Форми проведення перестрахувальних операцій



Договори перестрахування можна поділити на дві форми проведення перестрахувальних операцій, які відрізняються системою розподілу ризиків між перестрахувальником і перестраховиком - це пропорційна і непропорційна форми.

Пропорційна форма перестрахування передбачає часткову участь сторін у розподілі відповідальності. Використовується тоді, коли компанія починає вести страхову діяльність, при обов’язкових видах страхування відповідальності.

На практиці страхової роботи сформульовані слідуючи форми договорів пропорційного перестрахування: квотна; ексцедентна; квотно-ексцедентна.

Квотне перестрахування проводиться за договором, в зв’язку з яким цедент зобов’язаний передати перестраховику долю у всіх ризиках даного виду, а перестрахувальник зобов’язується прийняти ці долі, які виражаються в відсотках від страхової суми.

Договори квотного перестрахування прості в обслуговування і не трудомісткі перед усе для цедента. Цедент передає перестрахувальнику пропорційну частку отриманих за даний термін часу страхових премій та залишає на своєму рахунку комісійне винагородження за передачу ризику, яке було раніше обговорено при укладені договору перестрахування.

Недоліки квотного перестрахування: воно зменшує ризик цедента по всім договорам, переданим в перестрахування, але не тягне за собою достатнього вирівнювання залишкової частини страхового портфеля, яка зв’язана з особистою участю цедента в покритті ризику.

Ексцедентне перестрахування використовується в випадках, коли застраховані ризики різні за страховими сумами. При цьому цедент несе відповідальність за всіма ризиками у розмірі страхової суми, яка менша або дорівнює власному утриманню, а перестраховик – за всіма ризиками, де страхова сума перевищує розмір власного утримання цедента.

Ексцедент – залишок страхової суми, що створюється зверху власного утримання страховика або перестраховика і повністю надходить у перестрахування.

Обслуговування договорів ексцедентного перестрахування трудомістке зі сторони цедента, бо виникає необхідність самостійного вивчення кожного страхового договору, частина ризиків якого передається в перестрахування. Трудомісткість виражається в виділенні групи об’єктів страхування, які в результаті одного стихійного лиха можуть бути частково пошкоджені або повністю знешкоджені. Водночас робиться оцінка максимально можливої втрати по кожному ризику.

Перевага ексцедентного перестрахування – забезпечує максимальне вирівнювання страхового портфеля, який залишається на особистому ризику цедента. Крім того, в рамках договору, менша сума страхових платежів передається перестрахувальнику. В кінцевому підсумку, при даному договорі цедент утримує всю сукупність дрібних страхових ризиків на власному утримані. Місткість ексцедентного договору складається із суми власного утримання цедента і покриття перестрахування.

Ексцедент суми – ексцедентний договір перестрахування, при якому всі ризики, страхова сума яких перевищує власне утримання цедента, підлягають переданню на перестрахування в межах визначеного ліміту.

Непропорційне перестрахування – відшкодування, яке надається перестраховиком, визначається тільки розміром збитку і не залежить від страхової суми, а тому немає пропорційного поділу відповідальності за окремими ризиками і оригінальною премією.

Призначення непропорційного перестрахування – гарантувати відповідальність страховика за прийнятими ризиками щодо великого сукупного збитку за визначений період.

Два типи договору непропорційного перестрахування:

1) договір ексцедента збитку  ризиковий ексцедент збитку  катастрофічний екцедент збитку;

2) договір ексцедента збитковості.

Ексцедент збитку – договір пропорційного перестрахування, застосовується страховиками для захисту від великих і не передбачуваних збитків.

Ексцедент збитковості – договір непропорційного перестрахування, який дає змогу страховику захищати себе при певних видах страхування на випадок, якщо наслідки перевищують рівень збитковості.

У непропорційному перестрахуванні цедент сам оплачує збитки до певного розміру, а перевищення цього розміру оплачує перестраховик у межах ліміту відповідальності за договором. Відповідальність за непропорційним договором установлюється в абсолютній формі (договір ексцедента збитку) або у відсотках (договір ексцедента збитковості).

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 494; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!