Уведіть у речення неозначені і заперечливі займенники разом із залежним словом так, щоб вони виступали в ролі підмета.



Практичне заняття № 5

ТемаЗайменник.

План

1. Значення і граматичні особливості займенників.

2. Відмінювання займенників.

3. Наголос займенників.

Запитання і завдання для самоконтролю

1. Яка частина мови називається займенником? 2. Які особливості лексичного значення займенників? Чим во­но відрізняється від лексичного значення іменників, прикметників, числівників? 3. У чому виявляється абстрактний, узагальнюючий характер лексичного значення займенників? 4. На які розряди за значенням, граматичними ознаками поділя­ються займенники? Які займенники належать до кожного розряду? Між якими розрядами виявляється подібність у лексичному зна­ченні, граматичних ознаках? 5. Зі словами яких частин мови співвідносні займенники на ос­нові лексичного значення, граматичних ознак? 6. Якими ознаками займенники подібні до іменників? прикмет­ників? числівників? Які займенники співвідносні з кожною із на­званих частин мови? 7. До яких розрядів належать займенники, співвідносні з імен­никами? прикметниками? числівниками? 8. Чому саме займенники виявляють подібність із іменниками, прикметниками, числівниками, а не зі словами інших частин мови? 9. Як відмінюються узагальнено-предметні займенники? узагальнено-якісні?узагальнено-кількісні? 10. Які особливості відмінювання мають особові займенники? Як впливає на відмінкові форми особових займенників приймен­ник? Які саме особові займенники особливо чутливі до наявності прийменників? 11. Чим відзначається відмінювання зворотного займенника? 12. Розповісти про наголошення відмінкових форм займенників. 13. Розповісти про правопис заперечних, неозначених займен­ників.

Література

1. Жовтобрюх М. А Українська літературна мова. К.: Наук. Думка, 1984. – 255 с.

2. Плющ М. Я., Бевзенко С. П. Сучасна українська літературна мова: Підручник. – 2-ге вид., перероб. і допов. – К.: Вища шк.., 2000. – 430 с.

3. Сич В. Ф. Перехід у знаменники слів інших частин мови // Укр. мова і літ-ра в шк. – 1984. - №10. – С. 28 - 33

4. Сич В. Ф. Присвійні займенники ( в сучасній українській мові) // Укр. мова і літ-ра в шк. – 1982. - №2. –С. 39 - 43

5. Шелехова П. Займенник // Дивослово. – 1995. -№9. – С. 38 – 41

6. Шкуратян Н. Г., Шевчук С. В. Сучасна українська літературна мова: Навч. Посібник. – К.: Літера, 2000. – 688 с

 

Вправи

1.З поданого тексту випишіть займенники, визначте, з якою частиною мови вони співвідносяться за значенням і морфологічними озна­ками — з іменником, прикметником чи числівником.

Ті журавлі, і їх прощальні сурми... Тих відлітань сюїта голуба... Натягне дощ свої осінні струни, Торкне ті струни пальчиком верба.

Сумна арфістко, — рученьки вербові! По самі плечі вкутана в туман. Зіграй мені мелодію любові, Ту, без якої холодно словам.

Зіграй мені осінній плач калини. Зіграй усе, що я тебе прошу. Я не скрипичний ключ, а журавлиний Тобі над полем в небі напишу.

Л. Костенко

 

Випишіть займенники, розподіливши їх за розрядами.

Найщиріші симпатії Григора Тютюнника віддані скромним будівничим життя, отим самим людям праці, чиї думи письмен­ник так досконало знав, бо, власне, він теж був одним із них. Зрання звідав ціну тяжкого карткового хліба і пекучість ки­мось завданої кривди, але так само зрання відкрив для себе він і ціну товариської дружби, уваги колективу, знав, що є в природі проміння того цілющого людського тепла, якого нічим не замі­нити. Такими речами письменник умів дорожити. По дорозі було йому з тим, хто виступав проти ницих, злиденних духом, тим-то образ людини-трудівника, щедрого душею колективіста, вірного товариша у творах Тютюнника один із найколоритніших.

О. Гончар

З'ясуйте значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль вказівних займенників.

1. О дух України! Орел! Дух вільний, смілий і високий, Злети, стурбуй цей мертвий спокій! І влий життя з своїх джерел (Олесь). 2. Твої коси від смутку, від суму вкрила прозолоть, ой ще й кривава. Певно, й серце твоє взолотила печаль, що така ти лас­кава (Тич.). 3. Й були такі, що тікали в печери, озера, ліси. — Що ти за сило єси? — питали (Тич.). 4. Так ніхто не кохав. Через тисячі літ лиш приходить подібне кохання. В день такий розцвітає весна на землі і земля убирається зрання... (Сос). 5. Ночі ті, та гітара й жоржини, може, сняться тепер і тобі... Сині очі в моєї дружини, а у тебе були голубі (Сос). 6. ...Вміє розставатись той, хто вмів любить (Рил). 7. Що з того, що осіннім чарам Прийде кінець? Але в цю мить Баштан жовтіє понад яром, Курінь безверхий ніби спить... (Рил.). 8. Стільки гадок, як в решеті дірок (Нар. те.). 9. Усміхнувсь поет на теє: «Не турбуйсь за мене, пане, маю я багатства стільки, що його й на тебе стане!» (Л. Укр.). 10. Скільки голів, стільки й умів (Нар. те.).

 

4.У поданих реченнях наявні питальні та відносні займенни­ки. З'ясуйте відмінність у вживанні питальних і відносних займенників: у яких реченнях використовуються питальні займенники і в яких реченнях (розповідних чи питальних, простих чи складних) використовуються відно­сні займенники.

1. Хвала усьому, що росте, хвала усьому, що існує! (Др.-Хм.). 2. Хто там плаче? Хто голосить, наче буря восени? І чиї ридання носить Зітер юної весни? (Рил.). 3. Ніхто з них не відав, що той синьоокий, 3 яким побратались на хвилях затоки, хто вів їх на битву у сяйві ракети, що він — журналіст фронтової газети (Нагн.). 4. Скільки ранків пролетіло на розвихренім коні, скіль­ки ночей наші очі сну шукали — не питай (Мал.). 5. — Хвиле, чому ж ти спокою не маєш, що ти у берега тихо питаєш? (Заб.). 6. Вставай, хто живий, в кого думка повстала! Година для праці настала? (Л. Укр.). 7. Кружляє листя і не чутно кроків. Пейзаж, котрому років, років, років (Кост).

 

5.Запишіть, знявши риску. Поясніть, які неозначені займен­ники пишуться разом, а які — через дефіс.

Аби/хто, аби/що, аби/який, де/хто, де/що, де/який, де/чий, хто/небудь, що/небудь, який/небудь, чий/небудь, скільки/небудь, будь/хто, будь/що, будь/який, будь/чий, казна/хто, каз­на/що, казна/який.

 

Уведіть у речення неозначені і заперечливі займенники разом із залежним словом так, щоб вони виступали в ролі підмета.

Дехто з нас, ніхто з присутніх, хтось із дівчат, ніщо з прочитаного.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 412; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!