Практичні завдання, які виконуються на занятті



1. транспортувати хворих в перев'язочну;

2. укладати хворого на перев'язочному столі відповідно до зони виконання перев'язки

3. обробити руки для виконання перев'язки

4. вміти одягати стерильний халат

5. приготувати набір для промивання дренажів

6. приготувати набір для виконання перев'язок

7. Налагодити освітлення перев'язувального поля

8. Оволодіти методами транспортування хворих в перев'язочний кабінет
(ліжка, крісла-каталки, каталки)

9. Виконувати перев'язки

10. Промивати дренажі

11. Накладання типових пов'язок при ушкодженнях різних частин тіла
людини

Зміст теми заняття.

Перев'язочна - це функціональна одиниця в структурі хірургічних відділень Приміщення: кімната, яка по санітарним нормативам повинна мати підлогу, яка покрита плиткою, стеля, яка покрита масляними білилами для миття та санітарної обробки.

Методи транспортування хворих- самостійно, на кріслі-каталці, каталці, носилках.

Стандартне оснащення робочого перев'язувального кабінету хірургічного відділення:стіл; допоміжний стіл; стіл для стерильного накриття; столик для бікса; медична шафа для лікарських засобів, бактерицидні лампи; безтіньова лампа; стіл перев'язувальний; стілець-підставка; шафа для дезінфікуючих розчинів; етажерка для масок, шапочок, бахіл; посуд для дезинфекції використаного інструментарію; посуд для використаних лотків; посуд для миючого розчину для обробки інструментарію; посуд для дезинфекції використаного перев'язувального матеріалу; посуд для дезинфекції біксів; посуд для дезинфекції стін; посуд для дезинфекції робочих поверхонь, посуд для дезинфекції стола перев'язувального; бікс для генерального прибирання; бікс для інструментів; бікс для матеріалу; бікс для дренажів; бікс для бактеріологічного контролю інструментарію.

Об'єм хірургічних втручань, які виконуються в перев'язочній:заміна пов'язок; зняття швів; видалення дренажів; промивання дренажів; ревізія ран; накладання вторинних швів; встановлення підключичного катетера; пункція гематом; пункція плевральної порожнини; проведення новокаїнових блокад.

В умовах перев'язочної- первинна хірургічна обробка рани, застосування в різних фазах раньового процесу антисептиків, мазьових пов'язок, профілактика пролежнів у довголежачих хворих. Продемонструвати студентам алгорит накриття стерильного стола.

Накриття стерильного стола в перев'язочній

1. Прослідкуйте, щоб перед накриванням стерильного стола санітарка ретельно прибрала перев'язочну.

2. Здійсніть знезараження повітря за допомогою бактерицидних ламп протягом ЗО хв.

 

3. Обробіть поверхню стола двічі 0,2 % розчином хлорантоїну.

4. Надягність стерильну маску, здійсніть хірургічну обробку рук, надягніть стерильний халат, стерильні гумові рукавички обробіть їх 70° етиловим спиртом

5. Запропонуйте санітарці відкрити бікс із стерильною білизною

6. Перевірте контроль якості стерилізації за допомогою індикатора.

7. Вимийте стерильне простирадло, розгорніть його так, щоб залишилось 4 шари і накрийте ним столик. Якщо стіл великих розмірів, тоді використовуйте 4 простирадла з тим розрахунком, щоб вони не лише цілком покривали стіл, але й звисали за його краї на 30-40 см.

8. Запропонуйте санітарці відкрити бікси з стерильним інструментарієм.

9. Розкладіть інструменти в певному порядку в 3-4 ряди. У перший ряд покладіть інструменти, що частіше використовуються, у другий ряд ті інструменти, які потрібні саме для даної перев'язки, у третій ряд -інструменти, котрі застосовують менше. У лівому куті складіть скальпелі, ножиці, шовний матеріал. Після розкладання Інструментів стіл накрийте стерильним простирадлом в два шари, причому краї верхніх шарів повинні звисати на 5-7 см вище від нижніх.

Пов 'язки на грудну клітку. Застосовують широкі бинти. Особливістю пов'язок на цю ділянку тіла є легке сповзання їх, а також можливість обмеження дихальних екскурсій, що дуже небажано у людей похилого віку. На верхню половину грудей накладають переважно вісімкоподібні пов'язки з перехрестом на спині чи у ділянці груднини — залежно від локалізації рани. Доповнюють їх циркулярними турами навколо грудей.

Для бинтування нижньої половини грудей може бути рекомендована висхідна спіральна пов'язка. Для кращого утримання перед накладанням цієї пов'язки через дельтовидні м'язи з обох боків перекидають дві стрічки бинта, що перехрещуються на спині мал. 1

Мал. 1. Накладання висхідної

спіральної пов'язки зі стрічками-проймами через плечі на ділянку грудей

Пов'язки на руки та плечовий пояс. Пов 'язки на палець можуть бути виконаними за типом повертальних, спіральних та колосоподібних. Для цього використовують бинти завширшки 3—5 см.

Пов'язку, що повертається, застосовують тоді, коли треба повністю закрити кінець дистальної фаланги. Бинтування починають з долонної поверхні, проводячи бинт уздовж пальця від основної фаланги до нігтьової, огинають кінець пальця, переводять бинт на тильну поверхню, ведуть до основної фаланги, де бинт перегинають і повзучим ходом доводять до кінця пальця, а звідти — у зворотному напрямку спіральними турами до основної фаланги, де і закріплюють пов'язку.

Спіральна пов'язка починається з фіксації циркулярними турами у зоні зап'ястка. Після цього бинт по тильній поверхні кисті ведуть до нігтьової /фаланги пальця, а звідти — спіраль-'ними ходами до основної фаланги і знову через тил кисті повертаються до зап'ястка, де і фіксують пов'язку. Колосоподібна пов'язка найзручніша для закриття ділянок п'ястковофалангових суглобів, переважно І пальця. її починають звичайно із закріплення на зап'ястку, далі бинт навскоси по тильній поверхні кисті переводиться на великий палець, після кількох вісімкоподібних турів з повертанням на зап'ясток пов'язку там же і фіксують (мал.2).

Мал. 2. Накладання бинтової пов'язки нп кисть, пальці та передпліччя Передпліччя бинтують за техні- кою простої спіральної пов'язки (мал. 2) чи з перегинами. Обидві пов'язки краще виконувати як висхідні, починаючи з променезап'ясткового суглоба. Ділянку ліктьового суглоба бинтують за допомогою черепашачої пов'язки

— такої, що сходиться або розходиться. Накладають її у фізіологічному
(середньому) положенні суглоба. У першому разі перший фіксуючий тур
проводять під ліктьовим суглобом, далі через ліктьову ямку бинт
переводять на плече вище від суглоба, обвивають його позаду. Поступово
вісімкоподібними ходами, що збігаються до ліктьового відростка,
закривають увесь суглоб, посередині якого накладають останній фіксуючий
виток (мал. 3). У разі розхідної пов'язки (мал. 3) перший виток накладають
над ліктьовим відростком, а потім вісімкоподібні витки розходяться від
середини, поступово закриваючи весь суглоб. Перехрест роблять на
передній поверхні кінцівки.

Для прикриття ділянки плечового суглоба та пахви використовують колосоподібну пов'язку на плечовий суглоб (мал. 4).

Висхідну колосоподібну пов'язку починають з фіксуючого витка на плечі біля пахви. Потім бинт переводять під пахвою на зовнішній бік плечового суглоба, огинають його і йдуть на спину до пахви протилежного боку, а тоді

— по передній поверхні грудей на передню поверхню хворого плеча, навколо нього до пахви. Утворюється вісімкоподібний виток з перехрестям на передній поверхні плеча.

 

 

 


а

Мал. 3. Накладання черепашачої пов'язки на ліктьовий суглоб: а —східна; 6 — розхідна

Низхідну колосоподібну пов'язку починають з колового фіксуючого витка навколо грудей на рівні пахви, потім бинт переводять з пахви здорового боку навскоси через груди на передню поверхню плечового суглоба, огинають його, проводять під пахвою наперед і вгору з переходом на спину і потім проводять через пахву здорового боку. Таким чином утворюються вісімкоподібнІ витки, що йдуть від надпліччя на плече з перехрестям на передній поверхні плеча. Пов'язку закінчують закріплюючим витком у верхній третині плеча. Пов'язка Дезо досить складна. Використовують її для фіксації верхньої кінцівки до тулуба та її підвішування головним чином при переломах ключиці чи плечової кістки. Звичайно її накладають під час подання першої допомоги. Перед бинтуванням під пахву вкладають ватно-марлевий валик, що запобігає зміщенню уламків ключиці чи плеча. Рука притиснута до грудей та зігнута у лікті під кутом 90°. Перший циркулярний виток проводять з боку спини під здорову пахву через груди, огинаючи ушкоджену руку та притискуючи її до грудної клітки. Потім бинт проходить по спині, повертаючись до пахви здорового боку, виходить з-під неї і навскоси через груда йде до верхньої частини плеча. Після цього спускається по задній поверхні плеча, утворюючи петлю для підтримання передпліччя, і по передній поверхні піднімається до надпліччя ушкодженої руки. Аналогічні тури повторюють, поступово утворюючи пов'язку. Здорова рука залишається при цьому вільною (мал. 5).

Пов'язка Вельпо мало відрізняється від попередньої. Під пахву кладуть подушечку. Ушкоджена рука розташовується таким чином, щоб долоня лежала на плечі здорової руки. Перший тур циркулярний — навколо грудей, другий — притискує ушкоджену руку до грудної клітки. Потім бинт проводять під здоровою рукою на спину, навскоси до протилежного (хворого) плеча, огинають його вгорі і ведуть по передній поверхні вниз до ліктя хворої руки, охоплюють його трохи вище від ліктьового згину і проводять під пахвою здорової руки. Край ліктя залишається вільним (мал. 6). У зв'язку з недостатньо фізіологічним положенням руки цей вид пов'язки накладається не довше на тиждень.

 

 

 

Мал. 5. Накладання пов'язки Дезо

 

 

 

Мал. 4. Накладання колосоподібної висхідної пов'язки на плечовий суглоб

 

 

 

 


Мал. 6. Накладання пов'язки Вельпо

Матеріали для контролю

Тестові завдання.

Завдання 1.  Хворий Л., 70 років, 8 годин тому переніс операцію

холецистектомія з приводу гострого гангренозного холециститу, місцевого

перитоніту. Яким способом потрібно його транспортувати до перев'язочного

кабінету.

А. Самостійно

В. Крісло-каталка

С. Ноші

D. Каталка

Е. Самостійно з допомогою санітарки

Завдання 2.Відпрацьований інструмент знежаражується в:

А. 70° розчині спирту

В. 0,2 % хлорантоіні

С. З % розчині йоду

D. В пепвамурі

Е. 90° розчині спирту

Завдання 3.Дезінфекція поверхні перев'язувального столу виконується:

А. 70° розчині спирту

В. 0,2% хлорантоіні

С. З % розчині йоду

D. В пепвамурі

Е. 90° розчині спирту

Завдання 4.   Знезараження повітря в перев'язочній здійснюється

бактерицидною лампою на протязі:

А. ЗО хвилин

В. 10 хвилин

С. 60 хвилин

D. 45 хвилин

Е. 90 хвилин

Завдання 5.Знезараження перев'язочного матеріалу з кров'ю здійснюється:

А. 70° розчині спирту

В. 0,2% хлорантоіні на протязі 1 год. і утіліз,

С. З % розчині йоду

D.В пепвамурі

Е. 90° розчині спирту

Завдання6. Хвора А., 24 років, прооперована три доби тому з приводу

гострого флегмонозного апендициту, X - 36,8°С. Який вид транспортування

до перев'язочної:

А. Самостійно

В. Крісло-каталка

С. Ноші

D. Каталка

Е. Самостійно з допомогою санітарки

Завдання7. Хвора Л., 60 років, дві доби тому прооперована з приводу

гнійного панкреонекрозу який об'єм маніпуляцій необхідно виконати в

перев'язочній?

А. Видалити дренажі

В. Зняти шви

С. Обробити післяопераційну рану та контрапертури розчином антисептику

D. Зондом зробити ревізію рани


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 1411; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!