційний код;резидентність; вид економічної діяльності; форми власності.

6.Облік погашення депозиту.

У разі погашення депозиту(на дату закриття депоз-горах., в обліку відбуваються проведення: Д-т депозитного рахунка;К-т рахунка каси, поточного рахунка чи кореспондентського рахунка.

Одним ізрізновидівдепозитів є депозитиовернайт, якінадаються на термін не більше одного дня, тому сплата за користування депозитом відбувається разом з йогоповерненням.

· У разі залучення депозиту:

Д-ткореспондентськогорахунка

К-т рахунка 1610 «Депозит овернайт інших банків».

· У разі погашення депозиту:

Д-т рахунка 7011 «Процентні витрати за депозитами овернайт інших банків» (на суму процентів за депозитом)

Д-т рахунка 1610 «Депозит овернайт інших банків» (на суму депозиту)

К-т кореспондентського рахунка (на загальну суму).

 

7.Загальні правила розрахунків між банками.

Міжбанківські розрахунки являють собою систему, за допомогою якої проводиться виконання та регулювання платежів за грошовими вимогами і зобов'язаннями, котрі виникають між банками та їх клієнтами. Для здійснення міжбанківських розрахунків банки встановлюють кореспондентські відносини та відкривають один в одному кореспондентські рахунки.

Кореспондентський рахунок — рахунок, призначений для обліку розрахунків, які банк виконує за дорученням і на кошти іншого банку.Кореспондентські рахунки поділяються на рахунки ЛОРО та НОСТРО. Рахунок ЛОРО відкривається у банку для банку-кореспондента. Рахунок банку, відкритий у банку-кореспонденті. буде рахунком НОСТРО.для розрахунків між ба використовують такі рахунки: 1500(АП) кореспондент рах що відкриті в інших ба (ностро) . 1600 АП кореспондрах в інших ба. (лоро). Кореспондрах у НБУ 1200(А). 1300(п) кореспондрах НБУ в нашому банку(такий мине вчили).

 

Правила зберігання документів

При наведенні довідок, проведенні ревізій та обстежень зручно користуватися документами, які зберігаються згідно з визначеними правилами. Для цього документи, за якими протягом дня велися записи, у визначеній послідовності групують та брошурують. Так, меморіальні документи підкладаються в порядку зростання номерів балансових рахунків, які дебетовані, касові документи розподіляються на прихідні і видаткові.

Для правильного формування та брошурування документів потрібно врахувати деякі особливості:

■ різні строки зберігання документів;

■ є документи, які мають зберігатися окремо для зручності їх подальшої перевірки;

■ документи зі складним проведенням мають декілька записів (а не один) за дебетом рахунків тощо.

Довідки за документами видаються з дозволу головного бухгалтера або його заступника. Вилучення документів здійснюється тільки з дозволу керівника установи банку на письмові вимоги судових і слідчих органів, органів контролю, арбітражу або вищої установи банку на підставі акта вилучення. З документів, які вилучені, знімається копія. Копія разом з актом щодо вилучення і розпискою особи, яка отримала оригінал документа, зберігаються замість оригіналу.

 

9.ОсновніпринципибезготівковихрозрахунківвУкраїні.

Безготівковірозрахунки – церозрахункиякі проводить банк шляхом перерахуваннякоштів з рахункуплатника на рахунокодержувача, для цьоговикористовуютьплатіжніінструменти, такі як формибезготівковихрозрахунків, пластиковікартки.

Безготівкові операції базуються на таких принципах:

· банки списують кошти з рахунків тільки з доручення їхніх власників або з розпорядження стягувачів, що мають право на виконання примусового стягнення коштів з рахунків платників;

· ці розпорядження стягувачів та доручення платників про списання коштів з рахунків складаються на відповідних бланках розрахункових документ., форма та порядок оформлення яких визначаються «Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні у національній валюті»;

· платник може давати доручення на списання коштів зі свого рахунка на відповідному розрахунковому документі в електрон­ному вигляді, якщо це передбачено у договорі між ним і банком;

· у разі затримки зарахування коштів на рахунок клієнта понад встановлений термін банк сплачує на користь одержувача коштів пеню в розмірі, передбаченому угодою на здійснення розрахунково-касового обслуговування, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який нараховується пеня;

· розпорядження стягувачів щодо примусового списання коштів із рахунків платників приймаються банками незалежно від наявності достатнього залишку коштів для списання, але виконуються банком частково у межах наявного залишку коштів, а в невиконаній сумі повертаються стягувачам;

· за браком або недостатністю коштів на рахунку платника банк не здійснює обліку заборгованості платника та не веде реєстру розрахункових та виконавчих документів, не сплачених в строк;

· розрахункові документи на списання або примусове списання коштів з рахунка клієнта, які не виконуються з вини банку за браком або недостатністю коштів на кореспондентському рахунку банку, приймаються банком та обліковуються на позабалансовому рахунку № 9804 «Розрахункові документи, що не сплачені в строк з вини банку, та ті, за якими стягнення зупинено»;

· спірніпитання та взаємніпретензіїміж банками та їхнімиклієнтамирозглядаютьсявідповідно до укладенихугодабо у претензійно-позовному порядку.

 

10.Розрахунковий чек – це документ, що містить письмове доручення власника рахунку (чекодавця) банку-емітенту, в якому відкрито його рахунок, про сплату чекодержателю зазначеної в чеку суми коштів.

Для розрахунків чеками клієнти отримують у банку – емітенті чекові книжки. Фізичні особи можуть отримати розрахунковий чек для разового розрахунку.

Чекові книжки та чеки обліковуються на позабалансовому рахунку 9821 А "Бланки суворої звітності”.

Для здійснення розрахунків чеками суми ліміту депонуються на рахунках 2602 П Кошти в розрахунках суб’єктів господарської діяльності

2622 П Кошти в розрахунках фізичних осіб.

Реєстричеків, прийнятінаінкасо, обліковуютьсянарахунку 9830 А Документи і цінності, прийнятінаінкасо. Реєстричеків, відісланінаінкасодобанку – емітента, обліковуютьсянарахунку 9831 А Документи і цінності, відіслані на інкасо.

 

Бухгалтерські проводки

1.Видача чекової книжки

Дт 9910

Кт 98212.

2.Депонування суми ліміту

Дт 2600, 2620 платника

Кт 2602, 2622

3. Проведення розрахунків розрахунковими чеками, якщо клієнти обслуговуються в одному банку

- отримання розрахункового чеку з реєстром

Дт 2602, 2622

Кт 2600, 2620 одержувача

4. Проведення розрахунків розрахунковими чеками, якщо клієнти обслуговуються в різних банках

- в банку платника

- отримання розрахункового чека з реєстром, перерахування коштів до банку одержувача

Дт 2602, 2622

Кт 1200

- в банку одержувача

- отримання розрахункового чека з реєстром на інкасо

Дт 9830

Кт 9910

- відправлення розрахункового чека з реєстром на інкасо

Дт 9831

Кт 9830

- отримання коштів від банку платника

Дт 1200

Кт 2600, 2620 одержувача

Дт 9910

Кт 9831

4.Повернення невикористаної суми ліміту

Дт 2602, 2622

Кт 2600, 2620 платника

 

11.Облікрозрахунків з використаннямплатіжнихдоручень

Платіжнедоручення — церозрахунковий документ, щоміститьписьмоведорученняплатникаобслуговуючому банку про списаннязісвогорахунказазначеноїсумикоштів та їїперерахування на рахунокодержувача.
Платіжнедорученняоформляєтьсяплатником за формою, щовідповідаєвимогамІнструкції про безготівковірозрахунки в Україні в національнійвалюті, або за довільною формою, передбаченою договором міжплатником та банком. Платіжнедорученняприймається банком платника до виконанняпротягом десяти календарнихднів з датийоговиписки. Банк приймає до виконанняплатіжнедорученнявідплатника за умови, що сума цьогоплатіжногодоручення не перевищує суму, що є на йогорахунку. Платіжнідорученняплатникауразівідсутностічинедостатностікоштів на йогорахунку банк приймаєлишетоді, якщо порядок приймання та виконання таких платіжнихдорученьпередбачено договором міжплатником та банком.
Платіжнідорученнязастосовуються в розрахунках за товарними і нетоварними платежами.
Для перерахуваннякоштівпідприємствузв'язкуплатникподає до обслуговуючого банку платіжнедоручення, в якомузазначаєреквізитипідприємствапоштовогозв'язку, з рахункаякогосплачуватимутьсяпереказиїходержувачам, та номерисписківодержувачівкоштів.
Бухгалтерські проводки
1. Проведеннярозрахунківплатіжнимидорученнями, якщоклієнтиобслуговуютьсяводному банку:
Д-т 2600 платника
К-т 2600 одержувача
2. Проведеннярозрахунківплатіжнимидорученнями, якщоклієнтиобслуговуються в різних банках:
• в банку платника:
Д-т 2600 платника
К-т 1200
• в банку одержувача:
Д-т 1200
К-т 2600 одержувача

 

 

12.Сутність банківських карток та їх призначення

Національна система масовихелектроннихплатежів — це система безготівковихрозрахунків, при якійрозрахунки за товари та послугиздійснюються за допомогоюбанківськихплатіжнихкарток.Платіжнакартка — документ на носіїелектронноїінформації у виглядіпластиковоїкартки, щовипускається кредитно-фінансовимиустановами.

Платіжнакарткадаєможливістьйогопред'явниковіодержувати без оплати готівкоютовари та послуги, в тому числіпослуги з одержання через банківські установи готівки, та підтверджує особам, якінадаютьцітовари та послуги, що оплата їхвартості буде здійснена з рахунків у банківськихустановах.

Для здійсненняопераційізплатіжнимикартками НСМЕП необхідноодержатиліцензію (дозвіл) НБУ.

Учасникамисистеми є:

— тримачі (власники) карток — фізичні особи (в окремихвипадках і юридичні особи);

— підприємстваторгівлі та побутовогообслуговуваннянаселення, в якихвстановленоплатіжнітермінали;

— кредитно-фінансові установи (банк-емітент, банк-еквайр, розрахунковий банк).

Створення НСМЕП є значноскладнішим, трудо- та капіталомісткішимзавданням, ніжстворення СЕП.

Ключову роль у переведеннімасовихплатежів на безготівкову основу відіграютьпластиковікартки. Самі по собівони не є грішми і не здійснюютьобігу. Вони лише є підтвердженням того, щоїхнівласникимають на своїхрахункахпевну суму грошей, яку можуть привести в рух за допомогоюкарток і погаситисвоїзобов'язання. Проте вона можеприскоритиїхобіг, збільшитизалученняготівки в банківськийобіг, підвищитирівеньгрошово-кредитноїмультиплікації, щоможеспричинитизбільшенняпропозиції грошей та інфляційніпроцеси.

Одним ізфункціональнихпризначеньбанківськихпластиковихкарток є здійснення за їхдопомогоюплатежів, завдякичомуїхможнаназватиплатіжними. Протедеякі з них маютьще йіншепризначення — забезпечуватикредитуваннявласникакартки. Тому цюгрупукартокприйнятоназивати кредитними, а всіінші — дебетними.

 

13. див 18.

 

14Обов*язкові реквізити

Велике значення для автоматизації обліку має стандартизація документів. Усі документи, на підставі яких здійснюються операції і бухгалтерські записи, містять необхідні дані, що їх характеризують. Дані, які є елементами документа, називаються реквізитами.

Обов'язковими реквізитами банківських документів є:

■ назва установи банку;

■ дата;

■ зміст операції;

■ сума;

■ підписи відповідальних осіб.

Інші реквізити документа залежать від виду операції. Наприклад, при розрахункових операціях у документах вказуються назва та місцезнаходження платника і постачальника, а також банків, які їх обслуговують; номери балансових і позабалансових рахунків, за якими відображають операції; сума цифрами і літерами; коди опрацювання інформації; печатка і підписи посадових осіб клієнта, які відповідають за проведення операцій, та інші дані.

Реквізити в документах розміщені у відповідній послідовності: довідкові дані розміщені зліва, бухгалтерські і статистичні - справа. Таке розміщення реквізитів полегшує перенесення з них інформації в облікову систему. Кількість грошово-розрахункових документів, що подають у банк клієнти, і тих, що банк оформляє самостійно, повинна бути достатньою для відображення операцій за всіма особовими рахунками, а також для додатків до витягів із особових рахунків. Усі примірники документів, як правило, заповнюють на друкарських машинках в один прийом під копірку або шляхом розмноження оригіналів. Чеки, оголошення на внесок готівкою, квитанції та прихідні і видаткові ордери за вкладами заповнюють власноручно.

 

15.Функції власного капіталу
1. Фінансування діяльності на довгостроковий та поточний період у вигляді інвестицій у необоротні та оборотні активи на постійній основі, тобто коштами, що завжди і необмежено довго знаходяться в розпорядженні підприємства.
2. Гарантуваннямайновогозахисту прав власниківпідприємства (в акціонернихтовариствах - учасників) на частину статутного капіталу.
3. Захист прав кредиторів, якіздатнізвернутисвоївимоги на майнопідприємства в межах власногокапіталу і особливо в частинійого статутного фонду.
4. Розподілдоходів за результатами фінансового року міжвласникамипідприємства шляхом розкриттяструктуриінвестованихвласниками і прирівняних до них коштівіз метою визначеннячастки кожного власника, яка направляється на виплатудивідендів.
5. Розподіл майна підприємстваміжвласниками у випадкуліквідаціїпідприємства шляхом розкриттяструктуриінвестованихвласниками і прирівняних к власнимкоштів при визначеннічастки кожного власника.
6. Визначенняступенявлади кожного з власниківщодоприйняттярішень з управлінняпідприємством. Щобільшачасткавласника у статутному капіталі (щобільшим пакетом акційвінволодіє), то вищийступіньйоговпливу на підприємство.
7. Визначеннясамостійностіпідприємства. Щовищапитома вага власногокапіталу у загальномукапіталі, то незалежнішепідприємство у прийняторішень.
8. Компенсаціяпонесенихзбитківвідпоточноїдіяльності резервами створеними з нерозподіленогоприбутку.
9. Фінансуванняризикугосподарськоїдіяльності з найбільшризикованихоперацій, з якимпогоджуютьсявласникипідприємства і не погоджуютьсякредитори.

 

16.Особливості обліку депозитних операцій.

Банк відкриває клієнту строкові або ощадні депозитний рахунок на підставі наступних документів:

1)Депозитна угода

2)Картка із зразками підписів та відбиток печатки(для підприємств)

3)Паспорт або документи, що його замінює і зразка підпису (для фіз. осіб)

Депозитна угода укладається між банком підприємством. Вона засвідчує право комерційного банку керувати від юридичних і фізичних осіб грошовими коштами і право вкладників утримувати у чітко визначений строк суми депозиту та відсотків за користування ними.

В угоді зазначається: дата внесення депозиту, сума депозиту, форми зарахування коштів на депозитний рахунок, відсоткова ставка за користування депозитом, періодичність виплати відсотків, порядок повернення депозиту і відсотків після закінчення строку зберігання, відповідальність сторін, умови розірвання угоди. В угоді приставляється номер відритого особового рахунку.

Підписана депозитна угода передається в бухгалтерію. Всі особові рахунки підлягають реєстрація, як у бухгалтерії, так і в депозитному відділі банку. Дати відкриття депозитного рахунку і дату надходження (перерахування) грошей на депозит.

Форма надходження грошей обумовлюється угодою. Підприємство мають право перерахувати кошти на депозитний рахунок тільки з поточного рахунку. Фізичні особи можуть внести кошти готівкою або перерахувати з поточного рахунку

 


Дата добавления: 2018-05-13; просмотров: 151; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!