Робота над презентацією «7 чудес України»



Тема. Скарби України. Мета: сформувати уявлення про національну культуру        українського народу, познайомити з 7 чудесами України,           архітектурними пам’ятками нашої країни,        розвивати допитливість;        виховувати інтерес до історії і культури рідного краю. Обладнання: м’ячик, анаграма, ілюстрації до розповідей                       вчителя, саморобні вироби з бісеру, іконка, рушник,                        картки з тестами, ТЗН.   Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

І.Організація учнів до уроку

Привітання

Пролунав шкільний дзвінок,

Всі зібрались на урок.

Не просто слухати, а й чути,

Не просто дивитися, а й бачити,

Запам'ятовувати, розповідати…

Тож пора нам поспішати –

Нові знання здобувати.

Перевірка готовності до уроку

- Подивіться, чи все необхідне до уроку у вас є на парті.

Представлення

- Мене звати Вікторія Станіславівна, і сьогодні урок читання проведу у вас я.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

Словникова робота

-     Давайте пригадаємо: яка була тема нашого попереднього уроку?

-     Правильно. А давайте ще пригадаємо що означає слово «диктаторський»? що таке «кореспонденція»? «конституція»?

-     Молодці. А чому ж все таки не можна підглядати та читати чужу кореспонденцію?

 

Фронтальна робота. Гра «м’ячик»

-     А зараз ми пограємо з вами в м’ячик. Я кидатиму його комусь, а той, хто його зловить має відповісти на питання: що для нього означає слово «КУЛЬТУРА» але слідкуємо за відповідями і не повторюємося! (Освіченість, вихованість, спадок людства, музеї…)

-     А зараз звернемося до великого тлумачного словника і дізнаємося що ж таке «культура»:

Культура - це досягнення суспільства в науці, у мистецтві

в організації життя, або все, що створено людьми протягом свого існування.

 

Робота над анаграмою. Повідомлення теми уроку

-     Запам’ятали? Добре. А на дошці ви бачите наступне завдання: потрібно закреслити сім зайвих літер і прочитати зашифроване слово – тему нашого уроку.

СІСМКЛАІРТБЕРИ

-     На сьогоднішньому уроці ми говоритимемо про скарби

українського народу, його культуру.

-     Що належить до української національної культури? На це питання ми і спробуємо дати відповідь в кінці уроку.

 

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя з елементами бесіди

- У нашого народу давно існує прекрасна традиція – передавати сімейні реліквії на збереження молодим. У когось це може бути вишитий прабабусею рушник, у іншого – старенька сопілочка, ще в когось – старовинна ікона чи Святе Письмо... Часом люди кажуть, що в них нічого особливо цінного нема. Не в ціні справа. Важливо, щоб ця річ СТАЛА справжнім СКАРБОМ для вас. Хай це буде всього лише ложечка, якою вигодували дітей, лист, книга, сімейний альбом, теслярський чи слюсарний інструмент...

- А чи є у вас вдома така сімейна реліквія? Такий собі ваш скарб?

- А як ви думаєте, що може бути скарбом усього народу?

- Український народ шанує й поважає свою історію Свою культуру — як давню, так і сучасну. Він зберігає її у народному мистецтві, літописах, архітектурних спорудах. Для українців визначну роль відіграють і різні природні об’єкти. Дніпро - справжня національна гордість, слава нашої країни. Острів Хортиця, що у Запоріжжі, - символ історії козацтва, славної Запорозької Ciчi. Гори у Карпатах — найвищі гори на українській землі.

Неповторна, висока культура Українського народу знайшла своє відтворення в народному мистецтві: вишиванках, кераміці килимарстві, лозоплетінні, писанкарстві, художньому ткацтві. Унікальні споруди, пам’ятки архітектури теж належать до скарбів народної культури.

Розвиток архітектури в Україні почався з дуже давніх часів. Найвидатнішою архітектурною спорудою Київської Русі, що збереглася до нашого часу, є Софійський собор у Києві, зведений у 1037—1044 роках.

У Західній Україні збереглося чимало середньовічних замків -- у Хотині, кам'янці-подільському, Луцьку, Острозі. Вражає своєю величністю Кафедральний костьол у Львові. Міста Східної України прикрашені архітектурними ансамблями монастирів і православних храмів.

Унікальними пам’ятками архітектури є Андріївська церква у Києві, дев’яти купольний Троїцький собор у Новомосковську (Дніпропетровська область) та ін.

На жаль, багато культових споруд було варварським чином зруйновано під час Великої Вітчизняної війни, тому зараз треба не тільки зберегти те, що дійшло до наших часів, а й прагнути відродити втрачене та примножувати національні культурні скарби нашої країни.

—   Про які ще культурні багатства нашої країни ви знаєте або чули від дорослих?

—   Які пам’ятки архітектури є у вашому краї?

—   Про які елементи культурної спадщини ви запам’ятали з розповіді?

—   Які ще національні українські пам’ятки ви знаєте?

 

Робота над презентацією «7 чудес України»

- А чи знаєте ви, що нещодавно в нашій державі визначили так звані

«7 чудес України».

- Давайте подивимся презентацию та після перегляду назвемо їх:

o    Заповідник «Кам'янець» (Кам'янець-Подільський)

o    Києво-Печерська Лавра (Київ)

o    Софіївка (Умань)

o    Софія Київська (Київ)

o    Херсонес Таврійський (Севастополь)

o    Хотинська фортеця (Хотин)

o    Хортиця (Запоріжжя)

 

Робота з підручником

Читання статті на ст. 57-58.

-     Знайдіть речення з виділеними словами на початку тексту.

-     Зачитайте його ще раз про себе.

-     Давайте розберемо що означають ці виділені слова:

Хто такий «козак»? (вільна озброєна людина; воїн Війська Запорозького та Донського війська у 17 ст.)

Хто такі «чумаки»? (торгівці сіллю (16 ст.-19 ст.); особи, що займалися торговельно-візницьким промислом - Чумацтвом)

Хто такий «хлібороб»? (людина, яка займалась хліборобством –працею, пов'язаною з вирощуванням зерна для хліба)

Хто такий «кобзар»? (український народний співець і музикант. Кобзарі були творцями, хранителями і передавачами народної творчості у формі історичних пісень, дум… а ще так називають Т.Г. Шевченка)

-     Які пам’ятки-споруди ви ще запам’ятали?

 

Тестування

-     Проведемо невеличке тестування і дізнаємося наскільки ви були уважні і знаєте культуру нашого народу.

 

1)   До 7 чудес України НЕ належить:

А. Києво-Печерська Лавра (Київ)

Б. Софіївка (Умань)

В. Софія Київська (Київ)

Г. Гора Говерла у Карпатах

 

2)   Оберіть найбільш точний варіант: досягнення суспільства в науці, у мистецтві в організації життя, або все, що створено людьми протягом свого існування – це _____

А. Спадщина

Б. Національний скарб

В. Культура народу

Г. Реліквії сім ї

 

3)   Хто такі «чумаки»?

А. вільна озброєна людина

Б. торгівці сіллю

В. український народний співець і музикант

Г. людина, яка займалась хліборобством

 

4)   Найвидатніша архітектурна споруда Київської Русі, що збереглася до нашого часу:

А. Троїцький собор у Новомосковську

Б. Херсонес Таврійський (Севастополь)

В. Софійський собор у Києві

Г. Хортиця (Запоріжжя)

 

5)   Що з поданих варіантів вважають символом історії козацтва:

А. Гори у Карпатах

Б. Замок у Хотині

В. Кафедральний костьол у Львові

Г. Острів Хортиця на Запоріжжі

 

Фізхвилинка

Раз - підняти руки вгору,

Два - нагнутися додолу.

Не згинайте, діти, ноги,

Як торкаєтесь підлоги.

Три, чотири - прямо стати,

Будем знову починати.

І направо, і наліво,

Щоб нічого не боліло.

Раз, два, три, чотири (стрибки на місці)

Набираємося сили.

Нахилились, повернулись,

До товариша всміхнулись.

 

IV. Закріплення вивченого


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 154; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!