Антична Греція / Пелопоннес (до 500 до н. є.)



Спарта

Бл. 900 до н. є. Заснування землеробсько­го поселення Спарта внаслідок злиття чотирьох поселень (Лімни, Месоя, Кіно­сура, Пітана) в долині Еврота.

740720 до н. є. 1-ша Мессенська війна.Захоплення гірської фортеці Ітоми і здо­буття Мессенії царем Теопомпом.

706 до н. є. Заснування Тарєнта. Після воєн проти Тегеї і Спарти (опір місцевості Кінурія, битва під Гісією 669 до н. є.) панівне становище Аргосав північно-східному Пелопоннесі

680650 до н. є. за царя Фідона.Запро­вадження системи мір (фідонів фут; обол і драхма). Провідне становище Фідона внаслідок створення амфіктіонії Калав­рія.

660640 до н. є. 2-га Мессенська війна.Повстання мессенців, підтримане Ахайсю, Елідою та Аргосом. Значна внутріш­ньополітична й екон. напруженість у Спарті у зв'язку з втратою мєссенських спартанських земель.

640 до н. є. Підкорення мессенців завдяки новій тактиці гоплітів, вншикуваних фа­лангою(важкоозброєні піхотинці, лат­ники зі списом, мечем, круглим щитом, панцирем і поножами). Утворення вій­ськової держави Спарти, "гопліополі-тея" в багатьох інших містах-державах Греції.

Наслідки війн.Нещадне пригноблення іло-тів, ізольованість спартанського наро­ду від сусідів (злитки заліза як гроші для внутрішнього обігу), культурний зане­пад, влада меншості: 9000 спартіатів у статусі повноправних громадян.

550 до н. є. Пелопоннеський союз під вій­ськовим домінуванням Спарти (гегемо­нія). Зобов'язання всіх пелопоннеських держав надавати спартанцям військову допомогу ополченнями (виняток — Ахайя і Аргос), однак збереження автоном­ності. У наступний період Спарта, як наймогутніша військова сила Греції, очолює боротьбу проти тиранії (втру­чання на Самосі, в Афінах і Сікіоні) і демосу, проте з середини 5-го ст. ні­яких завоювань Спарта не здійснює, збе­рігається статус-кво (ніякого приросту населення).

Конституція і державний устрій.

Бл. 700 до н. є. Конституцію Спарти (так звану Велику ретру), за переказом, скла­дено Лікургом, проте насправді — це результат розвитку протягом кількох сто­літь: двоцарювання, Рада старійшин (ге-русія) і військові зібрання. Після злиття Амікл зі спартанськими поселеннями утворюється держава лакедемонійців;згодом відбувається реформа державно­го устрою шляхом створення ради ефорів (поки що з військовими повноваження­ми). Ефори у другій половині 6-го ст. ста­ють керівниками внутрішньої та зовніш­ньої політики.

Об'єднані у трьох філах, спартіати жили в чоловічих громадах. Молодь у віці від 14 до 20 років виховувалася державою; 20—30-річні жили в громадах воїнів, ще старші — в товариствах співтрапезників (сіссітіях). Екон. основа — поділ землі на спадкові двори, які не підлягають про­дажу (клери = безземельні), землі кот­рих, за обов'язкової умови здавати поло­вину врожаю, обробляли ілоти (залежні селяни); їм щороку оголошувалася війна, за ними здійснювався таємний нагляд (криптія). Періойки (жителі навколиш­ньої місцевості), також дорійські жите­лі Лакедемона і Мессенії (прибл. в 100 поселеннях) мали менші права і були зобов'язані виставляти ополчення. Вони не брали участі у військових зборах та державному вихованні. Культура.Сильний вплив іонійської куль­тури через східногрецьких ліриків: Тер-пандр з Лесбоса, Алкман із Сард, Тіртей (пісні, гімни, хори).

Розвиток інших частин Греції

Бл. 700 до н.є. Гесіод з Аскрив Беотії: "Теогонія" (міфи про богів з родово­дом, чітко зорієнтованим на Зевса); "Егда каі петегаі" — "Праці і дні" (загибель людства впродовж п'яти віків, поради для селян і мореплавців).

На межі 7-го і 6-го ст. запис чинного правазамість його усної передачі завдяки роз­витку права та правового мислення. Регу­лювання життя держави і громадян за­конами (часом попри опір знаті).

Протягом 7-го ст. до н. є. Поява тираній,які виникають внаслідок внутрішнього конфлікту аристократичної верстви в ба­гатих грецьких містах-державах. На­слідки: сильна правляча влада, цілеспря­мована внутрішня і зовнішня політика.

657580 до н. є. Тиранія в Коринфі:Кіпсел, Періандр і Псамметіх. Найбільший роз­квіт Коринфа як першої морської дер­жави Греції. Сприяння селянам у про­тистоянні знаті.

600570 до н. є. Тиранія Клісфена із Сі-кіона.Підтримка Дельфійської амфіктіо­нії в 1-й Священній війні проти Фокіди відповідно до нового політ, устрою. Ска­сування мита з паломників за прохід у Дельфи у зв'язку зі зруйнуванням Кірри. Дельфи стають найвизначнішою грець­кою святинею.

582 до н. є. Новий порядок Дельфійських ігор (Піфійських).


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 188; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!