Принципи страхування. Термінологія в страхуванні. Функції страхування



 

Страхування ґрунтується на таких специфічних принципах:

Вільний вибір – стосується лише добровільних видів страхування. Страхувальникові надається можливість обирати будь-якого страховика, що має ліцензію на даний вид страхування. Водночас страховика ніхто не може змусити здійснювати той чи інший вид добровільного страхування.

Страховий ризик — це ймовірна подія або сукупність подій, на випадок яких здійснюється страхування.

Страховий (майновий) інтерес випливає з права власності або володіння тим чи іншим об’єктом.

Максимальна сумлінність. Надійне страхування можливе лише за умов високого довір’я між сторонами. Ні страхувальник, ні страховик не мають права приховувати один від одного ту чи іншу інформацію, що стосується об’єкта страхування.

Страхові відшкодування та виплати не повинні приносити страхувальникові прибутку. З метою уникнення спроб використання страхування у спекулятивних цілях страховики додержують принципу, згідно з яким матеріальний і фінансовий стан страхувальника після відшкодування завданих збитків має бути таким самим, як і до страхового випадку. Відхилення, як правило, бувають у бік заниження рівня відшкодування.

Суброгація — це передання страхувальником страховикові права на стягнення заподіяної шкоди з третіх (винних) осіб у межах виплаченої суми.

Контрибуція — це право страховика звернутися до інших страховиків, які за проданими полісами несуть відповідальність перед одним і тим самим конкретним страхувальником, з пропозицією розділити витрати з відшкодування збитків.

Співстрахування — страхування об’єкта за одним спільним договором кількома страховиками.

Перестрахування — страхування страховиком ризиків виконання всіх або частини своїх обов’язків перед страхувальником у іншого страховика.

Термінологія в страхуванні визначина Законом України «Про страхування»:

Страхувальник – фізична або юридична особа, що сплачує грошові внески і має право згідно із законом або на основі договору отримати грошову суму при настанні страхового випадку.

       Страховик – юридична особа – страхова компанія, яка діє на основі відповідної ліцензії, беручи на себе зобов’язання щодо створення колективного страхового фонду і виплати з нього страхового відшкодування.

       Застрахований – юридична чи фізична особа, якій належить страхове відшкодування при настанні страхового випадку.

Страховий ризик – певна подія, на випадок якої проводиться страхування і яка має ознаки ймовірності та випадковості настання.

       Страховий випадок – подія, передбачувана договором страхування або законодавством, яка відбулась і з настанням якої у страховика виникає обов’язок здійснити виплату страхової суми страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі.

       Страхова сума – грошова сума, в межах якої страховик відповідно до умов страхування зобов’язаний провести виплату при настанні страхового випадку, а також сума, що виплачується за особистим страхуванням.

       Страхова виплата – грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку.

       Страхове відшкодування – грошова сума, яка виплачується страховиком за умовами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку.

       Страховий платіж – плата за страхування, яку страхувальник зобов’язаний внести страховику згідно з договором.

       Страховий тариф – ставка страхового внеску з одиниці страхової суми за визначений період страхування.

Франшиза - це передбачене умовами страхування звільнення страховика від відшкодування збитків, що не перевищують визначений розмір (частка участі страхувальника у покритті шкоди). Франшиза встановлюється у відсотках від страхової суми або у визначеній грошовій сумі і поділяється на два види: умова на та безумовна. При умовній франти зі не виплачується сума обчисленого страхового відшкодування в межах суми грошових коштів, які складають франшизу. При безумовній франти зі - із будь-якої суми страхового відшкодування франшиза віднімається.

Суб’єктами страхування виступають страховик, страхувальник та застрахований.

Об’єктом страхування є: життя, здоров’я, працездатність громадян – в особистому страхуванні, будівлі, споруди, транспортні засоби, домашнє майно та інші майнові цінності – в майновому страхуванні.

Найбільш повно суть страхування як економічної категорії проявляється в його функціях. Вони виражають суспільне призначення цієї категорії і є зовнішніми чинниками, що дозволяють виявити особливості цієї категорії та розкрити її зміст.

 

 

Класифікація страхування

Багатогранність і різноманітність об’єктів страхування різних категорій страхувальників, а також широкий спектр страхових відносин передбачають необхідність класифікації страхування.

У страховій справі виділяють три сфери діяльності:

ü Співстрахування - означає, що об’єкт страхування може бути застрахований за одним договором кількома страховиками.

ü Перестрахуванняозначає страхування одним страховиком ризику виконання всіх або частини своїх зобов’язань перед страхувальником у іншого страховика. При цьому страховик залишається відповідальним перед страхувальником у повному обсязі взятих на себе зобов’язань, а перестраховик укладає договір перестрахування тільки із страховиком

Обов’язкове страхування – встановлює суспільство в особі держави. Воно означає обов’язковість внесення відповідним колом страхувальників фінансових страхових платежів і поширюється на випадки, коли відшкодування збитку зачіпає інтереси не тільки конкретної особи, але й суспільні інтереси. В Законі України „Про страхування” передбачено 34 види обов’язкового страхування.

Добровільне страхування – проводиться на основі договору між страховиком та страхувальником.

Обов’язкове і добровільне страхування ґрунтується на таких принципах. (рисунок 1)

Обовязкове Добровільне
1. Встановлюється законом або витікає із міжнародних угод або норм 1. Встановлюється на договірній основі за згодою страховика і страхувальника
2. Суцільне охоплення об’єктів страхування, зазначених у законі 2. Вибіркове охоплення об’єктів
3. Безстроковість дій страховика 3. Термін страхування обмежується в часі згідно з договором
4. Автоматичність дії страховика 4. Тільки на основі заяви страхувальника (письмової чи усної)
5. Діє незалежно від сплати страхових платежів 5. Діє тільки при внесенні страхових платежів
6. Нормоване страхове забезпечення 6. Не нормоване страхове забезпечення, а за згодою сторін

 

Завдання для самостійного опрацювання:

1. Функції страхування

 

Контрольні запитання:

1. Необхідність, суть страхування?

2. Які існують форми та види страхування?

3. Функції страхування та їх економічний зміст?

4. Класифікація страхування: галузі, підгалузі, види та форми страхування?

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 291; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!