Системи утворення посадок. Типи посадок: з зазором, натягом, перехідні

Точність виготовлення деталей машин

 

Взаємозамінність – властивість незалежно виготовлених деталей займати своє місце в вузлі без додаткової обробки при збиранні.

Взаємозамінність деталей машин забезпечується системою допусків та посадок.

 

 

Стандартизація – дія, яка полягає в знаходженні рішень для задач, що мають повторюватись, в галузях науки, техніки і економіки. Головна задача стандартизації – створення системи нормативно-технічної документації, що відповідає прогресивним вимогам до продукції, до її розробки, виробництву та застосуванню а також контроль за правильністю використання цієї документації.

 

Напрямки стандартизації:

- Уніфікація – зведення конструктивних рішень машин та механізмів, а також їх частин, вузлів та деталей до технічно обґрунтованого мінімуму типів. В процесі уніфікації використовують принцип спадковості: в нових виробах використовують стандартизовані вузли та деталі, що застосовувались в інших конструкціях з великою кількістю однакових базових та приєднувальних розмірів.

- Агретування – метод створення та експлуатації машин шляхом застосування уніфікованих та стандартизованих збиральних одиниць. Агретування дозволяє отримувати машини з різноманітними призначеннями та спростити ремонт і модернізацію  

 

Розміри та їхні відхилення

 

Розмір – числове значення лінійної одиниці у вибраних одиницях (міліметрах). Розрізняють дійсні, граничні та номінальні розміри.

дійсний – це розмір, що встановлюється вимірюванням;

граничні (найбільший ,  та найменший , ) – це розміри в межах яких знаходиться дійсний розмір;

номінальний розмір , – це розміри які вказують на кресленні та отримують з розрахунків або з конструктивних міркувань.

 

  Вал Отвір
Верхнє відхилення
Нижнє відхилення
Допуск

 

Наприклад:

Отвір

допуск ;

 

Вал

допуск ;

 

 

 

 

 

Допуски та квалітети

 

Допуском називають різницю між найбільшим та найменшим граничними розмірами. Для утворення різних посадок необхідне різноманітне розміщення поля допуску відносно нульової лінії. Нульова лінія – лінія, що відповідає номінальному розміру, від якої відкладають відхилення розмірів: додатні – вгору; від’ємні – вниз. Передбачено 28 розміщень полів допуску, що  позначаються літерою латинського алфавіту – великою для отворів (Н9, Js8) та малою для валів (h6, js7)

 


 

 

 

Рисунок 2 – Схема розташування полів допусків

 

Цифрою після літери встановлюється квалітет-клас точності. Чим більша цифра, тим більший допуск, тим менші вимого до точності і простіше та дешевше виготовлення деталі. Всього передбачено 19 квалітетів: 01; 0; 1; 2; …; 16; 17., що визначають допуск на виготовлення:

1…4 – кінцевих мір, калібрів, вимірювальних інструментів;

4…12 – спряжених розмірів деталей (колесо-вал, підшипник-вал);

12…17 – неспряжених розмірів деталей (габарит).

Таким чином величина поля допуску визначається квалітетом (цифрою) а його розташування відносно нульової лінії – літерою.

 

Системи утворення посадок. Типи посадок: з зазором, натягом, перехідні

Системи утворення посадок

Характер з’єднання деталей називається посадкою. Існує дві системи утворення посадок:

- система отвору позначають великою літерою , наприклад ;

- система валу  позначають малою літерою , наприклад ; (вказано на схемі розташування полів допуску)

В основі системи отвору є незалежність розміру отвору, нижнє відхилення якого дорівнює нулю . Зазори і натяги утворюють поєднанням різних валів з основним отвором.

Зазори і натяги в системі вала утворюють поєднанням незмінного основного валу з різноманітними отворами. Верхнє відхилення валу .

Система отвору є більш розповсюджена, що пов’язано з точністю обробки. Так точні отвори обробляють дорогим інструментом (зенкер, розвертка, протяжка). Кожен з інструментів призначено для обробки отвору тільки одного номінального розміру з певним допуском. Вали незалежно від номінального розміру обробляють одним різцем.

Типи посадок

В залежності від взаємного розташування полів допусків отвору і валу розрізняють посадки трьох типів: з зазором, натягом і перехідні.

Посадки з зазором розмір отвору більший за розмір валу:

- з’єднання розпірних втулок з валом , ,

- встановлення накладної  або врізної  кришки підшипника.

 

 

Зазори:

Посадки з натягом розмір валу більший за розмір отвору:

- з’єднання зубчастих коліс з валом , ,

- встановлення підшипників на вал  та в корпус

.

 

Натяги:

 

Перехідні посадки:

- з’єднання зубчастих коліс або зірочок, шківів, муфт з валом , ,

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 336; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!