Методика та методологія викладання образотворчого мистецтва



Вступ.

Методика як предмет вивчення

Методика як предмет вивчення розглядає особливості роботи педагога з учнями.

Методика - це перш за все система раціональних (ефективних) прийомів навчання і виховання. Це спеціальний відділ педагогіки, який вивчає правила і закони побудови навчально-виховного процесу.

Методика може бути : 1) загальною і 2) окремою.

Загальна педагогіка - це педагогіка в якій розглядаються методи і прийоми навчання, характерні всім предметам.

Окрема педагогіка - це педагогіка при якій розглядаються методи і прийоми навчання, які застосовуються до якого-небудь одного навчального предмета.

Прийоми викладання формуються у відповідності з матеріалом викладання. Тому в кожному навчальному предметі є свої особливості методики навчання.

Метод навчання - це спосіб роботи педагога з учнями, при допомозі якого досягається краще засвоєння матеріалу і підвищується успішність.

Прийоми навчання - це окремі моменти, з яких складається метод навчання. Із сукупності прийомів і методів, об'єднаних єдиним напрямком, складається система навчання.

У кожного педагога в процесі викладання предмета виробляється своя методика роботи, але вона не може бути довільною, випадковою. Ідеальна система кожного педагога повинна бути побудована у відповідності з загальними завданнями школи, цілями і направленнями сучасного розвитку образотворчого мистецтва.

Методика навчання завжди цілеспрямована - і об'єднує в собі як теоретичну так і практичну сторони.

Методика як наука займається розробкою цілеспрямованих методів навчання і виховання, установлює правила і закони побудови навчального процесу при допомозі психолого-педагогічних експрементальних досліджень.

Мета цих досліджень - виявлення закономірностей і специфічних особливостей навчання тому чи іншому виду занять - малюнку, живопису, композиції та іншим.

Основним об'єктом наукових досліджень в області методики викладання є школяр, тому тут не обійтися без таких наук, як, психологія, фізіологія, ергономіка та інших галузей наук тісно пов'язаних з діяльністю людини.

В області образотворчого мистецтва кожен дослідник опирається на праці І.Сеченова, І.Павлова, Н.Волкова, В .Ломова та інших науковців.

Особливо плідними дослідженнями в області методики викладання мистецтва є ті, що поєднують теорію з практикою, узагальнюють кращий передовий досвід, а також вивчають досягнення художніх шкіл, учителів загальноосвітніх закладів минулого і теперішнього часу.

Отже методика викладання образотворчого мистецтва як наука теоретично узагальнює практичний досвід роботи, пропонує такі методи навчання, які уже оправдали себе і дають найкращі результати

Практична методика вивчає сам процес навчання і виховання. Вивчення і набуття навиків педагогічної роботи вимагає певних здібностей і нахилів, так як ця сфера педагогіки є мистецтвом важким, складним та дуже відповідальне.

Тут недостатньо знати досконально свій предмет. Не знаючи основних положень методики, не пізнавши самої суті мистецтва викладання, не відчувши радості творчих пошуків і нових відкриттів, багато прекрасних художників, які виступали в ролі педагогів, оказались невдахами тому, що недооцінювали ролі методики викладання. Вони признавали педагогічну роботу важким тягарем і поспішали від неї звільнитися.

Тут доцільно згадати слова російського художника - педагога П.П.Честякова: "Не в пику я зто говорю, а в доказательство того, что не всякий, кто работает поряд очно, может бьіть и учителем хорошим".

У викладанні, як і в усякому мистецтві необхідні натхнення, інтуїція, винахідливість, творчий підхід до справи.

Педагогічна майстерність - основний чинник виконанна програмних завдань шкільного курсу образотворчого мистнцтва.

Викладацька робота - творча робота, працювати по трафарету не вийде, бо працює педагог з живими людьми, у яких різні характери, різний рівень інтелекту, логічного мислення.

Методика як мистецтво викладання в тому, що учитель повинен підібрати вірний підхід до учня, а викладання матеріалу повинно бути простим і доступним.

Крім того педагогу необхідно володіти великим терпінням, бо інколи не вистачатиме одноразового пояснення матеріалу.

Мало пояснити і показати той чи інший прийом роботи - потрібно домогтися, щоб він був засвоєний.

Повинен виникнути психологічний контакт між учителем і учнем - лише тоді вони будуть розуміти одне одного. Все це досягається за рахунок набуття педагогічної майстерності і досвіду.

Звичайно однієї любові до педагогічної професії замало, щоб оволодіти методикою. Для того, щоб учитель зміг успішно викладати предмети художньо -естетичного циклу, йому необхідно знати, які саме методи дають найкращі результати, з чого треба почати, де бажано зупинитися, на чому зупинитися, що виділити за головне.

Вивчення питань методики дає можливість учителю образотворчого мистецтва вірно будувати навчальний процес, опираючись на дидактичні принципи, форми і методи викладання, які вказані загальною педагогікою.

Засвоєння методики дає можливість підкорювати навчальний процес єдиній лінії визначеній програмою з даного предмету та програмними завданнями виховного процесу.

Сучасна методика викладання образотворчого мистецтва була визначена не відразу. До цього методика пройшла складний шлях розвитку. Методи викладання змінювались в результаті суперечних думок, зміни напрямків в мистецькій сфері, зміни принципів навчання.

Для успішного оволодіння методикою в першу чергу необхідно критично використовувати все краще, що було досягнуто за попередні епохи, вияснити що було в старих системах викладання позитивного і разом з тим відмітити негативні сторони навчання неприйнятні в сучасній педагогіці.

Знання історії методів викладання образотворчого мистецтва спонукає більш відповідально відноситися до свого предмету.

Історія методів викладання зберігаючи нагромаджений досвід попередніх поколінь, допомагає позитивно вирішувати сучасні завдання.

Тому історію методів викладання образотворчого мистецтва ми розпочнемо вивчати на наступному занятті.

 

Запитання до закріплення поданого матеріалу та на повторення на наступному занятті.

1. Що вивчає методика?

2. Пояснити різницю між загальною та окремою педагогікою.

3. Пояснити поняття - метод навчання, прийоми навчання.

4. З чого складається система навчання?

5. Чим займається методика як наука?

6. Науки супутники наукових досліджень в області методики викладання.(Галузі наук тісно пов'язані з діяльністю людини).

7. Мета психолого - педагогічних наукових (експрементальних) досліджень.

8. Поле діяльності практичної методики.

9. В чому полягає педагогічна майстерність?

10.Що дає вчителю володіння методикою викладання предмету?

11.Чи потрібне викладачу знання історії методів навчання?

 

Тема №1

Методика та методологія викладання образотворчого мистецтва

План

1. Поняття методології

2. Методологічні принципи досліджень проблем виховання та навчання дітей

3. Методологічні підстави розвитку теорії виховання

4. Мета художньо-педагогічної освіти

5. Форми і методи викладання спецдисциплін художнього циклу

 

Поняття методології

 

Методологія відрізняється від методики і педагогічної технології. Справа в тому, що методологія (будь яка методологія тієї чи іншої науки - методологія викладання того чи іншого предмету тощо) оперує найбільш ґрунтовними, філософічними, універсальними поняттями і торкається насамперед підвалин предмету, що методологічно розглядається. Вона – методологія – розглядає мету, зміст, структуру (загальну структуру), функції, контекстне місцезнаходження предмета. Методика ж і педагогічна технологія засновані на пошуку оптимізації засобів трансляції (передачі) певної інформації від викладача до учня (від вчителя до школяра, від викладача до студента тощо). Тобто методика і педагогічна технологія є конкретизацією того, що дає методологія.

Методологічним грунтом викладання інтегрованих курсів мистецьких дисциплін повинна бути художня картина світув свідомості вчителя. Художня картина світу повинна перекликатися з загальним образом (картиною) культури. Саме в контексті загальнолюдської культури існує художня культура, в контексті якої функціонує будь яке мистецтво. Це є перша важлива методологічна позиція, якої повинні дотримуватись в педагогічній діяльності викладачі дисциплін художнього циклу.

Методологія науки - шлях, спосіб пізнання і навчання - система принципів, норм і способів організації і побудови технічної і практич ної діяльності, а також навчання про шляхи досягнення дійсного значення й оптимального практичного ефекту.

Методологія педагогіки - шлях дослідження, теорія, вчення про науковий метод пізнання (Лозова В.І., Троцко Г.В. Теоретичні основи виховання і навчання. Навч. посібник. -Харків, 2002. - С. 15).

 

2. Методологічні принципи досліджень проблем виховання та навчання дітей:

Провідні методологічні принципи досліджень проблем виховання та навчання дітей:

- конкретно-історичне вивчення суспільних явищ в усій різноманітності їх зв'язків, залежностей та опосередкувань;

- неможливість перенесення законів однієї науки до законів іншої, хоча б і суміжної, близької за об'єктом та предметом дослідження;

- діалектична єдність загального та окремого у педагогічних явищах;

- єдність виховання та життя;

- взаємозв'язок та взаємозалежність педагогічної теорії та практики (Лихачев Б. Т. Педагогика: Курс лекций. - М, 1996. - С.80-82);

 

3. Методологічні підстави розвитку теорії виховання:

- виховання, як й усі природні та суспільні явища, має детерміністський (від лат. визначаю) характер... матеріалістична педагогіка досліджує об'єктивні виробничо-економічні та соціально-політичні фактори, що впливають на виховну практику та на розробку її теоретичних основ;

- джерела розвитку людини як особистості знаходяться поза людиною, її формування відбувається за "соціальною програмою", під впливом суспільних чинників, у тому числі виховних;

- наука, відбиваючи об'єктивні закони суспільного розвитку, повинна служити суспільному прогресу, утвердженню людини як найвищої цінності суспільства (Харламов И.Ф. Педагогика. - М., 1990. -С.87);

- вчення про вихідні (ключові) положення, структуру, функції та методи науково-педагогічного дослідження (Методология и методика дидактического исследования. - М., 1982. - С. 10);

- загальні принципові положення, що лежать в основі дослідження будь-якої педагогічної проблеми (Кочетов А.И. Педагогическое исследование. - Рязань, 1975. - С.6).

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 937; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!