Страхування майна юридичних осіб.



 Найбільш поширеними видами страхування майна юридичних осіб є:

 1) страхування майна на випадок вогню, стихійного лиха і крадіжки;

 2) страхування майна сільськогосподарських підприємств;

 3) страхування технічних ризиків;

Суть страхування від вогню – відшкодування збитку від раптових і непередбачених випадків пожежі або вибуху та деяких інших подій , що приводять до спалаху застрахованого майна.

Під поняттям „пожежа” – неконтрольоване горіння , яке спричинило матеріальні затрати.

За основним договором .страхуванню підлягає все майно, що належить підприємству – будівлі, споруди, передавальні пристрої, обладнання, ТЗ, об’єкти незавершеного будівництва, готова продукція, сировина, товари та інше майно.

За додатковим договором може бути застраховане:

* майно, одержане згідно договору майнового найму (якщо воно не застраховане в орендодавця), або прийняте для переробки , ремонту, перевезення, зберігання, на комісію, тощо;

*майно н час проведення експериментальних та дослідницьких експонування на виставках.

Не приймається на страхування – готівка, цінні папери, рукописи, креслення, інші документи, бухгалтерські та ділові книги, дорогоцінні метали, технічні носії інформації, майно, яке знаходиться у застрахованому приміщені, але не належить страхувальникові; будівлі та споруди, які знаходяться у аварійному стані або знаходяться у зоні дії стихійних явищ.

   При страхуванні майна підприємств виділяють 2 типи договорів:

1)страхування від вогню, удару блискавки, вибуху;

2)комплексне та розширене страхування „від вогню та інших випадків” (на випадок землетрусу, зсуву, обвалу бурі, урагану, повені, цунамі, шторму, пограбування, пошкодження майна водою з водопроводу, каналізації,, опалювальної системи) .

Договір може укладатися на 1 рік або невизначений термін зі щорічним перерахуванням властивості майна і суми річних платежів.

Основою для видання страхової суми є дійсна вартість застрахованого майна на дату настання страхового випадку. Якщо страхова сума менша, то відшкодування буде визначена:

Вартість майна (ОФ) вираховується по балансовій вартості ха вирахуванням зносу , ТМЦ- по факту с/в, незавершене будівництво – у розмірі фактично здійснених матеріальних і трудових витрат, продукція у процесі виробництва - вартість витрачених сировини і матеріалів та вкладеної праці.

При визначені страхової премії страхова компанія враховує ймовірність страхового випадку та розмір ймовірного збитку. Застосовуються різні знижки – надбавки за технічний стан підприємства , дотримання вимог пожежної безпеки, , кількість страхових випадків залежно від форми господарювання, виду майна і т.д.

Розмір збитку і страхових відрахувань визначається у такій послідовності:

1)установлюють факт страхового випадку (протягом 1-3 днів – заява, якщо не передбачено договором – не є обов’язковою);

2)визначають розмір страхового збитку і страхового відшкодування, складають страховий акт;

3)здійснюють стразову виплату (протягом 15 днів з дня складання акта про загибель (пошкодження) майна .

Не підлягають відшкодуванню збитки:

1)завданих внаслідок природних процесів, яких не можна уникнути в роботі (корозії, природне опрацювання і т.д.);

2)які є наслідком того, що страхувальник не вжив належних заходів для рятування майна, забезпечення його зберігання і запобігання подальшого пошкодженню;

3)завдані внаслідок викрадення майна, якщо факт крадіжки не установлено відповідними органами.

 

3. Особливості страхування майна с/г підприємств. 

        

 Страхування здійснюється:

1)врожаю сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень – на випадок їх пошкодження або загибелі з причин: вимерзання, град, злива, буря, ураган, повінь, пожежа, землетрус;

2) тварин (свиней, хутряних звірів і кролів, птицю, велику рогату худобу, овець, кіз, коней, бджолині сім!ї )- на випадок загибелі, знищення або вимушеного забою внаслідок пожежі, стихійного лиха (удар блискавки, буря, ураган, буран, град, злива, повінь, землетрус) або нещасного випадку (попадання під рухомий транспорт або під дію електричного струму) та вимушеного забою за розпорядження ветеринарних служб у зв’язку із заходами боротьби з інфекційними хворобами.

3)будівель, споруд, сільськогосподарської техніки, об’єктів незавершеного будівництва, машин, сировини, матеріалів, продукції – на випадок знищення або пошкодження внаслідок пожежі, вибуху, повені, паводку, землетрусу, бурі, урагану, смерчу, зливи, граду, зсуву, обвалу,затоплення, у тому числі через аварії комунікаційних мереж.

Страхова сума встановлюється за кожним окремим видом майна і не повинно перевищувати дійсної вартості майна з урахуванням франшизи.

Вартість врожаю сільськогосподарської продукції визначається множенням планової площі посіву на середньорічну врожайність (на 1 га) за останні 5 років і на погоджену зі страховиком ціну за 1 продукції. Страхова сума не повинна перевищувати 70% вартості врожаю (50% - у разі обов’язкового страхування врожаю).

Розмір збитку визначається:

1)у разі загибелі сільськогосподарських культур –

вартість прийн. на страх. – вартість фактич. одерж. × площу посіву

врожаю з 1 га                прод-ї у пот. році з 1 га

2)у разі загибелі тварин - середн. страх. сума за 1голову × кількість загиблих

                               тварини за дог. страх-ня

У разі вимушеного забою із суми збитку вираховується вартість м’яса, придатне для використання, вартість шкурки, відходів, що використовуються.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 264; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!