Властивості і приготування бетонної суміші.



Найважливішою функцією є зручновкладальність, яка залежить від текучості (рухливості) і пластичності (або зв’язуваності).

Зручновкладальність характеризується:

1) ОК – осадка стандартного конуса в см;

2) ПЖ – показник жорсткості в секундах.

Залежно від рухливості бетонної суміші їх поділяють на:

- литі ( );

- рухомі ( );

- малорухомі ( );

- жорсткі ( );

- особливо жорсткі ( ).

Вид бетонної суміші залежить від вмісту води, водоцементного відношення , виду заповнювача та цементу і кількості та виду поверхнево-активних добавок.

Бетонні суміші готуються, як правило, на районних заводах, на центральних заводах, на бетонно-змішувальних установках різного виду безпосередньо на будівельному майданчику. Переваги заводського виготовлення:

- висока якість;

- низька вартість;

- технологічне обладнання, що дозволяє виготовляти бетонні суміші різних класів (дозування).

Недолік:

- втрата якості в процесі транспортування на значні відстані.

Районний завод – 100 ... 200 м3 товарного бетону в рік і обслуговує будівельні майданчики в радіусі 20 ... 30 км. термін 20 років.

Центральні заводи – потужність 50 ... 70 м3 в рік, термін

функціонування на одному місці 5 – 7 років.

На заводах застосовуються бетонозмішувальні установки безперервної та циклічної дії. Безперервні – недолік: неможливо змінити клас бетону в процесі роботи. Циклічної дії дозволяють оперативно міняти дозування бетонної суміші і готувати бетонні суміші різних класів. Поділяються на установки гравітаційної дії та примусової дії (за принципом роботи).

Завантаження установок: спочатку 10 – 15 % води від розрахункової, потім завантажують сухі компоненти з одночасним доповненням водою до потрібної. Якщо застосовують пластифікатори, то їх подають на початку з водою.

Транспортування бетонної суміші.

В будівництві використовується широкий спектр машин. Основна вимога забезпечити мінімальну кількість перевантажень з тим, щоби не втратити фізико-механічні властивості. Граничну відстань транспортування встановлює проектна лабораторія (вказується в технологічній карті).

Бетонна суміш транспортується в готовому вигляді в автобетоновозах (до 30 км), в автосамоскидах (до 5 км), в автобетонозмішувачах (80 – 90 км). В зимовий період відстань зменшується в 2 рази.

Розвантаження бетонної суміші відбувається у приймальні бункера або безпосередньо в конструкцію, що бетонується з максимальною висотою вільного скидання менше 3-ох метрів. При більшій висоті використовують віброхоботи, віброжолоби, похилі лотки.

Безпосередньому на будівельному майданчику бетонна суміш подається стрічковими конвеєрами, пневмонагнітачами, бетононасосами або за допомогою монтажних кранів в цедрах, бункерах або контейнерах.

Лекція 8

Вкладання бетонної суміші.

Залежить від типу конструкції та виду бетону.

У фундаментах та інших масивних конструкціях бетонна суміш вкладається шарами 20 – 30 мм. Максимальна товщина шару суміші (довжина робочого органу вібратора). Більш глибоке занурення вібратора приводить до порушення структури розчину. При виконанні монолітних фундаментів особлива увага приділяється на виконання стаканів під збірні колони, під металеві колони – виконання опорних поверхонь та анкерних отворів. При влаштуванні монолітних бетонних підлог суміш вкладають на підготовку за маяковими рейковими смугами шириною 3 – 4 м. бетонують смуги через одну. Після тужавіння суміші бетонують залишені полоси. Ущільнюють поверхневими вібраторами або віброрейками. Висота вільного складання бетонної суміші менше 3 м для звичайного (з портландцементу) бетону і менша 1 м для крупно пористого бетону при бетонуванні фундаментів.

Бетонна суміш вкладається без перерви ділянками:

- 3 м – у колонах і стояках рам висотою 5м, а також в стінах товщиною понад 15 см;

- висотою 2 м – в колонах перерізом менше см і в перегородках товщиною менше 15 см.

Ущільнення суміші в колонах 5м відбувається через бокові вікна в опалубці. При більшій висоті за допомогою зовнішніх вібраторів.

Бетонування балок, прогонів збільшується по всій висоті. Якщо , то шари бетонної суміші вкладають товщиною . Верхній шар не доводиться на 3 – 4 см до відмітки монолітного перекриття. Через 1 – 2 год. після початкового осідання суміші бетонується залишений шар одночасно із перекриттям.

Арки, склепінчасті перекриття бетонуються згідно вимог ПВР (проекту виконання робіт). При прольотах арок або склепінь менше 15 м , бетонна суміш вкладається одночасно з двох боків симетрично, від п’ят до замка. При більших прольотах суміш вкладають смугами з залишенням проміжків 20 – 50 см, які бетонують після набору міцності вже забетонованих.

Робочі шви.

Для забезпечення монолітності конструкції слід бетонувати без перерви. Для деяких конструкцій ця вимога є обов’язкова (для динамічних конструкцій). В ряді випадків перерва неминуча, тому розташовують робочий шов. Його місце розташування вибирають з таким розрахунком, щоб не знизити міцність конструкції (нульова точка епюри моментів). В балках, прогонах, плитах перекриття робочі шви роблять вертикальними шляхом вкладання дошки з прорізами. В колонах, стояках робочий шов горизонтальний.

Коли бетонна суміш в місці розташування робочого шва набуває міцність, поверхню шва продувають стисненим повітрям, покривають цементним молоком і далі продовжують процес бетонування. Робочий шов розташовують на рівні верху фундаменту, біля консолі колони, у ребристих покриттях – біля основи капітелі, в рамних – у ригелі біля стояка, в ребристих перекриттях при бетонуванні в напрямку паралельному другорядним балкам шви влаштовують в середній третині прольоту другорядної балки, якщо ж перпендикулярно – робочий шов влаштовують в межах двох середніх четвертин прольоту другорядної балки.

При бетонуванні арок і склепінь робочий шов обов’язково вказують згідно робочого проекту. При бетонуванні плоских плит перекриття робочі шви влаштовують у будь-якому місці на короткому боці. При бетонуванні балок, прогонів – робочі шви на відстані 3 – см від низу перекриття.

Ущільнення бетонної суміші.

Способи ущільнення бетонної суміші:

- вібрування (основний);

- вакуумування;

- пресування;

- віброштампування;

- центрифугування.

1) При вібруванні бетонної суміші передаються вимушені коливання або імпульси під дією яких виділяються бульбашки, порушується зв’язок між частинками суміші, відбувається її компактніше розташування. Суміш переходить в стан тиксотропності (тимчасово текучий стан), стає більш рухливою і краще заповнює форму опалубки.

Розрізняють такі види вібраторів:

а) глибинні внутрішні;

б) зовнішні (кріпляться до опалубки);

в) поверхневі.

Частота їх коливань 2800 – 20000 .

Вібратори поділяють на:

- електромеханічні;

- пневматичні.

Електромеханічні складаються з трифазного двигуна і ексцентрично насадженого на вал електродвигуна дебалансу. Глибинні вібратори випускаються з віброголовою і віброштиком.

При бетонуванні масивних конструкцій застосовують вібропакети, які кріпляться до траверс.

Для глибинних вібраторів максимальна товщина шару ущільнення . Крок переставляння вібратора (радіуса дії вібратора). Тривалість вібрування на одній позиції 20 – 25 с, а для поверхневих 30 – 50 с, для зовнішніх до 90 с.

Кількість вібраторів визначається із об’єму бетонних робіт, темпу бетонування, потужності вібраторів + 30% резерву.

При бетонуванні плит, підлог, доріг застосовують поверхневі вібратори. При однорядному максимальна висота ущільнення до 250 мм, при двохрядному до 120 мм.

Для густоармованих тонкостінних конструкцій при розвантаженні бетонної суміші з бункерів застосовують зовнішні вібратори.

2) Вакуумування – ефективний спосіб ущільнення тонкостінних конструкцій максимальна висота ущільнення складає 30 см.

Суть способу: видаляється надлишкова вода, бетон ущільнюється, зменшується його осадка, швидше наростає міцність, підвищується морозостійкість і водонепроникність, кінцева міцність збільшується на 20% від розрахункової. Вакуумування здійснюється з відкритих верхніх поверхонь за допомогою вакуум-щитів, в середині конструкції за допомогою вакуум-трубок. Вакуумування здійснюється при високому ступені розрідження більше 70 кПа.

В комплект вакуум-пристроїв входять: вакуум-насос, ресори, вакуум-щити (40 шт.), вакуум-трубки, армовані прогумовані шланги.

За один захід вакуум-пристрій обробляє до 200 м2 поверхні.

Вакуум-щит (1х1,2м) має вигляд короба з герметичною прокладкою по контуру. Нижня частина складається з двох металевих сіток. Верхня частина – це є водостійка фанера.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 344; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!