Напрямки диференційно-психологічних досліджень



МЕТОДИЧКА

Диференціальна психологія

Як наука

Диференціальна психологія— галузь науки, що вивчає індивідуальні відмінності психіки індивідів і груп людей, а також природу, джерела та наслідки цих відмінностей. Це наука про закономірності психічного варіювання.

Індивідуалізація - це властивість усього живого. Навіть допсихічні форми життя володіють значним спектром відмінностей, щоправда, відмінності ці стосуються будови і функціонування організмів. А з появою психіки як відображення буття та орієнтування в ньому відмінності стали торкатися усіх форм активності живих істот.

Індивідуальні відмінності психіки наявні не тільки людям, але і усьому тваринному світу, причому нерідко внутрішньовидові відмінності переважають міжвидові. Так, наприклад, самий розумний пацюк може в одній і тій же ситуації научення діяти ефективніше, ніж сама нерозумна мавпа, яка стоїть вище пацюка на еволюційних щаблях. Існують прояви соціальної поведінки в сірих гусей, що традиційно вважалися властивими тільки людям, поки на них не звернув увагу чудовий этолог К. Лоренц (тріумфальний крик, що свідчить про вибірковість у виборі партнера, випадки подружньої вірності протягом сорока і більше років, дані про дружбу і ревнощі серед тварин).

З іншого боку, така властивість людського мислення, як здатність вирішувати двофазні задачі ( спостерігається в приматів, як це було показано в експериментах В. Келера), нерідко відсутня в області інтелекту соціального.  Отже, індивідуальні варіації дійсно можуть перекривати варіації міжгрупові та міжвидові. Тобто людина постає в першу чергу як індивідуальність.

У кожній людині є те, що є загальним для всіх людей, те, що ріднить її з деякими з них, і те, що притаманне тільки їй одній. У повсякденному житті ми часто зіштовхуємося з явищами індивідуальних відмінностей, здійснюючи життєву психодіагностику людей, з якими взаємодіємо. Однак наукове знання відрізняється від ненаукового: наявністю невирішеної проблеми, теорій, що можуть сприяти пошуку рішення, розробленим понятійним апаратом і наявністю об'єктивних методів реєстрації наукових фактів, об'єктивністю і ступенем узагальненості. Якщо порівняти наукове пізнання з мистецтвом, що тією чи іншою мірою відкривається кожній людині, що мистецтво засноване на інтуїції і тому суб'єктивно не впливає емоційно. Наука відрізняється і від релігії як шляху пізнання людської душі тим, що релігія слідує догмі і заснована на вірі, а наука прагне до доказу і постійно обновлюється, знаходячись у процесі самоспростування. Тому концепції, колись визнані помилковими, час від часу знову повертаються в науку .

До недавна психологія, подібно кожній молодій науці, прагнула до виявлення загальних закономірностей психічного, до розробки проблем із загальних позицій. І в пошуках загального, як правило, втрачалась своєрідність індивідуального. Однак кожен дослідник зіштовхувався з індивідуальними варіаціями психічного, яке спочатку розглядалося як джерело помилок спостереження, а потім з цього джерела помилок стала виникати проблема варіативності психічних проявів людини. І сама логіка розвитку науки привела до виділення диференційно-психологічного аспекту.

Задачі диференційної психології полягають у тому, щоб встановити закономірності виникнення і прояву індивідуальних відмінностей у психіці людини, розробити теоретичні основи психодіагностичних досліджень і психокорекційних програм. Сьогодні це область знань, максимально розгорнута на запити практики і тому дуже швидко розвивається. Подібно до того як для фізики не було приниження в тому, що з її надр у практику ввійшли мікроскоп, телефон, рентгенотерапія, так і психологія аж ніяк не втратить свого істинно наукового характеру, якщо візьме участь у вирішенні практичних задач, вважав В. Штерн. Коли народжується нове поняття (наприклад, акцентуація характеру, стиль поведінки), цей процес здійснюється в лоні диференційної психології, коли ж створюється тест для діагностик цієї якості, то задача по естафеті передається фахівцям в області психодіагностики і диференційної психометрики (іноді, спостерігалися і зворотні процеси, коли працюючий на практиці тест так і не знаходив свого теоретичного осмислення, що спостерігалося, зокрема, при розробці факторних моделей інтелекту).

Диференціальна психологія має області перетинання з різними іншими галузями психологічного знання. Так, вона відрізняється від загальної психології тим, що остання зосереджується на вивченні загальних закономірностей психіки (включаючи психіку тварин). Порівняльна психологія (колись цей термін використовували як синонім диференційної психології, що є буквальним перекладом слова) у даний час вивчає особливості психіки живих істот, що знаходяться на різних щаблях еволюції. Вона частіше використовує знання зоопсихології, займається проблемами антропогенезу і становлення людської свідомості. Вікова психологія вивчає особливості людини крізь призму закономірностей, властивих віковий стадії її розвитку. Соціальна психологія розглядає особливості, які здобуваються людиною в силу її приналежності до деякої соціальної групи, більшої чи малої. Отже, диференційна психофізіологія аналізує індивідуальні відмінності психіки людини, з точки зору їх обумовленості властивостями нервової системи. З самого початку становлення диференційна психологія привертала до себе увагу неоднорідністю свого предмету. В. Штерн відзначав, що вона вивчає психічні та фізичні феномени, дії, та схильності. Тобто можна намагатися вивчати лише те, що приховане і не піддається об’єктивному спостереженню, але і те, що виявляється в поведінці та намірах, установках, інакше кажучи, здібностей не реалізованих та таких, що реалізуються.

В наш час диференціальна психологія вивчає індивідні, предметно-змістові та духовно-світоглядні якості індивідуальності, особливості самосвідомості, стильових характеристик особистості та здійснення різних видів діяльності.

Етапи розвитку диференціальної психології.

Диференціальна психологія має передісторію становлення, в ході якої деякі напрямки донаукової емпіричної думки, навіть встигли отримати свої назви. Наприклад, характерологія прагнула звести відмінності між людьми до простих типів, тобто займалась складанням класифікацій за різними основами, як анатомофізіологічних, так і психологічних, наприклад, здатності людини приймати страждання.  Представниками характерології були І. Кант, І. Банзен. Інший напрямок; психогностика виявляв та встанов­лював відношення між певними рухами, анатомічними характеристиками і властивостями характеру  людини. У фокус уваги при цьому попадали, звичайно, різні природні властивості людини. Так, у рамках  фізіогноміки, заснованої Ж. Лаватером, риси особистості, міміка і навіть просто зображення силуету людини  були основою для передбачення її поведінки. Прихильники френології , що вивчав Ф.А. Галлем,  прагнули визначати особливості людини за формою будови черепа). А прихильники графології, науки про почерк, якою займався абат І. Мішон, діагностували ознаки індивідуальності за написанням букв, нахилу, натиску та іншими характеристиками точних рухів людини, відображеними у її почерку. Усі ці області донаукового пізнання, у свій час визнані ненадійними і відкинуті позитивістською наукою, в наш час, уже на нових підставах, знову повертаються в психологію індивідуальних відмінностей. Завдання майбутніх досліджень — валідизувати ці прийоми емпіричних узагальнень і пов'язати їх із сучасними науковими резуль­татами.

Термін «Диференційна психологія» ввів німецький психолог В. Штерн у своїй роботі «Психологія індивідуальних відмінностей», опублікованій в 1900 році. Протягом деякого часу в якості синонімів використовувалися поняття: характерологія (І. Банзен, Е. Люка), яка сьогодні відноситься до області знання про характер; етологія (Дж. Ст. Мілль), в наш час вивчає науку про поведінку; індивідуальна психологія (А. Біне, Е. Крепелін), що сьогодні позначає адлеріанське спрямування психоаналізу; спеціальна психологія (Г. Хейманс), яка означає також медичну психологію.

Першими великими представниками нового наукового напрямку були А. Біне, Дж. Кеттелл, Ф. Гальтон, В. Штерн, у Росії — А.Ф. Лазурський. Основним методом дослідження спочатку були індивідуальні і групові тести, тести відмінностей розумових здібностей, а пізніше проективні методики для вимірювання установок і емоційних реакцій .

Психологія індивідуальних відмінностей завжди зазнавала впливу від практики педагогіки, медицини, психології праці. А її виділення в окрему науку стало можливим завдяки наступним передумовам.

1. Впровадження в психологію експериментального методу. Найважливішою подією тут виявилося відкриття В. Вундтом першої експериментально-психологічної лабораторії в 1879 році, де він почав в експериментальних умовах (хоча і за допомогою методу інтроспекції) вивчення психічних процесів, зокрема апперцепції. Дуже швидко подібні лабораторії стали відкриватися й в інших країнах Європи й Америки. Не менш важливим для розвитку позитивістської психології стало виведення основного психофізичного закону Фехнера — Вебера (Е = const ln R, де Empfindung - величина відчуття, а Reiz — величина подразника), завдяки чому «світла» і «тіньова» сторони життя виявилися пов'язаними між собою досить простою алгебраїчною залежністю. Цей науковий факт — виразна ілюстрація незвіданості наукових шляхів.

Ще в 1796 році завдяки надуманій помилці асистента Грінвічської обсерваторії Кіннібрука був відкритий час реакції як психологічне явище (спостереження спиралися на метод «око та вухо», що вимагає координації зорової і слухової інформації). Через двадцять років про цей випадок прочитав у наукових звітах кенігсберзький астроном Бессель (1784—1846) і зацікавився питанням про індивідуальні варіації показань різних спостерігачів. Це було основним аргументом на користь того, щоб почати розглядати психічне як процес, що володіє часовим відрізком, який має початок, середину і кінець, а не як одномоментний феномен. Пізніше голландський дослідник Ф. Дондерс розробив спеціальну схему підрахунку часу реакції, і збільшення часу реакції стало сприйматися як показник ускладнення психічних процесів. Сьогодні важко по-справжньому оцінити ці відкриття, але на тлі повної відсутності шляхів об'єктивного спостереження психічного, вони мали воістину революційне звучання — психіку стало можливо змінювати, вимірювати й оцінювати.

Загалом, звільнивши психологію від комплексу неповноцінності в зв'язку з визнанням себе наукою, експериментальний метод, на думку відомої сучасної дослідниці А. Анастазі, трохи загальмував розвиток інтересу до одиничних явищ психіки, що активно вивчалися на донауковому етапі.

2. Наступною передумовою перетворення диференційної психології в повноцінну науку з'явилося використання методів статистичного аналізу. Кожна психічна якість, будь-яка особливість психіки може бути розглянута як крапка на континуумі, що виражає зміну цієї риси від мінімуму до максимуму. Кожного разу, коли розглянута якість є результатом дії багатьох змінних, виходить крива нормального розподілу, тобто малих (субнормальних) і великих (супернормальних) значень звичайно менше, ніж значень середньої величини (нормальних).

Необхідно відзначити, однак, що не всі закономірності піддаються закону нормального розподілу; наприклад, існує закон Зіпфа, який визначає розподіл кількості населених пунктів різної величини. Тому завжди необхідно переконатися, що досліджуване явище описується саме нормальним розподілом.

Першими, хто звернув увагу на можливість застосування теорії імовірності до соціально-психологічних явищ, були бельгійський соціолог Адольф Кетле і Френсіс Гальтон. Кетле вивчав великі групи і звернув увагу на ритмічність соціальних процесів, на основі чого ним була створена теорія «середньої людини» (людина прагне діяти так, як чинить більшість людей).

Ф. Гальтон, навпаки, зосереджувався не на середніх характеристиках, а на значеннях супернормальних: предметом його уваги були особливі здібності, про що він і написав у книзі «Спадкоємний геній», виданої в 1869 році. Гальтон прагнув вивчати суперменів і показав своїми роботами, що геніальність — це якість, обумовлена спадково.

Статистичні методи — це прийоми прикладної математики, використовувані психологією для підвищення об'єктивності і вірогідності одержуваних даних, для обробки експериментальних результатів. Ідея кореляційного аналізу народилася зі спроб Ф. Гальтона досліджувати закономірності спадкування дітьми психологічних і фізичних ознак своїх батьків. Ним було розроблено кілька варіантів факторного аналізу для вивчення інтелектуальних здібностей, ряд методів був запропонований спеціально для перевірки знову створюваних тестів.

Зараз виділяють кілька напрямків використання статистичних методів у психології: а) описова статистика, що включає груповання, класифікацію, графічне представлення даних; б) теорія статистичного висновку, використовувана для передбачення результату за даними обстеження вибірок; в) теорія планування експериментів, що служить для виявлення і перевірки причинних зв'язків між змінними.

Звичайно використовують наступні прийоми статистичного аналізу. Дисперсійний аналіз дозволяє визначити міру індивідуального варіювання показників (так, зрозуміло, що при однакових середніх показниках розмах розподілу може істотно змінюватися). Для деяких дослідницьких і практичних задач саме дисперсія подає основну інформацію. Так, наприклад, уявімо собі, що середній бал, отриманий школярами за контрольну по алгебрі, складає 4 і для хлопчиків, і для дівчаток. Але в хлопчиків присутні і трійки, і п'ятірки, а усі дівчатка активно списували один в одного й у результаті одержали по четвірці. Зрозуміло, що підсумок однаковий у кожній групі, а психолого-педагогічний зміст, що стоїть за середнім балом, зовсім різний.

Кореляційний аналіз засвідчує наявність зв'язку, залежності між досліджуваними змінними. При цьому підтверджується одночасність прояву цих ознак, але зовсім не їхня причинна обумовленість. Наприклад, відзначається, що задоволеність шлюбом у подружжя негативно корелює з тривожністю (це значить: чим більше вони задоволені сімейним життям, тим спокійніше себе відчувають). Однак на підставі цього факту ми не можемо довідатися, чи спокійні вони від того, що вдома все гаразд, чи задоволені спільним життям тому, що мають низьку тривожність і взагалі позитивним відношенням до життя. Існує кілька формул підрахунку коефіцієнтів кореляції, що можуть приймати значення від +1 до -1. Близькі до нуля кореляції не можуть підтверджувати наявність залежності між змінними.

І, нарешті, факторний аналіз — це група методів, призначених для визначення властивостей, які не можна спостерігати і вимірювати безпосередньо. Задача факторного аналізу полягає в тому, щоб зменшити кількість змінних, звести все їхнє різноманіття до декількох загальних факторів. У тому випадку, якщо за результатами підрахунку коефіцієнтів кореляції просліджуються особливо щільні зв'язки між декількома показниками (кореляційні плеяди), можна припустити, що за ними стоїть загальний фактор — змінна більш високого рівня узагальнення. Факторні моделі використовуються зараз скрізь, але особливо популярні в психології особистості й інтелекту.

Щоб використовувати методи статистичного аналізу, потрібно бути впевненим у нормальності розподілу досліджуваної якості; але навіть і при цій умові існує імовірність того, що отримані результати виявляться випадковими. Ця імовірність називається «рівнем значимості».

3. Третьою передумовою оформлення диференційної психології в справді наукове знання було використання даних психогенетики , предметом якої є, походження індивідуальних психологічних особливостей людини, роль середовища і генотипу в їхньому формуванні. Найбільш інформативним виявився близнюковий метод у його варіантах, використаний вперше ще Гальтоном, що дозволяє максимально зрівняти вплив середовища й віддиференціювати у залежності від джерела дисперсію досліджуваних якостей на аддитивну (передану з покоління в покоління), неаддитивну ( щоє присутньою у сиблінгів, що має значення тільки для родичів одного покоління) і дисперсію, пов'язану з різницею в оточенні; Останнім часом, однак; використовують також і генетичний аналіз.

Поняття психологічної норми.

Основним споживачем диференційно-психологічних знань є психодіагностика. У психології індивідуальних відмінностей зароджуються поняття, для виміру яких потім створюються чи підбираються методики. Тут же виникає уявлення про способи оцінки й інтерпретації отриманих результатів. У зв'язку з цим дуже важливим є поняття психологічної норми, дуже неоднорідне за своїм змістом, на яке впливають щонайменше чотири фактори.

1. Норма — статистичне поняття. Нормальним визнається те, чого багато, що відноситься до середини розподілу. А «хвостові» його частини, відповідно, вказують на область низьких («субнормальних») чи високих («су пернормальних») значень. Для оцінки якості ми повинні співвіднести показник людини з іншими й у такий спосіб визначити її місце на кривій нормального розподілу. Імовірно, що префікси «суб» і «супер» не дають етичної чи прагматичної оцінки якості (адже якщо в людини «супернормальний» показник агресивності, навряд чи це добре для навколишніх і для неї самої).

Норми не абсолютні, вони розвиваються і отримуються емпірично для даної групи (вікової, соціальної і ін.). Так, наприклад, протягом останніх років показник маскулиності за опитувальником ММРІ у дівчат стійко підвищений; однак це говорить не про те, що вони поголовно поводяться як юнаки, а про необхідність перегляду застарілих норм.

2. Норми зумовлені соціальними стереотипами.  Якщо поведінка людини не відповідає загальноприйнятому в даному суспільстві, вона сприймається як відхилення. Наприклад, у російській культурі не прийнято класти ноги на стіл, а в американській це ніким не засуджується.

3. Норми асоціюються з психічним здоров'ям. Ненормальним може вважатися те, що вимагає звертання до клініциста. Необхідно відзначити, однак, що й у психіатрії оціночний підхід дискутується, а в якості найбільш істотних вказівок на відхилення від норми приймається порушення продуктивності діяльності і здібності до саморегуляції. Так, наприклад, коли літня людина, усвідомлюючи слабість своєї пам'яті, використовує допоміжні засоби (записну книжку, розкладання необхідних предметів у полі зору), то ця поведінка відповідає нормі, а якщо вона, відноситься до себе некритично, відмовляється від необхідності «протезувати» свій життєвий простір, то це призводить до нездатності вирішувати поставлені задачі і свідчить про порушення психічного здоров'я.

4. Нарешті, представлення про норми визначається очікуваннями, власним неузагальненим досвідом і іншими суб'єктивними змінними: так, наприклад, якщо перша дитина в родині почала говорити у віці півтора року, то друга, яка до двох років ще не навчився вільно спілкуватися, сприймається як наділена ознаками відставання.

В. Штерн, закликаючи до обережності в оцінці людини, відзначав, що, по-перше, психологи не мають права з встановленої аномальності тієї чи іншої властивості робити висновок про анормальність самого індивіда, як носія цієї властивості і, по-друге, неможливо встановлену анормальність особистості звести до вузької ознаки, як її єдиної першопричини. У сучасній діагностиці поняття «норма» використовують при вивченні неособистісних характеристик, а коли мова заходить про особистість, застосовують термін «особливості», тим самим підкреслюючи навмисне відмову від нормативного підходу.

Отже, норми - це не застигле явище, вони постійно обновлюються і змінюються. Обов'язково повинні регулярно переглядатися і стандарти психодіагностичних методик.

Напрямки диференційно-психологічних досліджень

В даний час об'єктом уваги диференційної психології іноді виявляється окрема ознака — наприклад, тривожність, гострота сприйняття, професійна орієнтація, а іноді — індивідуальність вцілому. В. Штерн виділив чотири напрямки функціонування психології індивідуальних відмінностей, що продовжують розвиватися і збагачуватися.

 Таблиця 1. Основні напрямки диференційної психології

Об'єкт дослідження

Якість дослідження

1. Ознака Один у декількох індивідів Варіаційне «Горизонтальне »
2. Ознака Два і більше у декількох індивідів Кореляційне  
3. Індивідуальність Один індивід у відношенні багатьох ознак Психографічне « Вертикальне »
4. Індивідуальність Два і більше індивідів у відношенні багатьох ознак Порівняльне  

Рекомендована література

1. Анастази А. Дифференциальная психология. – М.: Апрель – Пресс, 2001. – 745 с.

2. Либин А.В. Дифференциальная психология: на пересечении европейских, российских и американских традиций. – М.: Смысл, 1999. – 534 с.

3. Годфруа Ж. Что такое психология. Кн. 1 и 2. – М., 1992.

4. Краткий психологический словарь. – М., 1985.

5. Лейтес Н.С. Теплов и психология индивидуальных различий // вопросы психологии. – 1982. – Т.4. – С.37-50.

6. Машков В.Н. основы дифференциальной психологии. – СПб.: Изд-во С.-Петербургского ун-та, 1998. – 132 с.

7. Шнейдер Л.Б. Основы психодиагностики. Ч. 1. – М., 1995.

8. Штерн В. Дифференциальная психология и ее методические основы. – М.: Наука, 1998. – 335 с.

 

                                       

Диференціальна психологія

 

Тема 1. Предмет, історія і основні напрямки диференційної психології.

1. Диференційна психологія як наука. Області перетину з іншими науками, роль в практичній психології.

2. Етапи розвитку диференційної психології. Донауковий етап, природничо-науковий і гуманітарний періоди. Взаємодія наукових парадигм.

3. Перетворення диференційної психології в окрему науку.

4. Розуміння психологічної норми.

5. Напрямки диференційно-психологічних досліджень.

 

Запитання та завдання для самостійної роботи:

1. Що являється предметом диференційної психології?

2. Як перехрещуються диференційна , соціальна , порівняльна, вікова та етнічна психології?

3. Що було взято за основу при виникненні психології індивідуальних відмінностей як науки?

4. В чому заключається стимулююча та гальмуюча роль експерименту стосовно до розвитку диференційної психології?

5.Охарактеризуйте донауковий, природно-науковий та гуманітарний етапи розвитку загальної психології.

6.Як відноситься сучасна наука до даних з графології, фізіономіки та френології?

7.Які джерела формування поняття “психологічна норма”?

8.Які відмінності між “горизонтальними” та “вертикальними” дослідженнями?

9.Назвіть приклади виникнення наукових термінів, які спочатку виникли в психодіагностиці, а потім – в теоретичній психології, або навпаки.

10.Окресліть області практичного застосування диференційної психології.

Література:

9. Анастази А. Дифференциальная психология. – М.: Апрель – Пресс, 2001. – 745 с.

10. Либин А.В. Дифференциальная психология: на пересечении европейских, российских и американских традиций. – М.: Смысл, 1999. – 534 с.

11. Годфруа Ж. Что такое психология. Кн. 1 и 2. – М., 1992.

12. Краткий психологический словарь. – М., 1985.

13. Лейтес Н.С. Теплов и психология индивидуальных различий // вопросы психологии. – 1982. – Т.4. – С.37-50.

14. Машков В.Н. основы дифференциальной психологии. – СПб.: Изд-во С.-Петербургского ун-та, 1998. – 132 с.

15. Шнейдер Л.Б. Основы психодіагностики. Ч. 1. – М., 1995.

16. Штерн В. Дифференциальная психология и ее методические основы. – М.: Наука, 1998. – 335 с.

 

Тема 2. Методи диференційної психології.

 

1. Класифікація методів диференційної психології.

2. Група загальнонаукових методів: спостереження, експеримент, моделювання. Переваги та недоліки методів.

3. Психогенетичні методи: генеалогічний, метод прийомних дітей, близнюків

4. Історичні методи (методи аналізу документів): біографічний, щоденник, автобіографія.

5. Власні (особистісно) психологічні методи: інтроспективні, психофізіологічні, соціально-психологічні, віково-психологічні, аналіз продуктів діяльності, тестування, психосемантичні.L-? T-? Q-дані.

6. Прийоми та засоби наукової класифікації.

 

Запитання та завдання для самостійної роботи:

 

1. В чому суть специфіки психічних феноменів і які методологічні труднощі це викликає?

2. Як трансформуються загальнонаукові методи в диференційній психології?

3. Які методи, запозичені з інших наук, використовує диференційна психологія?

4. Намалюйте наукову генограму для своєї сім’ї за ознаками “успішності в школі”, “кількості дітей”, “схильності до розлучення”.

5. Спробуйте скласти психологічний портрет будь-кого з видатних письменників а) від враження про його творчість, б) по біографії . Спробуйте знайти причини відмінностей ваших висновків, отриманих при використанні методу аналізу продуктів творчості та методу біографії; аргументуйте їх.

6. Чим відрізняються між собою L-, та Т-дані?

7. Що таке ідеографічний та номотетичний підходи; який з них більш адекватний предмету диференційної психології?

8. Якого роду результати дає узагальнення по групі респондентів та по групі поведінкових ознак в різноманітних ситуаціях?

 

Література:

1. Акимова М.К. Интеллектуальные тесты // Психология индивидуальных различий. Тексты. – М., 1982. – С. 122-128.

2. Анастази А. Психологическое тестирование. Кн. 1 и 2. – М.: Педагогика, 1982.

3. Зинченко В.П., Мамардашвили М.К. Об объективном методе в психологии // Вопросы философии. – 1977. - №7. – С.109-125.

4. Лучшие психологические тесты. – Петроком, 1992.

5. Мейли Р. Факторный анализ личности // Психология индивидуальных различий. Тексты. – М., 1982 – С.84-100.

6. Мельников В.М., Ямпольский Л.Т. Введение в экспериментальную психологию личности. – М., 1985.

7. Равич-Щербо И.В. Исследование природы индивидуальных различий методом близнецов // Психология индивидуальных различий. Тексты. – М., 1982. – С.101-121.


Тема 3. Джерела індивідуальних відмінностей. Особистість, індивід, індивідуальність.

 

1. Взаємодія оточення та спадковості.

2. Біогенетичні, соціогенетичні, двох факторні теорії; вчення Л.С. Виготського.

3. Сучасне розуміння спадковості та середовища. Складна структура середовища.

4. Теорія У. Бронфенбреннера про екологію розвитку дитини.

5. Поняття індивіда, особистості, інтегральної індивідуальності (В.С.Мерлін).

6. Структура індивідуальності в різних підходах.

7. Диференційна психофізіологія як наукова база психології індивідуальних відмінностей. Спеціальна теорія інтегральної індивідуальності (В.М. Русалов).

 

Запитання та завдання для самостійної роботи:

1. Що розглядають в якості джерел індивідуальних відмінностей психіки?

2. Назвіть теорії розвитку, що відносяться до двох факторних.

3. Як співвідносяться та чим відрізняються індивід, індивідуальність та особистість?

4. Пригадайте та перерахуйте якості, що входять до структури різних “поверхів” індивідуальності.

5. Які типологічні якості нервової системи виділяють? Як вони визначають поведінку людини?

 

Література:

1. Асмолов А.Г. личность как предмет психологического исследования. – М., 1984

2. Гуревич К.М. Проблема социального и биологического в дифференциальной психологии // Психология индивидуальных различий. Тексты. – М., 1982. – С.53-58.

3. Леонтьев А.Н. Индивид и личность //Психология индивидуальных различий. Тексты. – М., 1982.-С.15-20.

4. Обухова Л.Ф. возрасная психология. – М., 1999. – 445 с.

5. Мерлин В.С. Очерк интегрального исследования индивидуальностию – М., 1968.

 

Тема 4. Індивідні характеристики : асиметрія півкуль і темперамент.

1. Асиметрія півкуль та її прояв.

2. Поняття церебрального домінування та домінування руки.

3. Формування асиметрії в онтогенезі.

4. Темперамент як властивість індивідуальності.

5. Гуморальні, конституціональні і психологічні теорії.Конституціональна гіпотеза.

6. Типології Е. Кречмера, У. Шелдона, Я. Стреляу, В.М.Русалова.

 

Запитання та завдання для самостійної роботи:

1. Що характеризують формально-динамічні та структурно-змістовні особливості індивідуальної психіки?

2. В чому виявляється функціональна асиметрія півкуль головного мозку?

3. Які методи використовують для визначення церебрального домінування?

4. Які теорії домінування вам відомі?

5. Перерахуйте основні типи темпераменту. На чому засновані ці класифікації?

6. Наведіть літературні та історичні приклади різного темпераменту.

 

Література:

1. Анастази А. Дифференциальная психология. – М.: Апрель-Пресс, 2001. – 745 с.

2. Грановская Р.М. Элементы практической психологии. – Л., 1988. – 565 с.

3. Ковалев А.Г., Мясищев В.Н. Темперамент и характер // Психология индивидуальных различий. Тексты. – М., 1982. – С.167-171.

4. Русалов В.М. Пол и темперамент // Психологический журнал. – Т.14. – 1993. - №6. – С.55-644.

 

Тема 5. Психологія характеру.

1. Місце характеру в структурі індивідуальності.

2. Співвідношення характеру та темпераменту.

3. Психологія характеру в роботах А.Ф.Лазурського.

4. Поняття екзот- та ендопсихіки.

5. Типологія характеру Г.Хейманса-Р.Лес енна.

6. Активність, емоціональність та первинність-вторинність як підстави для виділення типів.

7. Характер як відповідь особистості на фрустрації.

8. Розуміння акцентуації характеру, їх розвиток.

9. Погляди К.Леонгарда, А.Є. Личко.

10. Формування характеру.

 

Запитання та завдання для самостійної роботи

1. Що таке характер людини?

2. Що відрізняє характер від темпераменту? Як вони співвідносяться?

3. Що таке акцентуації характеру?

4.  Які змішані типи акцентуацій вам відомі?

5. Наведіть приклади літературних ілюстрацій наслідків викривлення батьківського виховання для дітей.

6. Перерахуйте основні психологічні класифікації характеру.

7. в чому відмінність між неврозом та психозом?

8. Що таке “нормальний” характер?

 

Література:

1. Ананьев Б.Г. Строение характера // Психология индивидуальных различий. Тексты. – М., 1982. – С.172-178.

2. Анастази А. Дифференциальная психология. – М.: Апрель-Пресс, 2001.-745 с.

3. Березин Ф.Б., мирошников М.П., соколова Е.Д. методика многостороннего исследования личности. – М.: Фолиум, 1994.-173 с.

4. Волков П.Разнообразие человеческих миров. – М.: Аграф, 2000. – 512 с.

5. Ганнушкин П.Б. Клиника психопатий...//психология индивидуальных различий. Тексты. – М., 1982. – Сю262-269.

6. Егорова М.С. Психология индивидуальных различий. – М.: планета детей, 1997. – 325 с.

7. Ковалева А.Г., Мясищев В.Н. Темперамент и характер // психология индивидуальных различий. Тексты. – М., 1982. – с.167-171.

 

Тема 6. Психологія здібностей. Здібності в структурі індивідуальності.

1. Теорії здібностей.

2. Структура (задатки та операції) і характеристики (якість, рівень) здібностей.

3. Дослідження інтелектуальних здібностей.

4. Факторні теорії інтелекту (Ч.Спірмен, Дж.Гілфорд, Дж. Келлі).

5. Джерела варіативності інтелекту.

6. Поняття обдарованості та геніальності.

7. Теорії геніальності.

8. Геніальність в роботах В.П.Ефроімсона.

 

Запитання та завдання для самостійної роботи

1. Що таке задатки, здібності, обдарованість та геніальність?

2. Охарактеризуйте основні види здібностей.

3. Яка структура здібностей?

4. Що таке сенситивний період?

5. Що таке факторні теорії інтелекту?

6. Як пов’язані інтелект та особистість в різних підходах?

7. Які теорії геніальності вам відомі?

8. Що відомо вам про біосоціальні завдатки геніальності?

 

Література:

1. Анастази А. Дифференциальная психология. – М.: Апрель-пресс, 2001. – 745 с.

2. Анастази а Психологическое тестирование. Кн. 1 и 2 . – М.: Педагогика, 1982.

3. Балтес П.Б. Всевозрасной подход в психологии развития: исследование динамики подходов и спадов на пртяжении жизни // психол. Журн. – 1994. - №1. – Т.15. – С.60-80

4. Грановская Р.М. Элементы практической психологии. – Л., 1988.

5. Дружинин В.Н. Психологическая диагностика способностей: теоретические основы. Ч. 1и 2. – Саратов, 1990.

6. Егорова М.С. психология индивидуальных различий. – М.: Планета детей, 1997. – 325 с.

 

Тема 7. Типологічний підхід до вивчення особистості та характеру.

1. Класифікація як науковий метод.

2. Психологічні типи, виділені К.Г.Юнгом.

3. Головні та підлеглі функції свідомості, екстраверсія та інтроверсія.

4. Сучасні типології

5. Клініко-ексизтенціальна типологія характерів П.Волкова.

6. Поняття психологічного захисту.

7. Психоаналітична діагностика Ненсі Мак-Вільямс.

8. Переваги та обмеження психологічних типологій.

 

Запитання та завдання для самостійної роботи

1. Що таке наукова класифікація?

2. Що таке типи особистості на узагальнені чого вони засновані?

3. Що таке екстраверсія та інтроверсія в розумінні К.-Г.Юнга?

4. Як визначити джерело невротичних розладів в типології Юнга?

5. Що входить в ядро характеру, визначене П.В.Волковим?

6. Як пов’язані між собою тип характеру, рівень розвитку особистості та спосіб психологічного захисту в психоаналітичній діагностиці?

7. Підберіть власні життєві, літературні чи історичні ілюстрації до розглянутих в даному розділі типів.

 

Література:

1. Анастази А. Психологическое тестирование. Кн. 1 и 2. – М.: педагогика, 1982.

2. Асмолов А.Г. личность как предмет психологического исследования. – М., 1984.

3. Волков П. Разнообразие человеческих миров. – М.: Аграф, 2000. – 512 с.

4. Гадфруа Ж. Что такое психология. Кн. 1и 2. – М, 1992.

5. Егорова М.С. психология индивидуальных различий. – м.: планета детей, 1997. – 325 с.

6. Либин А.В. Дифференциальная психология: на пересечении европейских, российских и американских традиций. – М.: Смысл, 19999. – 534 с.

7. Робер М.-А., Тильман Ф. Психология индивида и группы. – М., 1988.

8. Юнг К. Психологические типы. – СПб.: Ювента; М.: прогресс, 1995. – 711 с.

 

Тема 8. Предметно-змістовні характеристики: психологія рис особистості.

1. Риси як психологічна категорія. Способи виділення рис.

2. Перші спроби виділити факторну структуру особистості.

3. Теорія рис, розроблена Г.Айзенком

4. Теорія рис особистості в теорії Р.Б.Кеттелла.

5. Модель Великої П’ятірки та підтвердження її валідності

6. Переваги та недоліки підходу з позиції рис.

7. Прогностична сила рис, рівняння специфікації Р.Кеттелла.

 

Тема 9. Психологія статі.

1. Стать в структурі індивідуальності.

2. Біологічниа та психологічна стать.

3. Теорія розвитку статевої ідентичності (психоаналіз, біхевіоризм, теорії соціального научення).

4. Еволюційна теорія статі В.А.Геодакяна.

5. Поняття статевого диморфізму, дипсихізму, дихрономорфізму.

6. Взаємодія програм репродуктивної поведінки та вирощування потомства.

7. Етологія статі. Нейроандрогенетична теорія Л.Елліна.

8. Програми поведінки, які знаходяться під андроген етичним контролем.

9. Статеві відмінності в психологічних якостях.

 

Запитання та завдання для самостійної роботи

1. Визначте місце статі в стуктурі індивідуальності. Що таке «секс» та «гендер»?.

2. Які теорії психологічної статі вам відомі?

3. Розкрийте психологічну суть еволюційної теорії статі.

4. Що таке статевий диморфізм, статевий дипсихізм і статевий дихрономорфізм?

5. За рахунок яких програм поведінки психофізіологія статі визначає динаміку та зміст життєдіяльності людини?

6. Як етиологія статі може бути використана для побудови та розрушення психологічних бар’єрів між статями.

7. Які психологічні відмінності між чоловіками та жінками дійсно підтверджені в області темпераменту, інтелектуальних здібностей, рис особистості.

8. В чому полягають основні тенденції порушення фізичного та психічного здоров’я в чоловічій та жіночій вибірці?

9. Проаналізуйте стереотипи, які відносяться статево-рольовї поведінки в різноманітних культурах.

 

Література:

1. Адлер а. Наука жить. – Киев: Port-Royal, 1997. – 285 с.

2. Анастази А. Дифференциальная психология. – М.: Апрель_Пресс, 2001. – 745 с.

3. Геодакян В.А. Теория дифференциации полов в проблемах человека // Человек в системе наук. – М., Наука, 1989. – С.171 – 189.

4. Годфруа Ж. Что такое психология. Кн. 1 и 2. – М., 1992.

5. Дольник В.Р. Жизнь – разгадка пола или пол – разгадка жизни? Химия и жизнь. – 1995. - №9-12.

6. Кон И.С. Психология половых различий // Психология индивидуальных различий. Тексты. – М., 1982. С.78-83.

7. Крайг Г. психология развития. – СПб.: Питтер, 2000. – 980 с.

8. Либин А.В. Дифференциальная психология: на пересечении европейских, российских и американских традиций. – М.: Смысл, 1999. – 534 с.

 

Тест

 

1. Синонімом диференціальної психології є:

а) порівняльна психологія;

б) етнічна психологія;

в) психологія індивідуальних відмінностей;

г) гендерна психологія.

2. Гуманітарна парадигма пізнання означає:

а) перевага методу включеного спостереження при вивченні особливостей індивіда;

б) вивчення людини з дотриманням етичних норм та без використання апаратних методів;

в) етап зрілості наукової дисципліни, яка характеризується увагою до одиничних феноменів;

г) стандарти діагностичних методик.

3. Статистичні методи отримали популярність завдяки роботам:

а) голландського психолога Ф.Дондерса;

б) засновника «теорії середньої людини» бельгійського соціолога А.Кетле;

в) німецького філософа Г. Фехнера;

г) німецького психолога В.Штерна.

4. Ідеографічний підхід – це:

а) метод, заснований на аналізі графічних продуктів респондента;

б) метод, що реалізує гуманітарну парадигму вивчення людини, як унікальної істоти;

в) метод, що ґрунтується на комп’ютерній графіці;

г) метод створений для дослідження психофізичних основ людської поведінки.

5. Генограмма – це:

а) це графічний запис інформації про сім'ю та метод системної сімейної психотерапії ;

б) схематичне зображення джерела ризику нормального розвитку(обтяженої спадковості);

в) схематичне зображення ймовірності народження хлопчиків та дівчаток в сім’ї;

г) включеність сім’ї в культурно-історичні аспекти.

6. Психографія – це:

а) складання біографії найбільш відомих психологів;

б) складання психологічних портретів психотичних особистостей;

в) опис індивідуальності, що враховує історичність її розвитку;

г) опис індивідуальних відмінностей особистості.

7. Розуміння норми в психології в більшості випадків має емпіричну природу:

а) має емпіричну природу, що визначається частотою показників;

б) має конвенційну природу, що установлювалась на основі домовленостей дослідників;

в) має теоретичну природу, що встановлюється за допомогою методологічних принципів;

г) має методичну природу, що визначається валідністю досліджень.

8. Близнюковий метод відносять до класу:

а) психогенетичних методів;

б) апаратних методів;

в) психолого-педагогічних методів;

г) психофізіологічних методів.

9. Т-дані отримуються за допомогою:

а) тестів-опитувальників;

б) об’єктивних експериментально створених ситуацій поведінки людини;

в) спостереження в Т-групах;

г) констатація актуальної ознаки-феномена.

10. Індивідуальність в диференціальній психології розуміється як:

а) сума особливостей, що відрізняють дану людину від інших;

б) якості особистості, що допомагають протистояти груповому тиску;

в) система багаторівневих зв’язків, що охоплює всі фактори індивідуального буття людини;

г) об’єктивний спосіб отримання даних за реакцією досліджуваного.

11. Спеціальна теорія індивідуальності – це:

а) вчення про походження, структуру, функціонування та місце темпераменту в загальній структурі індивідуальних властивостей;

б) вчення про походження та прояви індивідуальних відмінностей психіки;

в) вчення про взаємодію факторів середовища спадковості формування особливостей особистості;

г) вчення про систему індивідуально-вольових якостей особистості.

12. Операційна (робоча) структура індивідуальності включає в себе:

а) соматичні, гуморальні та психологічні особливості;

б) індивідуальні, психологічні та духовні якості;

в) результати впливу спадковості, загального та відмінного середовища;

г) періоди розвитку тих чи інших психічних функцій.

13. Показники спадковості відображаються:

а) в кореляції ознак дітей та їх біологічних батьків;

б) у подібності абсолютних показників ознак дітей та їх біологічних батьків;

в) у відмінності ознак дітей та їх названих батьків;

г) в адаптивній та захисній організації Его.

14. Функціональна асиметрія – це:

а) зміщення осі симетрії в будові півкуль головного мозку викликане органічною поразкою;

б) характеристика розподілення психічних функцій (спеціалізації) між правою і лівою півкулями;

в) специфічна для людини будова головного мозку пов’язана з мовою;

г) надмірне підвищення чутливості, або зниження чутливості по відношенню до психічних подразників.

15. Темперамент у вченні В.Вундта описувався за ознаками:

а) сили та слабкості;

б) сили та стабільності;

в) діяльності та емоційності;

г) реакцій та сили.

 

2.Тест

1. Недоліком типологічного підходу в диференціальній психології являється:

а) ігнорування індивідуальних особливостей людини;

б) відсутність емпіричної валідності визначених типів;

в) неможливість порівняння одного типу з іншим;

г) неможливість досконалого вивчення ціннісних орієнтацій.

2. Теоретичні типології на відміну від емпіричних:

а) створюються не спираючись на клінічні дані;

б) задовольняють потреби наукової класифікації;

в) засновані на використанні факторного аналізу;

г) створюються без врахування вроджених програм поведінки.

3. Клінічно-екзистенціальний підхід дозволяє:

а) уточнити диференціальний діагноз хворої людини;

б) встановити взаємозв’язок симптомів і переживань людини;

в) виявити порушення, які стосуються життєвої філософії людини;

г) з’ясувати патерни поведінки людини.

4. Психологічні захисти – це:

а) індивідуальні способи вираження агресивності;

б) адаптивні способи переживання, що забезпечують контроль над афектом і збереженням самоповаги;

в) невротичні реакції на внутрішні конфлікти;

г) реорганізація всередині півкуль головного мозку.

5. Інтроверсія – це:

а) установка на перешкоду контакту з об’єктами зовнішнього і внутрішнього світу в значенні високої рефлексії;

б) метод самоспостереження, що використовується в доекспериментальній психології;

в) невротична особливість здійснювана в спілкуванні з людьми;

г) схильність переживати реальні і уявні небезпеки.

6. Ананказми – це:

а) спонтанні внутрішньо нав’язливі переживання та дії;

б) риси містичного світовідношення, заснованого на некритичному сприйнятті життя;

в) вміст колективного несвідомого;

г) різні комбінації із якостей емоціональності.

7. Найбільш популярною теорією рис особистості є теорія розроблена:

а) Дж.Гілфордом;

б) Р.Б.Кеттелом;

в) Б.Г.Ананьєвим;

г) А.Е. Личко.

8. Риси виявляються наступними способами:

а) шляхом співставлення даних «повздовжніх» і «поперечних» зрізів;

б) завдяки використанню L-, Q- та T-даних;

в) семантично шляхом факторного аналізу та концептуалізації.

9. Р.Б.Кеттел для прогнозу людської поведінки в різних ситуаціях використовував:

а) клінічну бесіду;

б) експертне опитування;

в) рівняння специфікації;

г) тестування.

10. Феномен статевого диморфізму – це:

а) присутність у даного біологічного виду диференціацій статей;

б) присутність різноманітних середніх показників біологічних або психосоціальних характеристик у представників різної статі;

в) відмінність самок та самців за первинними та вторинними родовими ознаками;

г) стереотипні види професійної діяльності.

11. Професійно значуща ознака – це:

а) якість, що тренується в отриманні професіонального досвіду;

б) якість, що суттєва для успішності даної професіональної діяльності;

в) установка на оволодіння даною професією;

г) становлення професійно-важливих якостей.

12. Концепція типів особистості Е.Шпрангера виражає:

а) класифікацію смислових життєвих цінностей і орієнтацій;

б) класифікацію за соціальним орієнтаціям;

в) класифікацію людей за професійним нахилам;

г) визначення типу діяльності.

13. Індивідуальний стиль діяльності – це:

а) система прийомів діяльності обумовлена особистими якостями особи і допомагає адаптації до об’єктивних обставин;

б) індивідуальний темп діяльності обумовлений темпераментом особи;

в) індивідуальний професійний вибір особи.

14. Найбільш продуктивною стратегією вирішення конфлікту в рамках концепції К.Томаса вважається:

а) компроміс;

б) втеча;

в) співпраця;

г) впевненість у власних переконаннях.

15. Стиль спілкування розуміється В.С.Мерліним:

а) як надання переваги руху до людей, від людей чи проти людей;

б) як цілісна система цілей і операцій, що забезпечує індивідуально характерний спосіб спілкування;

в) як співвідношення особистісних та загальних інтересів;

г) як профіль необхідних психологічних якостей.

 

 

Відповіді до тестів

Тест 1

10в
11а 12б 13а 14б 15б          
                   

 

 

Тест 2

10б
11б 12а 13а 14а 15б          
                   

 

 

 

ТЕСТИ

Додаток 1

Тест для Самоперевірки знань студентів по темі 1-6

 

16. Синонімом диференціальної психології є:

а) порівняльна психологія;

б) етнічна психологія;

в) психологія індивідуальних відмінностей.

17. Гуманітарна парадигма пізнання означає:

а) перевага методу включеного спостереження при вивченні особливостей індивіда;

б) Вивчення людини з дотриманням етичних норм та без використання апаратних методів;

в) етап зрілості наукової дисципліни, яка характеризується увагою до одиничних феноменів.

18. Статистичні методи отримали популярність завдяки роботам:

а) голландського психолога Ф.Дондерса;

б) засновника «теорії середньої людини» бельгійського соціолога А.Кетле;

в) німецького філософа Г. Фехнера.

19. Ідеографічний підхід – це:

а) метод, оснований на аналізі графічних продуктів респондента;

б) метод, що реалізує гуманітарну парадигму вивчення людини, як унікальної істоти;

в) метод, що основується на комп’ютерній графіці.

20. Генограмма – це:

а) варіант генологічного методу, в якому фіксуються психологічні відношення близькості;

б) схематичне зображення джерела ризику нормального розвитку(обтяженої спадковості);

в) схематичне зображення ймовірності народження хлопчиків та дівчаток в сім’ї.

21. Психографія – це:

а) складання біографії найбільш відомих психологів;

б) складання психологічних портретів психотичних особистостей;

в) опис індивідуальності, що враховує історичність її розвитку.

22. Розуміння норми в психології в більшості випадків мають емпіричну природу:

а) має емпіричну природу, що визначається частотою показників;

б) має конвенційну природу, що установлювалась на основі домовленостей дослідників;

в) має теоретичну природу, що встановлюється за допомогою методологічних принципів.

23. Близнюковий метод відноситься до класу:

а) психогенетичних методів;

б) апаратних методів;

в) психолого-педагогічних методів.

24. Т-дані отримуються за допомогою:

а) тестів-опитувальників;

б) об’єктивних експериментально створених ситуацій поведінки людини;

в) спостереження в Т-групах.

25.  Індивідуальність в диференціальній психології розуміється як:

а) сума особливостей, що відрізняють дану людину від інших;

б) якості особистості, що допомагають протистояти груповому тиску;

в) система багаторівневих зв’язків, що охоплюють всі фактори індивідуального буття людини.

26.  Спеціальна теорія індивідуальності – це:

а) вчення про походження, структуру, функціонування та місце темпераменту в загальній структурі індивідуальних властивостей;

б) вчення про походження та вияви індивідуальних відмінностей психіки;

в) вчення про взаємодію факторів середовища спадковості формування особливостей особистості.

27.  Операційна (робоча) структура індивідуальності включає в себе:

а) соматичні, гуморальні та психологічні особливості;

б) індивідуальні, психологічні та духовні якості;

в) результати впливу спадковості, загального та відмінного середовища.

28.  Показники спадковості відображаються:

а) в кореляції ознак дітей та їх біологічних батьків;

б) у подібності абсолютних показників ознак дітей та їх біологічних батьків;

в) у відмінності ознак дітей та їх названих батьків.

29.  Рухомість – це властивість нервової системи, що означає:

а) швидкість появи та зникнення нервових процесів;

б) швидкість перетворення знаків подразників;

в) дієздатність нервової системи.

30.  Функціональна асиметрія – це:

а) зміщення осі симетрії в будові півкуль головного мозку викликане органічною поразкою;

б) характеристика розподілення психічних функцій (спеціалізації) між правою і лівою півкулями;

в) специфічна для людини будова головного мозку пов’язана з мовою.

31.  Темперамент у вченні В.Вундта описувався за ознаками:

а) сили та слабкості;

б) сили та стабільності;

в) діяльності та емоційності.

32.  У сучасній вітчизняній психології темперамент розуміється як:

а) стійка психобіологічна категорія, що визначає весь зміст характеристики індивідуальності;

б) сукупність властивостей нервової системи, характерна для кожної людини;

в) спосіб поведінки у фруструючих ситуаціях.

33.  Еволюційне призначення темпераменту складається:

а) в регулюванні чутливості до впливу зовнішнього середовища;

б) в енергетичному регулюванні;

в) в генетичному закріпленні адаптаційних властивостях індивідуальності.

34.  Характер – це:

а) особливості особистості, які формуються в ранньому дитинстві;

б) своєрідність поведінки людини в соціальних ситуаціях;

в) сукупність вияву особистості на фруструючі ситуації.

35.  Поняття акцентуації характеру ввів:

а) А.Е.Личко;

б) К.Леонгард;

в) К.Г.Юнг.

36.  Нормальний характер за П.Б.Гонушкіним – це:

а) характер, позбавлений виражених акцентуацій;

б) найбільш розповсюджений в даній популяції тип характеру;

в) характер, позбавлений патологічних тенденцій.

37.  Одна з перших наук про особливості характеру називалась:

а) характерологія;

б) етологія;

в) ідеологія.

38.  Екзопсихіка – це:

а) система типологічних особливостей екзоморфних людей;

б) відношення особистості до зовнішніх об’єктів, близька по змісту предметно-змістовим;

в) найбільш виражена особливість характеру.

39.  Тип особистості – це:

а) тенденція до поведінки тої чи іншої клінічної групи;

б) обумовлена темпераментом особливість поведінки;

в) узагальнення, основане на уподібненні людини до середнього образу в деякій групі.

40.  Людей, які знаходяться на найвищому рівні власного розвитку, А.Ф.Лазурський називав:

а) пристосовані;

б) що пристосовуються;

в) не до кінця пристосовані.

41.  Здатність розуміється у вітчизняній психології як:

а) індивідуальні особливості, що забезпечують успішне виконання будь-якої діяльності;

б) індивідуальні особливості особистості, обумовлені генетично;

в) вроджені задатки, посилені дієздатністю та волею людини.

42.  Кожен з факторів моделі інтелекту Дж.Гілфорда може бути охарактеризованим з точки зору:

а) знань, умінь та навичок;

б) задатків та здібностей;

в) операцій, змісту та результату.

43.  Мудрість в психології інтелекту – це:

а) система знань, орієнтована на життєво важливі практичні сторони життя;

б) висока толерантність до чужих помилок;

в) високий рівень професійної ерудованості.

44.  Підвищена моральна відповідальність в сімейній психології – це:

а) установка на важливість інтересів дитини, близька дітоцентризму;

б) викривлений стиль батьківського виховання, поєднання високих вимог та нечутливість до потреб дитини;

в) надання переваги сімейним цінностям над професіональними.

45.  Характер в загальних рисах закінчує своє формування:

а) в підлітковому віці;

б) в дошкільному віці;

в) в пренатальному періоді.

 

Додаток 2

Тест для Самоперевірки знань студентів по темі 7-12

 

1. Недоліком типологічного підходу в диференційній психології являється:

д) ігнорування індивідуальних особливостей людини;

е) відсутність емпіричної валідності визначених типів;

ж) неможливість порівняння одного типу з іншим.

2. Теоретичні типології на відміну від емпіричних:

a. створюються не спираючись на клінічні дані;

b. задовольняють потреби наукової класифікації;

c. засновані на використанні факторного аналізу.

3. Клінічно-екзистенціальний підхід дозволяє:

a. уточнити диференціальний діагноз хворої людини;

b. встановити взаємозв’язок симптомів і переживань людини;

c. виявити порушення, які стосуються життєвої філософії людини.

4. Психологічні захисти – це:

a. індивідуальні способи вираження агресивності;

b. адаптивні способи переживання миру, що забезпечують контроль над афектом і збереженням самоповаги;

c. невротичні реакції на внутрішні конфлікти.

5. Інтроверсія – це:

a. установка на перешкоду контакту з об’єктами зовнішнього і внутрішнього світу в значенні високої рефлексії;

b. метод самоспостереження,що використовується в доекспериментальній психології;

c. невротична особливість здійснювана в спілкуванні з людьми.

6. Ананказми – це:

a. спонтанні внутрішньо нав’язливі переживання та дії;

b. риси містичного світовідношення, основаного на некритичному сприйнятті життя;

c. вміст колективного несвідомого.

7. Риси – це:

a. якість, що стійко притаманна даній особі та виявлені в різних ситуаціях;

b. особливість, що відрізняє конкретну особу від інших представників психотипу;

c. особливість, що перешкоджає особі зближенню до так званого «нормального» характеру.

8. Найбільш популярною теорією рис особистості є розробленою:

a. Дж.Гілфордом;

b. Р.Б.Кеттелом;

c. Б.Г.Ананьєвим.

9. Риси виявляються наступними способами:

a. шляхом співставлення даних «повздовжніх» і «поперечних» зрізів;

b. завдяки використанню L-, Q- та T-даних;

c. семантично шляхом факторного аналізу та концептуалізації.

10.  Р.Б.Кеттел для прогнозу людської поведінки в різних ситуаціях використовував:

a. клінічну бесіду;

b. експертне опитування;

c. зрівняні специфікації.

11.  Феномен статевого диморфізму – це:

a. присутність у даного біологічного виду диференціацій статей;

b. присутність різноманітних середніх показників біологічних або психосоціальних характеристик у представників різного роду;

c. відмінність самок по первинним та вторинним родовим ознакам.

12.  Еволюційне призначення диференціації статей складається:

a. в розподілі функцій стійкості та мінливості між представниками різних родів;

b. в підвищенні кількості осіб;

c. в збільшенні комбінаційних можливостей генотипу.

13.  Біологічні та психосоціальні новоутворення з’являються в філогенезі:

a. одночасно у чоловіків та жінок;

b. спочатку у жінок, а потім у чоловіків;

c. спочатку у чоловіків, а потім у жінок.

14.  Статево-рольова соціалізація в рамках психоаналізу є:

a. результатом соціального научіння;

b. епіфеноменом інтелектуального розвитку;

c. результатом ранніх дитячих конфліктів з батьками.

15.  Різноманітні відношення між чоловіками та жінками в рамках етології пояснюється:

a. шляхом репродуктивних програм;

b. шляхом програм регламентуючих виховання потомства;

c. шляхом сполучення елементів програм розмноження та виховання дітей.

16.  Професійно значуща ознака – це:

a. якість, що тренується в отриманні професіонального досвіду;

b. якість, що суттєва для успішності даної професіональної діяльності;

c. установка на оволодіння даною професією.

17.  Професійні типології містять:

a. перелік професійно важливих ознак;

b. якості, що з необхідністю з’являються в результаті занять даною професійною діяльністю;

c. комплекси психологічних особливостей притаманних типовому представнику даної професійної групи.

18.  Концепція типів особистості Е.Шпрангера виражає:

a. класифікацію смислових життєвих цінностей і направленостей;

b. класифікацію по соціальним орієнтаціям;

c. класифікацію людей по професійним нахилам.

19.  Індивідуальний стиль діяльності – це:

a. система прийомів діяльності обумовлена особистими якостями особи і слугуюча адаптації до об’єктивних обставин;

b. індивідуальний темп діяльності обумовлений темпераментом особи;

c. індивідуальний професійний вибір особи.

20.  В області професійних досягнень високоінтелектуальні жінки відрізняються від жіночої групи в цілому:

a. більш фемінністю;

b. більш маскулінністю;

c. більш інтровертованістю.

21.  Найбільш продуктивною стратегією розширення конфлікту в рамках концепції К.Томаса рахується:

a. компроміс;

b. втеча;

c. співпраця.

22.  Стиль спілкування розуміється В.С.Мерліним:

a. як надання переваги руху до людей, від людей чи проти людей;

b. як цілісну систему цілей і операцій, що забезпечує індивідуально характерний спосіб спілкування;

c. як співвідношення особистих та загальних інтересів.

23.  Стиль педагогічного спілкування по змісту ближче:

a. стилю батьківського виховання;

b. стилю керівництва (лідерства);

c. стилю розширення конфлікту.

24.  Концепція розвитку морального усвідомлення, створена Л.Кольбергом, реалізує:

a. мораль справедливості (justice), характерною в першу чергу для чоловіків;

b. мораль піклування (care), характерною в першу чергу для жінок;

c. персоніфіковані моральні норми.

25.  Конвенційний рівень розвитку морального усвідомлення являється:

a. вихідним рівнем розвитку людини;

b. ціллю моральних прагнень особистості;

c. найбільш розповсюдженим рівнем, що забезпечує соціальну взаємодію людей.

26.  Поняття життєвого стилю стало використовуватися в перших роботах:

a. А.Адлера;

b. Г.Олпорта;

c. В.С.Мерліна.

27.  Стильові особливості людини проявляються :

a. тільки в області пізнавальних процесів;

b. тільки в професійній діяльності і спілкування;

c. у способі взаємодії суб’єкта з реальністю на всіх рівнях його буття.

28.  Психологічне подолання – це:

a. поведінка людини в умовах стресу;

b. тенденція розвитку Я-концепції, що виражає собою особистий ріст людини;

c. індивідуальний спосіб взаємодії людини з ситуацією залежності від її значимості і психологічних ресурсів.

29.  Когнітивний стиль – це:

a. індивідуальний спосіб переробки інформації;

b. сукупність особливостей в само значенні людини;

c. в першості вирішувати інтелектуальні задачі в області гуманітарних чи точних знань.

30.  Основні вимірювання що описують здатність особистості до само актуалізації – це:

a. адаптація і маніпуляція;

b. компетентність в часі і спосіб підтримки;

c. самозбереження і саморуйнування.

 

Відповіді до тестів самоперевірки знань студентів

Тест 1 (теми 1-6)

10в
11а 12б 13а 14б 15б 16б 17а 18б 19в 20б
21а 22б 23б 24в 25б 26а 27в 28а 29б 30а

 

 

Тест 2 (теми 7-12)

10в
11б 12а 13в 14в 15в 16б 17в 18а 19а 20б
21а 22б 23б 24а 25в 26а 27в 28в 29а 30б

 

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 950; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!