Інформаційна культура юриста.



Інформаційна культура юриста — це обумовлена рівнем розвитку інформаційного суспільства система знань, умінь і навичок юриста в області інформаційних і інформаційно-правових відносин, використовуваних для забезпечення його практичної діяльності і надання різноманітних правових послуг у суспільстві.

Зміст інформаційної культури юриста:

І.Теоретичний аспект

Інформаційна свідомість: інформаційні знання, уміння і навички, інформаційна компетентність.

ІІ. Практичний аспект

Інформаційні відносини: інформаційний режим, інформаційна війна, інформаційні процеси, обмін інформацією й ін.

Інформаційна поведінка: інформаційна послуга, інформаційна діяльність, інформаційний запит, інформаційні наслідки й ін.

Інформаційна культура юриста має дві сторони: інформаційно-технологічну (знання національних і глобальних комп’ютерних мереж, у тому числі Інтернету, їхнє використання) і інформаційно-правову (своєчасна інформованість про новітні закони й інші правові акти, уміння донести їх до клієнта).

Структура інформаційної культури юриста:

1) оволодіння знаннями в області інформатики й інформаційного законодавства, широка інформованість про життя інформаційного суспільства, його закономірності, права і обов'язки громадян як учасників інформаційних відносин;

2) переконаність у необхідності служити суспільству шляхом використання послуг, заснованих на нових досягненнях в галузі розвитку засобів інформатизації та інформаційних технологій;

3) участь в інформаційних відносинах, ефективне використання інформаційних ресурсів і засобів інформаційних комунікацій, а також принципів і норм інформаційного законодавства: збереження персональних даних (особистої інформації), забезпечення інформаційної безпеки суспільства, захист професійної таємниці, державних інформаційних стандартів та ін.

Особливість інформаційної культури юриста полягає в тому, що він повинен уміти не тільки користуватися інформаційними послугами, але й сам їх надавати як фахівець в області права: інформувати клієнтів про нові норми права, що стосуються юридичних справ, які знаходяться у нього на розгляді.

Інформаційна культура юриста припускає насамперед його інформаційно-правову компетентність, уміння вільно оперувати такими поняттями: «інформаційна діяльність», «інформаційний запит», «інформаційна продукція», «інформаційна послуга», «інформаційні потоки», «інформаційні бар'єри», «інформаційний потенціал», «інформаційний режим», «інформаційні системи», «інформаційні процеси», «інформаційний фонд» та ін.

Професіоналізм юриста в сфері інформатики передбачає, що він володіє знаннями, уміннями і навичками у використанні права на доступ до будь-якої інформації — відкритої і з обмеженим доступом (крім таємної, розголошення якої забороняється, оскільки це може принести шкоду суспільству, державі, особі). Це означає, що з метою виконання професійних обов'язків юрист має право направити в будь-яку організацію мотивований інформаційний запит — письмове звертання з приводу ознайомлення з офіційними документами державних органів з будь-яких питань, крім відомостей з обмеженим доступом, і одержати повну і достовірну відповідь. Більше всього збором такого роду інформації займається юрисконсульт. Він, наприклад, аналізує результати розгляду претензій, позовів і судових справ, практику укладання і виконання договорів (контрактів). Свої узагальнення він вносить керівникам для удосконалення правового забезпечення діяльності установи або підприємства. Він також одержує у встановленому порядку від посадових осіб міністерств, підприємств, їхніх структурних підрозділів документи, довідки, розрахунки, інші матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань.

Юрист вправі брати участь у всіх видах інформаційної діяльності: одержанні, використанні, поширенні і збереженні інформації. Вміла інформаційна діяльність юриста, що виражається в здатності вибирати достовірну і точну інформацію, вчасно її одержати в необхідній кількості, ефективно використовувати потрібну інформацію, здійснити режим її збереження, уникнути дезінформації — показник його інформаційної культури.

У випадку використання комп'ютерної мережі для одержання інформації культура юриста виражається в навичках вільного вибору джерела, провайдера, формату, стандарту, програми і технології інформації.

Юрист зобов'язаний стояти на стражі інформаційної безпеки громадян, реалізації прав громадян і їхніх об'єднань щодо режиму доступу до інформації. Показником інформаційної культури юриста є уміння орієнтуватися на ринку інформаційних ресурсів, послуг, інформаційних систем, технологій. Велике значення має поінформованість про Національну програму інформатизації і локальні програми інформатизації (установ, підприємств, організацій, усіх форм власності, міністерств і відомств, регіонів та ін.), прагнення професійними способами здійснювати її у своїй організації, установі, підприємстві. Створювані загальнодержавні і регіональні системи і мережі інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів влади припускають високу інформаційну культуру юриста, його здатність оперативно використовувати новітні технології, засоби комунікації, зв'язку.

До послуг юриста — працівника правоохоронних органів, належать автоматизовані інформаційні системи органів внутрішніх справ, криміналістичний і оперативно-розшуковий облік, здійснюваний інформаційними центрами Управління МВС обласного рівня, а також Інформаційним Бюро МВС України. Є такі види обліку: алфавітний облік затриманих і засуджених злочинців, дактилоскопічний облік злочинців, картотека слідів рук з місць здійснення нерозкритих злочинів, облік непізнаних трупів і осіб, що зникли при невідомих обставинах, облік украденого, вилученого, добровільно зданого або знайденої вогнепальної зброї. Крім того, існує облік украдених предметів старовини і мистецтва, облік украдених, загублених паспортів, а також паспортів злочинців, що ховаються, облік украдених вантажів і вантажів, що прибули з нестачею, облік нерозкритих убивств, розбійних нападів, крадіжок, облік автотранспортних засобів, їхніх власників і водіїв.

Наприклад, істотним досягненням, що сприятливо впливає на розкривання юристами-практиками правопорушень в економічній сфері і корупції, є створення Єдиної комп'ютерної мережі господарських судів України й унікальне програмне забезпечення по автоматизації судового діловодства. Впровадження і вміле користування комп'ютерною технологією відкриває можливість забезпечувати плідну взаємодію господарських судів і органів державної влади в боротьбі з правопорушеннями в економічній сфері, бути обізнаним про діяльність і проблеми сусіднього відомства, обмінюватися інформацією через електронну пошту. Так, технологія системи обміну інформацією про накази суддів з банківськими установами через електронну пошту Національного банк)' України унеможливлює списання грошей за підробленим наказом і забезпечує можливість контролю з боку суддів господарського суду за виконанням наказів. Необхідна подальша комп'ютеризація всієї судової системи і, у першу чергу судів першої інстанції — місцевих судів загальної юрисдикції.

Важливим напрямком діяльності юриста є боротьба з комп'ютерними злочинами, що спричинило створення комп’ютерної поліції (міліції), яка діє в напрямку виявлення, запобігання, відшукання і залучення до відповідальності комп'ютерних правопорушників. У її системі потрібне успішне функціонування спеціального підрозділу по боротьбі з використанням глобальної мережі Інтернет з метою здійснення злочинів на території України або щодо її громадян. Чим інтенсивніше йде процес комп’ютеризації, тим більше реальним стає ріст комп’ютерної злочинності. Сучасне суспільство, стаючи більш залежним від комп'ютеризації, відчуває економічні наслідки комп'ютерних злочинів.

Слід зазначити, що Віденська декларація про злочинність і правосуддя, яка була прийнята на X Конгресі ООН 10—17 квітня 2000 р., у п. 18 акцентує увагу на необхідності розробки орієнтованих на конкретні дії програмних рекомендацій щодо попередження злочинів, пов'язаних з використанням комп'ютерів, і боротьби з ними. Зазначений Конгрес ООН запропонував Комісії з попередження злочинності і кримінального правосуддя діяти в цьому напрямку, приймаючи до уваги роботу, що ведеться в інших форумах. Він також зобов'язався сам працювати в напрямку «зміцнення можливостей по попередженню, розслідуванню і переслідуванню злочинів, пов’язаних з використанням високих технологій і комп'ютерів».

Успіх професійної діяльності сучасного юриста в значній мірі визначається рівнем його інформаційної культури.

 

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 4532; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!