Обробка результатів вимірювань

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №2(ІС)

 

ВИЗНАЧЕННЯ СЕРЕДНІХ РОЗМІРІВ ПІКСЕЛІВ РІДКОКРИСТАЛІЧНИХ ЕКРАНІВ МОБІЛЬНИХ ТЕЛЕФОНІВ

Мета: вивчити будову і принцип роботи рідкокристалічних моніторів, визначити середні розміри пікселів екрану мобільного телефону.

Теоретичні відомості

 

Інформаційний зв’язок між користувачем і комп’ютером забезпечує найчастіше монітор і принтер. У перших комп’ютерів практично не було засобів індикації. Користувач мав у своєму розпорядженні набір ламп, які могли світитися, або роздруківку результатів роботи на принтері. Все змінилося з появою моніторів. Монітор (дисплей) – це пристрій для перетворення цифрової і (або) аналогової інформації у відеозображення.

 Перші монітори були дуже примітивні, текст у них відображався тільки в одному, зеленому кольорі. Все ж їх поява стала важливим технологічним проривом, оскільки дала можливість вводити і виводити дані в пам’ять комп’ютера в режимі реального часу. Пізніше з’явились кольорові монітори, збільшився розмір екрану, виникли різноманітні технології їх виготовлення. Технічні характеристики сучасних моніторів можуть задовольнити найвибагливішого користувача.

Серед великої кількості технічних параметрів моніторів найголовнішим є роздільна здатність монітора. Це лінійний розмір мінімальної деталі, яку можна розрізнити на екрані. Даний параметр характеризується кількістю елементів розкладу – пікселів (pixel) – по горизонталі і вертикалі екрана. Чім більша кількість пікселів, тим більш детальне зображення формується на екрані.

Серед основних типів моніторів на даний час можна виділити LCD-монітори, плазмові (PDP) - монітори і кінескопи (CRT).

Робота LCD-монітора (Liquid Cristal Display, рідкокристалічний монітор (РК-монітор)) базується на явищі поляризації світла. Відомо, що світлова хвиля складається з багатьох цугів електромагнітних хвиль, які випромінюються окремими атомами. Площина коливань (площина коливань світлового вектора – вектора напруженості електричного поля ) для кожного цугу орієнтована випадково. Тому в природному світлі коливання різних напрямків швидко і хаотично змінюють одне одного. Світло, в якому напрямки коливань якимось чином впорядковані, називається поляризованим. Якщо коливання світлового вектора відбувається в одній площині, світло називають плоскополяризованим. Площина, в якій коливається світловий вектор, називається площиною коливань. Площину, перпендикулярну до площини коливань, називають площиною поляризації

Плоскополяризоване світло можна отримати з природного за допомогою поляризаторів. Ці прилади вільно пропускають коливання, паралельні до площини поляризатора і повністю затримують коливання, перпендикулярні до цієї площини.

Головною складовою екранів РК – моніторів є цианофеніл – речовина, яка знаходиться в рідкому стані, але має деякі властивості кристалічних тіл. Зокрема вона має властивість поляризувати світло. Вигляд молекул цианофенілу показано на рис.2.

Екран LCD-монітора складається з масиву пікселів, якими можна керувати при відображенні інформації (див. рис.  3 і 4).

Рис. 3. Екран LCD-монітора.

 

 

 

Рис. 4. Масив пікселів екрану LCD-монітора.

 

Цей екран має декілька шарів, серед яких основну роль відіграють дві панелі, виготовлені з вільного від натрію і дуже чистого скляного матеріалу (називають субстратом або основою), між якими власне і знаходиться тонкий шар рідких кристалів (див. рис. 5). На панелях основи є борозни, які направляють молекули цианофенілу, надаючи їм певну орієнтацію. Борозни панелей основи перпендикулярні між собою. Світло від лампи заднього (або бокового) освітлення, проходячи через поляризуючу плівку попадає на перше скло основи поляризованим. LСD – рідкі кристали повертають площину поляризації світла на 90 градусів, внаслідок чого воно проходить через скло другої основи, кольоровий фільтр і вихідний поляризуючий фільтр не послаблюючись. Для керування інтенсивністю вихідного світла служить керуююча напруга, яка подається на кожний субпіксел між двома основами (див. рис. 6 і 7).

Рис. 5. Принцип роботи LCD-монітора.

 

Рис. 6. Принцип роботи LCD-монітора.

Рис. 7. Принцип роботи LCD-монітора.

 

Ця напруга, в залежності від величини, може змінювати орієнтацію головної осі LCD – молекул, таким чином регулюючи інтенсивність світла на виході з другого поляризатора.

Принцип дії PDP - монітора базується на свіченні люмінофора під дією ультрафіолетового випромінювання, яке виникає після плазмового розряду. Кожний субпіксел PDP - панелі є флюоресцентною мініампулою (200мкм х 200мкм х 100мкм), яка може випромінювати світло тільки однієї довжини хвилі (див. рис. 8). Це забезпечується покриттям поверхонь ламп трьома видами люмінофора. На таку лампу з інертним газом (ксеноном або неоном), що знаходиться між прозорими хромо-мідними електродами, подається висока напруга, яка викликає плазмовий розряд. Відбувається розпад інертного газу на позитивнозаряджені іони і електрони, які під дією прикладеної напруги рухаються до катода і анода відповідно. При своєму русі електрони збуджують нейтральні атоми газу, що, в свою чергу, приводить до випромінюваннями ними хвиль ультрафіолетового діапазону. Ультрафіолетове випромінювання, попадаючи на основу піксела, покриту люмінофором, викликає свічення останнього у видимому діапазоні хвиль. Поверхня кожного піксела покрита своїм люмінофором для отримання світла певного кольору. Величиною керуючої напруги регулюється яскравість свічення піксела. Принципова схема PDP - екрана представлена на рис. 9.

Рис. 8. Будова субпіксела плазмової панелі.

Рис. 9. Принципова схема PDP - екрана.

Електронно-променевий монітор, кінескоп(CRT - Cathode Ray Tube, ЕПТ – електронно-променева трубка). Принцип роботи цього монітора базується на технології емісії електронів. Отримуючи сигнал від керуючих систем комп’ютера (див. рис. 10), монітор своєю електронно-променевою гарматою Пвипускає потік електронів з катода К через отвір в аноді А на екран Е, який складається з „тіньової маски” (для кольорових моніторів) і скляної пластини з люмінесцентним покриттям (люмінофор) Л. На екрані створюється зображення. Керує потоком електронів відхиляюча система С1 і С2, яка за допомогою електромагнітного поля змінює напрямок руху потоку електронів. Цей потік, проходячи через тіньову маску, попадає на люмінофор. Люмінофор – речовина, атоми якої випромінюють світлові промені видимого діапазону при бомбардуванні його зарядженими частинками.

Рис.10. Електронно-променевий монітор.

 

Отже, ЕПТ мають наступні основні елементи:

1. Електронна гармата (для чорно-білих моніторів – одна, для кольорових – три);

2. Відхиляюча система, тобто набір електронних „лінз” для формування пучка електронів;

3. тіньова маска, яка забезпечує точне попадання електронів від певної гармати в необхідну точку екрану;

4. Шар люмінофору, який формує зображення при попаданні електронів на екран.

В свою чергу електронна гармата складається із підігрівача, катода, що емітує потік електронів, і модулятора, що прискорює і фокусує пучок електронів.

 

Порівняльні характеристики LCD, PDP і CRT представлені в табл. 1.

 

Таблиця 1.

Параметр РК (LCD) Плазма (PDP) Кінескоп (CRT)
Принцип роботи Управління світлом лампи підсвічування, яке проходить через шар рідких кристалів за рахунок зміни ними площини поляризації Свічення люмінофора екрану під дією ультрафіолетових променів при розряді в плазмі Свічення люмінофора екрану під дією електронного променя, який формується електронною гарматою
Ресурс роботи 60000 год. – лампа підсвічування; 250000 год. – робота екрану 25000 год. 25000 год.
Яскравість 170 до 500 cd/m2 (кандела/м2) 300 до 1000 cd/m2 80 до 300 cd/m2
Контрастність Від 150:1 до 600:1 Від 200:1 до 3000:1 Від 350:1 до 750:1
Кут огляду Від 10° до 170° Близький до 180° Близький до 180°
Час реакції пікселя Від 15 до 50мс не помітно оку не помітно оку
Дефекти екрану допускаються допускаються ні
Якість фокусування ідеальна ідеальна від задовільного до дуже доброго
Геометричні викривлення ні ні можливі
Можливі роздільні здатності встановлені встановлені різні
Однорідність свічення незначно яскравіше по краям рівномірне незначно яскравіше в центрі
Вплив магнітних полів ні ні так
Температура корпусу під час роботи незначна висока середня
Потужність, яка використовується мала висока середня
Ціна для великих розмірів екрану найбільша висока, але менша РК дешевша РК та плазми
Вага та габарити менші плазми та кінескопа більші РК та менші кінескопа найбільші

 

 

Хід роботи

1. Внести включений мобільний телефон під окуляр мікроскопа.

2. Зафіксувати початок першого пікселя  за допомогою шкали мікроскопа.

3. Відрахувати 10 пікселів по горизонталі і визначити за допомогою шкали мікроскопа кінець 10 пікселя .

4. Дослід повторити не менше трьох разів для 10 пікселів в інших місцях екрана.

5. Повторити пункти 1 – 4 для 10 пікселів по вертикалі екрана з визначенням координати початку  і кінця .

6. Визначити розміри пікселів по горизонталі і вертикалі за формулами (1) і (2).

,                                        (1)

.                                        (2)

7. Результати вимірювань занести до таблиці вимірювань.

Таблиця вимірювань.

           

N п/п
1            
2            
3            
Серед.    

Обробка результатів вимірювань

 

1. Обчислити площу піксела за формулою (3).

.                                                 (3)

2. Визначити абсолютні похибки вимірювань хс і yc за формулами:

 і .                             (4)

3. Визначити середню похибку вимірювань за формулами:

 і .                              (5)

4. Визначити відносну похибку вимірювання площі піксела за формулою:

.                                               (6)

5. Виміряти штангенциркулем довжину У та ширину Х екрана мобільного телефону.

6. Обчислити площу екрана за формулою:

.                                                (7)

7. Визначити кількість пікселів екрану мобільного телефону за формулою (8).

.                                            (8)

Записати кінцевий результат у вигляді:

%

 

Контрольні запитання

 

1. Які явища називають поляризацією світла ?

2. Яке світло називається плоскополяризованим ?.

3. Чому природне світло неполяризоване ?

4. Як можна поляризувати світло ?

5. Сформулюйте закон Малюса ?

6. В чому заключається закон Брюстера ?

7. Поясніть принцип роботи рідкокристалічних моніторів ?

8. Поясніть принцип роботи PDP – монітора ?

9. Поясніть принцип роботи електронно-променевого монітора?

10.  В чому переваги і відмінності РК, PDP і ЕПТ – моніторів?

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 113; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!